מלידה עד 4 שבועות

התפתחות תינוקות, מלידה עד 4 שבועות, כל המידע על שלבי התפתחות תינוקות לפי חודשים, התפתחות מוטורית, קוגניטיבית, בדיקות וחיסונים.

התפתחות מוטורית


שכיבה על הבטן היא הבסיס לכל ההתפתחות המוטורית של התינוק, ועל כן נרצה לראות שכיבה נינוחה על הבטן כבר בימיו הראשונים. בזמן שכיבה על הבטן התינוק אמור להזיז את ראשו מצד לצד. במידה והתינוק אינו מקבל תמיכה מתאימה, ראשו צונח לאחור.

בשכיבה על הבטן התינוק אף יכול להתקדם מספר סנטימטרים על ידי תנועות גפיים רפלקסיביות ולעיתים ניתן למצוא אותו מתעורר בצד אחר של המיטה.

תנועות הגפיים הראשוניות של התינוק הן תנועות אקראיות ובלתי מתואמות. התינוק מביא את ידיו לטווח של הפה והעיניים, כפות ידיו לרוב עדיין קפוצות והוא יכול לאחוז בחפץ המוכנס לתוך כף ידו, אך לא להחזיקו למשך זמן רב.

בתום החודש הראשון התינוק מסוגל להרים את ראשו סנטימטרים ספורים ולסובב אותו מצד לצד. כמו כן התינוק יתחיל להתגלגל הצידה משכיבה על הגב.

התפתחות קוגניטיבית


התינוק נהנה ממגע ותנועה, הוא יוצר קשר עין עם המטפל בו ומגיב אל הסביבה באמצעות תנועות גפיים וקולות. התינוק יניע את גפיו בהנאה כתגובה ליחס שהוא מקבל או כשאינו מרוצה.

בחודש הראשון התינוק עדיין ישן רוב שעות היממה, אך בשעות הערות הוא מזהה ומגיב לקולות של הוריו ונהנה להקשיב להם.

תינוק יכול לבכות על מנת למשוך את תשומת לב ההורים או על מנת להביע חוסר נוחות.

התינוק כבר יכול לזהות את פני הוריו ולהעדיפם על פני זרים.

התפתחות החושים והשפה


התינוק שומע עוד בהיותו ברחם. לאחר הלידה הוא יכול לזהות קולות מוכרים כמו קולה של אמא. רוב התינוקות מוצאים נחמה בקולה של אמא ולכן מומלץ לדבר אליהם ולשיר. התינוק גם ינסה למקד את מבטו במי שמדבר אליו מקרוב.

בחודש הראשון התינוק משתמש בתקשורת לא מילולית על מנת להביע את עצמו. על ידי שילוב של תנועות גפיים, הבעות פנים שונות וסוגי בכי התינוק מסוגל להעביר מסרים שונים.

מלבד בכי התינוק גם מסוגל להשמיע קולות שונים אך עדיין איננו ממלמל. הוא אינו מבין את הנאמר לו, אך יכול לזהות את טון הדיבור וללמוד ממנו משהו מהמסר המועבר אליו.

התינוק מסוגל לזהות את הריח של אימו ולהגיב באמצעות הבעות פנים שונות על טעמים וריחות שאליהם הוא נחשף.

עד גיל חודש התינוק יכול להתמקד בחפצים הנמצאים במרחק של כ- 20 ס"מ מפניו. כמו כן הוא מסוגל לעקוב אחר חפץ הנע מול פניו למרחק של מספר סנטימטרים. באופן כללי מבט התינוק נראה "נודד" ולעיתים אף פוזל.

כיצד ההורים יכולים לעזור?


בתחילת חייו עליכם להעניק לתינוק הרבה חום אהבה ומגע. כדאי לתת סוגים שונים של מגע כמו מגע עדין ומלטף מצד אחד ומגע עמוק יותר ומשחרר מצד שני. מגע עמוק מסמן את גבולות גוף התינוק במוח, נותן לו ביטחון, מקנה לו דימוי גוף ברור ומאפשר לאיברים להיות פונקציונאליים לתנועה. ככל שהתינוק יחווה יותר מגע עמוק כך יעשה הקשר שבין האיבר לבין תפקודו יעיל ונכון יותר.

אחד הדברים שיכולים להשפיע על התפתחות התינוק וכן על השקט שלו הוא שימוש בתנוחת ערסול - תנוחת ערסול מאריכה את שרירי הגב ומרפה את שרירי הבטן. כך ניתן לסייע בשכיבה נינוחה על הבטן, במניעת גזים ולימוד קירוב ידיים אל קו האמצע אשר מקנים תחושת ביטחון. שימוש רב בתנוחת ערסול או שימוש במנשא בתנוחת ערסול מהווים התחלה נפלאה לחיים מבחינה מוטורית, חושית ורגשית.

חשיפה לגירויים שונים טובה לתינוק- סוגים שונים של צעצועים, מראות וקולות. חשוב לא לחשוף אותו לגירוי יתר חושי מפני שהדבר יגרום לו לחוסר שקט, לכן רצוי לא להקיף את התינוק בצעצועים רבים מידי ובטח שלא בטלוויזיה.

חשוב להשכיב את התינוק על הבטן כבר מתחילת חייו, הדבר ישפיע על כל התפתחותו שכן שם מתחילה ההתפתחות המוטורית. כדאי לחשוף אותו לכמה שיותר תנוחות שכיבה שונות.

תינוק צריך לחוות תנועה במרחב כדי לפתח את שיווי המשקל שלו, אשר ישפיע בהמשך על ההתהפכויות, הזחילה וההליכה. כדאי מההתחלה להשכיב תינוק גם על צדדיו וכך לסייע לו בקירוב ידיים אל קו האמצע ובהתהפכות קלה מהגב אל הבטן בהמשך.

חוש הראיה פחות מפותח ואיננו משמעותי בשלב זה. ניתן לשים תמונות שחור לבן במרחק קטן מהפנים. בגיל זה הגירוי הוויזואלי המשמעותי ביותר הוא הפנים האנושיות. חשוב לדבר ולשיר לתינוק, ליצור איתו קשר עין ולדבר אליו עם מימיקה מוגזמת של הפנים. תקשורת מילולית, שירה, דקלומים ושימוש בקול רם נותנים לתינוק ביטחון, שקט ותקשורת נפלאה עם ההורים.

חשובה האחיזה הסימטרית בעת נשיאת התינוק על מנת למנוע נטייה לצד אחד. כמו כן, כדאי לשמור על סימטריה בגופו ותנועתו של התינוק על ידי השכבה עם הראש כל פעם לצד אחר, החזקה כל פעם על כתף שונה, ערסול עם ראש כל פעם לצד אחר, האכלה עם הראש כל פעם לצד אחר וכדומה. כדאי לאחוז אותו קרוב לגוף האם כדי שיחוש את חום גופה ופעימות ליבה.

במידה ויוצאים החוצה עם עגלה עדיף שזו תהיה עגלה עם שכיבה מלאה. כדאי יותר לצאת עם התינוק במנשא כאשר הוא מעורסל.

בסוף החודש הראשון התינוק מתחיל לחייך. החיוך שלו כרגע הינו תגובה פיזיולוגית המצביעה על כך שהוא מרוצה ונוח לו.

התפתחות שאינה תקינה


תינוק שלא מוכן לשכב על הבטן.

ידיו משוכות הצידה ואחורה בתנוחת אווירון באופן קבוע בשכיבה על הבטן.

גופו נוקשה מאוד או רפוי מאוד, דבר היכול להעיד על טונוס שרירים לא מאוזן.

אינו נרגע מהבכי במשך שעות ארוכות גם כאשר אין סיבה מוצדקת לכך.

אינו מתחיל להרים את הראש, ולא מסובב אותו מצד לצד.

מתעייף במהירות מפעולה פשוטה כמו יניקה.

איננו ממצמץ בעיניו מול חשיפה לאור בוהק.

בעל הטיה של הראש, או כל הגוף נוטה לצד אחד.

לא מניח את הראש כשהוא על הבטן.

אינו עולה כראוי במשקל.

בדיקות רפואיות וחיסונים


שקילת התינוק- כבר בגיל עשרה ימים כדאי לבדוק שהתינוק חזר למשקל בו הוא נולד.

אזור הטבור של התינוק ייבדק אף הוא והוריו יקבלו הדרכה אודות אופן הטיפול באזור זה.

כבר בגיל שבועיים אחות טיפת חלב תתחיל במעקב אחר התפתחותו הגופנית של התינוק, ותרשום את גובהו, משקלו והיקף ראשו. בעזרת הנתונים הללו היא תוכל לבדוק באיזה אחוזון הוא נמצא ביחס לבני גילו.

התינוק יקבל בבית החולים עם לידתו חיסון נגד נגיף הפטיטיס B, כעבור חודש התינוק יקבל את החיסון השני.

בגיל שלושה שבועות כדאי ללכת עם התינוק לבדיקה ראשונה אצל רופא הילדים. הרופא יבדוק האם התינוק מתפתח כראוי, יבצע בדיקות שונות כמו בדיקת תגובת התינוק לקולות ורעשים, והאם הוא יוצר קשר עין.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר