פורום איסוף ושימור דם טבורי, תאי גזע וגנטיקה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

אבי טרבס PhD
אבי טרבס PhD
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל אבי טרבס PhD ללא פרסום בפורום

• דם טבורי - הבדלים בין החברות
    אור
    14/12/2011

שלום רב!
    ביררנו בחברה תא לחיים ובטבורית. ההבדל המשמעותי בין שתי החברות הוא זמן שימור וביטוח רפואי. ב
    הדסה עין כרם טוענים שהם יכולים לשמור עד 40 שנה, אך לא מספקים ביטוח רפואי למקרה של טיפולים בטענה שהטיפולים הם במסגרת סל הבריאות ותחת אחריות קופות החולים. האם נכון הדבר?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• דם טבורי - הבדלים בין החברות - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    15/12/2011

שלום לאור,
    ראשית ולמען הגילוי הנאות אציין כי אני מנהל בחברת טבורית.
    באשר לזמן שמירת המנה - מחד, על פי קריטריונים מדעיים, באופן תיאורטי, ניתן לשמור מנת דם טבורי ללא מגבלת זמן. מאידך, הניסיון המעשי הקיים בידינו היום מתייחס לתקופה שאכן בפועל נשמרות מנות אשר עברו עיבוד והקפאה בתנאים מסויימים. יש כיום מאגר מנות שנשמרו בבנקים במהלך התקופה של כ- 25 שנים. מנות אלה נבדקות מעת לעת על מנת לוודא חיות התאים ותקינות המנה. מסיבה זו נוהגים הבנקים המשפחתיים, כמעט ללא יוצא מן הכלל, לקבוע תקופת שימור של 18-25 שנה אשר לגביה אין כל ספק באשר לתקינות המנות.
    באשר לביטוח הרפואי - מערכת הבריאות באמצעות סל הבריאות וקופות החולים אינם נותנים, במקרה של טיפולים באמצעות תאי גזע, כיסוי מלא אלא כיסוי מסויים ומוגבל על פי הגדרות וקריטריונים נתונים, לרבות סוג הטיפול, מקור התאים ועוד. הדבר נכון באותה מידה לגבי טיפולים רפואיים בתחומים אחרים ומסיבה זו אנשים רוכשים ביטוחי בריאות אשר יכסו בין השאר על פער זה. הפוליסה המוצעת על ידי טבורית נותנת כיסוי לכל הטיפולים הרפואיים המוכרים באמצעות תאי גזע.
    אשמח לענות על שאלות נוספות, ד"ר גניגר

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מה בין לוקמיה ולימפומה
    אישה
    16/01/2012

שניהם הבנתי סרטן שקשור בדם..
    אבל מה ההבדלים ביניהם?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מה בין לוקמיה ולימפומה - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    18/01/2012

לאישה שלום,
    לימפומה ולויקימיה הם שמות כלליים ויש סוגים שונים הן של לויקימיות והן של לימפומות. ככלל התאים הממאירים בלימפומה מתרכזים בקשרי הלימפה וכן יש מצבים של לימפומה גם באברים אחרים בגוף. בלויקימיה התאים הממאירים מתרכזים במח העצם ובזרם הדם. אלה הן הכללות וניתן להרחיב בהתאם לסוג הספציפי של הלויקימיה או לימפומה.
    אם תכנסי לרשימת המחלות המטופלות כיום בעזרת תאי גזע, אפשר לראות מספר רב של מחלות הקשורות בדם. על פי ההתקדמות הנצפית כיום מספרן של מחלות אלה הולך ועולה.
    חשוב לציין כי ההחלטה על שימוש בתאי גזע, גם במקרים של טיפול סטנדרטי, מתקבלת על ידי הצוות הרפואי כל מקרה לגופו של עניין.
    אשמח לענות על שאלות נוספות.
    בברכה,
    ד״ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה קטנה למומחים
    אור
    08/01/2012

קראתי על סיווג רקמות בהקשר של דם טבורי.
    מה זה סיווג רקמות?

למה זה עשוי לסייע?

המון תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה קטנה למומחים - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    08/01/2012

שלום לאור, אני כרגע בחו״ל ולכן אתן תשובה בתמצית. סיווג רקמות היא בעצם שיטת זיהוי לרקמה אשר מאפשרת לבחון האם מנת דם טבורי של תורם כלשהו תתאים לחולה נזקק. תחשבי על בדיקות דם רגילות בהן קובעים את סוג הדם לפני מתן עירוי מנת דם לחולה. באותו אופן מתן דם טבורי מחייב התאמה. אשמח לענות ולהרחיב. בברכה ד״ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דם טבורי ומיאלומה נפוצה
    הגר
    29/12/2011

אימי אובחנה כחולה במיאלומה נפוצה והתחילה היום טיפולים.
    אני כעת בהריון, בחודש רביעי.
    האם ישנה אפשרות שהדם הטבורי של בני יסייע באיזשהו אופן לאימי?
    תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• דם טבורי ומיאלומה נפוצה - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    31/12/2011

הגר שלום,
    אציין תחילה כמה עובדות: ראשית, יש כיום כ- 80 מחלות אשר אשר ניתן לטפל בהן באופן סטנדרטי באמצעות תאי גזע אשר נאספים מדם טבורי, ממח עצם או מדם פריפראלי. Multiple Myeloma מופיעה ברשימת מחלות אלו ואף כי אין בידי כרגע נתון מדוייק לגבי מספר המקרים שטופלו וכו' אך עצם המצאות המחלה ברשימה היא נתון חשוב. שנית, במקרים רבים תאי גזע מדם טבורי משמשים לטיפול באדם אחר בין אם זה קרוב משפחה (בבנקים משפחתיים בעיקר) או אדם זר לחלוטין (בבנקים ציבוריים בעיקר). קיים גם דיווח על מקרה של טיפול בלויקימיה אצל אם, בת 43, תוך שימוש בדם הטבורי של בנה.
    מנתונים אלה עולה כי ישנה אפשרות (מותנית), שדם טבורי של בנך יסייע לטיפול באימך. אפשרות זו תלויה למשל במידת ההתאמה של הדם הטבורי של בנך לאימך, דבר שטעון בדיקה.
    אני ממליץ כי תפני אל הרופא המטפל באימך ותבקשי את חוות דעתו בסוגיה זו.
    אשמח לענות על שאלות נוספות בנושא זה.
    בברכה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה דחופה
    יהודית
    23/12/2011

שלום
    אני צריכה ללדת עוד שבועיים ומאוד מתלבטת מה לעשות אם לשמור את הדם טבורי או לא.
    בני הבכור יונתן ז"ל נפטר מסרטן במוח ובסיור בחדר לידה שעשיתי השבוע הייתה מישהי מחברה של דם טבורי שאמרה שאנחנו חייבים לשמור דם טבורי ואפילו הציעה לנו הנחה בגלל הסיפור שלנו אבל זה עדיין הרבה מאוד כסף.
    אנא, אמרו לי מה לעשות
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה דחופה - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    25/12/2011

יהודית שלום,
    תאי גזע משמשים כבר היום לטיפולים מצילי חיים וללא כל ספק יהוו נדבך עוד יותר חשוב ברפואת העתיד. כיום ידוע כי ניתן לטפל באמצעות תאי גזע ביותר מ- 70 מחלות ועוד כמספר הזה מחלות שלגביהן מתקיימים היום ניסויים קליניים וסביר בהחלט כי יהפכו לדרך טיפול סטנדרטית כבר בשנים הקרובות. במאות מרכזי מחקר בעולם מתבצעות עבודות לאתר שימושים נוספים של תאי גזע ואף כי אין בידינו עדיין פתרון לכל מחלה, אני מעריך כי נזכה לראות תוצאות, טיפולים ופתרונות לעוד ועוד מחלות במהרה בימינו.
    שימור דם טבורי, במשפט אחד ממצה על כן, הוא תעודת ביטוח אשר נותנת סיכוי טוב יותר לבריאותו של היילוד ובני משפחתו וביטוח כזה חשוב לכל ובודאי במקרים שיש "היסטוריה" של מחלות במשפחה. העלות הכרוכה בשימור דם טבורי עומדת על כ- 400 ש"ח לשנה, סכום לא גבוה לכל הדעות. ניתן גם לשמור מנות דם טבורי ללא כל עלות באמצעות הבנקים הציבוריים. אני ממליץ גם על אפשרות זו אך חשוב לזכור כי במקרה זה יתכן שבעת הצורך המנה לא תהיה זמינה הן מפני שרק כרבע עד שליש מהמנות הנתרמות לבנקים הציבוריים נשמרות בסופו של דבר מסיבות שונות וכמו כן יתכן שהמנה תנתן לחולה נזקק אחר מן הציבור הרחב.
    אשמח לענות על שאלות נוספות, חג שמח, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• העברת דם תבורי
    קרן
    22/12/2011

שלום
    מבקשת לשאול כיצד מעבירים דם תבורי ניו יורק לישראל לאחסון נאות?
    כיצד זה מתבצע ואל מי עליי לפנות כגורם מקשר?

תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• העברת דם תבורי - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    25/12/2011

לרוני שלום,
    ככלל, איני ממליץ על העברת המנה משתי סיבות, ראשית כי התהליך כרוך בהוצאה כספית, מיותרת לטעמי ושנית יש סיכון, קטן אמנם, כי המנה תפגע במהלך ההעברה. באם יתעורר בעתיד הצורך להשתמש במנה, ניתן להעבירה תוך פרק זמן קצר ארצה או לכל מקום אחר כפי שיידרש.
    העברתה של מנת דם טבורי, לאחר שעברה עיבוד, מארה"ב לישראל נעשית באמצעות חברות בלדרות בינלאומית. המנה מוכנסת למיכל אחסנה עם חנקן נוזלי לשמירה בטמפרטורה נמוכה מאוד. המיכל מועבר בטיסה מארה"ב לישראל ומשם לאתר השימור החדש כפי שסוכם מראש.
    אשמח לענות על שאלות נוספות, חג אורים שמח, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סוכרת נעורים
    בת שלום
    13/12/2011

האם אפשר להיעזר בתאי גזע במחלת סוכרת נעורים? זה יכול לעזור?

תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• סוכרת נעורים - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    15/12/2011

שלום לבת שלום,
    בשנים האחרונות נערכים מספר ניסויים קליניים, בארה"ב ובאירופה, לטיפול בסוכרת נעורים באמצעות תאי גזע. בשלב זה אין מספיק תוצאות ברמה שניתן לקבוע באופן ברור האם ואיזה טיפול יכול לעזור להתמודד עם סוכרת נעורים. מספר קבוצות מתמודדות עם שאלות אלו ואני מעריך כי בשנים הקרובות ימצא המסלול או המסלולים הנכונים אשר יאפשרו טיפול במחלה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה שאלתית
    כלנית
    06/12/2011

כמה זמן אפשר לשמור דם טבורי והאם זה יכול לעזור גם להורי התינוק באם חלו במחלה כלשהי?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה שאלתית - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    06/12/2011

שלום לכלנית,
    מבחינה מדעית אין מניעה לשמור הדם הטבורי לתקופה בלתי מוגבלת. הבנקים הראשונים הוקמו לפני כ- 25 שנה ועל כן בידינו הוכחה מדודה כי המנות במהלך תקופה זו אכן תקינות לכל דבר ועניין. ככל שהימים עוברים נוכל להעלות את התקופה "המוכחת" ליותר שנים.
    הדם הטבורי יכול, בסבירות גבוהה, לעזור לבני משפחתו של היילוד: הורים, אחים, בני דודים וכו', יחד עם זאת אין זו התאמה אוטומטית ולכן יש לוודא הדבר בכל מקרה ומקרה על פי החולה, המחלה ומידת התאמת המנה לחולה.
    אני מכיר לפחות מקרה אחד של השתלת דם טבורי של יילוד באימו.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אוקיי
    שחף
    29/10/2011

הנוכל להיות בקשר ששתחזור ולתת לי יותר מידע? 4 עינים

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• אוקיי - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    30/11/2011

שחף שלום,
    ראשית אני מתנצל על העיכוב במתן התשובה. בדקתי הנושא והתשובות שקבלת הן כי אין טיפולים באמצעות תאי גזע אלא לשלבים מאוד ראשוניים של המחלה. העבודות הנעשות הן במסגרת ניסיונית ויקח עוד זמן רב עד שניתן יהיה לקבוע האם הכיוון בעבודות אלה הוא אכן חיובי וגם זאת כאמור אך ורק למחלה בראשית התפתחותה.
    צר לי שאין באפשרותי להביא לך בשורות טובות יותר.
    בברכה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה בבקשה
    אירית
    28/11/2011

שלום למומחים

ילדתי לפני כשנה ותרמתי דם טבורי. האם ניתן לפנות למד"T על מנת לקבל את המנה ולשמור אותה באופן פרטי? (הסיבות שמורות עימי)

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה בבקשה - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    29/11/2011

שלום למיכל,
    אין לי ניסיון בכגון זה. הדבר הפשוט ביותר הוא לפנות לגורם שקיבל את תרומתך, מד״א במקרה זה, ולשאול אותם. למען הסדר אציין כי בבנקים הציבוריים ככלל רק כ- 25% מהמנות נשמר. בכפוף לסיבות השמורות עימך ובמידה והמנה אכן נמצאת, קיימת אפשרות שהבנק יסכים לבקשתך.
    אשמח לענות לשאלות נוספות. בהצלחה ד״ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מחלה חיסונית
    רוית
    20/11/2011

שלום ד"ר גניגר,
    אני חולת זאבת. רציתי לדעת אם במצבי זה אני יכולה לשמור דם טבורי.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מחלה חיסונית - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    21/11/2011

לרוית שלום,
    למיטב ידיעתי אין כל מניעה לשמור דם טבורי או במילים אחרות אין כל סיבה לפסול מנה כזו על הסף. יחד עם זאת אני חוזר ומדגיש, בכל הזדמנות אפשרית, כי ההחלטה על שימוש במנת דם טבורי מתקבלת כאשר אל מול הצוות הרפואי חולה ומחלה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מבולבלת לגבי יתרונו של הדם הטבורי?
    עדי
    05/11/2011

שלום,
    עברתי על מספר כתבות ופורומים בנושא ולא הצלחתי להבין מה יתרונו של הדם הטבורי עבור התינוק ממנו נלקחת הדגימה? להבנתי עד כה מהקריאה, שתמיד יעדיפו להשמש בתורם שהוא בן משפחה או זר- ולא עצמי, בשל הסיכוי שבתאי הגזע ייתכן שיהיו קיימים אותו הבעיות?

האם יש עדויות להשתלות עצמיות בתינוקות?אם כן, באילו מקרים?

ואם הבנתי לא נכון- אשמח להסבר.
    תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מבולבלת לגבי יתרונו של הדם הטבורי? - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    07/11/2011

עדי שלום,
    ההחלטה על שימוש במנת דם טבורי כמו בכל תרופה אחרת היא נקודתית כאשר לנגד עיני הצוות הרפואי המטפל יש חולה, מחלה ומגוון התרופות שניתן להשתמש בהן. עיקר השימוש בתאי גזע מדם טבורי כיום הוא כתחליף השתלת מח עצם. בחלק מהמקרים הצוות הרפואי יעדיף מנה מתורם אחר, בן משפחה או זר (השתלה אלוגנאית), ובחלק מהמקרים יש עדיפות למנה עצמית (השתלה אוטולוגית). חשוב לציין כי עם ההתקדמות בניסויים קליניים מחד והגידול בהיצע המנות הקיים הן עצמיות והן ציבוריות, גובר גם הניסיון באשר לשימוש כזה או אחר. עוד חשוב לציין כי מנה של בן משפחה אחד יש לה סיכוי לשמש גם לבני משפחה אחרים, אחים הורים ועוד.
    יש עדויות להשתלות עצמיות ולאחרונה פורסמו נתוני 310 השתלות עצמיות אשר בוצעו החל מ- 1998, ההשתלה העצמית הראשונה. מקור הדיווח הוא מ 35 בנקי דם טבורי אשר מסרו את המנות להשתלה. יותר מ- 30 מחלות טופלו, חלקן כאמור בניסויים קליניים, לרבות: סכרת נעורים, שיתוק מוחין, אפלסטיק אנמיה, רטינובלסטומה, נוירובלסטומה. אני מעריך כי במהלך תקופת שימור המנה, לפחות עשרים שנה, תתוספנה מחלות נוספות רבות לרשימה הקיימת וכמות הטיפולים תלך ותגדל.
    אשמחלענות על שאלות נוספות, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עזרה-מחלה נדירה!
    שחף
    28/10/2011

שלום אני מקווה שתוכלו לענות לי ולחדש לי. יש לי מחלה ניורולוגית אוטו אמונית ששמהAMN השמן של לורנצו צורת הביטוי בעמוד שדרה יש אנזים שאמור לפרק שומנים ואצלי הוא פגוע ומפרק את המיאלין ולכן אני על כיסא גלגלים בגיל 25 עם פגיעה "רק" בפלג גוף תחתון,רציתי לדעת אם יש חידושים בנוגע לחידוש מיאלין אני מוכן לעשות הכול בבקשה תעזרו לי! ותחזירו מענה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• עזרה-מחלה נדירה! - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    29/10/2011

שלום לשחף,
    אני בחו"ל. עלי לבדוק בטרם אוכל להשיב לך.
    בברכה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שימור בשקית מול מבחנות
    דנית
    18/10/2011

אשמח אם תוכלו לפרט את ההבדל בין שימור בשקית למבחנות ומה היתרונות של כל שיטה...
    לצערי כל חברה בוחרת להכפיש את שיטתה של השניה כלא יעילה/ טובה

דנית

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שימור בשקית מול מבחנות - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    20/10/2011

דנית שלום,
    אך טבעי הוא שכל גורם ממליץ על מרכולתו אך לגופו של עניין הדיון אינו רלבנטי עוד. FACT-NETCORD, הגוף האחראי על תקינה בארה"ב ובאירופה וכתוצאה מכך בעצם בעולם כולו, אינו מתיר עוד שמירה במבחנות. במילים אחרות בנקי הדם הטבורי בעולם, ציבוריים ופרטיים כאחד עוברים לשקיות. תהליך זה אינו קורה מהיום למחר אך מספר הבנקים העובד עם שקיות הולך ומצטמצם. חשוב לציין כי גם חוק הדם הטבורי אשר נחקק לאחרונה בישראל, מסתמך על תקן FACT-NETCORD ואני מעריך שלאחר תקופת מעבר מסויימת כל הבנקים בישראל ישמרו בשקיות.
    אשמח לענות על שאלות נוספות, חג שמח, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• 4 כלי דם
    מיטל
    06/10/2011

שלום
    אני שבוע 19 לאחר בדיקת שקיפות עורפית וסקירה מוקדמת תקינה.
    הרופא ציין כי יש אצלי 4 כלי דם בחבל הטבור?
    מה זה אומר?האם תקין או שמשהו חס וחלילה לא בסדר
    מחכה לתשובה
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• 4 כלי דם - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    10/10/2011

שלום למיטל,
    ראשית אציין למען הסדר כי אינני רופא ואין בכוונתי או בסמכותי לתת אבחנות רפואיות. בחבל הטבור יש בדרך כלל שלושה כלי דם, שני עורקים ווריד, אצל חצי אחוז מהנשים בהריון מבחינים רק בשני כלי דם עורק ווריד. במקרים אלה ימליצו הרופאים על המשך בדיקות ומעקב אחר התפתחות העובר.
    איני יודע על מקרים של מציאת ארבעה כלי דם בחבל הטבור.
    אני ממליץ כי תפני לרופא שלך להמשך בירור וטיפול במידה ויש צורך.
    בברכת שנה טובה וגמר חתימה טובה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה