טיפול בדיכאון באמצעות גנטיקה

מחקר מדעי גדול שנעשה ב- 17 מדינות שונות אשר בתוכן 140 מרכזי מחקר ובהשתתפות יותר מ- 190 חוקרים, מצא כי קיימים גנים שאחראים על האושר ועל מספר תכונות נוספות בקרב בני האדם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/06/2019 |
צפיות: 605
דירוג: 3.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
מחקר רפואי שנעשה לאחרונה נחשב לאחד מהמחקרים הגדולים ביותר שאי פעם פורסמו בנושא גנים שקשורים להתנהגות האדם.

הקבוצה הבינלאומית של החוקרים שאחראים למחקר זה, תיארה במגזין האמריקאי 'Nature' כיצד הם ניתחו את הנתונים הגנטיים ממאות ואף אלפי בני אדם, כדי למצוא גרסאות גנטיות שקשורות לרגשות האדם ולבריאות הנפש – דיכאון ונוירוטיות.

במסגרת המחקר, גילו החוקרים מספר עובדות מפתח לגבי גן האושר, וביניהן:

• קרוב ל- 350 מיליון אנשים סובלים מדיכאון ברחבי העולם.

• הגילוי החדש לגבי חוק הגנים שקשורים לאופי האדם אינו עקבי ומשתנה.

• המחקר האחרון ביותר גילה כי סוגי גנים שונים נקשרים לתכונות אופי דיכאוניות ולנוירוטיות.

• זהו אתגר גדול להתיר, לפרק ולשנות את בחירת התפקיד הפרטני של הגנים ולשלב אתו עם גורמי
הסביבה

ההפך משמחה

דיכאון הוא מצב רפואי שגורם להתשת הגוף והנפש. מספר עצום של אנשים ברחבי העולם סובלים מתופעה זו. הוא מאופיין במצב רוח ירוד, תחושות של חוסר אמונה, ייאוש ודימוי עצמי נמוך. תופעה זו נחשבת לבעיה רפואית- נפשית חמורה.

יש לכם שאלות נוספות בנושא? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכולוגיה
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום פסיכותרפיה
פורום נוירופסיכיאטריה

ארגון הבריאות העולמי מעריך כי כ- 350 מיליון איש ברחבי העולם סובלים מתופעה זו, ומתייחס לדיכאון כגורם העיקרי לחוסר תפקוד ונכות בעולם. בנוסף, נחשב הדיכאון לתורם המרכזי להתפתחות מחלות רבות ברחבי העולם.

המרכזים השונים לבקרת ומניעת מחלות (CDC) מעריך כי 7.6% מהאמריקאים בגיל 12 ומעלה חוו דיכאון בכל שבועיים בטווח השנים 2009-2012.

ולמרות שהמחקר אודות גן האושר יכול, במבט ראשון, להיראות גחמני, הרי שניתן לראות בקלות כיצד גילויים מדעיים בנושא זה יכולים להיות שימושיים במקומות אחרים.

נכון להיום, קיים מעט מאוד מידע לגבי חוקים ספציפיים שעוסקים בגנים שנקשרים לתכונות האופי. מחקרים קודמים בנושא היו מצומצמים ביותר ומוגבלים במספר המשתתפים.

המחקר הנוכחי מעוניין לתקן את זה, ולהתעמק בנושא באמצעות מאגרי מידע נרחבים יותר. וכל מחקר שיכול להעניק אור לגבי הסיבות לתופעה ולגלות סוגי טיפול פוטנציאליים יהווה יתרון לעולם כולו.

מהו גן האושר?

במחקרים קודמים, במיוחד זה שנערך בסיוע מחלקת רישום תאומים בהולנד, נמצא כי קיים רכיב גנטי לחוויית האושר בקרב אנשים שנקרא HTT-5.

אנשים שנושאים בגופם את הגן HTT-5 יחיו, לרוב, חיים מאושרים יותר. גן זה אחראי לדרך בה תאי העצב מבצעים את חלוקת הסרוטונין בגוף. הסרוטונין הוא מוליך עצבי שמשפיע ושולט במצבי הרוח.

לבני אדם בעלי שני סטים של גן האושר קיימת סבירות גבוהה יותר (פי 2) להיות שבעי רצון מחייהם, בהשוואה לאלה שאינם נושאים את הגן.

אולי יעניין אתכם גם:
מחקר: נדיבות זה עניין של גנטיקה
מיתוסים ואמיתות על אושר
גנים המשפיעים על רמות אושר: מה הקשר בין גנטיקה למצב הרוח?
כיצד לטפל בדיכאון בעזרת ויטמינים, תוספי מזון וצמחי מרפא?
נוגד הדיכאון האולטימטיבי: איך הפך הקטמין מסם מסיבות לנוגד דיכאון פורץ דרך?

אלכסיס פרייזר – ווד , אחת מהחוקרים במחקר ועוזרת פרופסור לרפואת ילדים ותזונה במכללה לרפואה 'ביילור', ביוסטון, טקסס, הסבירה כי במחקר החדש, הקבוצה פיתחה שיטה סטטיסטית לניתוח משולב של תוצאות מחקרים קודמים בתחום הספציפי. ניתוח זה גילה שלושה סוגי גנים שאחראים לתחושת סיפוק ושמחה, שני סוגי גנים שנקשרים לסימפטומים של דיכאון ו-11 נוספים שנקשרים לנוירוטיות.

בנוסף, נמצאו גנים מסוימים שמשפיעים ובאים לידי ביטוי במערכת העצבים המרכזית, ביותרת הכליה או ברקמות הלבלב.

הקשר בין גנים ונטייה להתפתחות מחלות

מחקרים קודמים הראו כי השוני ברמות האושר והשמחה בקרב אנשים עלול להיות קשור לגנטיקה השונה שיש לכל אדם ואדם. נושא זה הפך למסקרן, והעניין בו גדל מאז שממצאים רבים שהתגלו העלו השערות כי אושר וסיפוק בקרב בני אדם קשורים לבריאות הפיזית ולבריאות הנפש של האדם.

לחוקרים היה חשוב להדגיש כי גנים אינם היחידים בסיפור שקובעים את דרך החשיבה ואת תחושות האדם לגבי חייו. גם לחברה ולסביבה תפקיד חשוב בבניית האושר.

חקירת הגנים יכולה לסייע לאנושות להבין מדוע התורשה גורמת לאנשים מסוימים להיות יותר שבעי רצון מחייהם, וכמה מהם בעלי נטייה גדולה יותר לדיכאון ולבעיות נפש אחרות.

בנוסף, הם מקווים שהתגליות, אותן ניתן למצוא במחקר החדש, יבהירו את התמונה וימצאו מהו הדבר שגורם להבדלים ברמות האושר בין אנשים. הם רואים במחקר זה פריצת דרך, ומבחינתם זו היא רק ההתחלה. הם מאמינים שהגרסאות הגנטיות שהתגלו במחקר הם רק חלקיק זעיר, ושרב הנסתר על הגלוי.

החוקרים אינם מתכוונים לעצור את המחקר שלהם בנושא. הם כבר מוכנים להמשיך ולחקור את הבסיס הגנטי של אנשים שנחשבים מאושרים יותר, ואנשים שנחשבים מאושרים פחות. הם מתייחסים לתגליות המוקדמות שלהם כקרש קפיצה בדרך לצלילה עמוקה יותר בנושא תכונות האדם.

החפיפה הגנטית עם סימפטומים דיכאוניים שנמצאו במחקר נחשבת גם היא לפריצת דרך. זה מראה כי המחקר, שעוסק בגורמים לאושר, יכול גם להציע תובנות חדשות על הסיבות לאחד האתגרים הגדולים ביותר של הרפואה בזמננו – הדיכאון.

דיכאון נחשב לאחד מההפרעות השכיחות והמבישות ביותר בעולם המערבי, ולכן יש לחקור היטב את כל הרמזים שמובילים למקורות הדיכאון. סמנים גנטיים עשויים בסופו של דבר לעבוד כמו סימני אזהרה מוקדמים, כלי אבחון, או אפילו להפוך לבסיס של טיפולים רפואיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר דורון תודר
    ד"ר דורון תודר
    פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
  • ד"ר בן עמית
    ד"ר בן עמית
    פסיכיאטריה ומדעי המוח תחומי טיפול: דיכאון, מתח וחרדה, כאבים כרוניים, פיברומיאלגיה, מאניה- דיפרסיה והפרעה פוסט- טראומתית (PTSD) ... קרא עוד