פורום שרירנים ברחם - מיומה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

פרופ` יונה תדיר
פרופ' יונה תדיר
ד``ר רועי משיח
ד"ר רועי משיח
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר רועי משיח ללא פרסום בפורום

• שרירנים או פוליפ שלא נראים בבדיקה גניקולוגית
    עמית
    11/12/2020

היי, רציתי לדעת אם כול להיות שרירנים או פוליפ שלא נראים בבדיקה גניקולוגיה ?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• בדיקה גינקולוגית

פרופ' יונה תדיר
    12/12/2020

אינני יודע מה זו ״בדיקה גינקולוגית״. בבדיקת אולטרהסאונד טובה, שהיא חלק מבדיקה גינקולוגית טובה, צריך לראות גם שרירן/ין וגם פוליפ/ים. פרופ׳ תדיר

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך

עמית
    12/12/2020

השאלה אם זה מאה אחוז או שלא תמיד רואים באלטרסאונד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך

עמית
    12/12/2020

השאלה אם זה מאה אחוז או שלא תמיד רואים באלטרסאונד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם זה 100% ?

פרופ' יונה תדיר
    12/12/2020

ברפואה אין שום דבר שהוא 100%. יחד עם זאת, חשוב להבין שבדיקת אולטרהסאוהד טובה היתן לראות ממצא חריג (מיומה, או פוליפ) מעל כ 5 מ״מ. לא תמיד ניתן לאמר בוודאות את זה מיומה, או פוליפ, או ממצאים אחרים שיש באזור אגן האישה, אבל ממצא בגודל כזה, ויותר מזה, ניתן להדגמה.
    לעיתים צריך בדיקות נוספות כדי לקבוע מה טיבו של הממצא.
    פרופ׳ תדיר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקת ca-125 לשרירן או פוליפ
    עמית
    10/12/2020

היי רציתי לדעת האם אפשר לסמוך על בדיקת ca-125 בקשר לשרירן או פוליפ או שהיא לא מדוייקת ?האולטרסאןנד שלי תקין

לקביעת תור
    סגירה
    בדיקת ca-125 לשרירן או פוליפ

הוספת תגובה

תמונה

• אמינות בדיקות לשרירן

פרופ' יונה תדיר
    10/12/2020

בהעדר ממצא של שרירן רחם בבדיקת אולטרהסאונד, בדיקת CA125 אינה אומרת דבר בהקשר זה של שרירן.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן באזור צוואר הרחם לפני הזרעות
    רותם
    02/12/2020

שלום,
    אשמח לקבלת חוות דעתכם:
    אני בת 36, נשואה ללא ילדים עם אי פיריון ראשוני.
    עברתי הפלה טבעית ללא צורך התערבותי בגיל 34 ומאז לא הצלחתי להיכנס להיריון. בנוסף קיים אצלי הורמון אנדרוסטנדיון גבוה, סביבות 30 nmol/L ללא שיעור יתר, רק אקנה קלה. לפי מה שהבנתי אין צורך בטיפול תרופתי כרגע.
    שאר המדדים בימים הראשונים למחזור הם:
    Estradiol e2 363pmol/L
    Progesterone קטן מ2
    LH 4.3 IU/L
    המחזור שלי סדיר, דימום כבד.
    בנובמבר 2019 אובחן לי בדופן האחורי קרוב לצוואר הרחם אזור הטרוגני בהתחלה בגודל 19*16 וכמה ימים אח"כ בגודל 23*22*26 מ"מ שיכול להתאים לשרירן אינטראמוראלי.
    השרירן ליד אזור צוואר הרחם, נמצא במקום אסטרטגי אך כנראה לא מעוות אותו. עקב גודלו הקטן יחסית (לפי הבנתי המצומצמת) אני שוקלת להסירו לפני התחלת הזרעות כדי להקטין את הסיכון לסיבוכים במהלך ההיריון והלידה.
    1. האם כדאי להוציא את השרירן לפני התחלת הזרעות?
    האם הסיכונים והסיבוכים היכולים להיגרם מהוצאתו גדולים מהרווח?(לפי מה שהבנתי אם יגדל יהיה צורך בניתוח מסובך ומורכב יותר, אולי עדיף לנתח כשיחסית קטן)
    2. מה אופן הניתוח בהיסטרוסקופיה ניתוחית בו מוציאים שרירן מאזור הרחם הצמוד לצוואר הרחם? האם חותכים את הבטן לשם כך או שניתן לעשות זאת דרך צוואר הרחם בלבד?
    3. האם מבחינה סטטיסטית ת"ל וסיבוכים שיכולים לנבוע מניתוח הוצאת שרירן בהיסטרוסקופיה ניתוחית עולים על סיבוכים שיכולים להיגרם מהשרירן עצמו בהיריון או להיפך?
    באיזה סיבוכים מדובר לכאן ולכאן? האם יכול לפגוע בפוריות?
    4. סטטיסטית כמה שכיח ששרירנים גדלים במהלך היריון?
    האם אחרי ניתוח להסרתו השרירן יכול לחזור?
    5. האם קיים ניתוח היסטרוסקופיה ללא הרדמה מלאה?
    6. הבנתי שאם השרירן גדל הוא יכול לעשות נמק וגם לחסום את אזור היציאה לעובר, האם אלו חששות שמצדיקים הסרת השרירן?
    7. בקשר לאנדרוסטנדיון, האם קשור לשרירן?
    בתודה רבה!

הוספת תגובה

תמונה

• מגוון שאלות

פרופ' יונה תדיר
    02/12/2020

כללית ייאמר שהשרירן המתואר קטן וספק אם מצדיק התערבות כירורגית. פורום זה נועד להבנת תהליכים ואינו תחליף לייעוץ רפואי. במגוון שאלותיך, כל אחת לחוד, וכולן יחד, שאלות טובות, מתאים למפגש עם רופא/ה כדי להתלבט, להבין, ולקבל החלטות. גם בעידן הטוויטר, החלטות רפואיות צריכות להתקבל בגישה יסודית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דימום לאחר הוצאת מיומות בת 38
    נילי
    29/11/2020

בת 38 ללא הריונות.
    לפני כחודשיים עברתי לפרוסקופיה ניתוחית להוצאת 2 שרירנים. 4 סמ ו 10 סמ בדופן הרחם. ניתוח לא פשוט. לאחר שבועיים קבלתי מחזור שנמשך 3 שבועות. לאחר שבוע הפסקה שוב מחזור שנמשך 16 יום עם דימום מוגבר. ביום ה16 בוצע אולטראסאונד שם נאמר לי שניצפו 2 מיומות אך ישנה אפשרות שמדובר במיקום הניתוח. לאחר 5 ימים (כשבוע לאחר הביוץ) שוב מחזור ושוב דימום מוגבר. האם מדובר בהתנהלות תקינה של הגוף ? מרגישה שהגוף השתגע ואני מאבדת כמויות של דם..

הוספת תגובה

תמונה

• דימומים ומיומות אחרי ניתוח

פרופ' יונה תדיר
    30/11/2020

רק הרופא שניתח אמור לדעת מה היה בניתוח, ומה יכול להיות הקשר לממצאים שאת מתארת. רק הוא/היא יכול להתייחס ברצינות לממצאים שאת מתארת, מה מידת הקשר למה שעברת ומה צריך לעשות בשלב זה. כל נסיון להתייחס ברצינות למה שאת מתארת עלול להיות לא רציני.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם יש קשר בין שרירן בעבר לרחם חד קרני בהווה?
    שרון
    30/09/2020

שלום רב, אני בת 39, אחרי שני הריונות ספונטניים. הריון ראשון הסתיים לפני כ- 6 שנים בניתוח קיסרי (מוצלח) עקב מצג עכוז. במהלך הקיסרי נתבשרתי על ידי המנתח כי יש לי שרירן ברחם (וזה אף תהה אם ההריון היה ספונטני). שנה אחרי נקלטתי שוב באופן ספונטני וילדתי עובר בריא בלידה רגילה בשבוע 40. עניין השרירן שהודגם ברחם לא נבדק בהמשך. בשנה האחרונה, עקב ניסיונות כושלים להרות (כ- 4 הריונות כימיים ב- 10 חודשים) וטיפולי פוריות (הזרעות שכשלו גם הם) עשיתי היסטרוסקופיה ואולטרסאונד תלת מימד אשר הדגימו רחם חד קרני (ממצא חדש אליו לא התוודעתי עד כה, ואין התייחסות אליו בדוח הניתוח). שאלתי היא האם ניתן לבדוק האם יש קשר בין המום הרחמי שהודגם ובין אותו שרירן שנצפה בקיסרי לפני 6 שנים? האם יכול להיות שמדובר בשרירן אינטראמורלי שגדל עם השנים וכך הודגם רחם חד קרני? האם כדאי להמשיך בירור ולבחון את הקשר בין ההריונות הכימיים (שהופסקו בשבוע 4-5) ובין הממצאים של הרחם החד קרני והשרירן שנצפה. מתנצלת שהשאלה ארוכה ותודה מראש על התשובה!

הוספת תגובה

תמונה

• שילוב ממצאים

פרופ' יונה תדיר
    30/09/2020

התאור מורכב ויתכנו מספר הקשרים בין הממצאים. בכל מקרה זה לא נושא לדיון בפורום זה. לא לגבי פתרוןם ההקשרים למיניהם, וגם לא לגבי המשך טיפול. גם משום שחסרים פרטים וגם משום שזה מורכב מידי לדיון כזה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• וסת אחרי היסטרוסקופיה ניתוחית
    שרון
    25/09/2020

שלום, גיל 52 לפני חודש עברתי היסטרוסקופיה ניתוחית להוצאת פוליפ אנדומטריאלי . תשובה פתולוגית תקינה. לאחר הניתוח לא סבלתי ברוך השם מכאבים או דימומים,
    , למעט דימום קל ביותר על התחתונית ביום המחרת בלבד.
    מאז הניתוח, כשבועיים אחריו בערך, היה לי דימום שנראה כמו דימום וסתי ליום - יום וחצי ופסק. האם זו וסת? כי אין לי דימומים מאז שהוצא הפוליפ.... האם בגילי יכולה הוסת להתקצר משלושה ימים בשנה האחרונה ליום יומיים? האם הניתוח יכטל להשפיע על אופי הווסת , לפחות בחודש בו בוצע?

הוספת תגובה

תמונה

• התייעצות לגבי שרירן
    אור
    16/09/2020

שלום
    בת 45 לאחר ivf הריון לא תקין שהסתיים בגרידא.
    בהיסטרוסקופיה אבחנתית חלל רחם סדיר ללא שארית.
    רחם שרירני בלט מינימלי של שרירן מימין בדופן הקדמית
    גודל 7 ס״מ. חלל רחם מעט קשתי.
    הומלץ לא להסיר השרירן בשלב זה. האם תקין לפני
    סבב נוסף? האם השרירן ימנע קליטת הריון או גורם להפלות?
    האם השרירן גדל בשל ההורמונים?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    התייעצות לגבי שרירן

הוספת תגובה

תמונה

• שרירני רחם וטיפולי פוריות

פרופ' יונה תדיר
    16/09/2020

שרירין גדל בעקבות הורמונים, וודאי במהלך הריון. ה גודל שאת מתארת גבולי לצורך החלטות כאלה, כאשרה גם גילך מהווה בכעיה בכל הקשור לטיפול IVF' g עם או בלי נוכחלות שרירני רחם.
    לא ניתן לתת מענה ראוי לשאלתך זו, בדרף זו, ועליך לפנות ליעוץ אישי עם רופא/ה מומחה/ית כדי לקבל החלטות רפואיות נכונות.
    בברכת שנה טובה. פרופ׳ תדיר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לאחר הסטרוסקופיה ניתוחית והסרת פוליפ
    אישה
    03/09/2020

גיל 52 מקבלת וסת, אך לא באופן סדיר.

לפני 9 ימים עברתי הסטרוסקופיה ניתוחית בהרדמה מלאה. בדו"ח ניתוח ושיחרור נכתב:
    אבחנה: endometrial polyp 621.0
    Disfunctional uterin bleeding 626.8
    ממצאים: תעלת צוואר - תקינה
    חלל הרחם - לא תקין ממצא: פוליפ בחלל
    פתחי חצוצרות - הודגמו
    רירית רחם - תקינה
    בועה היסטרוסקופיה ניתוחית כריתת פוליפ loop ללא קושי.
    לא היה אובדן דם ולא סיבוכים.
    מהלך הניתוח: רחם קדמי גודל רגיל
    טפולות תקינות וללא ממצא מישושי
    מהלך הניתוח תקין. הוסר הפוליפ.
    נלקחה פתולוגיה.

זה מה שנכתב.

מאז אני בלחץ ובמתח
    חוששת מהפתולוגיה שנלקחה
    אודה לתגובתכם לגבי הסיכוי שהפוליפ שפיר, לאור הפירוט הנ"ל.
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• כריתת פוליפ מחלל הרחם

פרופ' יונה תדיר
    03/09/2020

השכיחות לממאירות בפוליפ קטנה, אבל הדרך היחידה לדעת מה טיב הפוליפ היא בדיקה פתולוגית. פרט למידע הסטטיסטי הנ״ל (שכיחות קטנה) כל הערה נוספת תהיה חסרת אחריות.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תגובה לפרופסור

אישה
    03/09/2020

תודה לפרופסור.
    כוונתי בשאלה לא היתה לקבל תשובה חד משמעית. את זה תקבע הבדיקה הפתולוגית. כוונתי היתה, האם תיאור יתר הממצאים, כולל רירית הרחם שהיתה תקינה מעלים את הסיכוי לכך שהפוליפ שפיר
    מדובר על סבירות בלבד בשאלתי.
    אלא אם אתה אומר שאין שום קשר בין הדברים.
    פשוט רציתי קצת להרגע...

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פוליפ ברחם

פרופ' יונה תדיר
    03/09/2020

רירית ״תקינה״ מגדילה את הסבירות שהממצא יהיה שפיר. אבל גם ההגדרה ״תקינה״ אינה פתולוגית, אלא מהתרשמות כללית. מה שחשוב זה ... הממצא בד״כ שפיר.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הרמת משקל לאחר ניתוח לפרוסקופיה לפני לידות
    לינוי
    24/08/2020

היי אני בת 39 לפני לידות, בהחלמה מניתוח להסרת שרירן בלפרוסקופיה, 5 ס"מ בחלל הרחם פלוס עוד שניים קטנים יותר שנראו רק בניתוח ולא באבחון לפני, בדפנות.
    כן מתכננת הריונות ברגע שתעבור חצי שנה מהניתוח.

חזרתי כבר לשגרה היום לאחר 14 ימי מנוחה וסה"כ לא הצטרכתי משככי כאבים.
    שאלתי, האם מותר להרים משקל? האם יש הגבלה עד 3 ק"ג או פחות? מרימה תיק לעבודה המכיל בתוכו לפטופ (לא כבד) ולעיתים גם קניות מהסופר רוצה לדעת שאני לא מסכנת את עצמי והאם כדאי להגביל משקל, תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• כריתת שרירן בחלל הרחם בלפרוסקופיה?? לא טעית. שרירים בחלל הרחם לא מוציאים בלפרוסקופיה אחא בהיסטרוסקופיה, או שלא היה ביחח הרחם.

פרופ' יונה תדיר
    24/08/2020

ולתיקון זה יש משמעות מאחר וצריך לדעת מה היה לך ומה עברת. בכל מקרה לא נראה שיש בעיה עם הרמת משא במשקלים שאת מתארת.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מחזור לאחר ניתוח כריתת שרירן בלפרוסקופיה
    לינוי
    22/08/2020

שלום, לפני 12 יום עברתי ניתוח לכריתת שרירן 5 ס"מ מהרחם בלפרוסקופיה (הוציאו עוד 2 קטנים שלא נראו באולטרסאונד לפני), בניתוח הייתי ביום ה3 של המחזור שהסתיים בשבוע שעבר.
    אתמול ביום ה14 קיבלתי שוב מחזור, האם זה הגיוני? או שייתכן וזה דימום פתאומי? האם אני צריכה לדאוג משיבוש המערכת לאחר הניתוח? בנוסף היו לי כאבים חדים ולא מוכרים בימים האחרונים באיזור הנרתיק וצוואר הרחם (שעברו עם משכך כאבים).
    והאם מותר לקיים יחסי מין לאחר חודש?

תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• דימום לאחר ניתוח.

פרופ' יונה תדיר
    22/08/2020

א. שכחת לציין בת כמה את ומה אופי המחזור שלך. וזה חשוב. ב. כללית, מה שאת מתארת סביר ולא מדאיג. ג. שום שיבוש הורמונלי לא מתרחש וצריך לתת למחזור להתייחס אחרי 2-3 מחזורים. ד. בד״כ לא מקובל לנתח בימי ווסת. האמנם?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• יחסי מין אירי ניתוח

פרופ' יונה תדיר
    22/08/2020

אין לכך דבר ברור וזה תלוי גם במה בדיוק היה מהלך הניתוח. עדיף להמתין עוד כחודש עם יחסים מלאים, עד אשר הדימום יחזור לסדר.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מחזור לאחר ניתוח כריתת שרירן בלפרוסקופיה

לינוי
    22/08/2020

תודה על המענה המהיר!
    אני בת 39, ללא ילדים.
    אופי המחזור שלי מאז שגיליתי שרירן (לפני שנה וחצי) כבד עם המון דם ולעיתים מכאיב יחסית.
    אכן ניתחו אותי ביום השלישי של המחזור (אמרתי מראש שאהיה וגם באותו יום) אז באמת זה סביר שאחרי שבוע וקצת קיבלתי שוב מחזור? ואם זה אינו מחזור אלא דימום פתאומי זה משנה/אמור להדאיג?
    האם ניתוח כזה עלול לגרום להידבקויות ברחם? והאם מותר להרים כבד? המון תודה לך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פוליפ אנדומטריאלי וסיכון מפוליפ מדמם
    אני
    17/08/2020

שלום לפרופסור הנכבד. תודה על המענה.

האם פוליפ ברחם שמדמם, מסוכן יותר מבחינת סיכון לממאירות מפוליפ שאינו גורם לסימפטומים?

בנוכחות רירית רחם תקינה גם באולטרסאונד וגם בהיסטרוסקופיה אבחנתית (וחצוצרות ושחלות תקינות) - האם הסבירות לממאירות בפוליפ רחמי קטנה יותר?

ידוע לי שרק בדיקה מיקרוסקופית של הפוליפ תיתן תשובה ודאית האם הוא שפיר, ובכל זאת רציתי לדעת האם לפוליפ ממאיר יש מראה אחר מפוליפ שפיר בהיסטרוסקופיה אבחנתית, או שהם לגמרי זהים במראה שלהם?

מה הטיפול אם הפוליפ חס וחלילה לא שפיר?

שוב תודה.

הוספת תגובה

תמונה

• פוליפ ממאיר או שפיר

פרופ' יונה תדיר
    17/08/2020

את מנסה לרבע את המעגל ולהסיק מסקנות חסרות חשיבות משאלות המעידות (ולא בצדק) על מצוקה. אין דרך לדעת אם פוליפ ממאיר או שפיר אלא רק לאחר כריתה בהיסטרוסקופיה. ואם יאמר לך שהתשובה לשאלה מסויימת היא 80% או 97% מה זה ייתן לך. את בצדק רוצה לדעת ב 100%. כל היתר מיותר ולא רלוונטי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פוליפ ברחם 20 מ"מ מה הסיכוי שאינו שפיר?
    יפיתי
    17/08/2020

בת 52 פרהמנפאוזה. מקבלת וסת. עקב דימום בין וסתי נשלחתי להיסטרוסקופיה א חנתית בה נמצא רחם בגודל רגיל רירית תקינה וטפולות תקינות. הדבר היחיד שמצאו זה פוליפ שהוערך בגודל 20 מ"מ. נקבע היסטרו' ניתוחית להסרת הפוליפ.
    אני מודאגת: לפי כל התאור הנ"ל, מה הסבירות שהפוליפ לא שפיר? האם הגודל יכול להעיד? אני מוטרדת מהפוליפ אנא עזרתכם.

הוספת תגובה

תמונה

• ממאירות בפוליפ ברחם

פרופ' יונה תדיר
    17/08/2020

הסבירות לממאירות קטנה, והדרך לוודא זאת ב 100% זה להוציא את הפוליפ. פעולה קצרה ופשוטה (בהיסטרוסקופיה). ו... גם כאן, הגודל אינומ קובע :-))

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דיוק מדידה של גודל פוליפ - ממצא ברחם
    אחת
    11/08/2020

באולטרסאונד ראו ממצא פוליפ ברירית הרחם
    בגודל 12 מ"מ×7 מ"מ.
    חודש אחר כך בהיסטרוסקופיה אבחנתית
    נרשם שגודל הפוליפ 20 מ"מ.
    ידוע לי שבאולטרסאונד יש ממש מדידה של הממצא. בהיסטרו' הנ"ל שנמשכה דקה בלבד אני בטוחה שהרופא לא מדד את הפוליפ (כמו שלא מדד את גודל הרחם) ורשם שהפוליפ 20 מ"מ.
    מה מדוייק יותר, בהנחה שהפוליפ לא גדל ב-8 מ"מ בחודש אחד, המדידה באולטרסאונד או הראיה בעין הבלתי מזויינת בהיסטרוסקופיה?

הוספת תגובה

תמונה

• מי צודק? אולטרהסאונד או היסטרוסקופיה?

פרופ' יונה תדיר
    11/08/2020

הנסיון להפוך רפואה למתמטיקה, או פיזיקה, שגוי. בשני המקרים יש סטיות קלות, והעובדה שההיסטרוסקיפיה נמשכה דקה, או שעה, היא חסרת חשיבות. מדובר בהערכת גודל, ואין חשיבות מעשית להבדל הגודל כפי שאת מתארת. יתכנו גם הבדלי גודל בהתאם ליום המחזור, והרמה ההורמונלית בשלב זה של המחזור (אגב, ״מחזור״ זה לא ווסת, מה גם שלא ציינת את גילך, וזה חשוב) ובכל מקרה, סביר להניח שההמלצה תהיה להוציא את הפוליפ ולשלוח לבדיקה פתולוגית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מה זה מיומה? אשמח להסבר
    הודיה
    08/08/2020

מה זה אומר מיומה? אשמח להסבר

לקביעת תור
    סגירה
    מה זה מיומה? אשמח להסבר

הוספת תגובה

תמונה

• פוליפ ברחם האם ניתן לראות אם שפיר או לא?
    אני
    05/08/2020

שלום רב, בת 51 פרה מנפאוזה. מקבלת ווסת. בשל דימום בין וסתי נשלחתי להיסטרוסקופיה אבחנתית ובה הכל תקין כולל רירית וטפולות למעט פוליפ 20 מילימטר שהומלץ לכרות אותו. שאלות; האם אפשר לכרות בהלחך של ראה וטפל? האם אפשר לראות בהיסטרוסקופיה אם הוא שפיר? האם הגודל יכול להעיד אם שפיר או לא?

הוספת תגובה

תמונה

• כריתת פוליפ.

פרופ' יונה תדיר
    06/08/2020

לכל צוות יש הגדרות שנות למידת היכולת או המגבלה בביצוע פעולת במה שמוגדר כיום כ See and Treat. הדבר קשור בין היתר למיומנות, לגודל, ולמיקום הממצא. בהיסטרוסקופיה לא ניתן להגדיר ממאירות, ומומלץ מאד להרגע. שיעור הממאירות בפוליפים קטן.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה