כולסטרול: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Total Cholesterol, Chol
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

לבחון את רמת הכולסטרול הכללי, להעריך גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, לברר הפרעות מטבוליות של שומנים.


תיאור

כולסטרול הוא תרכובת אורגנית הנמצאת בתאים של הגוף החיונית לתהליכי חילוף החומרים בגוף. ישנם שני סוגים של כולסטרול בגוף: אנדוגני המיוצר בתוך הגוף על ידי הכבד ואקסוגני המגיע לגוף מהתזונה. כמו כן, הכולסטרול מתחלק לשני סוגים נוספים. ה-HDL, הנקרא גם "כולסטרול טוב" וה-LDL, המכונה גם "כולסטרול רע". בדיקת כולסטרול בוחנת את רמת הכולסטרול הכללי ומעריכה את הסיכון למחלות לב ומחלות נוספות. בדיקת כולסטרול היא שונה מרוב בדיקות הדם בכך שהיא לא מאבחנת מחלה או מפקחת על מחלה, אלא היא משמשת להעריך את הסיכויים שתתפתח מחלה בעתיד - במיוחד מחלות לב. חשוב לציין כי תוצאה גבוהה מדי או נמוכה מדי בבדיקת "כולסטרול כללי" לא מעידה בהכרח על בעיה. כדי לבחון האם יש בעיה יש לבחון את כל בדיקת "פרופיל שומנים" הכוללת גם בדיקת כולסטרול טוב (HDL), כולסטרול רע (LDL) וטריגליצרידים - תרכובות אורגניות הנמצאות במאגרי השומן בגוף האדם. רמה גבוהה של כולסטרול בדם יכולה לגרום למחלות לב, טרשת עורקים ועוד. קיימים גורמים רבים לעלייה בכולסטרול וביניהם: עישון, יתר לחץ דם ונטילת תרופות ליתר לחץ דם, היסטוריה משפחתית של מחלות לב בגיל מוקדם יחסית (55 לגברים ו-65 לנשים), סוכרת ועוד. כולסטרול צריך להיבדק כאשר אדם אינו חולה, מאחר שבעת מחלה חריפה הכולסטרול נמוך באופן זמני. לאחר התקף לב יש לחכות לפחות שישה שבועות לפני שמבצעים בדיקת כולסטרול. גם לאחר הריון יש לחכות כשישה שבועות לפני הבדיקה מאחר שהכולסטרול גבוה במהלך הריון ואחריו.


הכנות לבדיקה

בדיקת כולסטרול כללי היא בדרך כלל חלק מבדיקת פרופיל שומנים בדם. לפני בדיקת פרופיל שומנים בדם יש להיות בצום במשך כ-14 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא.


משך הבדיקה

בבדיקת פרופיל שומנים בדם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת פרופיל שומנים בדם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת כולסטרול כללי היא בדרך כלל חלק מבדיקת פרופיל שומנים בדם. לאנשים בריאים ללא גורמי סיכון למחלות לב מומלץ לעבור פרופיל שומנים פעם בחמש שנים. אנשים עם גורמי סיכון כגון השמנה, עישון, נטייה משפחתית למחלות לב, מתח נפשי ועוד צריכים להיבדק בתדירות גבוהה יותר. ילדים בדרך כלל אינם צריכים לעבור בדיקת פרופיל שומנים, אלא אם הם בעלי גורמי סיכון מיוחדים.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של בדיקת כולסטרול כללי לפי גיל הן: 10-0 שנים: 180-120 מ"ג לד"ל. 19-10 שנים: 200-120 מ"ג לד"ל. מבוגרים: 200-150 מ"ג לד"ל. תוצאה גבוהה של בדיקת כולסטרול כללי מופיעה בעת תת פעילות בלוטת התריס, חסימת דרכי מרה, מחלת היפרכולסטרולמיה מולדת, מחלת כליות, מחלת פון גירקה, נפרוזיס (זאבת, טרשת של הגלומרלי כתוצאה מסוכרת ועוד), מחלות של הלבלב כגון סוכרת, כריתת לבלב, הריון ועוד. תוצאה נמוכה של בדיקת כולסטרול כללי מופיעה בעת: יתר פעילות של בלוטת התריס, תת תזונה, מחסור בוויטמין B12, כאשר ישנו נזק חמור לכבד כתוצאה מתרופות, הפטיטיס ועוד, זיהום בדם, אנמיה כרונית ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 313
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,086
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 929
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 988
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד