הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה

האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 807
ברגע שטמפרטורת הגוף עולה על 38 מעלות אתם סובלים מחום. תשישות טורדנית תוקפת אתכם שעה שאתם נעדרים מהעבודה ומוצאים את עצמכם מתהפכים במיטה ללא הרף.

החום, כשלעצמו, אינו מחלה אלא תגובת הגנה של הגוף מפני חיידקים, נגיפים ופולשים זרים. הוא מחזק את מערכות ההגנה ומסייע בהתמודדות מול אותו גורם זר שפלש לגוף. דלקות בגרון, הצטננות, שפעת, דלקת ריאות ועוד נגיפים שונים יכולים להוביל להעלאת חום הגוף.

כולם סבלו מהסיטואציה הלא נעימה הזאת ואף אחד לא מצא את עצמו מברך עליה – עד עכשיו.

מחקרים חדשים לצד ישנים מחזקים את ההשערה שקיים קשר ישיר בין ההיסטוריה של מחלות זיהומיות אשר הובילו לעליית חום הגוף, לבין מניעה ולחימה משולבת מול תאים סרטניים שונים. האם אנחנו בדרך לפריצת דרך מהפכנית בתחום?

החום והמערכת החיסונית

בתור מכלול מורכב ביותר של איברים, מולקולות ותאים נפרדים, מערכת החיסון פועלת כדי להגן על הגוף מפני פלישה של מיני מיקרואורגניזמים פתוגניים כמו נגיפים, חיידקים, טפילים שונים ורעלנים. בין מכלול המרכיבים של המערכת החיסונית קיימים יחסי גומלין שמאפשרים להם לפעול בסנכרון מתואם כאשר הם מזהים סכנה הנשקפת לגוף מפולשים זרים.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד
פורום אורולוגיה, סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום סרטן העין (אונקולוגיה של העין)
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש

חום הוא סימן של דלקת או זיהום, והוא מטופל בדרך כלל על ידי הרפואה הקונבנציונלית. עם זאת, עלייה בחום הגוף היא תגובה חיובית למחלה כיוון שהיא מהווה ביטוי ישיר לצורת הלחימה הטבעית של הגוף, וזהו חלק הכרחי בתהליך הריפוי העצמי באמצעות המערכת החיסונית.

כאשר אדם סובל מחום, המערכת החיסונית שלו מגורה עקב עלייה משמעותית במספר תאי הדם הלבנים. התפקיד העיקרי של תאי הדם הלבנים האלו הוא להילחם בזיהומים השונים הפולשים לגוף. במהלך אפיזודה חולפת של חום, אינטרפרונים, שהם, למעשה, חלבונים אשר מופרשים מתאים בגוף כתגובה לחדירת גורמים פולשניים, מוגברים יתר על המידה במטרה להילחם בזיהום.

הגילוי האחרון הוא שלאינטרפרונים אלה קיימת עוד פונקציית לחימה, והיא הלחימה בגידולים סרטניים.

בין תאוריה למציאות

נכון לרגע זה, מדובר אך ורק בתיאוריה – אולם במשך העשור האחרון מחקרים רבים ושונים הציעו את הרעיון כי קיים קשר ישיר בין הרקע ההיסטורי של האדם עם חום כתוצאה מזיהום חיידקי או נגיף, לבין הקטנת הסיכון לחלות במחלת הסרטן. משמע הדבר הוא שלא סבלתם לחינם.

כרגע כאמור, אי אפשר עדיין למצוא הוכחה חותכת לכך וזוהי אנקדוטה נוספת ברומן המתמשך בין שני הגורמים. אולם לאחרונה, מדענים מאוניברסיטת ניקולאס קופרניקוס שבפולין טוענים שיש גורם הוכחה חזק להיפותזה הזו. הם אינם הראשונים להציע כי המערכת החיסונית מגבירה עמידות לסרטן בכל פעם שהגוף נלחם במחלה זיהומית שמלווה בחום.

אולי יעניין אתכם גם:
הורדת חום אצל ילדים: כך תמנעו סיבוכים
חום בהריון - מה זה אומר ומה עושים?
מקפיאים את הסרטן: טיפול חדשני עושה את צעדיו הראשונים בארץ
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר

ישנן כמה וכמה השערות בנושא שהוצגו עד היום. המחלוקות האחרונות בין העוסקים במחקרים אלו מצביעים על מחלה זיהומית מלווה בחום כאחת כזו אשר משפיעה על פונקציות מולדות וסתגלניות של מערכת החיסון. עם זאת, הם כן הראשונים בשדה המחקר הנוכחי שהצליחו לבודד קבוצה של תאי דם לבנים, או לימפוציטים, הידועים בשם תאי גמא דלתא טי. אותם חוקרים גם מציעים לבצע חקירה של התאים אלו על מנת לעשות בהם שימוש בתהליך אימונותרפיה, סוג טיפול אשר נלחם בתאים סרטניים בעזרת יכולות המערכת החיסונית.

כעת, מדענים מאמינים שיש באפשרותם לשער כיצד התהליך הזה מתבצע. קיימות שתי תיאוריות מרכזיות בתחום:

הראשונה, טוענת שזיהום רציני מספיק, הגורם להעלאת החום בגוף, דוחף את המערכת החיסונית אל שיא יכולתה. דבר זה עוזר למערכת החיסונית לגלות את העובדה שתאי סרטן שונים בצורתם מתאים בריאים נורמליים. בשל כך, המערכת החיסונית תוקפת את תאי הגידול הסרטני באותה צורה שהיא תקפה בעבר את הזיהומים החיידקיים שגרמו להעלאת החום בגוף.

זוהי פעולה בהווה שמבוססת על זיכרון העבר מהימים שבהם הגוף סבל מחום, והיא יכולה להתרחש בכל רגע.

בחיי היומיום, המערכת החיסונית שלנו יכולה לבטל את קיומם של תאים סרטניים רבים בצורה בלתי מאובחנת, כך שלעולם לא נדע שהיינו בכלל בקבוצת סיכון למחלה. אבל, והאבל הזה קורה לעיתים יותר מדי קרובות, תאים סרטניים עלולים להידמות ואף להיראות זהים לתאים בריאים שבגוף, ובכך לחמוק מתחת לרדאר של המערכת החיסונית ולהתפתח למחלת סרטן קטלנית.

התיאוריה השנייה סוברת כי כאשר חום הגוף גבוה, רק אז הוא תוקף את התאים הסרטניים. תיאוריה זו הושרשה בעקבות התמודדותם של מספר חולים מול מחלת הסרטן, אשר נהנו מנסיגה מוחלטת של התאים הסרטניים בגופם, בזמן שנדבקו בחיידק זיהומי אשר גרם להעלאת חום הגוף.

מחקרים בנושא סרטן

אחת מהבעיות היסודיות ביותר של פיתוח טיפולים נוגדי סרטן מתבססת על הקושי של מערכת החיסון בזיהוי המוטציות הגנטיות אשר מייצרות את המחלה כתאים בלתי תקינים שיש להשמידם. אם כי במרוצת השנים הולכת ומתבססת ההשערה שחלקים ממערכת החיסון יודעים לזהות ולהשיב מלחמה מול מוטציות סרטניות שונות.

השדה המחקרי הזה אינו זר למדענים וחוקרים רבים.

חוקרים באיטליה ובארצות הברית עשו שימוש בסלמונלה כדי לעורר תגובה של חיסול תאים סרטניים בקרב מערכות חיסוניות שונות. בקטריות אלו הן האשמות המרכזיות מאחורי 850 אלף המקרים של הרעלת מזון שהתרחשו בבריטניה במהלך השנה. 500 מהן היו קטלניות ביותר בעבור החולים.

החוקרים במחקר הנוכחי השתמשו בצורה מותאמת ופחות מסוכנת של הבקטריות, המתווספות במעבדה אל תאי גידול סרטני. הניסויים נערכו על קבוצת עכברים תחילה, ואז על תאי סרטן ותאים בריאים שנלקחו מגוף אנושי. הבקטריות ביצעו את אותה פעולה בהצלחה בשני המקרים, כאשר ראו בגידולים כ'אויבים' וכתוצאה מכך, איתרו וחיסלו את התאים הסרטניים. כעת הציפייה באיטליה היא לקבל אישור מהרגולטורים לבצע את הניסויים בקרב בני אדם.

בינתיים, בארצות הברית, נעשה מחקר דומה העושה שימוש בחיידק ליסטריה מהונדס גנטית כדי לעורר תגובה של המערכת החיסונית ולגרום לה להיאבק בתאים סרטניים. בניסוי שנערך על אישה הסובלת מסרטן צוואר הרחם, הושתל חיידק הליסטריה המהונדס בגופה. גם כאן, החיידק הזיהומי נלחם בהצלחה בתאים הסרטניים. השימוש בחיידקים להרעלת מזון הוא הניסיון האחרון לפתח דור של טיפולים חדשניים בסרטן.

ישנם כמה קשיים עיקריים הנלווים לתובנות העולות מהמחקרים בתחום:

הראשון, יכולת הזיהוי של תאי ה-T, המרכיבים את המערכת החיסונית, היא חלקית.

השני נעוץ בעובדה שכמות התאים הרלוונטיים שהמערכת החיסונית מייצרת היא נמוכה באופן יחסי.

הקושי השלישי מתקשר לעובדה שחרף הדמיון הרב בין סוגים שונים של מחלת הסרטן, בסופו של דבר התמודדות הגוף מול המחלה היא אישית בקרב כל חולה. התמודדות שכזו מושפעת ממאפיינים אישיים העולים ממערכת החיסון לצד מאפיינים המרכיבים את המחלה עצמה.

החיפוש אחרי נקודות תורפה בקרב מחלת הסרטן מוביל בשנים האחרונות חוקרים רבים לחפש פתרונות למחלה במאפיינים הגנטיים של גידולים סרטניים, כאשר החיפושים נעשים ממוקדים יותר ומפורטים הרבה יותר.

מצד אחד, הסרטן הוא נגזרת מתאים נורמליים בגוף שעברו מספר שינויים ב-דנ"א שלהם, שינויים העונים לשם 'מוטציות'.

מצד שני, מערכת החיסון רגישה ביותר והיא הוכיחה כי יש לה את היכולת להבחין עד הרמה המולקולרית בין תאים שהם נורמליים בגוף לבין תאים סרטניים.

האם בעתיד אנחנו נהיה חכמים יותר באשר לדרכי הטיפול האפקטיביים ביותר מול מחלות הסרטן השונות?

נכון לכתיבת שורות אלו, האופטימיות היא זעירה בקרב החוקרים, אך קיים פתח מחקרי שעלול להוביל לתשובות נחרצות יותר בתחום.

רק ימים יגידו לאן המחקרים הללו יגיעו, ועד כמה הקשר בין חום הגוף ללחימה במחלת הסרטן הוא מוצק.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר