פרופיל שומנים בדם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

בדיקת פרופיל שומנים בדם מסייעת להערכת הסיכון למחלות לב ולהחלטה על טיפולים. כאשר מפרשים את התוצאות לוקחים בחשבון גם את גיל הנבדק, מינו וגורמי סיכון כגון עישון, השמנה, נטייה משפחתית למחלות לב ועוד. הטיפולים האפשריים הם: שינויים בסגנון החיים כגון כושר ותזונה נכונה, נטילת תרופות להפחתת שומנים בדם כגון סטטינים ועוד.

בדיקת פרופיל שומנים בדם נערכת על דגימת דם שנלקחת בעזרת מזרק המוחדר לתוך וריד בזרוע, או על ידי ניקוב עור האצבע (בדרך כלל על ידי מכשיר בדיקה נייד).

הכנות לבדיקה
לפני בדיקת פרופיל שומנים בדם יש להיות בצום במשך 9-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים) בהתאם להנחיות הרופא.

מגבלות וסיכונים


בדיקת פרופיל שומנים בדם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות ביצוע


לאנשים בריאים ללא גורמי סיכון למחלות לב מומלץ לעבור פרופיל שומנים פעם בחמש שנים. אנשים עם גורמי סיכון כגון השמנה, עישון, נטייה משפחתית למחלות לב, מתח נפשי ועוד צריכים להיבדק בתדירות גבוהה יותר. ילדים בדרך כלל אינם צריכים לעבור בדיקת פרופיל שומנים, אלא אם יש להם גורמי סיכון מיוחדים.

תוצאות בדיקת פרופיל שומנים בדם


תוצאות גבוהות בבדיקות הכלולות בפרופיל שומנים בדם יכולות להעיד בין היתר על תת פעילות בלוטת התריס, חסימת דרכי מרה, מחלת היפרכולסטרולמיה מולדת, מחלת כליות, מחלת פון גירקה, נפרוזיס (זאבת, טרשת של הגלומרלי כתוצאה מסוכרת ועוד), מחלות של הלבלב כגון סוכרת, כריתת לבלב, הריון ועוד. תוצאות נמוכות יכולות להופיע בעת: יתר פעילות של בלוטת התריס, תת תזונה, מחסור בוויטמין B12, כאשר ישנו נזק חמור לכבד כתוצאה מתרופות, במקרה של הפטיטיס, זיהום בדם, אנמיה כרונית ועוד.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר