טיפול זוגי: מה עושים כשהחצי השני אינו משתף פעולה?

טיפול זוגי הוא לעתים מוצא אחרון לבעיות במערכת היחסים, אך לפעמים אחד מבני הזוג מסרב ללכת לטיפול, כיצד ניתן לשכנע אותו?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/07/2018 |
צפיות: 2,725
דירוג: 5.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
אף על פי שזוגיות היא משאת נפשם של רוב האנשים, תחזוקה של מערכת היחסים יכולה להיות משימה לא פשוטה בכלל. לפעמים משהו פשוט לא עובד, משהו לא מרגיש טוב במערכת היחסים, בני הזוג מתרחקים אחד מהשני, אולי יש קצרים בתקשורת ואולי יש מחלוקות וריבים בלתי פוסקים. עבודה על מערכת היחסים ומציאת פתרונות למצבים בעייתיים הן דבר בלתי נמנע במערכת הזוגית, אך לעתים העבודה העצמית של בני הזוג, בנפרד או ביחד, לא עוזרת ואחד מבני הזוג מרגיש שיש צורך בעזרה חיצונית.

עוד מתלבטים? היכנסו לפורומים:
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום פסיכולוגיה
פורום טיפול משפחתי, קשר משפחתי
פורום יעוץ זוגי ודייטינג
פורום פסיכותרפיה

טיפול זוגי לבד

לעתים החצי השני מסכים שישנה בעיה ויש לפנות לגורם חיצוני והשניים פונים לטיפול זוגי, אך פעמים רבות בן הזוג מסרב להכיר בבעיה או בצורך בעזרה מאדם זר. התגובות של בן הזוג הסרבן משתנות מאדם לאדם, אחד יכול להגיד שאין שום בעיה בזוגיות, אחר יטען כי הוא לא מוכן לדבר עם אדם זר או אף לטעון כי לא הוא הבעיה, אלא בן הזוג שהציע ללכת לטיפול הוא הבעייתי מבין השניים.

במצב זה עולות תהיות רבות – אולי כדאי ללכת לטיפול לבד, אולי הניסיון לפתור את הבעיות הוא חד צדדי וטיפול פרטני לא יועיל. מטפלים רבים ממליצים שכדאי ללכת לטיפול לבד, גם אם בן הזוג אינו משתף פעולה, וכך בכל זאת לקבל עזרה והדרכה שיכולים לשפר את המצב של מערכת היחסים. אך למרבה הצער, מחקרים מראים כי ברוב המקרים טיפול פרטני לא מסייע לבעיות זוגיות.

זאת אומרת שהטיפול יכול לעזור מאוד לאדם שהולך למטפל, אך קרוב לוודאי שללא שיתוף פעולה מהחצי השני, הטיפול לא יעזור להציל את מערכת היחסים. הטיפול הפרטני, ללא בן הזוג, יכול לעזור לתכנן תכנית פעולה והוא יכול לסייע לשקול את האפשרויות העומדות בפני מי שכן הולך לטיפול ולעזור להחליט אם נשארים במערכת היחסים או מפרקים אותה.

למרות היתרונות הללו, יש גם לא מעט חסרונות בטיפול זוגי ליחיד. בן הזוג שהולך לטיפול יכול להרגיש תחושת בדידות, עצבות או מרמור על כך שהכול מוטל עליו או הרגשה שהוא האחראי היחיד לכל השינויים שחלים בקשר בעקבות הטיפול. בעיות נוספות שיכולות לצוץ בעקבות טיפול זוגי של רק אחד מבני הזוג הן תחושה שכלל אין השפעה על בן הזוג הסרבן מחד גיסא ומאידך גיסא בן הזוג יכול להרגיש מחוץ לעניינים, כאילו אין לו כלל שליטה על מה שקורה במערכת היחסים ושההחלטות מתקבלות בלעדיו ועוד עם אדם זר.

הבנה של גורם ההתנגדות

אם כך, נראה כי אין יותר מדי מה לעשות עם בן זוג שמסרב לשתף פעולה וללכת לטיפול זוגי וכי האפשרויות היחידות הן או לא ללכת כלל לטיפול או ללכת לטיפול זוגי בלעדיו, דבר שעלול להחמיר את המצב הקיים. עם זאת, לפני שמחליטים איזו מן האפשרויות היא הפחות גרועה מבין השתיים, ישנם עוד כמה דברים שאפשר לנסות.

אם לבני הזוג מביע התנגדות ללכת לטיפול זוגי אפשר לשאול אותו מאיפה נובעת ההתנגדות, אולי יש להם דעות קדומות על טיפול פסיכולוגי, אולי הם חוו בעבר חוויה לא טובה עם פסיכולוג או עם גורם טיפולי אחר. חוסר שיתוף פעולה ללא מניע ברור יכול רק להחמיר את המצב, לכן כדאי להתעקש ולהבין מדוע בן הזוג מסרב לטיפול, כך אפשר להבין אותו טוב יותר ואפילו להצליח לשחרר אותו מהמטענים שמונעים ממנו ללכת לטיפול.

ההתנגדות לטיפול הזוגי יכולה לנבוע הן מחסור הבנה של הנעשה בטיפול והן מחוסר שליטה בסיטואציה. לכן כדאי לשאול את בן הזוג איזה מטפל הוא היה מעדיף – גבר או אישה, מבוגר או צעיר, פסיכולוג או אולי עובד סוציאלי, יועץ זוגיות או מאמן אישי.

כדי לדרבן את בן הזוג ללכת לטיפול צריך שהטיפול יעשה בתנאים שלו. לשם כך יש לתת לו לבחור את מקום הטיפול, לאן הכי נוח יהיה לו להגיע –ליד הבית או קרוב לעבודה, באיזה יום יתאים לו ללכת לטיפול ובאיזו שעה.

מציאת מטפל זוגי

אם חוסר שיתוף הפעולה ממשיך אפשר לבקש ממנו להסתכל על אתרים שונים של מטפלים זוגיים מסוגים שונים, לראות איך הם מציגים את עצמם, להכיר לעומק את שיטת הטיפול וכך לקבל הבנה טובה יותר של סוגי טיפול וההבדלים ביניהם, אפילו המראה של המטפל יכול להוריד קצת את המגננות ולקרב את בן הזוג לנכונות לטיפול. אפשרויות דומות נוספות הן ללכת להרצאה של מטפל זוגי, משהו שאינו מחייב בשום צורה אך פותח צוהר לעולם של הטיפול הזוגי, אפשר למצוא ספרים שכתבו מטפלים זוגיים או לקרוא בלוג של מטפל.

המטרה בכל אלה היא להפחית את האיום ואת הפחדים הכרוכים בטיפול שכזה, לקרב את בן הזוג לאפשרות של טיפול ולהראות את כל היתרונות שיכולים לנבוע מהטיפול הזוגי. יתרון נוסף של הנגשת החוויה הטיפולית לבן הזוג באמצעים אלה הוא המחקר המשותף שבני הזוג עושים. גם אם אחד מהם הוא הפעיל שמוצא את האתרים, את הבלוגים, את הספרים ואת ההרצאות, ברגע שבן הזוג הסביל משתף פעולה עם אלה, המאמץ כבר הופך למשותף. הוא יכול עדיין לסרב, אבל אם הוא קרא את אחד המאמרים או הסכים ללכת להרצאה בנושא הוא כבר מראה נכונות, תהיה לו דעה בעניין – אולי סוג הטיפול הזה לא מתאים לו מסיבה כזו או אחרת, אך יהיו נימוקים לכך, ובדרך זו אפשר למצוא יחד את המטפל המתאים לשני בני הזוג.

אפשר לשאול את בן הזוג אם הוא יסכים לדבר בטלפון עם מטפל זוגי, השיחה אינה אמורה להוות טיפול, אלא היא מאפשרת להכיר את המטפל, לבדוק את השטח ולאמוד את הלך הרוח בנושא. אולי בן הזוג יסכים לפגישת ניסיון, ללא התחייבות, עם מטפל זוגי. פגישה פנים מול פנים תהיה יעילה יותר משיחת טלפון, הן לאיכות של הטיפול והן להכרה הדדית של הצדדים, גם שבני הזוג יכירו את המטפל וגם שמהטפל יכיר את הנפשות הפועלות.

עבודה על הזוגיות מתוך הבנה של האחר

לעתים נראה שכל המאמץ הזה הוא לשווא, ונראה שבן הזוג הסרבן לא יסכים לשתף פעולה. במקרים אלה חשוב להסביר לבן הזוג עד כמה הטיפול חשוב לתיקון הבעיות במערכת היחסים, יש לומר לו איך מרגישים ואיך חוסר שיתוף הפעולה גורם להרגיש – בדידות, עצבות, הזנחה, זלזול או כל תחושה אחרת שעולה בעקבות חוסר שיתוף הפעולה.

אם גם זה לא שכנע את בן הזוג לנסות טיפול זוגי, אפשר להציב אולטימטום ולהגיד שאם לא הולכים לקבל עזרה יחד, אז העתיד של מערכת היחסים אינו בטוח. הכרזה זו אינה צריכה לבוא כאיום, כמניפולציה רגשית או כבלוף, והיא אינה צריכה להיאמר כלל אם היא אינה נכונה. אם זו לא האמת ועתיד הזוגיות המשותפת אינו יתערער אם לא הולכים לטיפול זוגי, אין לזרוק אותה סתם לאוויר, בוודאי שלא מתוך מקום של כעס או בעיצומו של ריב. הצהרות מסוג זה, אשר משמשות ככלי נשק נגד בן הזוג, לא יועילו בכלום ואף יכולות להחמיר את המצב הקיים.

אולי יעניין אותך גם:
כיצד יוצרים אינטימיות?
ככה לא רבים: למה אסור להגיד לבן הזוג ''להתגבר על זה''?
כיצד יודעים שזו אהבה?
להתאהב מחדש: כיצד להחיות את הזוגיות?
פעם בוגד תמיד בוגד – האמנם?

חשוב שכל אחד מבני הזוג ידע איך השני מרגיש, ויש לומר זאת מתוך מקום של כבוד, של אהבה, של הבנה, של הכלה, של רצון לתקן את הדברים הבעייתיים בזוגיות ולשפר את מערכת היחסים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  טובי פלד
    טובי פלד
    פסיכולוג ילדים ונוער פסיכולוג מומחה בעל קליניקה פרטית. מטפל ומאבחן פעוטות, נוער ומבוגרים. עובד בבתי ספר ובארגונים ציבוריים. ... קרא עוד