מקפיאים את הסרטן: טיפול חדשני עושה את צעדיו הראשונים בארץ

חנקן נוזלי המוחדר ישירות לגידולים סרטניים התגלה כטיפול אפקטיבי במחלה. הטיפול הוטמע כעת לראשונה בישראל בבית החולים "זיו" שבצפת, ובהמשך הדרך עשוי להרחיב את אופקיו
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2018 |
צפיות: 920
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
במבט ראשון, הדבר נראה כלקוח מאיזשהו סרט מדע בדיוני. אך בפועל, הפרוצדורה פשוטה גם לרופא וגם לחולה – החדרת מחט שבחודה כדור קרח במינוס 170 מעלות המורכב מחנקן נוזלי, ישירות אל גידול סרטני בתוך הגוף במטרה להקפיא ולנטרל אותו. ללא צורך בהקרנות או בכימותרפיה, רק הקפאה של הגידול הסרטני המאיים. מדובר בשיטה הנמצאת תחת העין המפקחת של מחקרים רבים לאורך השנים וכעת מיושמת בפועל על שלל סוגים של מחלות סרטן.

ניתוח בהקפאה (Cryosurgery) זהו מונח המתאר שימוש בתנאי קור עזים שמופקים על ידי חנקן נוזלי (או גז מסוג ארגון) במטרה להשמיד רקמות חריגות בגוף. טיפול חדשני זה בדרך כלל נותן מענה לגידולים חיצוניים, כמו אלו היכולים להימצא על העור. אך הגילוי האחרון בתחום הטיפול בסרטן הוא שחנקן נוזלי אשר בא במגע ישיר עם גידולים סרטניים פנימיים יכול להילחם בהם עד כדי הכחדה מוחלטת.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן השד
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום אורולוגיה, סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום סרטן העין (אונקולוגיה של העין)

טיפול בהקפאה

בניתוח בהקפאה משתמשים במכשיר הנקרא קריופרוב. מתקן זה ממוקם על הגידול עצמו ומזריק אליו חנקן נוזלי או גז ארגון. הרופאים נעזרים במכשירי הדמיה רפואית כגון אולטרה-סאונד או MRI בכדי להדריך את מכשיר הקריופרוב ולפקח על הקירור של התאים הסרטניים. בכך הם מקטינים את הנזק לרקמות בריאות שבאזור ומקלים על הכאב של המטופל, שכן הקרח פועל כגורם מאלחש. באמצעות האולטרה-סאונד, גלי קול קופצים להם מאיברים ורקמות אחרות ויוצרים תמונה הנקראת סונוגרם. כדור של גבישי קרח נוצר סביב מכשיר הקריופרוב במטרה להקפיא את תאי הסרטן. לעיתים, יש להחדיר את המכשיר יותר מפעם אחת כדי לנתב את החנקן הנוזלי לחלקים נרחבים של הגידול הסרטני. החדירות לגידול יכולות להתבצע דרך ניתוח או דרך העור. לאחר החשיפה הממושכת אל הקור, הרקמה הקפואה מופשרת ונספגת בגוף באופן טבעי עד כדי היעלמותה כליל. תהליך הספיגה יכול להסתיים בתוך מספר חודשים או אפילו בתוך מספר ימים, תלוי בקוטרו של הגידול המוקפא. כך או כך, לאחר שהגידול עובר תהליך של הקפאה הוא כבר לא סרטני ולכן לא נשקפת סכנה מעצם הימצאותו בגוף.

שיטה זו זהה בתוצאותיה לשיטת הטיפול בהקרנות, אם כי יש לה יתרון בולט ביותר: היא איננה כוללת את שלל תופעות הלוואי שמופיעות לצד הטיפול בהקרנות, תופעות שעלולות לכלול בחילות, שלשולים, הקאות, צריבה בעור, עייפות, נשירת שיער, פגיעה בתפקוד המיני או ירידה בשמיעה. במילים אחרות, זוהי אלטרנטיבה מתקדמת, יעילה ומוצלחת הרבה יותר שעורכת את צעדיה הראשונים בארץ. בעזרת הטיפול החדשני של ההקפאה ניתן להגיע בדיוק לאותן תוצאות טיפוליות, בעוד הסבל הנגרם למטופלים מצטמצם משמעותית.

סרטן הערמונית

הטיפול מתמקד כרגע, בין היתר, בסרטן הערמונית. במקרים של גברים אשר סובלים ממחלת סרטן הערמונית, ניתן להיעזר בטיפול החדשני כאשר המחלה נמצאת עדיין בשלביה הראשונים. מכיוון שהטיפול מתמקד באזורים קטנים הוא עדיין לא משתמשים בו במקרים שבהם סרטן הערמונית התפשט מחוץ לבלוטה או לחלקים מרוחקים בגוף. הטיפול עדיין לא מבוסס וידוע בציבור כמו שאר ההליכים הסטנדרטיים שנועדו לטיפול באדם חולה בסרטן הערמונית. חשוב לציין כי הטיפול בבלוטת הערמונית יכול לגרום לתופעות לוואי שונות, אלה יכולות להתרחש בקרב גברים שכבר עברו סדרה של הקרנות בבלוטת הערמונית. ניתוח בהקפאה יכול לחסום את זרימת השתן או ליצור אי עקביות (חוסר שליטה בזרימה), אם כי לעיתים קרובות תופעה זו היא זמנית בלבד. תופעת לוואי נוספת בקרב הגברים שעברו את הטיפול היא אימפוטנציה.

סרטן השד

מזה מספר שנים שטכניקת ההקפאה נמצאת בשימוש כטיפול נגד גידולים סרטניים בריאות, בכליות, בכבד ובעיקר בערמונית. במחקר חדש שנערך בארצות הברית ביצעו החוקרים ניתוחים בהקפאה בקרב חולות בסרטן השד בכ-19 מרכזים רפואיים שונים. טיפולים אלו בוצעו על גידולים שקוטרם לא עלה על שני סנטימטרים בסך הכול. מטרת המחקר הייתה רק להעריך את יעילותה של הטכניקה החדשנית, בכדי לקבל חותמת רגולטורית שתאפשר ביצוע באופן שגרתי של ניתוחי הקפאה. לכן, לאחר עשרים ושמונה ימים, החוקרים הסירו בניתוח את אותם גידולים שעברו את מסכת טיפול ההקפאה בשביל לבחון את מצבן של הרקמות במעבדה. התוצאות היו מרחיקות לכת – 92% מהגידולים הסרטניים נקטלו כתוצאה מההקפאה, זהו שיעור הצלחה מהדהד. אך למרות זאת, ההשערות הן שיחלפו שנים רבות עד שטיפול זה יוטמע במערכת הבריאות כהליך טיפולי תקני מן השורה, שכן ישנו הצורך לערוך את הניתוח בהקפאה מבלי לערוך לאחר מכן ניתוח להוצאת הגידול. כמו כן, על החוקרים לעקוב אחר המטופלות לפרק זמן של חמש שנים לפחות במטרה להעריך מהם שיעורי ההישנות של סרטן השד. נוסף על כך, החוקרים יצטרכו לקבוע אם השיעורים הללו גבוהים יותר מאלו אשר מתקיימים בניתוח מקובל להוצאת הגידול.

סוגי סרטן נוספים

ניתוח בהקפאה מיושם בסוגי טיפול נוספים כנגד סוגים שונים של סרטן, לצד הטיפול במצבים שבהם הקרקע מונחת בעבור קיומה של מחלת הסרטן. לצד סרטן הערמונית וגידולים סרטניים על הכבד, הטיפול יכול להיות אפקטיבי בעבור סוגים נוספים של סרטן. כמו לדוגמה, רטינובלסטומה, סרטן המגיח בתקופת הילדות ומשפיע על הרשתית של העין. רופאים מצאו כי הטיפול הנוכחי יעיל ביותר במקרים שבהם הגידול קטן ונמצא רק בחלקים מועטים של הרשתית. כמו כן, סרטן העור או סרטן צוואר הרחם כאשר אלו נמצאים בשלבים מוקדמים, גם הם חשופים לשימוש בטיפול אשר יש בכוחו לבטל את קיומם. הטיפול יכול להילחם גם בגידולים סרטניים שנמצאים על העצם. היתרון שלו הוא הורדת הסיכון לנזק במפרקים בהשוואה לניתוח פולשני שבדרך כלל מבוצע במקרים כאלו. נוסף על כך, הוא עוזר בהפחתת הסיכויים של הצורך בקטיעת האיבר עליו נמצא הגידול. החוקרים גם בודקים את האפשרות להרמוניה משותפת בין הטיפול הנוכחי לטיפולים נוספים כמו טיפול בהורמונים, כימותרפיה, טיפול בהקרנות או ניתוח.

אולי תרצו לקרוא גם:
"פריצת דרך בטיפול במחלת סרטן השד"
סרטן הערמונית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
סרטן האשכים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
סרטן העין: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
סרטן השחלות: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

יתרונות הטיפול בהקפאה

היתרונות של ניתוח בהקפאה הם רבים בהשוואה לשיטות המקובלות כיום של טיפול בסרטן. זהו טיפול פחות פולשני מאשר ניתוח, כאשר ההשלכות של הניתוח הכוללות כאב, דימום וזמן החלמה רב אינן באות בחשבון בסוג הטיפול הזה. כמו כן, טיפול זה פחות יקר מטיפולים אחרים והוא דורש זמן החלמה מועט יותר בבית החולים, לעיתים אף אין צורך באשפוז בבית החולים עצמו והמטופל יוכל להשתחרר אל ביתו באופן מידי. בזמן שבניתוחים המקובלים היום להוצאת גידולים הרופאים עוקרים את הרקמה הנגועה מהגוף ואז תופרים את האזור, בהליך ההקפאה הגידול לא יוצא מהגוף והמטופלים לא זקוקים למשככי כאבים או לשלל תרופות נרקוטיות. במקרים מסוימים הטיפול יכול להתקיים ללא צורך בהרדמה מלאה. בשל העובדה שהרופאים יכולים להתרכז באזורים מתוחמים באמצעות הטיפול, הם נמנעים מפגיעה מקיפה יותר בשאר רקמות הגוף, דבר המתרחש לעיתים קרובות במהלך ניתוח. זהו טיפול חדשני שמוצע לחולים שאינם מגיבים לטיפולים הרגילים שקיימים כיום. יתרה מכך, הטיפול יכול לעזור לאנשים שאינם יכולים לעבור ניתוח או הקרנות בשל גילם המופלג או בשל קיומן של בעיות רפואיות נוספות אשר מונעות התערבות כירורגית.

בחודשים האחרונים השיטה החדשנית הגיעה גם לארץ וכעת היא בשלבי ניסוי בבית החולים "זיו" שבצפת. זוהי שיטה שנחקרה שנים רבות וכעת עושה את צעדיה הראשונים בעולם הרפואה. אם אכן תוטמע השיטה כהליך טיפול תקני לפי מערכת הבריאות, אזי יכול מאוד להיות שבהמשך הדרך ניפרד משיטות כמו הקרנות או כימותרפיה כטיפולים מרכזיים במחלת הסרטן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 468
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 454
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 261
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 315
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 287
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 364
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 281
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 221
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 779
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 671
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד