מקפיאים את הסרטן: טיפול חדשני עושה את צעדיו הראשונים בארץ

חנקן נוזלי המוחדר ישירות לגידולים סרטניים התגלה כטיפול אפקטיבי במחלה. הטיפול הוטמע כעת לראשונה בישראל בבית החולים "זיו" שבצפת, ובהמשך הדרך עשוי להרחיב את אופקיו
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2018 |
צפיות: 593
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
במבט ראשון, הדבר נראה כלקוח מאיזשהו סרט מדע בדיוני. אך בפועל, הפרוצדורה פשוטה גם לרופא וגם לחולה – החדרת מחט שבחודה כדור קרח במינוס 170 מעלות המורכב מחנקן נוזלי, ישירות אל גידול סרטני בתוך הגוף במטרה להקפיא ולנטרל אותו. ללא צורך בהקרנות או בכימותרפיה, רק הקפאה של הגידול הסרטני המאיים. מדובר בשיטה הנמצאת תחת העין המפקחת של מחקרים רבים לאורך השנים וכעת מיושמת בפועל על שלל סוגים של מחלות סרטן.

ניתוח בהקפאה (Cryosurgery) זהו מונח המתאר שימוש בתנאי קור עזים שמופקים על ידי חנקן נוזלי (או גז מסוג ארגון) במטרה להשמיד רקמות חריגות בגוף. טיפול חדשני זה בדרך כלל נותן מענה לגידולים חיצוניים, כמו אלו היכולים להימצא על העור. אך הגילוי האחרון בתחום הטיפול בסרטן הוא שחנקן נוזלי אשר בא במגע ישיר עם גידולים סרטניים פנימיים יכול להילחם בהם עד כדי הכחדה מוחלטת.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן השד
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום אורולוגיה, סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום סרטן העין (אונקולוגיה של העין)

טיפול בהקפאה

בניתוח בהקפאה משתמשים במכשיר הנקרא קריופרוב. מתקן זה ממוקם על הגידול עצמו ומזריק אליו חנקן נוזלי או גז ארגון. הרופאים נעזרים במכשירי הדמיה רפואית כגון אולטרה-סאונד או MRI בכדי להדריך את מכשיר הקריופרוב ולפקח על הקירור של התאים הסרטניים. בכך הם מקטינים את הנזק לרקמות בריאות שבאזור ומקלים על הכאב של המטופל, שכן הקרח פועל כגורם מאלחש. באמצעות האולטרה-סאונד, גלי קול קופצים להם מאיברים ורקמות אחרות ויוצרים תמונה הנקראת סונוגרם. כדור של גבישי קרח נוצר סביב מכשיר הקריופרוב במטרה להקפיא את תאי הסרטן. לעיתים, יש להחדיר את המכשיר יותר מפעם אחת כדי לנתב את החנקן הנוזלי לחלקים נרחבים של הגידול הסרטני. החדירות לגידול יכולות להתבצע דרך ניתוח או דרך העור. לאחר החשיפה הממושכת אל הקור, הרקמה הקפואה מופשרת ונספגת בגוף באופן טבעי עד כדי היעלמותה כליל. תהליך הספיגה יכול להסתיים בתוך מספר חודשים או אפילו בתוך מספר ימים, תלוי בקוטרו של הגידול המוקפא. כך או כך, לאחר שהגידול עובר תהליך של הקפאה הוא כבר לא סרטני ולכן לא נשקפת סכנה מעצם הימצאותו בגוף.

שיטה זו זהה בתוצאותיה לשיטת הטיפול בהקרנות, אם כי יש לה יתרון בולט ביותר: היא איננה כוללת את שלל תופעות הלוואי שמופיעות לצד הטיפול בהקרנות, תופעות שעלולות לכלול בחילות, שלשולים, הקאות, צריבה בעור, עייפות, נשירת שיער, פגיעה בתפקוד המיני או ירידה בשמיעה. במילים אחרות, זוהי אלטרנטיבה מתקדמת, יעילה ומוצלחת הרבה יותר שעורכת את צעדיה הראשונים בארץ. בעזרת הטיפול החדשני של ההקפאה ניתן להגיע בדיוק לאותן תוצאות טיפוליות, בעוד הסבל הנגרם למטופלים מצטמצם משמעותית.

סרטן הערמונית

הטיפול מתמקד כרגע, בין היתר, בסרטן הערמונית. במקרים של גברים אשר סובלים ממחלת סרטן הערמונית, ניתן להיעזר בטיפול החדשני כאשר המחלה נמצאת עדיין בשלביה הראשונים. מכיוון שהטיפול מתמקד באזורים קטנים הוא עדיין לא משתמשים בו במקרים שבהם סרטן הערמונית התפשט מחוץ לבלוטה או לחלקים מרוחקים בגוף. הטיפול עדיין לא מבוסס וידוע בציבור כמו שאר ההליכים הסטנדרטיים שנועדו לטיפול באדם חולה בסרטן הערמונית. חשוב לציין כי הטיפול בבלוטת הערמונית יכול לגרום לתופעות לוואי שונות, אלה יכולות להתרחש בקרב גברים שכבר עברו סדרה של הקרנות בבלוטת הערמונית. ניתוח בהקפאה יכול לחסום את זרימת השתן או ליצור אי עקביות (חוסר שליטה בזרימה), אם כי לעיתים קרובות תופעה זו היא זמנית בלבד. תופעת לוואי נוספת בקרב הגברים שעברו את הטיפול היא אימפוטנציה.

סרטן השד

מזה מספר שנים שטכניקת ההקפאה נמצאת בשימוש כטיפול נגד גידולים סרטניים בריאות, בכליות, בכבד ובעיקר בערמונית. במחקר חדש שנערך בארצות הברית ביצעו החוקרים ניתוחים בהקפאה בקרב חולות בסרטן השד בכ-19 מרכזים רפואיים שונים. טיפולים אלו בוצעו על גידולים שקוטרם לא עלה על שני סנטימטרים בסך הכול. מטרת המחקר הייתה רק להעריך את יעילותה של הטכניקה החדשנית, בכדי לקבל חותמת רגולטורית שתאפשר ביצוע באופן שגרתי של ניתוחי הקפאה. לכן, לאחר עשרים ושמונה ימים, החוקרים הסירו בניתוח את אותם גידולים שעברו את מסכת טיפול ההקפאה בשביל לבחון את מצבן של הרקמות במעבדה. התוצאות היו מרחיקות לכת – 92% מהגידולים הסרטניים נקטלו כתוצאה מההקפאה, זהו שיעור הצלחה מהדהד. אך למרות זאת, ההשערות הן שיחלפו שנים רבות עד שטיפול זה יוטמע במערכת הבריאות כהליך טיפולי תקני מן השורה, שכן ישנו הצורך לערוך את הניתוח בהקפאה מבלי לערוך לאחר מכן ניתוח להוצאת הגידול. כמו כן, על החוקרים לעקוב אחר המטופלות לפרק זמן של חמש שנים לפחות במטרה להעריך מהם שיעורי ההישנות של סרטן השד. נוסף על כך, החוקרים יצטרכו לקבוע אם השיעורים הללו גבוהים יותר מאלו אשר מתקיימים בניתוח מקובל להוצאת הגידול.

סוגי סרטן נוספים

ניתוח בהקפאה מיושם בסוגי טיפול נוספים כנגד סוגים שונים של סרטן, לצד הטיפול במצבים שבהם הקרקע מונחת בעבור קיומה של מחלת הסרטן. לצד סרטן הערמונית וגידולים סרטניים על הכבד, הטיפול יכול להיות אפקטיבי בעבור סוגים נוספים של סרטן. כמו לדוגמה, רטינובלסטומה, סרטן המגיח בתקופת הילדות ומשפיע על הרשתית של העין. רופאים מצאו כי הטיפול הנוכחי יעיל ביותר במקרים שבהם הגידול קטן ונמצא רק בחלקים מועטים של הרשתית. כמו כן, סרטן העור או סרטן צוואר הרחם כאשר אלו נמצאים בשלבים מוקדמים, גם הם חשופים לשימוש בטיפול אשר יש בכוחו לבטל את קיומם. הטיפול יכול להילחם גם בגידולים סרטניים שנמצאים על העצם. היתרון שלו הוא הורדת הסיכון לנזק במפרקים בהשוואה לניתוח פולשני שבדרך כלל מבוצע במקרים כאלו. נוסף על כך, הוא עוזר בהפחתת הסיכויים של הצורך בקטיעת האיבר עליו נמצא הגידול. החוקרים גם בודקים את האפשרות להרמוניה משותפת בין הטיפול הנוכחי לטיפולים נוספים כמו טיפול בהורמונים, כימותרפיה, טיפול בהקרנות או ניתוח.

אולי תרצו לקרוא גם:
"פריצת דרך בטיפול במחלת סרטן השד"
סרטן הערמונית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
סרטן האשכים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
סרטן העין: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
סרטן השחלות: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

יתרונות הטיפול בהקפאה

היתרונות של ניתוח בהקפאה הם רבים בהשוואה לשיטות המקובלות כיום של טיפול בסרטן. זהו טיפול פחות פולשני מאשר ניתוח, כאשר ההשלכות של הניתוח הכוללות כאב, דימום וזמן החלמה רב אינן באות בחשבון בסוג הטיפול הזה. כמו כן, טיפול זה פחות יקר מטיפולים אחרים והוא דורש זמן החלמה מועט יותר בבית החולים, לעיתים אף אין צורך באשפוז בבית החולים עצמו והמטופל יוכל להשתחרר אל ביתו באופן מידי. בזמן שבניתוחים המקובלים היום להוצאת גידולים הרופאים עוקרים את הרקמה הנגועה מהגוף ואז תופרים את האזור, בהליך ההקפאה הגידול לא יוצא מהגוף והמטופלים לא זקוקים למשככי כאבים או לשלל תרופות נרקוטיות. במקרים מסוימים הטיפול יכול להתקיים ללא צורך בהרדמה מלאה. בשל העובדה שהרופאים יכולים להתרכז באזורים מתוחמים באמצעות הטיפול, הם נמנעים מפגיעה מקיפה יותר בשאר רקמות הגוף, דבר המתרחש לעיתים קרובות במהלך ניתוח. זהו טיפול חדשני שמוצע לחולים שאינם מגיבים לטיפולים הרגילים שקיימים כיום. יתרה מכך, הטיפול יכול לעזור לאנשים שאינם יכולים לעבור ניתוח או הקרנות בשל גילם המופלג או בשל קיומן של בעיות רפואיות נוספות אשר מונעות התערבות כירורגית.

בחודשים האחרונים השיטה החדשנית הגיעה גם לארץ וכעת היא בשלבי ניסוי בבית החולים "זיו" שבצפת. זוהי שיטה שנחקרה שנים רבות וכעת עושה את צעדיה הראשונים בעולם הרפואה. אם אכן תוטמע השיטה כהליך טיפול תקני לפי מערכת הבריאות, אזי יכול מאוד להיות שבהמשך הדרך ניפרד משיטות כמו הקרנות או כימותרפיה כטיפולים מרכזיים במחלת הסרטן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מילומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה
| 07/11/2018 |
צפיות: 227
מילומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
קרא עוד
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 250
אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
קרא עוד
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 358
לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
קרא עוד
אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 294
אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
קרא עוד
אלרגיה לתכשיטים: לא כל הנוצץ זהב
| 25/10/2018 |
צפיות: 332
אלרגיה לתכשיטים לרוב נובעת מחשיפה לניקל. האלרגיה אינה חמורה אך היא גורמת לגירוי של העור ולפריחה
קרא עוד
נקודת חן מדממת: סימן אזהרה לסרטן העור
| 24/10/2018 |
צפיות: 349
נקודת חן מדממת אינה בהכרח מעידה על גידול ממאיר, אך אין להישאר אדישים לכך משום שהדימום יכול להוות סימן אזהרה להתפתחות של סרטן העור
קרא עוד
שיקום לאחר אירוע מוחי
| 21/10/2018 |
צפיות: 402
אירוע מוחי פוגע באזורים שונים של המוח, טכנולוגיה חדישה מאפשרת לשקם את אותם האזורים כמעט ללא תופעות לוואי
קרא עוד
דמנציה ואלצהיימר: מה ההבדל בין שתי המחלות?
מאת מערכת BeOK
| 14/10/2018 |
צפיות: 510
רבים מתבלבלים בין דמנציה לאלצהיימר, אך אלה שני מצבים שונים הנגרמים מסיבות שונות ולכן גם הטיפול בהם נבדל אחד מהשני
קרא עוד
עולם חדש בפתח: ה-AI כובש את ההדמיה הרפואית
מאת מערכת BeOK
| 08/10/2018 |
צפיות: 230
ההתפתחות הטכנולוגית ממשיכה לתת את אותותיה בתחום הרפואה. הפעם, ענף ההדמיה הרפואית הוא הנהנה העיקרי מכך. על הקשר בין הדמיה רפואית לבינה מלאכותית (AI)
קרא עוד
וולוודיניה: מה גורם לכאבים כרוניים בפות?
| 07/10/2018 |
צפיות: 439
וולוודיניה היא תסמונת של כאב כרוני באזור הפות. דלקות חוזרות ושימוש במוצרים אינטימיים יכולים לתרום להתפתחות הבעיה
קרא עוד