פסיכולוגיה חיובית: עקרונות לחיים מלאי משמעות ולשלמות עצמית

ענף הפסיכולוגיה אינו מתמקד רק בהתמודדות עם הגורמים השליליים בחיים ופסיכולוגיה חיובית היא אסכולה אשר שמה דגש על חיובי שיש באדם כדי להגיע לאושר מרבי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/03/2018 |
צפיות: 899
דירוג: 4.2 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
חקירת האושר ומציאת הדרכים להשיג אותו הם לא המצאה חדשה, רבים התעסקו בו במהלך ההיסטוריה האנושית, ביוון העתיקה הנושא עלה שוב ושוב, סוקרטס סבר כי הדרך אל האושר טמונה במודעות עצמית ואילו אריסטו טען כי האושר טמון בחיים רציונליים הממוקדים בכוונות טובות. אחרים האמינו כי האושר הוא הנאה נהנתנית מהדברים הקטנים ולעומתם עלתה הטענה כי אובייקטיביות ושכל ישר הם המפתח לאושר.

גם היהדות והנצרות עסקו במושג האושר ולפיהן אדם מאושר הוא מי שפועל לפי הצו האלוהי, אך ברנסנס, עם עידן הנאורות והדגש על המימוש העצמי התפתחה הגישה התועלתנית שלפיה התנהגות מוסרית היא זו שמשפיעה על אושר מרבי לכמה שיותר אנשים. העיסוק באושר לא פסח גם על פרויד אשר לטענתו רמת האושר מושפעת מהתת מודע של האדם. אך מושג האושר כמטרת מחקר פסיכולוגית רשמית החלה את דרכה המדעית והאמפירית רק בתחילת שנות האלפיים.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום פסיכולוגיה
פורום דיכאון חרדה
פורום פסיכיאטריה
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום פסיכותרפיה

איתור הגורמים שתורמים לחיים מלאי משמעות

בהגדרתה, פסיכולוגיה חיובית היא תחום בפסיכולוגיה אשר חוקר את הכוחות החיוביים של האדם, את המעלות שלו ואת הגורמים השונים אשר תורמים לחיים טובים ומלאי משמעות. מרטין סליגמן, פסיכולוג יהודי אמריקאי אשר נחשב לאחד ממייסדי האסכולה של הפסיכולוגיה החיובית תיאר אותה כתחום מדעי אשר חוקר את התפקוד המיטבי של האדם במטרה לגלות ולקדם את אותם הגורמים אשר מאפשרים לאנשים פרטיים ולקהילות לשגשג ולהצליח.

לפני שאסכולת הפסיכולוגיה החיובית החלה להתגבש ולצבור תאוצה, הגישה הפסיכולוגית המקובלת התמקדה בעיקר על ההיבטים השליליים של החיים כמו טראומות, פחדים, דיכאון וחרדות. לימודי הפסיכולוגיה והאבחון והטיפול הפסיכותרפי מתבססים על ה-DSM – המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות, ספר המתאר ומסווג הפרעות נפש שונות. המהדורה הראשונה של הספר יצאה כבר ב-1952. לעומת זאת, עד שנת 2000 לא היה מדריך אשר מסווג באופן מסודר תכונות חיוביות ומעלות חיוביות המאפיינות את נפש האדם. למעשה, בין השנים 1887 ל-2001, על כל 21 מאמרים שפורסמו בנושאים הקשורים לנושאים שליליים פורסם רק מאמר אחד העוסק בהיבטים החיוביים של החיים.

חוזקות ותכונות חיוביות

לפני מלחמת העולם השנייה תחום הפסיכולוגיה התמקד בשלושה נושאים עיקריים – הבנה של מחלות נפש וריפוין, שיפור איכות החיים ואת כוח היצרנות של אנשים כפרטים אינדיבידואליים וזיהוי חוזקות וכישרונות וטיפוחם. לאחר המלחמה, לאור המשברים שחוותה האנושות והצרכים של האנשים באותה התקופה, כל המשאבים נותבו למחקר של הפרעות פסיכולוגיות ולטיפול בהן. ההתמקדות בנושאים אלה הפיקה תוצאות בעלות ערך לא מבוטל ובזכות כך יש כיום טיפול ב-14 מחלות שבעבר לא היה להן מרפא.

למרות יתרונות אלה, הזנחת המחקר של נושאים חיוביים, כמו כישרונות, חוזקות והיבטים חיוביים של החיים הותירה פער גדול בתחום הפסיכולוגיה וכל מחקר אינו שלם כל עוד הוא בוחן רק צד אחד של ההתנהגות האנושית.ומנקודת מוצא זו נולדה האסכולה של הפסיכולוגיה החיובית.

הקטלוג אשר מאגד את עמודי התווך של הפסיכולוגיה החיובית נקרא CSV – Character Strengths and Virtues והוא מגדיר שש תכונות טובות המאפיינות את החברה האנושית בכל זמן ובכל מקום, התנהגות הנסמכת על תכונות אלה מובילה להגברת תחושת האושר והשלמות העצמית. תכונות אלה הן ידע וחכמה, אומץ, אנושיות, צדק, איפוק והתעלות.

מודל PERMA להשגת אושר

ממחקרים עלה כי למודעות של אנשים לנקודות החוזק שלהם יש השפעה אדירה על איכות החיים. חוזקות אלה יכולות להיות כל תכונות האופי החיוביות, כמו אומץ, חוכמה, יכולת התמדה, סקרנות יצירתיות, יושרה, מנהיגות, חמלה וכדומה. סליגמן בנה את מודל ה-PERMA אשר מורכב מחמשת האלמנטים המהווים את הבסיס לחיים משגשגים – רגשות חיוביים ((Positive Emotions, מעורבות (Engagmment), מערכות יחסים (Relationships), משמעות (Meaning) והשגת מטרות (Accomplishments).

לחמשת האלמנטים הללו ישנן שלוש תכונות משותפות – הם תורמים לשלמות הנפשית והחברתית, הם מטרות בפני עצמם ולא אמצעים להגשמה של מטרה אחרת, כל אחד מהם עומד בפני עצמו ולא תלוי באלמנטים האחרים.

רגשות חיוביים

לפי מודל הבנייה וההרחבה שפיתחה ברברה פרדריקיסון, פסיכולוגית אמריקאית, רגשות חיוביים יכולים להעצים את הכישורים החברתיים, את הכישורים האינטלקטואליים ואת הכישורים הגופניים של האדם. בהרחבה של המודעות ושל המחשבה-פעולה (thought-action) אפשר ליצור דרכי חשיבה ופעולה יצירתיים וגמישים, דבר אשר בטווח הרחוק משפיע על טיפוח כישורים ועל הוצאתם לפועל.

ממחקרים עולה כי אנשים אשר חווים רגשות חיוביים בתדירות גבוהה יוצרים יותר קשרים חברתיים והם יצירתיים יותר. נוסף על כך, רגשות חיוביים מסייעים בחיזוק קשרים קיימים וכן הם משפרים את יכולות הלמידה והעבודה.

מעורבות

זרימה (Flow) היא חוויה סובייקטיבית של מודעות עצמית נמוכה בשילוב של קשב וריכוז אשר מתרחשת בעת ביצוע משימה מאתגרת אשר דורשת להגיע לרמת מסוגלות חדשה. הרגעים הכי טובים בחיים מתרחשים לאנשים כשהם פסיביים, רגועים ופתוחים לרעיונות חדשים. אותם רגעים לרוב מגיעים כאשר האדם מגיע לגבול היכולות הפיזית או הנפשית מתוך נכונות להגשים מטרה כלשהי או להשיג משהו שווה ערך. כאשר חווים את הזרימה הריכוז הופך ממוקד מאוד, כך שכל הסביבה נעלמת, תפיסת הזמן משתנה והקול הפנימי בראש משתתק.

ממחקרים עולה כי בזמן זרימה ישנה פעילות מופחתת בקליפת המוח הקדם-מצחית – האזור במוח אשר אחראי על עיבוד קוגניטיבי כמו מודעות עצמית. התוצאה של מצב זה היא רמה גבוהה של ביצוע ושל יצירתיות. לפי תיאוריה זו, אושר הוא לא דבר שקורה מאליו, אושר הוא תוצר של עיצוב אינדיווידואלי של אתגרים ושל משימות שהן לא פשוטות מדי לכישורים של האדם, אך גם לא תובעניות מדי אשר כישלון בהן עלול לגרום תסכול.

מערכות יחסים

בני אדם זקוקים למערכות יחסים ולקשרים עם אנשים אחרים. הצורך באהבה ובקרבה פיזית ונפשית הוא מולד, תינוקות זקוקים לאחרים שידאגו ויטפלו בהם, הם לא יכולים לשרוד בזכות עצמם. נוסף על כך, שלבים שונים של התפתחות הילד ולמידה על אורחות החיים תלויים באינטראקציות אנושיות ובנקודות המבט שאנשים אחרים מלמדים את הילד.

לפי מחקרים, אחד הגורמים אשר מייחדים אנשים שמחים הוא האיכות של מערכות היחסים שהם מנהלים. במחקר אחד בדקו שתי קבוצות גברים במשך 75 שנה. בכל שנתיים הנבדקים ענו על שאלונים הקשורים לאיכות של חיי הנישואין שלהם, על סיפוק מעבודתם, על הפעילויות החברתיות שהם משתתפים בהן ועל הבריאות הגופנית שלהם. השאלה שעמדה בבסיס המחקר הייתה מה גורם לאנשים להיות בריאים ושמחים, ומתוצאות המחקר עלתה תשובה אחת נחרצת – מערכות יחסים טובות ואיכותיות.

משמעות

מצב השלמות הנפשית והגופנית משפיעה על הבחירות שאנשים עושים, על ההתנהגות הכללית שלהם ועל הגישה שלהם כלפי אנשים אחרים. טיפוח תחושת שלמות כזו דורשת עבודה רבה, ולשם כך יש צורך במשמעות. הכוונה היא אנשים צריכים להשתמש במעלות ובנקודות החוזק שלהם כדי לשרת משהו גדול מהם.

כאשר מוקד החיים הוא רדיפה אחר תענוגות וכשלא מנצלים את התכונות החיוביות לטובת מטרה משמעותית ובעלת ערך אפשר בקלות לבזבז את הפוטנציאל האישי. אך כאשר משתמשים באותן התכונות ומפתחים את נקודות החוזק האישיות כדי לממש משהו משמעותי יוצרים למעשה תחושה עמוקה יותר של סיפוק עצמי לאורך זמן.

השגת מטרות

מחקרים מראים שוב ושוב כי אנשים אשר פועלים למען השגת מטרות אישיות שלמים יותר עם עצמם ובריאים יותר מאנשים שאין להם כיוון או יעדים מוגדרים בחיים. עם זאת, לא כל יעד תורם באותו האופן לשלמות העצמית ולאיכות החיים וכדי להשיג זאת היעד צריך להיות בעל משמעות אישית.
פעמים רבות הניסיון להשיג את המטרה הוא המטרה בפני עצמה, אפילו הניסיון עצמו יכול לתרום לתחושת השלמות וההרגשה הטובה של האדם כלפי עצמו.

אולי יעניין אותך גם:
תסמונת האבל הלא מוכר
איך להפוך את שגרת היום לפחות מלחיצה?
אנשים שקוראים ספרים חיים זמן רב יותר
כיצד לשפר את דימוי הגוף?
כיצד להרגיש טוב עם עצמך?

פסיכולוגיה חיובית מנסה להרחיב את מושג האושר ליותר מחיוך על הפנים. ולמעשה, אושר הוא רק חמישית ממה שאנשים בוחרים להתמקד בו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • טובי פלד
  טובי פלד
  פסיכולוג ילדים ונוער פסיכולוג מומחה בעל קליניקה פרטית. מטפל ומאבחן פעוטות, נוער ומבוגרים. עובד בבתי ספר ובארגונים ציבוריים. ... קרא עוד
 • ד"ר אילן בוש
  ד"ר אילן בוש
  פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 142
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 319
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 873
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 392
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 545
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 794
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד
גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 465
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 527
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 436
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 479
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד