דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 733
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
דלקת העצם (Osteomyelitis) היא סיטואציה שבה קיים זיהום ונוצר תהליך דלקתי במח העצם או בעצם עצמה.

דלקות העצם ניתנות לסיווג במספר דרכים: משך הזיהום, מיקומו, הדרך שבה נוצר ולפי האורגניזם שגרם להתפתחותה.

זיהום עלול להיווצר כתוצאה מפציעה חוזרת או להגיע לעצם באמצעות זרם הדם.

יש לכם שאלות נוספות בנושא? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום פיזיותרפיה
פורום גמילה מעישון, גמילה מאכילה רגשית
פורום אורטופדיה
פורום כאב
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

אצל ילדים דלקת העצם פוגעת לרוב בעצמות הארוכות של הרגליים או של זרועות הידיים. לעומת זאת, אצל מבוגרים הדלקת לרוב פוגעת בעצמות האגן, בכפות הרגליים ובחוט השדרה.

דלקת העצם יכולה להתפרץ בפתאומיות והיא יכולה להתפתח לאורך זמן. אם לא מטפלים בדלקת בזמן ומזניחים את המצב היא יכולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעצם ולכריתה של האיבר הנגוע.

מהם הגורמים לדלקת העצם?

דלקת העצם נגרמת כתוצאה ממזהמים חיידקיים, כאשר החיידק השכיח ביותר הוא S aureus.

אצל מבוגרים, קיימים גורמים שמעלים את הסיכון להתפתחות דלקת זו:

• מזריקי סמים
• זיהום קיים בתעלת השורש בשן
• נטילת תרופות שגורמות לדיכוי המערכת החיסונית

במחזור הדם זורמים אורגניזמים רבים שיכולים לגרום לדלקת העצם. החיידקים מגיעים אל העצם עם מחזור הדם ושם הם מתנחלים ומתרבים. אותם האורגניזמים חודרים לגוף במהלך ניתוח או דרך חתך או פצע פתוח. כמו כן, הם יכולים לחדור לעצם עצמה כאשר יש שבר של העצם.

אולי יעניין אתכם גם:
אלו תרופות גורמות לדלדול עצמות?
עצמות חזקות? זה מתחיל כבר ברחם
עובדות מפתיעות על בריאות העצם
עובדות מפתיעות על עצמות
דלקת עצם הזנב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

החיידק הנפוץ ביותר אשר גורם לדלקת העצם הוא סטפילוקוק זהוב. חיידק זה חי על העור של בני האדם ולרוב הוא אינו גורם לנזק או לבעיות בריאותיות, אך כאשר החיידק מצליח לחדור לגוף הוא עלול לגרום לתחלואות שונות כמו דלקת ריאות, אנדוקרדיטיס, תסמונת הלם רעלי וכן דלקת של העצם.

כל אחד יכול לסבול מדלקת של העצם, אך ישנם כמה מצבים אשר יכולים להגביר את הסיכויים לחלות בה. הסיכון לחלות בדלקת גבוה יותר אצל אנשים אשר סובלים מהפרעות סוכרתיות שונות אשר משפיעות על אספקת הדם לעצמות, כך גם אנשים אשר מטופלים בהמודיאליזה לטיפול במחלות כליה שונות.

אנשים שיש להם מפרקים מלאכותיים חשופים יותר לחיידק ולזיהום וגם כאלה אשר חוו טראומה ברקמה הסובבת את השריר. גורמי סיכון נוספים הם אנמיה חרמשית, מחלת כלי דם היקפיים, עישון והזרקה של סמים.

תסמינים של אוסטאומיאליטיס

לדלקת זו קיימים תסמינים רבים. אצל ילדים, הדלקת מתפתחת במהירות, והיא מלווה ברגישות ובכאבים באזור שמעל העצם הפגועה. במקרים חמורים, הכאבים עלולים לגרום לקשיים בהזזת הגפה. בנוסף, כתוצאה מהדלקת יופיעו סחרחורות, צמרמורות, אודם באזור הדלקתי וחום.

הסימפטומים בקרב מבוגרים מתפתחים באופן הדרגתי, וכוללים: צמרמורת, בחילה, נפיחות, חום, נוקשות מעל העצם ואדמומיות.

כיצד מאבחנים דלקת זו?

כדי לאבחן את דלקת העצם יש לפנות לרופא אשר יזהה את התסמינים ויבצע בדיקת דם כדי לאתר האורגניזם שגורם למחלה. בדיקות נוספות יכולות להיות משטח גרון, בדיקת שתן או דגימת צואה. במקרים מסוימים, יש לבצע מיפוי עצמות כדי לבדוק את הפעילות התאית והמטבולית של העצם. אם בדיקה זו אינה מספקת תמונה ברורה של המצב, יש צורך בסריקת MRI . ברוב המקרים, סריקת רנטגן רגילה תעזור לקבוע את סוג הטיפול הנכון.

לצורך גילוי הגורם המחולל שיצר את הזיהום, יש לבצע בדיקת ביופסיה של העצם.

מהן דרכי הטיפול?

לעתים קרובות, טיפול אנטיביוטי מספיק כדי לרפא את הדלקת, את האנטיביוטיקה נוטלים כגלולה ובמקרים חמורים יותר מקבלים אותה בעירוי תוך ורידי. ישנן פעמים שבהם הטיפול בדלקת העצם מצריך ניתוח שבו מסירים את החלק המזוהם של העצם וכן רקמות מתות. בניתוח גם מנקזים את המוגלה שלרוב מתפתחת בעקבות הדלקת. אנשים שנדבקו במחלה בעקבות איבר תותב (פרוטזה) שהזדהם, צריכים להחליף את האיבר באחד חדש ולהסיר את הרקמות המתות שהצטברו סביבו. אם לא מזהים את הדלקת בזמן ולא מטפלים בה יכולים להגיע למצב שבו יש צורך לכרות את האיבר המזוהם כדי שהדלקת לא תתפשט לחלקים אחרים של הגוף.

כדי להימנע מדלקת העצם, יש לחטא ולנקות היטב פצעים וחתכים בעור. יש לפנות לרופא במקרים שבהם הפצעים אינם מחלימים. אנשים שיש להם איברים תותבים צריכים לשמור על ניקיון הן של הפרוטזה עצמה והן של האזור לפני שמרכיבים אותה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר