בדיקות הריון: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

קיימות בדיקות הריון שגרתיות שאותן מרבית הנשים עוברות ובדיקות הריון לא שגרתיות שמבוצעות רק אם קיים חשש לבעיה. את בדיקות ההריון השגרתיות שמרבית הנשים עוברות ניתן לחלק לפי מועד ביצוען כך:

לאחר שהאישה מגלה כי היא בהריון עליה לעבור:


בדיקת סוכר בדם
בדיקת הרפס
בדיקת CMV
בדיקת סוג דם
בדיקת ספירת דם (CBC)
בדיקת אולטרסאונד ראשונה
בדיקות שתן
בדיקת טוקסופלסמה
בדיקת אדמת

שבועות 10-14


בדיקת שקיפות עורפית

שבועות 14-16


סקירת מערכות מוקדמת

שבועות 16-20


בדיקת חלבון עוברי

שבועות 18-22


סקירת מערכות מאוחרת

שבועות 24-28


בדיקת העמסת סוכר

כבר ברגע שאישה מגלה כי היא בהריון עליה לפנות לרופא, שם בדרך כלל היא עוברת סקירה של ההיסטוריה הרפואית שלה, בדיקה גופנית, בדיקות דם ושתן. מאותה פגישה ראשונה עליה להיות במעקב הריון סדיר. בדרך כלל, בכל פגישת מעקב הריון האישה עוברת בדיקת משקל גוף, היקף בטן, לחץ דם, שתן ועוד. כמו כן, האישה נשלחת לבדיקות הריון שגרתיות לפי השבועות ולבדיקות הריון לא שגרתיות כאשר יש חשד לבעיה או אם יש לאישה גורמי סיכון מיוחדים.

בדיקות הריון בטרימסטר ראשון


בשליש הראשון של ההריון יש לעבור בדרך כלל בדיקות הריון כגון בדיקת אולטרסאונד ראשונה של העובר בה סורקים את העובר והשליה בגלי קול. סוף השליש הראשון הוא הזמן בו ניתן לבדוק ע"י בדיקת שקיפות עורפית האם לעובר יש תסמונת דאון או בעיות נוספות. שקיפות עורפית היא בדיקת אולטרסאונד שמטרתה לזהות נשים בעלות סיכון גבוה ללדת תינוקות עם הפרעות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון, מומי לב ועוד. במהלך בדיקת שקיפות עורפית נמדד גודל העובר ונמדד עובי אזור שקוף לגלי קול הנמצא בעורף העובר ובו נמצא נוזל צווארי לימפטי. בעזרת תוצאות אלו כולל גיל האישה מחשבים את סיכויי העובר להיות נשא של מספר פגמים כרומוזומליים הקשורים במערכת העצבים.

בתקופה זו ניתן גם לעבור בדיקה גנטית לשליה – דגימת סיסי שליה (הנותנת תוצאות מוקדם יותר מבדיקת מי שפיר שנערכת בשליש השני). בדגימת סיסי שליה נלקחים מספר סיסים מהשליה. בדיקת זו בודקת האם העובר סובל מתסמונת דאון או מליקויים כרומוזומליים אחרים, אך בנוסף לכך ניתן לבדוק בעזרתה גם מספר רב מאוד של ליקויים ביוכימיים (כמו מחלת טיי זקס) ותסמונות גנטיות ידועות (כמו ציסטיק פיברוזיס או X שביר). בדיקת סיסי שליה מבוצעת אם קיימות מחלות גנטיות אצל ההורים, אם בדיקות כגון שקיפות עורפית הצביעו על בעיות, או אם היו מחלות גנטיות אצל העובר בהריון קודם של האם.

בדיקות הריון בטרימסטר שני


בדיקות הריון בשליש זה עשויות לכלול אולטרסאונד של העובר, בדיקות תבחין משולש או תבחין מרובע ועוד. בדיקת תבחין משולש כוללת שלוש בדיקות המעריכות את הסיכון ללידת תינוק החולה בתסמונת דאון. שלוש הבדיקות הן: בדיקת חלבון עוברי, מדידת רמת ההורמון בטא (beta HCG) ומדידת רמת אסטריול. תוצאה חיובית בבדיקת תבחין משולש לא מעידה בוודאות על עובר עם תסמונת דאון, אולם במקרה שהתוצאה חיובית מומלץ לבצע בדיקה נוספת - בדיקת מי שפיר. הסיכוי לזהות עובר עם תסמונת דאון הוא כ-70% כאשר נערכת בדיקת תבחין משולש ו-80% כאשר נערכת בדיקת תבחין מרובע (תבחין מרובע בודקת מרכיב אחד יותר מתבחין משולש - את רמת חלבון Inhibin A בדם).

לקראת סוף השליש השני מבצעים בדיקת העמסת סוכר הבוחנת האם האישה סובלת מסוכרת הריון או ממצב טרום סוכרת (המאופיין ברמות סוכר בדם גבוהות מהרגיל).

בדיקות הריון בשליש שלישי


בדיקות הריון בשליש השלישי עשויות לכלול אולטרסאונד של העובר, בדיקת הפטיטיס B, בדיקת GBS ועוד. הפטיטיס B היא דלקת כבד נגיפית - מחלה הנגרמת על ידי נגיף התוקף את הכבד. הפטיטיס B היא מחלה לא שכיחה מאוד, אך קשה ומסוכנת. במידה ומגלים הפטיטיס B במהלך ההריון, ניתן לטפל באם ולמנוע הדבקה של העובר.

בדיקת GBS היא משטח וגינאלי שנועד לבדוק חיידקים מסוג סטרפטוקוקוס,( Group B Streptococ). זוהי לא בדיקת חובה, אבל נשים רבות מבקשות לעשות אותה. בדיקת GBS נעשית לרוב בשבועות 35-37, אך ניתן לבצע אותה החל משבוע 31 בערך. הבדיקה נועדה לאתר חיידקים המצויים בנרתיק, הם אינם מסוכנים לאישה, אך יש בהם סיכון גדול לעובר, שיכול להידבק בהם בזמן המעבר בתעלת הלידה במהלך הלידה. יש להקפיד שהתינוק לא ידבק בחיידקים אלו, משום שהדבר מאוד מסוכן עבורו בשלב זה והוא עלול להיוולד עם מחלות קשות. במידה ונמצא שהאם נושאת את החיידקים מתבצע טיפול מיוחד במהלך הלידה (ולא במהלך ההריון), במטרה למנוע את הידבקות התינוק.

לסיום, קיימות אין ספור בדיקות הריון ולא ניתן לפרט על כולן במאמר זה. על מרבית הבדיקות בהריון תוכלו ללמוד בהרחבה באתר זה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר