גזים אצל תינוקות

הכל אודות גזים אצל תינוקות, תרופות לגזים, עיסוי תינוקות, כאבי בטן אצל תינוקות, בעיות עיכול, גזים לתינוקות.
הסיטואציה הבאה ודאי מוכרת להורים רבים: התינוק בוכה בקולי קולות, הפנים שלו הופכות לאדומות, אגרופיו קפוצים והוא מושך את ברכיו לכיוון בטנו- כל הסימנים הללו מעידים כי ככל הנראה גם תינוקכם סובל מגזים.

תינוקות רבים בוכים במהלך שעות היממה ובמיוחד בשעות הערב; יתכן והסיבה לכך היא כאבי בטן כתוצאה מגזים. מדובר בסיבה נפוצה לבכי אצל תינוקות, בעיקר עד גיל 3-4 חודשים. הורים רבים נלחצים כשהתינוקם בוכה ללא הפסקה במשך שעות ארוכות כתוצאה מגזים.

הגורמים לגזים אינם ידועים לגמרי ויכולים לנבוע מהצטברות של גזים אשר לכודים בקיפולי המעיים. הגורמים להצטברות הגזים במערכת העיכול עשויים להיות קשורים לתופעה של בליעת אוויר בעת אכילה ובכי, חוסר בשלות של מערכת העיכול של התינוק ואי סבילות ראשונית ללקטוז הנמצא בחלב.

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם רופא אשר יאבחן את הבעיה, סביר להניח שהרופא יאמר לכם כי מדובר רק בגזים ואין סיבה להילחץ. קיימות מספר תרופות אשר ניתן להשתמש בהן בכדי להקל על הכאבים:

טיפות נגד גזים- טיפות המכילות חומר בשם סימתיקון אשר מסייע לפוצץ ולהרוס את בועות הגז שבקיבה, ובכך מאפשר לאוויר שהתינוק בלע להיקלט בקלות בגוף. יש לציין כי ישנם מומחים רבים הטוענים כי כדאי להימנע ממוצרים אלה, ואילו אחרים דווקא מעודדים שימוש בהם.

טיפות הומיאופתיות- טיפות טבעיות אלה זמינות בבתי מרקחת. כדאי להתייעץ עם הומיאופת לפני שמשתמשים בהן.

מוצץ- יכול לספק את הצורך של התינוק למצוץ ולהירגע, ובכך להוריד את רמת הבכי.

עיסוי בטן- עסו בעדינות את בטנו של התינוק עם כיוון השעון, היעזרו בשמן, עדיף שמן שקדים. התינוק (וגם ההורים) יירגעו.

עיסוי גב- ניתן להשכיב את התינוק על הבטן ולעסות את גבו, עיסוי גב יעיל אף הוא בהקלה על כאבי גזים. בנוסף, ניתן גם לעסות את כפות רגליו בכדי להרגיעו.

מים חמים- נסו להניח על התינוק בקבוק מים חמים קטן, חשוב לעטוף את הבקבוק במגבת כדי שהתינוק לא יקבל כוויה. ניתן למלא אמבטיה עם מעט מים חמים ולהניח את התינוק בתוך האמבטיה או לידה כדי שיקבל אדים חמים.

צאו עם התינוק לטיול- דעתו של התינוק תוסח, כמו כן הגוף שלו זז ובכך כאביו עשויים לחלוף.

נסו לשנות את צורת ההאכלה, בכך עשויה להימנע בליעת אוויר: למשל, נסו להניק רק משד אחד, ואם התינוק עדיין לא שבע, גם מהשד השני.

ישנם גם סוגי בקבוקים מיוחדים אשר אמורים לפתור בעיה זו, כדאי גם להתאים את פטמת הבקבוק לגיל התינוק.

חום ואהבה- נסו פשוט לחבק ולנשק את התינוק, החזיקו אותו בתנוחת ערסול, דברו אליו, שירו לו שירים, עשו כל אשר אתם יכולים בכדי להסיח את דעתו מהכאב. אפשר גם להביא לו לגעת בדובי או צעצוע.

הקפידו שהתינוק ישחרר גרעפס לאחר כל האכלה.

יש האומרים כי תזונת האם משפיעה על הגזים אצל התינוק, אך סברה זו שנויה במחלוקת. ניתן לנסות להפחית במאכלים מסוימים שהאם אוכלת, ולראות האם חל שינוי כלשהו בכאבי הבטן של התינוק.

הימנעו מהאכלת התינוק בזמן כאבי בטן כתוצאה מגזים, הימצאות מגוון מזונות במערכת העיכול שלו עלולים להחמיר את המצב.

ניתן לשנות מעט את תזונת התינוק. יתכן כמו שאלו את עצמכם האם ביצעתם לאחרונה שינוי תזונתי בתפריט שלו, במידה וכן, יתכן והוא מגיב בצורה לא טובה לשינוי, לכן כדאי לכם לשקול לחזור למזון הישן, או לערבב אותו עם מזונות אחרים ואולי אף להחליף אותו באחר.

נסו לקבל את הגזים בהבנה, מדובר בתופעה טבעית וזמנית שתחלוף בתוך מספר שבועות עד חודשים.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר