פורום איסוף ושימור דם טבורי, תאי גזע וגנטיקה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

אבי טרבס PhD
אבי טרבס PhD
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל אבי טרבס PhD ללא פרסום בפורום

• תרומת דם טבורי
    עופר
    27/09/2011

אני רוצה לתתרום דם טבורי, איך עושים זאת? מה התהליך? האם מתקבל תשלום כלשהו על כך?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• תרומת דם טבורי - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    28/09/2011

עופר שלום,
    תרומת דם טבורי מתקבלת באחד משלושת הבנקים הציבוריים:
    1. מגן דוד אדום - www.mdais.org/357. האיסוף בארבעה בתי חולים בלבד.
    2. המרכז הרפואי "שיבא" - מידע בטבורית או באתר: /www.sheba.co.il/wards/Hemato_Oncology. האיסוף במרכז הרפואי שיבא בלבד.
    3. בדמייך חיי - www.cordblood.org.il. האיסוף בשני בתי חולים בלבד.
    שים לב כי מספר בתי החולים ומועדי האיסוף מוגבלים ויש לבדוק עניין זה עם כל אחד מהגורמים לעיל.
    איסוף הדם הטבורי הוא ציבורי הינו תרומה ללא עלות וללא כל תמורה.
    בברכת שנה טובה ובריאה,
    ד"ר גניגר

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תאי גזע מהשיניים
    שירה
    19/09/2011

שלום,
    שמעתי שיש פיתוח של תאי גזע מהשיניים וכדאי לשמור אותן. האם ניתן
    לעשות זאת גם בישראל?
    תודה,
    שירה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• תאי גזע מהשיניים - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    19/09/2011

שירה שלום,
    למיטב ידיעתי, בארץ אין עדיין שמירה של תאי גזע משיניים. חשוב לציין כמו כן כי השימוש בתאי גזע משיניים נמצא עדיין בשלבים של ניסויים ראשוניים בלבד.
    בברכה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הטעייה - תאי גזע שמקורם בשיניים

יותם
    20/09/2011

מר גיניגר שלום,

חבל שיחד עם הצגתך כמומחה בתחום, אתה בוחר להטעות את הגולשים.

איסוף ושימור תאי גזע אפשרי בארץ זה שנים באמצעות חברה ששמה Biosafe.

יותם.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הטעייה - תאי גזע שמקורם בשיניים - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    20/09/2011

שלום ליותם,
    תודה להערתך, לא היה בכוונתי להטעות איש.
    אני מתנצל שהמידע על פעילותה של חברת Biosafe, פרח מזכרוני.
     בברכה, ד״ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תאי גזע ותכשירי קוסמטיקה
    רינה
    11/09/2011

זה עשוי להישמע מצוץ מהאצבע אבל קראתי באיזשהו אתר באינטרנט _(כרגע אינני זוכרת את שמו) שבימים אלו מפתחים תכשירים קוסמטיים המתבססים על שימוש בתאי גזע או חומצות שומן שנלקחות מתאי גזע כדי ליצור מוצרים המצעירים את עור הפנים? האם זה נכון?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• תאי גזע ותכשירי קוסמטיקה - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    12/09/2011

שלום לרינה,
    אני בחו״ל ואענה בקצרה. חברות שונות בוחנות שימוש בתאי גזע לכל מיני צרכים. השימוש לתמרוקים הוא עדיין בבדיקה ולדעתי ראשוני. בקצרה יש הרבה אויר ומעט מאוד מדע מוכח. בברכה ד״ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איסוף דם טבורי
    דנה
    01/09/2011

האם ניתן לעשות איסוף דם טבורי בתל השומר? כמו כן, כמה זמן לפני הלידה יש ליצור קשר עם החברה הספקית?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• איסוף דם טבורי - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    01/09/2011

דנה שלום,
    דם טבורי ניתן לאסוף בתל השומר כמו בכל בתי החולים עם מחלקות יולדות בארץ. רצוי ונבון להתקשר ולקבל מידע מהחברה האוספת במהלך הטרימסטר השלישי, באופן כזה מקבלים יותר מידע ובוחנים הדברים בשיקול דעת. יחד עם זאת ניתן להתקשר עם החברה האוספת עד כמעט רגע הלידה, אך במצב הדבר אינו רצוי.
    אשמח לענות לשאלות נוספות. ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מבולבלת מהשוואה בין החברות השונות
    רומי
    22/08/2011

עשיתי השוואה מסודרת בין החברות השונות המציעות שימור דם טבורי אך מאוד קשה לי להחליט מבין כל הקריטריונים השונים מה חשוב יותר.
    1. האם שימוש בסיטוג'ן אמור להיות שיקול נכבד, שהרי זו בעצם המטרה של שימור הדם הטבורי.
    2. עלויות ביטוח משפחתי.
    3. הגוף האחראי על איכות ושמירת הדגימה - ציבורי כמו בית חולים או קרן נאמנות
    4. עמידה בתקנים. מכיוון שאין לי את הידע הרפואי הנדרש אין לי את היכולת לעשות השוואה.
    5. שימוש בדגימה וקבלת כספי הביטוח - האם רק במקרי מצילי חיים או גם עבור שיפור איכות חיים.

אשמח לתשובה מהירה!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מבולבלת מהשוואה בין החברות השונות - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    23/08/2011

שלום לרומי,
    לימוד מסודר של החומר ועריכת השוואה מאפשרים קבלת החלטה מושכלת וטוב שכך. אענה לשאלותיך ואני מקוה שהדבר יקל עליך בקבלת החלטה.
    1. המטרה של שימור הדם הטבורי היא לאפשר טיפולים רפואיים תוך שימוש בתאי גזע. ככלל במרבית הטיפולים הרפואיים, הקיימים היום, ככל שכמות התאים גדולה יותר כן ייטב. יחד עם זאת אנו עדים לטיפולים נוספים, מהם עדיין במסגרת ניסויים קליניים וכן בתחום ה"רפואה הרגנרטיבית", אשר בהם מספר תאי הגזע הנדרש לטיפול קטן באופן משמעותי. אשר לסיטוג'ן צריך לציין כי משרד הבריאות הודיע לפני מספר חודשים לבתי החולים, קופות החולים וחדרי הלידה, כי האביזר לא נרשם בפנקס האביזרים והמכשירים הרפואיים ובטיחותו לא אושרה.
    2. שימור דם טבורי הוא תעודת ביטוח ביולוגי אליו ניתן גם לצרף תעודת ביטוח פיננסי. ההחלטה על רכישת כל ביטוח, רפואי, רכוש וכו', היא עניין של שיקול דעת של הוצאה כספית לצורך השגת בטחון.
    3. הגוף האחראי על איכות ושמירת הדגימה הוא בנק הדם הטבורי המעבד ושומר את המנה. אחריות זו אינה תלויה בהיות זה בנק ציבורי הממומן על ידי גורמים ציבוריים או פרטיים, או בנק פרטי אשר ממומן על ידי לקוחותיו.
    4. התקנים בבנקים הציבוריים מיועדים לאפשר "שפה משותפת" בין הבנקים כך שמנה אשר נתרמה על ידי מאן דהוא ומאוחסנת בבנק ציבורי תשמש חולה זר שאין בינו לתורם כל קשר משפחתי ידוע. בבנקים הפרטיים - משפחתיים המצב שונה, במידה מסוימת, שכן המנה שייכת ליילוד (תורם המנה) ותוכל לשמש אותו או את בני משפחתו.
    5. שימוש בדגימה וקבלת כספי ביטוח. איני מכיר את הפוליסות השונות ולכן איני יכול להתייחס ותצטרכי לברר בעצמך. הפוליסה של טבורית שאני מכיר מכסה כל טיפול רפואי אשר עושה שימוש בתאי גזע, מהמנה שנשמרה או ממקור אחר.
    אשמח לענות על שאלות נוספות,
    בברכה ובהצלחה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלת הבהרה על התקנים

רומי
    23/08/2011

ראשית תודה על התשובה המופרטת.
    שנית, אשמח על הבהרה לגבי התקנים השונים, משיחות עם נציגי החברות זה המידע שקיבלתי:
    חברת קריוסל עובדת לפי תקן FDA
    בנק החיים עפ"י תקן Fact-NetCord
    טבורית AABB, NMDP, Fact-NetCord
    מה אומר כל תקן?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלת הבהרה על התקנים - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    23/08/2011

לרומי שלום,
    ראשית אפנה אותך ללינק אשר נותן מידע על כל ההסמכות שיש לבנק הדם הטבורי של שיבא והן כל אלה שהזכרת. http://eng.sheba.co.il/Sheba_Hospitals/Acute_Care_Hospital/Division_of_Internal_Medicine/Cord_Blood_Bank/ (הכנסי לאתר שיבא, עיברי לאנגלית, בצעי חיפוש ל- Cord Blood Bank ופתחי את הערך הזה לפסקה על Accreditation).
    NMDP - מועדון בנקי דם טבורי ברמת תקינה גבוהה ביותר. אציין שחברי המועדון הם בנקים ציבוריים ואת הסיבות לכך מניתי קודם לכן אך יש גם מספר בנקים המשלבים שימור ציבורי ופרטי הפועלים על פי תקן זה.
    AABB – תקן בנקי דם אמריקאי, חלק נכבד מהבנקים בארה"ב פועלים על פי תקן זה אך לעיתים נדירות רק על פיו. FACT/NETCORD – שילוב של תקנים אמריקאים ואירופאים אשר ישמש גם כתקן בישראל לכשיכנס לתוקפו חוק הדם הטבורי. FDA – רשות הבריאות האמריקאית, אשר תתחיל להפעיל, באוקטובר שנה זו, פיקוח רחב מאוד בנושא שימור מנות ושימוש בהן לצורכי השתלה. אני מניח שעם הזמן התקנים הללו יתכנסו למערכת יותר אחידה. אחרי הכל מנה ציבורית שנאספת היום באוסטרליה מועברת להשתלה אצל חולה בפולין ומנה פרטית של ילדה שנשמרה בניו זילנד שמשה לטיפול בניוון שרירים של אותה ילדה אשר בוצע באוניברסיטת Duke בארה"ב. במילים אחרות כל העולם כפר קטן אחד.
    אני מקוה שעזרתי, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עזרת לי מאוד. תודה!

רומי
    23/08/2011

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עזרת לי מאוד. תודה! - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    23/08/2011

הצעירים של היום אומרים "בכיף"!

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אובאיטיס תאי גזע
    מירה
    18/08/2011

שלום,
    האם יש חדש בתחום של תאי גזע באובאיטיס או תרופה או פתרון אחר לעיוורון כתוצאה מאובאיטיס בדלקת מפרקים של גיל הילדות?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• אובאיטיס תאי גזע - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    18/08/2011

שלום מירה,
    לצערי עדיין אין תשובה. אפנה שנית בימים הקרובים לשאול.
    בברכה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בעלות על הדם הטבורי כשהתינוק בן 18
    ירון
    14/08/2011

שלום רב, בחוזה עם חברת הדם הטבורי ישנו סעיף המציין שמגיל 18 הבעלות על הדם הטבורי וכל זכות לפעול לגביו עוברת מההורים לילד. האם זו קביעה שרירותית שניתן לשנות או שמבחינה חוקית / רפואית זה המצב ? אשמח לתשובה, תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• בעלות על הדם הטבורי כשהתינוק בן 18 - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    14/08/2011

ירון שלום,
    אינני משפטן ולכן תשובתי תהיה על תנאי בלבד. הדם הטבורי שנאסף שייך ליילוד ונראה לי שאין חולק על כך. במצב זה על כן נכון הוא שעד הגיעו של הילד לגיל 18 הוריו, שהם אפוטרופסיו, מחליטים עבורו מה לעשות במנה. בהגיעו לגיל 18 אין הוריו בעלי זכות החלטה בעניניו של הילד. מאחר ומן הידועות הוא שעו"ד יכול לחלוק על כל קביעה בכל נושא, ומאחר ונושא זה למיטב ידיעתי לא הגיע לדיון משפטי הרי שבעצם "הכל פתוח".
    "טבורית" ואני מניח שגם בנקים אחרים מבטאים בחוזה את המצב החוקי הידוע ואין צורך מעבר לכך.
    בכבוד רב,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מנת דם עם ממצא
    סיון
    13/08/2011

הבנתי שלפני שימוש במנת דם בודקים אותה ואם יש צורך מטפלים באנטיביוטיקה. האם בממצא כמו זה שנמצא אצלנו ניתן בוודאות לטפל באנטיביוטיקה באופן מוחלט
    הממצא:bacteroides fragilis group החיידק נושא אנזים מסוג BETA LACTAMSE

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מנת דם עם ממצא - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    14/08/2011

נועה שלום,
    בעולם בוצעו עד כה יותר מ- 240 השתלות תוך שימוש במנות דם טבורי אשר היו נגועות בבקטריות מסוגים שונים. למעט מקרה אחד לא דווח על כל סיבוך וההשתלות עברו בהצלחה. אין בידי מידע כיצד נהגו בכל מקרה, האם המנה טופלה לפני ההשתלה או האם טפלו בחולה במהלך ההשתלה ולאחריה. חשוב לציין כי בכל השתלה הצוות הרפואי בשיקוליו מתייחס לחולה, למחלה ולמנת הדם הטבורי בין אם יש בה ממצא ובין אם היא נקייה לחלוטין. החלטה על הטיפול מתקבלת רק לאחר בחינת כל הגורמים הללו לרבות איך לטפל בממצא אם יש כזה.
    בברכה, ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פונדקאות
    סתיו
    09/08/2011

שלום, במידה וההריון נעשה באמצעות פונדקאית, האם יש שוני באופי לקיחת הדם הטבורי או בטיב התוצאה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פונדקאות - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    09/08/2011

לסתיו שלום,
    פונדקאות היא בראש ובראשונה אכסניה לתהליך ההריון ואיני מתייחס למובן המשפטי בהכרח. אכסניה זו יכולה להתבטא במספר צורות ולכל אחת מהן משמעות אחרת מבחינת המקורות. נסתכל על שני ה"קצוות" מחד יש מצב של "פונדקאות נטו" כלומר הפונדקאית משמשת אכסניה לביצית של "האם" (האם הביולוגית) אשר הופרתה בזרע של "האב" (בן זוגה של האם הביולוגית). במצב הקיצון האחר שנכנה אותו "פונדקאות מורחבת" הפונדקאית משמשת אכסניה לביצית שלה עצמה אשר הופרתה בזרעו של זר.
    אין שוני באופי לקיחת הדם אך יש שוני במידת ההתאמה של מנת הדם הטבורי לטיפול במי שאין להם חלק "ביולוגי" ביילוד כמו במקרה של הפונדקאות המורחבת.
    אני מקוה שההסבר אינו מבלבל ואשמח להרחיב.
    בברכה,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איסוף דם טבורי יכול לסייע גם לאם?
    תמרה
    25/07/2011

שלום,
    אני בחודש שביעי להיריוני, ומתעניינת בנושא איסוף דם תבורי.
    רציתי לדעת, האם בנוסף לילוד, הדם הטבורי יכול גם לסייע לאם
    ולשאר בני המשפחה במידה שנצטרך? או שאין כזה דבר?
    תודה רבה,
    תמרה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• איסוף דם טבורי יכול לסייע גם לאם? - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    25/07/2011

לתמרה שלום רב,
    התשובה חיובית, דם טבורי של היילוד יכול לסייע גם לאם ובאותו אופן גם לשאר בני המשפחה. מבחינה סטטיסטית, השימוש העיקרי של דם טבורי שנאסף מהיילוד הוא לבני משפחה בעיקר אחים ואחיות ורק לאחר מכן היילוד עצמו ובני משפחתו לרבות הורים וקרובים אחרים כגון בני דודים.
    בדיווחים הקיימם על השתלות מבנקי דם טבורי פרטי משפחתי אנו מוצאים לדוגמא מקרה של אם בת 43 אשר כ-5 שנים לאחר הלידה שימש הדם טבורי של תינוקה לצורך טיפול במחלה שהיא חלתה בה. יש דיווחים נוספים בם מציינים רק כי מנת הדם שמשה לטיפול באנשים שגילם מעל 40 וההנחה הרווחת היא שאלה קרובי משפחה מבוגרים כגון הורים.
    אשמח לענות על שאלות נוספות,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה בנוגע לתאי גזע ו TBI
    אסף פלד
    15/07/2011

כבר שאלתי בפורום זה שאלה דומה קצת (זאת שונה בתכלית מקודמתה) ,

הנני בן 36 כיום, בגיל 3 הייתה לי תאונת דרכים ממנה נשאר לי חולשה קלה ביד ימין וטיפה ברגל ימין ,כמו כן חוסר שיווי משקל שעם השנים השתפר וקול מעט איטי (נגיד 1 זה רגיל ו 5 זה איטי אז שלי 1.2) . בעיקרון עקב הפגיעה נוצר שטף דם תוך גולגולתי וכן שברים רבים בגולגולת ולא היה שום סיכוי שאני אשרוד או שאני אחזור לדבר.
    אבל בניגוד לציפיות הרופאים הפסימיות שיקמתי את עצמי יפה מאוד .

לפני כשנתיים טופלתי בתא לחץ ,אך מנהל התא לחץ הסביר לי שעקב זה שעברו 30 שנה אז נוצרה צלקת בצד שמאל של המוח

עכשיו שאלתי מופנת לד"ר מיקי שחם וד"ר אריה גלינגר

שאלה ראשונה מופנת לד"ר גלינגר , פניתי אלייך בעבר נדמה לי לפני חודשיים ואמרת לי שאני אפנה ל אוניברסיטת דיוק שהחוקרת הראשית היא ד"ר צוקרברג ,כתבתי אלייה ושום כלום ,אז כתבתי לעוד אחד שם שמתעסק בנושא וגם כלום .
    אז התחלתי לחקור בית חולים בגרמניה שמתעסק בתאי גזע ופניתי לבית חולים בדרייזדן
    וגם שם לא ענו לי
    אז אולי אתה תוכל לפנות לד"ר צוקרברג באותה שאלה ?

שאלה שנייה מופנת לד"ר מיקי שחם , חיפשתי באתר גוגל על חדשות בנושא תאי גזע ומצאתי שכתבת שם שבחודש מאי או יוני 2011 טופלה קבוצה של ילדים אחרי פגיעות ראש טראומטיות בטיפול קליני באוניברסיטת טקסס ודיווחו על שיפורים .

שאלתי היא מתי זה אמור להתבצע על אנשים בוגרים בגילי שהתאונה אצלם זה כ"מאורע ארכיאולוגי" ??

על תשובותיכם אודה

בתודה

אסף

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה בנוגע לתאי גזע ו TBI - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    15/07/2011

לאסף שלום,
    אני זוכר שאלתך ולמיטב זכרוני המלצתי כי רופאיך יפנו בשאלה לרופאים במקצוע. ד"ר קורצברג.עוסקת בהשתלות ילדים וטפלה במסגרת ניסויים קליניים במספר רב של חולים (להערכתי יותר מ- 200) בפגיעות שונות. ברוב גדול של המקרים אם לא כולם, היו אלה השתלות עצמיות ובכל מקרה הדרך עדיין ארוכה. אני מאמין שבמידה ורופא המטפל בך יפנה לד"ר קורצברג או למרכז אחר הוא יזכה לתשובה.
    בברכה,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך שאלה לד"ר

אסף פלד
    15/07/2011

אין לי כלל רופא מטפל ,מאז שיצאתי מבית לווינשטיין - ז"א הייתי במעקב לאחר גיל 6 זה כן,וביקורת מדיי שנה ,אבל מאז גיל 12 שראו שזה סטטי אז לא היה לי רופא מטפל .
    מאז שאני גם זוכר אחרי התאונה טופלתי כמנגד לתרופות המודרניות גם בהומאופטיה .
    אבל זה עשה את שלו ולא במידה לה פיללתי .

בכל מקרה , לא , אין לי רופא מטפל

אולי ישנה אפשרות לבקש מהרופא בתא לחץ לדבר איתה כי הוא מכיר את ההיסטוריה שלי , אולי זאת האפשרות היחידה ,

או שרופא המשפחה שלי יכול

אני אשמח אם יש לך הצעה יותר טובה ?

על תשובתך אודה

בתודה

אסף

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך שאלה לד"ר - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    16/07/2011

לאסף שלום,
    תוכל לבקש מהרופא בתא לחץ להעביר סיכום באנגלית לד"ר קורצברג ולבקש חוות דעת. יחד עם זאת אין לפתח ציפיות משתי סיבות, הראשונה שד"ר קורצברג עובדת עם ילדים והשניה שאין כל וודאות שיש מישהו העובד בתחום זה כרגע.
    בברכה,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מספר שאלות למבולבלת
    ענת
    09/07/2011

שלום רב
    אני בהריון שני, והחלטתי לערוך סקר לגבי בנק טבורי. לצערי אין לי את הידע המקצועי על מנת לדעת מי מהבנקים "טוב" יותר.
    אודה לך אם תוכל להאיר את עיני:
    קראתי שאחד הקריטריונים שיש להקפיד עליהם הוא שהקפאת התאים תהיה הדרגתית על מנת לא להרסם, האם זה נכון והאם זה כך בטבורית?

האם בטבורית מאפשרים שימוש בתאים עבור שאר בני המשפחה במידת הצורך או רק להשתלה עצמית?

מה קורה במידה וטבורית פושטת רגל?

תודה ושבוע טוב

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מספר שאלות למבולבלת - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    11/07/2011

ענת שלום,
    איסוף מידע בנושא שימור דם טבורי יאפשר לך לעשות סדר בבלבול ולקבל החלטה נבונה.
    בנק הדם הטבורי בשיבא פועל ראשית כבנק דם טבורי ציבורי ובשל כך הבנק פועל על פי תקנים בינלאומיים מוכרים, AABB ו- NMDP, על מנת שהמנות הנשמרות בו יוכלו לשמש להשתלות בכל מקום בעולם. בנק הדם הטבורי הפרטי-משפחתי בשיבא פועל על פי אותם תקנים מותאמים למנות השייכות ליילוד. בכל מקרה תהליך ההקפאה הראשוני הוא איטי, בקצב הורדת הטמפרטורה של 1 מעלה לדקה ולאחר מכן מעוברת המנה, למשמורת לזמן ארוך, במיכל ובו חנקן נוזלי בטמפרטורה של 196 מעלות מתחת לאפס.
    המנות הנשמרות בבנק דם טבורי פרטי-משפחתי, מיועדות לשימוש היילוד ובני משפחתו, לרבות אחים, הורים בני דודים וכו'.
    מנות הדם שנאספות לאחר הלידה מועברות על ידי צוות טבורית לבנק הדם הטבורי בשיבא. מרגע כניסת המנה לבנק הדם הטבורי בשיבא, העיבוד, הבדיקות, ההקפאה והשימור לטווח ארוך הם באחריות שיבא והמנה שייכת ליילוד ולהוריו כאפוטרופסים. טבורית אינה יכולה להורות לשיבא מה לעשות במנה אלא לאחר קבלת הוראות מהילוד או הוריו.
    אשמח לתת הסברים נוספים,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איסוף דם טבורי לנשאית היפטיטיס בי
    איילה
    06/06/2011

שלום רב
    ברצוני לבצע איסוף דם טבורי אך קודם רציתי לדעת
    1.
    האם ניתן לבצע איסוף תקין והקפאה/שמירה לנשאית היפטיטיס בי (לא חולה פעילה pcr-602 והוירוס התגלה במהלך בדיקות הריון ללא נוגדנים)
    2.כמו כן, התגלו אצלי נוגדנים לCMV -בערך של
    CMV Ab IgG AU/mL > 250.0 BD1
    CMV Ab IgM Index 0.47 Nonreactive
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• איסוף דם טבורי לנשאית היפטיטיס בי - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    23/06/2011

לאיילה שלום,
    ראשית אני מתנצל על העיכוב במתן התשובה בשל נסיעה לחו"ל, משם אני עונה. התשובה לשאלתך אינה ברורה וחד משמעית. אקדים ואומר שהתקנים הבינלאומיים שעל פיהם אנו עובדים מגדירים מנות ציבוריות (שבין התורם והמקבל אין כל קשר משפחתי) ומנות ייעודיות, המיועדות לחולה מסויים. במנות ציבוריות אין מאשרים מנה במידה והבדיקה הראתה שהיולדת נשאית הפטיטיס ואילו במנות ייעודיות אין כלל זה חל. לאור מצב זה העברתי שאלתך לגורמים אחרים ואני מצפה לשמוע מהם בהקדם. לכשאקבל התייחסותם אענה לך בהתאם.
    בברכה,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שימור דם טבורי
    לאון
    21/06/2011

שלום רב,
    אני ואישתי מתלבטים לגבי העניין של שמירת דם טבורי. לכן יש לי כמה שאלות:
    1. שמירת דם טבורי - האם כן לעשות או לא? האם יש חסרונות בכך?
    2. האם התהליך לקיחת הדם הינו מסכן את העובר או את האם בעת הלקיחה?
    3. מה הן השאלות החשובות שאותן צריך לשאול את אותם החברות העוסקות בשמירת
    הדם? על מה יש לשים דגש בבירור מול אותן חברות?

תודה מראש,
    לאון

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שימור דם טבורי - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    22/06/2011

שלום לאון,
    אענה לשאלותיך אחת לאחת.
    יש יתרונות ברורים לשימור דם טבורי. תאי גזע המצויים בדם הטבורי יכולים לתת מענה היום ליותר מ- 50 מחלות ובעתיד הקרוב למחלות רבות נוספות. תאי הגזע ישמרו לאורך שנים רבות, כיום 20 שנה ובעתיד לעוד שנים רבות נוספות ולפיכך שימור תאי גזע מהווה תעודת ביטוח ביולוגי לשמירה של תרופה שתנתן להצלת חיים. אין חסרונות לתהליך אך חשוב לדעת שהסיכוי לשימוש אף כי עדיין קטן אך הולך וגדל ככל שמתרחב מעגל המחלות המטופלות בתאי גזע. המחיר אשר יכול להחשב כחסרון אינו גבוה ומסתכם בכ- 400 ש"ח לשנת שימור. לקיחת הדם הטבורי מבוצעת לאחר ניתוק התינוק מחבל הטבור ואין לכן כל סכנה לתינוק וכן גם לא לאם.
    בשיחתך עם החברות השונות עליך לבחון את מידת האמינות של מי שאתה רוכש ממנו שרות לשנים רבות וכן אתה צריך לקבל מענה לכל שאלותיך על מנת שתהיו מסוגלים לקבל החלטה מושכלת.
    אשמח לענות לשאלות נוספות.
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איך לבחור בנק מתאים ?
    אריאלה
    13/06/2011

אני בשבוע 38+ , צריכה להחליט בהקדם היכן לשמר את הדם הטבורי. כיצד לקבל החלטה בנושא.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• איך לבחור בנק מתאים ? - תגובה

ד''ר אריה (יוקי) גניגר
    17/06/2011

אריאלה שלום,
    ראשית אני מתנצל כי בשל היותי בחו"ל לא ראיתי את הודעתך קודם לכן.
    שנית למען הסדר אציין כי אני קשור עם בנק דם טבורי.
    לגופו של עניין ההחלטה לשמור דם טבורי היא לתקופה מאוד ארוכה, לפחות עשרים שנה. הדבר מחייב התייחסות רצינית לשאלה היכן לעשות זאת.
    הבנק צריך להיות מבוסס ואמין, כך שנוכל לדעת בבטחה שהוא פועל על פי התקנים המתאימים וימשיך להיות זמין ופעיל בכל עת. הבנק שאיתו מתקשרים צריך לשדר אמינות ומקצועיות אשר יבטיחו טיפול נאות במנה ושמירתה בתנאים שיאפשרו שימוש בה במידה והצורך יתעורר. הבנק צריך להיות מסוגל לתת תשובות לשאלות אשר מתעוררות אצל המשפחה, תשובות מעוררות אמון ובטחון דבר זה נעשה על ידי צוות מקצועי ברמה גבוהה.
    בדקי את האפשרויות ואשמח לענות לשאלות נוספות.
    שבת שלום,
    ד"ר גניגר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה