טיפול בדיכאון באמצעות גנטיקה

מחקר מדעי גדול שנעשה ב- 17 מדינות שונות אשר בתוכן 140 מרכזי מחקר ובהשתתפות יותר מ- 190 חוקרים, מצא כי קיימים גנים שאחראים על האושר ועל מספר תכונות נוספות בקרב בני האדם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/06/2019 |
צפיות: 271
דירוג: 3.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
מחקר רפואי שנעשה לאחרונה נחשב לאחד מהמחקרים הגדולים ביותר שאי פעם פורסמו בנושא גנים שקשורים להתנהגות האדם.

הקבוצה הבינלאומית של החוקרים שאחראים למחקר זה, תיארה במגזין האמריקאי 'Nature' כיצד הם ניתחו את הנתונים הגנטיים ממאות ואף אלפי בני אדם, כדי למצוא גרסאות גנטיות שקשורות לרגשות האדם ולבריאות הנפש – דיכאון ונוירוטיות.

במסגרת המחקר, גילו החוקרים מספר עובדות מפתח לגבי גן האושר, וביניהן:

• קרוב ל- 350 מיליון אנשים סובלים מדיכאון ברחבי העולם.

• הגילוי החדש לגבי חוק הגנים שקשורים לאופי האדם אינו עקבי ומשתנה.

• המחקר האחרון ביותר גילה כי סוגי גנים שונים נקשרים לתכונות אופי דיכאוניות ולנוירוטיות.

• זהו אתגר גדול להתיר, לפרק ולשנות את בחירת התפקיד הפרטני של הגנים ולשלב אתו עם גורמי
הסביבה

ההפך משמחה

דיכאון הוא מצב רפואי שגורם להתשת הגוף והנפש. מספר עצום של אנשים ברחבי העולם סובלים מתופעה זו. הוא מאופיין במצב רוח ירוד, תחושות של חוסר אמונה, ייאוש ודימוי עצמי נמוך. תופעה זו נחשבת לבעיה רפואית- נפשית חמורה.

יש לכם שאלות נוספות בנושא? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכולוגיה
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום פסיכותרפיה
פורום נוירופסיכיאטריה

ארגון הבריאות העולמי מעריך כי כ- 350 מיליון איש ברחבי העולם סובלים מתופעה זו, ומתייחס לדיכאון כגורם העיקרי לחוסר תפקוד ונכות בעולם. בנוסף, נחשב הדיכאון לתורם המרכזי להתפתחות מחלות רבות ברחבי העולם.

המרכזים השונים לבקרת ומניעת מחלות (CDC) מעריך כי 7.6% מהאמריקאים בגיל 12 ומעלה חוו דיכאון בכל שבועיים בטווח השנים 2009-2012.

ולמרות שהמחקר אודות גן האושר יכול, במבט ראשון, להיראות גחמני, הרי שניתן לראות בקלות כיצד גילויים מדעיים בנושא זה יכולים להיות שימושיים במקומות אחרים.

נכון להיום, קיים מעט מאוד מידע לגבי חוקים ספציפיים שעוסקים בגנים שנקשרים לתכונות האופי. מחקרים קודמים בנושא היו מצומצמים ביותר ומוגבלים במספר המשתתפים.

המחקר הנוכחי מעוניין לתקן את זה, ולהתעמק בנושא באמצעות מאגרי מידע נרחבים יותר. וכל מחקר שיכול להעניק אור לגבי הסיבות לתופעה ולגלות סוגי טיפול פוטנציאליים יהווה יתרון לעולם כולו.

מהו גן האושר?

במחקרים קודמים, במיוחד זה שנערך בסיוע מחלקת רישום תאומים בהולנד, נמצא כי קיים רכיב גנטי לחוויית האושר בקרב אנשים שנקרא HTT-5.

אנשים שנושאים בגופם את הגן HTT-5 יחיו, לרוב, חיים מאושרים יותר. גן זה אחראי לדרך בה תאי העצב מבצעים את חלוקת הסרוטונין בגוף. הסרוטונין הוא מוליך עצבי שמשפיע ושולט במצבי הרוח.

לבני אדם בעלי שני סטים של גן האושר קיימת סבירות גבוהה יותר (פי 2) להיות שבעי רצון מחייהם, בהשוואה לאלה שאינם נושאים את הגן.

אולי יעניין אתכם גם:
מחקר: נדיבות זה עניין של גנטיקה
מיתוסים ואמיתות על אושר
גנים המשפיעים על רמות אושר: מה הקשר בין גנטיקה למצב הרוח?
כיצד לטפל בדיכאון בעזרת ויטמינים, תוספי מזון וצמחי מרפא?
נוגד הדיכאון האולטימטיבי: איך הפך הקטמין מסם מסיבות לנוגד דיכאון פורץ דרך?

אלכסיס פרייזר – ווד , אחת מהחוקרים במחקר ועוזרת פרופסור לרפואת ילדים ותזונה במכללה לרפואה 'ביילור', ביוסטון, טקסס, הסבירה כי במחקר החדש, הקבוצה פיתחה שיטה סטטיסטית לניתוח משולב של תוצאות מחקרים קודמים בתחום הספציפי. ניתוח זה גילה שלושה סוגי גנים שאחראים לתחושת סיפוק ושמחה, שני סוגי גנים שנקשרים לסימפטומים של דיכאון ו-11 נוספים שנקשרים לנוירוטיות.

בנוסף, נמצאו גנים מסוימים שמשפיעים ובאים לידי ביטוי במערכת העצבים המרכזית, ביותרת הכליה או ברקמות הלבלב.

הקשר בין גנים ונטייה להתפתחות מחלות

מחקרים קודמים הראו כי השוני ברמות האושר והשמחה בקרב אנשים עלול להיות קשור לגנטיקה השונה שיש לכל אדם ואדם. נושא זה הפך למסקרן, והעניין בו גדל מאז שממצאים רבים שהתגלו העלו השערות כי אושר וסיפוק בקרב בני אדם קשורים לבריאות הפיזית ולבריאות הנפש של האדם.

לחוקרים היה חשוב להדגיש כי גנים אינם היחידים בסיפור שקובעים את דרך החשיבה ואת תחושות האדם לגבי חייו. גם לחברה ולסביבה תפקיד חשוב בבניית האושר.

חקירת הגנים יכולה לסייע לאנושות להבין מדוע התורשה גורמת לאנשים מסוימים להיות יותר שבעי רצון מחייהם, וכמה מהם בעלי נטייה גדולה יותר לדיכאון ולבעיות נפש אחרות.

בנוסף, הם מקווים שהתגליות, אותן ניתן למצוא במחקר החדש, יבהירו את התמונה וימצאו מהו הדבר שגורם להבדלים ברמות האושר בין אנשים. הם רואים במחקר זה פריצת דרך, ומבחינתם זו היא רק ההתחלה. הם מאמינים שהגרסאות הגנטיות שהתגלו במחקר הם רק חלקיק זעיר, ושרב הנסתר על הגלוי.

החוקרים אינם מתכוונים לעצור את המחקר שלהם בנושא. הם כבר מוכנים להמשיך ולחקור את הבסיס הגנטי של אנשים שנחשבים מאושרים יותר, ואנשים שנחשבים מאושרים פחות. הם מתייחסים לתגליות המוקדמות שלהם כקרש קפיצה בדרך לצלילה עמוקה יותר בנושא תכונות האדם.

החפיפה הגנטית עם סימפטומים דיכאוניים שנמצאו במחקר נחשבת גם היא לפריצת דרך. זה מראה כי המחקר, שעוסק בגורמים לאושר, יכול גם להציע תובנות חדשות על הסיבות לאחד האתגרים הגדולים ביותר של הרפואה בזמננו – הדיכאון.

דיכאון נחשב לאחד מההפרעות השכיחות והמבישות ביותר בעולם המערבי, ולכן יש לחקור היטב את כל הרמזים שמובילים למקורות הדיכאון. סמנים גנטיים עשויים בסופו של דבר לעבוד כמו סימני אזהרה מוקדמים, כלי אבחון, או אפילו להפוך לבסיס של טיפולים רפואיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • ד"ר תמרה אליזוב פישל
  ד"ר תמרה אליזוב פישל
  נוירופסיכיאטריה פסיכיאטרית העוסקת בנוירופסיכיאטריה תחומי טיפול: אפילפסיה, פרקינסון, פגיעות ראש, חרדה, דיכאון, פוסט טראומה, משברים, קשיי הסתגלות ועוד ... קרא עוד
 • ד"ר דורון תודר
  ד"ר דורון תודר
  פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
 • ד"ר בן עמית
  ד"ר בן עמית
  פסיכיאטריה ומדעי המוח תחומי טיפול: דיכאון, מתח וחרדה, כאבים כרוניים, מאניה- דיפרסיה והפרעה פוסט- טראומתית (PTSD) ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

CBT: מהו טיפול התנהגותי קוגניטיבי
טובי פלד
| 18/07/2019 |
צפיות: 95
טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא אסכולה פסיכולוגית שבה משלבים בין דפוסי חשיבה לבין דפוסי התנהגות למען שינוי הרגלים שליליים ולמניעת חרדה
קרא עוד
שיימינג: בריונות ברשת בקרב בני נוער
ד"ר אילן בוש
| 14/07/2019 |
צפיות: 308
בעידן הרשתות החברתיות, הבריונות הפכה לפומבית יותר ולחסרת רסן. בני נוער רבים חשים בושה, השפלה קשה וחווים טראומה שמותירה בהם צלקות נפשיות, ואלו מערערות את הערך העצמי. מהי תופעת השיימינג? מאלו נורות אדומות אסור להתעלם? ומהם נושאי התקיפות הנפוצים ביותר?
קרא עוד
הפרעות שינה: למה כדאי לישון עם הכלב?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/07/2019 |
צפיות: 277
אנשים רבים לא מרשים לכלב שלהם לישון איתם באותה המיטה, אך ההפסד כולו שלהם. שינה עם הכלב מספקת חום בחורף, תחושת רוגע ומקלה על הליך ההירדמות
קרא עוד
גמילה מסמים: שחרור מהתלות ופרידה מהכאב
 אבי יקיר
| 04/07/2019 |
צפיות: 632
התמכרות לסמים היא קשה מנשוא עבור המכור עצמו ועבור הסובבים אותו. המכור הופך להיות הצל של עצמו, וכל רצונו מתמקד אחר חיפוש המנה הבאה. הוא מתנתק, מתבודד ומאבד כל עניין בקרובים אליו. הליך הגמילה מסמים הינו מורכב, והוא כולל התנתקות פיזית אך גם התנתקות נפשית מהסם
קרא עוד
טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 461
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 394
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 941
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 434
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 606
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 825
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד