נוגד הדיכאון האולטימטיבי: איך הפך הקטמין מסם מסיבות לנוגד דיכאון פורץ דרך?

אותו סם שנועד להפוך מסיבות לצבעוניות יותר, עוזר כעת לאנשים הנלחמים נגד דיכאון עמיד. הכירו את הקטמין – נוגד הדיכאון המודרני
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/09/2018 |
צפיות: 1,204
דירוג: 5.0 מתוך 9 הצבעות
התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
שנות ה-60 היו תקופת הזוהר של הפסיכודליה. לאחר מכן, בשנות ה-70 וה-80 הקוקאין פרח לו ואת שנות ה-90 אפיינו כדורי האקסטזי. כיום, אפשר להמר על הקטמין כסם המסיבות המעשיר את חיי הלילה של דור ה-Y. הקטמין קיים כבר למעלה מיובל ואף על פי שזכה לפופולריות רגעית ומתומצתת באמצע שנות ה-90, רק בעשור האחרון ובעיקר בשנים האחרונות המוניטין שלו נהנה מעדנה מחודשת. ישנם המניחים אותו על אותה משוואה של "סם אונס", אך הוא רחוק מלהיות כזה והנחה זו תלושה מן המציאות. מיותר לומר כי המוניטין המפוקפק שמתלווה אליו לא עושה עמו חסד, זאת בלשון המעטה. בכל זאת, מדובר בתרופה ותיקה שמשמשת לאלחוש ולהרדמה, כזאת שהצליחה לדחוק את עצמה מן השוליים של חיי הלילה הישר אל חיי היומיום בענף הרפואה. כעת, לא רק עולמם של הבליינים אלא גם עולמם של הרופאים מעניק חיבוק חם ואוהב לחומר הקטמין, זאת לאחר שמאמרים ומחקרים רבים הוכיחו את יעילותו בטיפול נגד דיכאון עמיד, בדיוק היכן שטיפולים אחרים כשלו. הכירו את הצד הפחות אפל של הקטמין.

הקטמין מכונה הדבר הכי גדול שקרה לפסיכיאטריה ב-50 השנים האחרונות. החומר מכיל בתוכו נוגדי דיכאון ייחודיים ביותר ובעלי ההשפעה המהירה שמספקים רוח גבית לטרוניה הזאת. הוא משפר סימפטומים בפרק זמן של 30 דקות, בהשוואה לנוגדי דיכאון החזקים ביותר בשוק שהשפעתם ניכרת רק לאחר שבועות או אפילו חודשים. הוא אפקטיבי ביותר בעבור מטופלים הסובלים מדיכאון עמיד לתרופות ולטיפולים שונים. גם היום, הקטמין הוא אחד מהחומרים הרפואיים השכיחים והבסיסיים ביותר בעולם, הוא נמצא ברשימת התרופות ההכרחיות שנקבעו על ידי ארגון הבריאות העולמי. למעשה, אותו ארגון מתנגד להגבלת המסחר בקטמין וזאת מתוך חשש לפגיעה משמעותית בהיצע שלו, בעיקר בקרב המדינות המתפתחות. דוח מיוחד שפרסם ארגון הבריאות העולמי קבע שבמקרה הנוכחי, בשל האיכויות ורמת הנחיצות הרפואית חובקת העולם של חומר הקטמין, היתרונות עולים על החסרונות של הנזק הפוטנציאלי בשימוש החומר למטרות הנאה.

במקור, הקטמין קיבל הרשאה לשמש כחומר הרדמה בשנות ה-70, אך מאז שדרג את מעמדו והוטמע בחיי הלילה של הצעירים בתור סם הגורם לחוויה חוץ-גופית, הזיות ושאר השפעות פסיכודאליות שונות ומשונות. מאפייניו נוגדי הדיכאון בקרב בני אדם התגלו רק לפני כעשרים שנים. למרות שישנן תיאוריות רבות ועשירות באשר לדרכי הפעולה של הקטמין, חוקרים לא יכלו בעבר להסביר כיצד החומר משיב מלחמה כה אינטנסיבית מול דיכאון. אולם לאחרונה, מחקרים חדשים חושפים את המכניזם שיוכל, לפחות באופן חלקי, לספק הסבר על מאפייני הקטמין כנוגד דיכאון אפקטיבי. המחקרים נועדו בכדי לתאר דפוס מופרד של פעילות עצבית באזור מסוים של המוח (אזור המכונה Lateral Habenula). זהו אזור המתקשר עם דיכאון ועם תהליכים של שיקול דעת וקבלת החלטות. על האזור הזה מתפשטת השפעת הקטמין במטרה להוות יריב ראוי מול מחלת הדיכאון.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום פסיכיאטריה
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום פסיכותרפיה

אופן השפעת הקטמין

לעומת שאר נוגדי הדיכאון שקיימים כיום, הקטמין אינו משפיע באופן ישיר על אותן שלוחות כימיות כגון סרוטונין. במקום זאת, הוא פועל באינטראקציה עם כימיקל אחר, גלוטמט (Glutamate) – כימיקל שאינו מתקשר בדרך כלל עם מצב הרוח אלא עם פעילות הגמישות המוחית. רעיון בולט שהעלו החוקרים מעיד על קידום הצמיחה של קשרים עצביים חדשים כגורם הנועד להסביר כיצד החומר מקל על דיכאון.

אופן השפעתו של הקטמין על המוח ועל שאר חלקי הגוף שונה באופן מהותי מזה של סמים אחרים. הוא משתייך למשפחת הסמים הדיסוציאטיביים (תת משפחה של סמים הזייתיים כמו אקסזי או אל-אס-די), סמים שמעוררים את המוח בעזרתם של חומרים המעודדים זרימת מידע ועובדים בעיקרם על הסרוטונין או על הדופמין. אך ידידנו הקטמין פועל בצורה הפוכה לחלוטין, הוא "מתיישב" על קולטנים העונים לשם אן-אם-די-אי, קולטנים שלהם תפקיד בהולכת האותות בין אזורים שונים במוח שאחראים על התפקוד הקוגניטיבי. הקטמין מנטרל אותם, ובכך, יוצר ניתוק בין החושים לבין האזורים של התודעה, דבר המסביר את אותה חוויה "חוץ גופית" שמתלווה לשימוש בחומר הקטמין. תכונה נוספת של הקטמין היא אופוריה אשר עולה בעת השימוש ואיננה מתפוגגת בסמוך לטיפול, אלא עוקבת אחרי המטופלים כמעט בדרך קבע.

מחקרים על קטמין

המחקרים האחרונים בודקים את האופן שבו עובד האזור הקטן במוח האחראי על הדיכאון. האזור הזה פועל כמו התאום האפל של מרכזי התגמולים במוח על ידי עיבוד של אירועים לא נעימים באופן בלתי צפוי. לדוגמה, אם בעל חיים שהתרגל לקבל אוכל עם הגעתו לסיום המבוך, מגלה שהאוכל לא נמצא שם למרות שעשה את כל המסלול, נוצר אצלו פער בין הציפייה והתוצאה. דבר זה מוביל את האזור הקטן שבמוח (Lateral Habenula) להוציא אל הפועל את התחושות הטורדניות של "מעגל האכזבה". אם האזור הזה מגיב באופן לא פרופורציונאלי, הוא יכול לדכא את מנגנון הציפייה והתוצאה מתוך פעילויות שבדרך כלל נעימות בעבורו. זהו סימפטום המכונה אנהדוניה – היעדר היכולת לחוות הנאה מרגעי החיים הבסיסיים – מצב אשר מוביל לתחושות של אפתיות וחוסר תקווה בקרב אנשים הסובלים מכך.

בניסוי שנערך בבית החולים שיבא נאספו 16 מטופלים אשר סובלים ממחלת דיכאון עמידה בפני טיפולים. מטופלים אלו לא הגיבו לשלל טיפולים אחרים, כולל הטיפול המעט פרובוקטיבי בנזעי חשמל – טיפול שבו מועבר זרם חשמלי אל ראשו של המטופל במטרה ליצור פרכוס מבוקר. מנות קטנות של קטמין הוזרקו לתוך הוורידים של המטופלים כאשר לאחר מכן הם נשארו להשגחה של שלוש שעות. התוצאות היו בלתי נתפשות: שישה חולים מתוך ה-16 החלימו באופן מלא מהדיכאון שלהם וחזרו לפעילות שגרתית מלאה גם כן. חמישה חולים הגיבו בצורה חלקית וחמשת הנותרים לא הגיבו אך חשו סחרחורות בשלב מסוים וביקשו להפסיק את הטיפול. בסך הכול, יותר משני שליש מהמטופלים שהשתתפו בניסוי הזה, אותם אלו שקודם לכן נחשבו למקרים אבודים – חוו שינוי יוצא דופן בין החלמה לשיפור משמעותי במחלת הדיכאון שלהם. שאר הטיפולים אינם צלחו, אך הטיפול הייחודי של חומר הקטמין גרר עמו הצלחה רבה.

אולי יעניין אתכם גם:
דיכאון סמוי: אצל גברים זה נראה אחרת
הכל על הקשר בין אלכוהול ודיכאון
דיסתימיה: דיכאון מתון ומתמשך
כיצד עובדות תרופות נגד דיכאון
כיצד להתמודד עם דיכאון אחרי פרידה?

הטיפול במצבים של דיכאון קליני והפרעת דחק פוסט טראומתית התפתח מאוד בשנים האחרונות. כיום, קיימים מגוון טיפולים תרופתיים המשולבים בפסיכותרפיה שנמצאו יעילים למצבים מסוג אלו. למרות זאת, ישנו אחוז לא מבוטל של מטופלים אשר אינו מגיב לשלל הטיפולים המוצעים להם. עקב ההוכחות החותכות של יעילות הטיפול בקטמין, משרד הבריאות מאשר את השימוש בקטמין כטיפול לדיכאון עמיד וגם לטיפול בתסמונת של פוסט טראומה. באירופה ובארצות הברית קיימים מרכזים שמטפלים בדיכאון באמצעות קטמין, כשכעת גם בתל אביב ישנו מכון אשר עושה שימוש בחומר הקטמין כטיפול נוגד דיכאון. הגילוי המרעיש באשר לאופן הפעולה של קטמין דרך המערכת של הכימיקל גלוטמט הוביל להבנות מדעיות חדשות בכל הנוגע לנסיבות המוחיות שגורמות לדיכאון. קיימות כבר תרופות ניסיוניות שפועלות בדרך זו ושיעילותם נחקרת. אם אכן הדבר נכון, אז יכול מאוד להיות שנמצא פתרון אולטימטיבי למחלת הדיכאון שתוקפת מיליוני אנשים, אותה אחת אשר מכונה על ידי ארגון הבריאות העולמי "המחלה המרכזית הגורמת למגבלות בקרב בני אדם".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר דורון תודר
    ד"ר דורון תודר
    פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
  • ד"ר בן עמית
    ד"ר בן עמית
    פסיכיאטריה ומדעי המוח תחומי טיפול: דיכאון, מתח וחרדה, כאבים כרוניים, פיברומיאלגיה, מאניה- דיפרסיה והפרעה פוסט- טראומתית (PTSD) ... קרא עוד