פורום מיאסטניה גרביס - יש לך שאלה?

פורום מיאסטניה גרביס יעסוק במחלה אוטואימונית מתעתעת זו, שמשמעותה "חולשת שרירים". פורום מיאסטניה גרביס הוא המקום לקבל אינפורמציה אודות מיאסטניה גרביס, ייעוץ רפואי ומענה על שאלות להתמודדות עם תופעות פיזיות והשלכות נפשיות של מיאסטניה גרביס.

מנהלי הפורום

משה פיק
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• האם זה יעבור לי מתישהו?
    אדוה
    05/07/2018

אני מיום ראשון הזה התחילו לי סימנים בתחילה זה התחיל עם השפתיים שלא הצלחתי למרוח אודם ונמשך בערב בטישטוש הראיה ואי סגירת העין עד הסוף, נלחצתי וחשבתי שזה יעבור ועברו כבר 5 ימים וזה עדיין אותו הדבר אני לוקחת כדורים אבל מרגיש לי כאילו נכנסתי לבור ללא מוצא במיוחד שאני לא כל כך מבינה איך ולמה זה קורה הרי לא קרה לי כלום לפני וזה מוזר שבשניה אחת אני אפילו לא יכולה לעשןת את הפעולה הכי פשוט לחיייך או אפילו לשתות מקשית או להכניס כמות גדולה של מים לפה הייתי שמחה אם מישהו היה מסביר לי איך הדבר הזה קורה ולמה ואם זה יעבור לי מתישהוו

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מיאסטניה

משה פיק
    06/07/2018

שלום אדווה,

ניראה לי שפרצה אצלך מחלה אוטואימונית בשם מיאסטניה גרביס

שהסימפטומים שלה הם - חולשת שרירים

אם את מעוניינת בעזרתי שלחי לי מייל (כתובת הדוא"ל של נמצאת באתר) ואשלח לך דפי אינפורמציה על המחלה.

איני יודע איזה כדורים את לוקחת . . . . אני מציע שתפסיקי לקחת כדורים עד שתשוחחי איתי 09-7727060

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ערכים של נוגדנים לאצטיל כולין
    מירב
    04/07/2018

משה שלום,
    אני זקוקה לעזרה. מאוד מאוד לחוצה.
    הבת שלי ,בת 14, סובלת בחודשים האחרונים מצניחת עפעף. בתמונות ילדות ראינו שלאורך השנים מפתח העין קטן יותר אך אין ספק שישנה החמרה. mri תקין. נוגדנים לאצטיל כולין חזרו 0.8.(ערכים תקינים 0-0.39) .האם התוצאה מראה על מיסטניה?
    מאוד מודה על העזרה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בדיקות דם למיאסטניה

משה פיק
    04/07/2018

שלום מירב

יש כיום מספר מעבדות בבתי חולים שונים שעורכים את הבדיקה בסוגי ערכות שונות ורצוי לשאול אותם אם מבחינתם סיכום הבדיקה מוגדר כחיובי או שלליל
    בכל מקרה את חייבת לערוך לבתך בדיקות אצל נוירולוג ילדים שייתן לך אבחנה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• המשך

משה פיק
    04/07/2018

אם תשלחי לי מייל (כתובת הדוא"ל שלי באתר) עם פרטים מלאים על החולה (שם מלא, שנת לידה, קופ"ח, כתובת וטלפון) + נתונים על הסימפטומים, מי הנוירולוג ששל את בדיקת הדם ולאן נשלחה הבדיקה (לפי פרטי התשובה) אוכל לברר עבורך תשובה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• האם יש לי מיאסטניה?
    יוסי
    30/06/2018

היי משה, אשמח לחוות דעתך.
    הסיפור שלי הוא כזה:
    אני בן 27.בריא. לפני כשלוש שנים הופיעה לי צניחת עפעף פתאומית כשבערבים זה היה מחמיר.
    לאחר כחודש מתחילת התופעה העפעף נשאר צנוח עד היום אך אין החמרה לכל אורך היום.
    בטיפשותי הרבה, לכל אורך שלוש השנים האלו הייתי רק אצל אוקולופלסטיקאים שנמנעו מלבצע ניתוח פטוזיס אך לא אמרו לי על קיום מחלה בשל מיאסטניה שיכולה לגרום לצניחת העפעף.
    חשוב לי לציין שמלבד לצניחת העפעף אין לי שום חולשה אחרת..
    הלכתי לנוירולוג ששלח אותי לבדיקות וכרגע אני ממתין לבדיקת הדם אצטילכולין ולבדיקה עצבית emg. בנוסף ביצעתי צילום חזה שתודה לאל לא נמצא כלום..
    אני מודע לזה שתהליך הבירור יכול לקחת זמן ולכן ביצעתי את הבדיקה של הנחת קרח על העפעף.. ואכן העפעף התרומם למקומו הטבעי ויש השפעה רבה לבדיקת קרח.
    חקרתי את הנושא לאורכו ולרחובו באינטרנט (בטוח לא כמוך) ורציתי לשאול כמה דברים:
    1. רכשתי באינטרנט תוסף שנקרא huperzine-a שלפי הבנתי אמור לפעול כמו מסטינון.. ניסיתי אך אין לו השפעה עליי.. האם זה אומר משהו? אולי אין לי מיאסטניה למרות בדיקת הקרח? או שאולי יש חולים שמסטינון לא משפיע עליהם ומשהו אחר כן?
    2. האם מהידע שלך נתקלת במקרים שדיקור סיני עזר במצבים של אוקולר מיאסטניה?
    3. האם יש דרך לזרז את כל תהליך הבדיקות? עדיין לא הצלחתי לקבוע תור לemg ואני חושש שזה יקח עוד הרבה זמן ואני כבר מיואש..
    4. האם יש דרך כלשהיא שאני יכול לשפר את מצבי לבינתיים עם טיפולים אחרים/תרופות עד שאני אסיים את הבדיקות למיאסטניה?

תודה רבה רבה מראש.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אבחנה למיאסטניה

משה פיק
    02/07/2018

שלום יוסי,
    "צניחת עפעף" הוא סימפטום שכיח של מיאסטניה.
    "בדיקת קרח" הא בדיקה לגיטימית לאבחנה למחלה.
    לדעתי, אתה חולה "מיאסטניה אוקולרית" שבה הסימפטומים מתרכזים אך ורק בעיניים (נפילת עפעפיים ו/או ראיה כפולה) ואם עברו 3 שנים מאז שהמחלה פרצה . . . . סביר להניח שזה יישאר רק בעיניים ולא יופיעו סימפטמים נוספים ב "שרירים רצוניים" נוספים בגוף . . וזה באם תקבל טיפול נוירולוגי ותלמד לחיות "כחולה מיאסטניה"
    1. אין שום טיפול אלטרנטיבי שעוזר למיאסטניה.
    2. הנ"ל כולל "דיקור סיני".
    3. בדיקת הדם ל "נוגדניים כנגד קולטני אצטילכולין" היא בדיקה קצרה מאוד . . . ההמתנה לביצועה וקבלת התשובה תלויה במעבדה לשם נשלחה דגימת הדם שאוספת מספר דגימות לפני שהיא פותחת "ערכת בדיקה" עבור כולם יחד. זמן ההמתנה יכול להימשך מספר שבועות .
    בשלב זה, עלייך לפנות לנוירולוג שמבין במיאסטניה ועם הרבה ניסיון בטיפול בחולי מיאסטניה והוא יתן לך אבחנה עוד לפני שתגיע תוצאת בדיקת הדם.
    יוסי, שלח לי מייל לדוא"ל (הכתובת נמצאת באתר) , ספק לי פרטים עלייך (שם מלא, שנת לידה, כתובת, טלפון, קופ"ח ותוצאת בדיקת הדם (אם חזרה)) ואשלח לך חומר אינפורמטיבי על המחלה והדרך להתמודד אתה ביום יום.
    בהתאם לתשובותייך אציע לך נוירולוג מתאים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שאלה על טנסילון ופרדניזון
    בת
    29/06/2018

אהלן מחפשת במהירו עצה..אצלי זה כלב . היא כחודש לא הולכת ..רק זוחלת .. לא יכולה לעמוד. לקחנו אותה לוטרינר שוב שלשום.והוא עשה לה זריקת טנסילון לווריד לבדק אם זה יעזור.. לפני כן היתה רגועה ולא כואב לה.. וסחבתי אותי ברצועה להרימה לנייד ולא כאב לה. אחרי הזריקה בלי כל שינוי אחר-גופההתנפח וכל נסיון להזיזרגליה או ידיה להשכיבה היא כואב לה מאד ומגיבה בתוקפנות אליי שאף פעם לא הגיבה..
    אוף..
    אז צריך דטוקס לתרופה המזיקה. מחפשת מידע דחוף נעשתה סובלת מאד.
    ב.התרופה פרדניזון היציעו לי וחששתי לתת לה כי זה מדכא את מערכת החיסון. יש לה בוודאי בעייה בבלוטת התריס .
    אבל פחדתי לתת משהו שמדכא את מערכת החיסון. איך הגבתם לפרדניזון? יש לזה תופעות לוואי שליליות? או פחות תוכל להתמודד עם זיהומים ופציעות ונגיפים?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מיאסטניה בכלב

משה פיק
    29/06/2018

שלום בת

אני עוזר לחולי מיאסטניה כבר למעלה מ 20 שנה

ידוע לי שכלבים עלולים לחלות במחלה זו באותה צורה בה חולים בני אדם ושמעתי על כך שהם מקבלים תרופות כמו חולי מיאסטניה . . . . . אולם לצערי לא הייתי אף פעם מעורב בטיפול.

מה שאני (לדעתי) יכול לתרום לך מניסיוני עם בני אדם חולי מיאסטניה הוא :

טנסילון היא אינה תרופה לחולי מיאסטניה . . . . הטנסילון משמש לקבל אבחנה למיאסטניה וזאת כאשר הסימפטום של "נפילת עפעפיים" קיים אצל הנבדק ולאחר שמזריקים את החומר שמים לב אם העפעף מתרומם זמן קצר לאחר קבלת הזריקה למשך זמן קצר ושוב נופל. . . . החומר המוזרק הוא חזק מאוד ומסוכן ואם יש תופעות לוואי מזריקים מיד "אטרופיו" בכדי לנטרל את החומר.
    מסקנה : לא לתת לכלב טנסילון כתרופה (גם לא לבני אדם).

אני מציע לבקש כדורים של "מסטינון" שחולי מיאסטניה רבים נהנים מהשימוש בו. הכדור אינו עובד על המחלה אלא על הסימפטומים בלבד וניתן לקחת אותו כל 4-5 שעות

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מאובחנת חדשה במיאסטניה גרביס
    נאוה
    27/06/2018

שלום
    שמי נאוה אני בת 52, ולאחרונה אובחנתי כחולה במיאסטניה גרביס.
    אני כרגע לוקחת מסטיינון חמש פעמים ביום. רציתי לשאול לאחר טיפול של פלאזמה פרזיס אחרי כחודש אני חשה ירידה במצבי, האם עלי לחזור על הטיפול של הפלזמה פרזיס?
    שאלה נוספת, האם מותר לחולי מאסטניה ליטול כדורי מגנזיום ולוסטראל.
    תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מאובחנת חדשה במיאסטניה

נאוה
    27/06/2018

אשמח לקבל ממך רשימה של תרופות האסורות ללקיחה כתוצאה מהמחלה. תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• חולה חדשה בפורום התמיכהש

משה פיק
    27/06/2018

שלום נאוה,

שילחי לי מייל לכתובת הדואל שלי (נמצא באתר) ואשלח לך דפי אינפורמציה על המחלה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מיאסטניה וקנאביס - האם עוזר?
    ליאור
    24/06/2018

האם קנאביס עוזר או מפריע למיאסטניה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קנביס

משה פיק
    25/06/2018

לא עוזר ולא מפריע

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מיאסטניה גרביס לתינוק בן חצי שנה
    רחל
    04/06/2018

שלום וברכה! רציתי לשאול יש לי תינוק בן חצי שנה שנולד עם פטוזיס ועבר ניתוח להרמת העפעף. חוץ מיזה הוא משתעל המון המון ועשינו לו כמה פעמים צילום חזה ובכל פעם שעשינו הם הדגישו שיש לו תימוס מוגדל הוא גם עדיין לא מתהפך אבל נראה ממש בסדר התפתחותית. לאור הנ"ל האם יש מקום לחשוד במחלה זו ואם כן מה עושים? תודה!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מיאסטניה

משה פיק
    05/06/2018

שלום רחל,
    קיימת אפשרות שהתינוק חולה במיאסטניה עקב סימנים של נפילת עפעפיים וטונוס שרירים חלש (לא מתהפך) במיקרה של מיאסטניה מרגישים גם חולשה ביניקה.
    אני לא קובע אם יש לו מיאסטניה או לא . . . . זה יקבע נוירולוג ילדים שאליו את צריכה לפנות.
    אם את מעוניינת בעזרתי , שילחי לי דוא"ל (הכתובת באתר) עם האינפורמציה שאני מבקש ואתן לך את המלצותיי (הלא רפואיות ) בכדי שתתחילי במהלך זהוי המחלה. האינפורמציה תיראה רק בעיניי ולא תופץ בשום דרך לאף אחד נוסף.
    שמך המלא, שם התינוק , כתובת, קופ"ח,
    מי המליץ ומהיכן לבצע ניתוח להרמת העפעף ?
    תימוס גדול הוא מצב נכון לתינוק בן חצי שנה והוא נשאר גדול עד גיל הבגרות המינית (16 -17) שאז הוא מסיים את תפקידו בהשתתפותו בבניית המערכת החיסונית ומתחיל להצטמק.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• המשך על התינוק

רחל
    05/06/2018

תודה על התשובה המהירה אני באמת אצור איתך קשר רק עוד שאלה אם הגדלה של תימוס זה נורמלי למה זה מודגש בצילומים לאף ילד לא ראיתי שזה רשום גם לא לילדים בגיל הזה שעשו צילום? תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• jתימוס

משה פיק
    06/06/2018

אין לי מושג מדוע בדקו את מצב התימוס לילד בן 1/2 שנה .

אין לי מושג מה הגודל של התימוס צריך להיות בגיל זה.

התימוס היא בלוטה שמשתתפת בבניית המערכת החיסונית ובגיל קטן היא יחסית הכי גדולה (ביחס לגוף) כאשר היא מסיימת את תפקידה בגיל הבגרות המינית (17 - 16) ומתחילה להצטמק עד שבגיל הבגרות היא "נעלמת)

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בקשה לרשימת התרופות האסורות
    חסן מזאריב
    05/06/2018

שלום דוקטור משה, אשמח לקבל את רשימת התרופות האסורות

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• רשימת תרופות אסורות

משה פיק
    06/06/2018

שלום חסן,

אם אתה חולה מיאסטניה שלח לי דוא"ל (הכתובת באתר) , ספר לי על עצמך והמחלה ואשלח לך דפי אינפורמציה כולל רשימת התרופות האסורות

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מיאסטיניה גראביס ובדיקת קולונוסקופיה
    עומר
    30/05/2018

לאבא שלי (בן 79) אובחנה מיאסטינה גראביס ב-2012 שהתבטאה בצניחת עפעף וראייה כפולה.
    כיום הוא מטופל במסטינון והפגם תוקן.

הוא אמור לעבור בדיקת קולונוסקופיה ואנדוסקופיה בבית חולים בליווי מרדים.
    האם יש למישהו נסיון ו/או המלצות לגבי הבדיקה וההרדמה הנ״ל?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה בניהול המחלה

משה פיק
    30/05/2018

שלום עומר

ההרדמה היא קלה, יותר דומה לטישטוש ולא צריכה להיות בעיה איתה.

אני עברתי את התהליך הזה לפני מספר חודשים בבי"ח תל-השומר בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תוגה

עומר
    30/05/2018

משה תודה רבה, אבא שלי מאוד מודה לך, ומבקש לדעת האם חומרי ההרדמה שקיבלת בטשטוש היו מותאמים למיאסטניה גראביס או כאלה שכולם מקבלים?
    האם ההתאוששות הייתה מהירה?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קולונוסקופיה

משה פיק
    31/05/2018

יש להודיע למרדים על קיום מחלת מיאסטניה

ההתאוששות הייתה מהירה וכל התהליך היה קצר מאוד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קולונוסקופיה

משה פיק
    31/05/2018

שלום עומר

ההרדמה בטפול הנ"ל היא הרדמה קלה לזמן די קצר שדומה יותר לטישטוש

אני עברתי את הטיפול בתל-השומר לפני זמן קצר

אם אביך צריך עזרה ותמיכה במיאסטניה שלח לי מייל (הכתובת באתר) ואשלח לך דפי אינפורמציה שכל חולה חייב שיהיו לו

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אנטיביוטיקה מניעתית- זינאט ופלאג'יל
    נורית
    25/05/2018

שלום, ביצעתי לפני יומיים קולונוסקופיה בה בוצעה גם הסרת פוליפ. מספר שעות לאחר הבדיקה עלה לי החום (39) ונטלתי אקמול. החום לא עלה יותר מאז. בהתייעצות למחרת הבדיקה עם המרפאה שביצעה את הבדיקה התבקשתי להגיע בכל זאת למיון שם הוחלט שלאור מחלת הרקע (מיאסטניה) והעובדה שאני גם בטיפול סטרואידלי עליי לקחת אנטיביוטיקה מניעתית- זינאט ופלאג'יל. שאלה ראשונה- האם מותרת לקיחת סוגים אלו של אנטיביוטיקה לחולי מיאסטניה? ומה דעתך על ההחלטה באופן כללי? תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה לחולת מיאסטניה

משה פיק
    25/05/2018

שלום נורית,

שלחי לי מייל (כתובת הדוא"ל נמצא באתר) ןאשלח לך את רשימת "התרופות האסורות למיאסטניה"

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תוצאה לא תקינה של נוגדנים לאצטילכולין
    שני
    21/05/2018

שלום,
    מזה כחצי שנה אני סובלת מקושי לעצום את עין ימין/שמאל בלילה. מרגישה כאילו עליי להפעיל כוח רב כדי לעצום את העיניים וכאילו העפעעף העליון מושך מעלה.
    הלכתי לניורולוג ונשלחתי לביצוע בדיקות דם שיצאו תקינות מלבד בדיקת אצטיל כולין שיצאו מחות לטווח הנורמה אך באופן גבולי 0.4
    מה זה אומר ???
    תודה רבה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה לחולת מיאסטניה

משה פיק
    22/05/2018

שלום שני,

אני לא מכיר תופעה הפוכה ממה שקורה במיאסטניה (מחלה שגורמת לחולשת שרירים) שבה העפעף יורד ויש קושי להרים אותו

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מהו המינון הנכון למסטינון
    כהן יצחק
    20/05/2018

איך אפשר לדעת מהו נמינון הנכון למסטינון מהו המקסימום אני לוקח 5 כדורים בייום איך אדע שזה המינון הנכון אני לוקח כבר 8 חודשים את המינון הזה תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מינון מסטינון

משה פיק
    20/05/2018

שלום יצחק,
    מסטינון היא תרופה שמכילה חומר בשם "פירידוסטיגמין ברומיד" שמטרתו היחידה היא לעכב חלבון שנקרא "אצטילכולין אסטרז" שבמחלת מיאסטניה גורם לשיפור חולשת השרירים שנפגעים ע"י קיום המחלה (נוגדנים כנגד קולטני אצטילכולין) שנמצאים במערכת החיסונית.

המינון של כדור המסטינון היא בד"כ 60 מ"ג והוא נמוג מרגע שנוטלים אותו בהדרגה במשך 4-5 שעות ואז חוזרים למצב שהיה לפני שנטלנו אותו.

אם מעוניינים להתחיל מינון חדש . . . יש לקחת כדור חדש ששוב יספק מינון של 60 מ"ג למשך 4-5 שעות נוספות.
    לא משנה כמה כדורים לקחנו ביום, המינון נשאר תמיד 60 מ"ג

מה שמשתנה בלקיחת מספר כדורים ביום הוא הזמן (במהלך היום) שהחומר של המסטינון נמצא בגוף וממלא את תפקידו, מה שלא משתנה הוא המינון (60 מ"ג) . . . . המינון ליום אינו מצטבר ממספר הכדורים שלקחנו במשך היום.

אם מעוניינים להעלות את המינון מ 60 מ"ג ליותר, יש לקחת X2 כדורים של 60 מ"ג יחד ואז המינון עולה מ- 60 מ"ג ל- 120 מ"ג (למשך 4-5 שעות).

יש להיזהר מהעלאת המינון ללא פיקוח (ידע) היות ו "מינון יתר" עלול לגרום למשבר מיאסטני (משבר קולינרגי) ... בעיות נשימה.

יש לדעת: תרופת המסטינון אינה משפיעה על מהלך המחלה אלא רק על הסימפטומים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מישהו יכול לתאר מהו משבר מיאסטני?
    משה פיק
    24/09/2008

מישהו יכול לתאר מהו משבר מיאסטני?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מצבי משבר מיאסטני -

משה פיק
    24/09/2008

שלום יעל פ.
    קיימים 2 מצבי משבר במחלת .“MG” :
    1. "משבר מיאסטני".
    2. "משבר כולינרגי".

1. "משבר מיאסטני" (Myasthenic Crisis)
    "משבר מיאסטני" הוא מצב בו החולה נמצא במצב קריטי מבחינת המחלה, בדרך כלל עם קשיים בנשימה. מצב זה נוצר בדרך כלל עקב מינון נמוך מדי של תרופות הנדרשות למנוע את הסימפטומים של המחלה.
    הטיפול הנדרש:
    להוציא את החולה מהמצב שבו הוא נמצא בדרך הכי מהירה. וזאת בעזרת:
    מספר טיפולי פלסמהפרזיס הניתנים ברצף מדי יום, או מספר עירויי גמהגלובולינים (IVIG) מדי יום, או הגדלת מינון התרופות הניתנות במטרה להחלשת המערכת החיסונית ( פרדניזון, אימורן וכ"ו ) ובנוסף הגדלת מינון ה מסטינון באם החולה משתמש בתרופה זו.

2. "משבר כולינרגי" (Cholinergic Crisis)
    "משבר כולינרגי" (של פירודוסטיגמין/מסטינון - Pyridostigmina/Mestinon ) הוא מצב קריטי במחלה שנגרם עקב מינון יתר של מסטינון.
    הסימנים למשבר זה הם רבים. כגון:
    ? התכווצויות ועיוותי שרירים. (Muscle Cramps)
    ? חולשה כללית. (General Weakness)
    ? רעילות של "ניקוטין". (Nicotinic)
    ? רעילות "מוסקרין". (Muscarinic) (תרכובת כימית רעילה מסוג "אלקלואיד")
    ? התכווצויות בבטן (Abdominal Cramps)
    ? פעילות מוגברת במעיים (Increased Peristalsis)
    ? שלשולים (Diarrhoea)
    ? בחילות (Nausea)
    ? הקאות (Vomiting)
    ? הפרשה מוגברת בסמפונות (Increased Bronchial Secretions)
    ? הפרשות רוק (Salivation)
    ? הזעת יתר (Diaphoresis)
    ? היצרות האישון (Miosis)
    ? פעילות לב איטית (Bradycardia)
    ? לחץ דם נמוך (Hypotension)
    ? פריחה בעור (Skin Rash)

הטיפול הנדרש:
    ?מתן "אטרופין" כנגד אפקט הרעלת "מוסקרין" ( הוא הגורם ל: בחילות, הקאות, שלשולים, התכווצויות בבטן, פעילות מוגברת של המעיים, הפרשת רוק מוגברת, הגברת ההפרשה של הסמפונות, כאבי ראש, היצרות האישונים והזעת יתר).
    ?טיפול ב הרעלת "ניקוטין" (הוא הגורם ל: התכווצויות שרירים, חולשה ופריחה בעור)
    ?הפסקת השימוש ב מסטינון. (לאחר היציאה מהמשבר יש להנמיך את המינון לכמות הנחוצה)

איך מאבחנים את סוג ה"משבר" ??
    היות ו- פחות מדי מסטינון עלול לגרום לאותה בעיה כמו יותר מדי מסטינון, כאשר חולה נמצא במצב של משבר (Crisis) יש לוודא לפני החלטה על סוג הטיפול באיזה משני המצבים החולה נמצא.
    הדרך לבדוק זאת היא בעזרת "בדיקת טנסילון".
    מזריקים לחולה Mg 1-2 של טנסילון (Edrophonium Chloride) והתגובה צריכה להיות מיידית.
    ?אם אין כל השפעה על המצב או המצב מחמיר לזמן קצר החולה נמצא ב "משבר כולינרגי". יש להפסיק את השימוש בתרופה ולטפל המקרה.
    ?אם לזמן קצר מופיע שיפור הדבר מוכיח על משבר מיאסטני. יש להעלות את מינון התרופות ולבדוק זיהומים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• משבר כולינרגי (המשך) -

משה פיק
    24/09/2008

איך נוצר משבר "כולינרגי" (מינון יתר של מסטינון) ?

כאשר משתחרר מהעצב "אצטילכולין" למרווח עצב/שריר (NMJ) הוא מתחבר לכמה שיותר "קולטנים" על השריר ומפעיל אותם. כאשר יש מספיק קולטנים מופעלים, נוצרת "פריקה חשמלית" (Electric Discharge) של ה"ממברנה" על השריר ו"סיבי השריר" (Muscle Fibers) מסוגלים להתכווץ.
    במחלת MG קיים חוסר בקולטנים, עקב ה"נוגדנים" שמתחברים לחלק מהקולטנים וחוסמים מהם את האפשרות לקלוט "אצטילכולין".

בזמן הקצר שהאצטילכולין נמצא בצומת אין מספיק קולטנים שמופעלים על ידו ולכן מקבלים מצב של "חולשת שרירים". הזמן הקצר (שבריר שניה) שניתן לאצטילכולין לתפקד נקבע ע"י הופעת "אצטילכולין אסטראז" שמפרק את ה"אצטילכולין" מהקולטנים.
    כאן נכנס ה"מסטינון" שמעכב את הופעת ה"אצטילכולין אסטראז" ומאפשר לעוד קולטנים לקלוט "אצטילכולין" ולהגיע למצב שיש מספיק קולטנים מופעלים לגרום ל"פריקה חשמלית" (התכווצות השריר).

אם לוקחים פחות מדי מסטינון. עדיין לא יהיו מספיק קולטנים מופעלים, והתוצאה: תישאר "חולשת שרירים".
    כאשר לוקחים יותר מדי מסטינון. הקולטנים נשארים יותר מדי זמן מופעלים, וכאשר ה"פריקה החשמלית" נשארת זמן רב מדי הדבר גורם לשרירים להיות משותקים (Paralysed).

מצב זה נקרא "משבר כולינרגי" (Cholinergic Crisis).
    הוא עלול לגרום להפסקת נשימה.

המסקנה: יש לקחת מינון נכון של מסטינון. לא יותר מדי ולא פחות מדי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בעיות נשימה -

מיכל-עליסה
    24/09/2008

שלום יעל,

לפי השאלה שלך, ברור שאת מודאגת (בצדק) מבעיות הנשימה שלך וחוששת מהתפתחות משבר מיאסטני.
    זה מתחבר למה שכתבתי לגבי הקושי של הנוירולוגים לזהות ולתת הנחיות ברורות לחולים. קושי שלא נובע מחוסר אכפתיות או חוסר רצון לעזור, אלא מהיעדר כלים מתאימים (כפי שציינתי).
    אין לי ספק שאם הנוירולוג שלך היה אומר לך, בצורה ברורה, מה חומרת הפגעיה שלך בשרירי הנשימה, והיה ממליץ על המעקב או הטיפול הנדרשים, ואם הוא נותן לך הנחייות ברורות באיזה מצב עלייך לפנות לעזורה. ואם היית יודעת שבמקרה הצורך הוא יידע לזהות ולטפל במצב בצורה יעילה וטובה, היית מרגישה אחרת לגמרי.
    מנסיוני האישי, הדבר האופטימאלי הוא להתייעץ, רצוי מאוד בתיאום עם הנווירולוג שמטפל בך, עם פולמונלוג שמבין במחלות נוירומוסקולאריות, שידע לתת לך הערכה אמיתית לגבי המצב.
    אני חושבת שלא משה, לא ערן וגם לא אני יכולים או צריכים להיות הכתובת שלך כדי להחליט על דבר כל-כך משמעותי. במיוחד כשאין לנו שום אינפורמאציה אמיתית לגבי הבדיקות שלך, האם הם נעשו נכון במחינה טכנית, מה הם כללו וכד.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בעיות נשימה, המשך -

מיכל-עליסה
    24/09/2008

קחי בחשבון גם שכל קושי נשימתי מעורר תגובה נורמאלית של חרדה. (זה לא הגיוני לצפות שאדם שמרגיש שהחיים שלו בסכנה לא יחוש מידה כזו או אחרת של חרדה), והחרדה הזו יכולה להגביר את הקושי הנשימתי וליצור מה שנקרא ברפואה "מעגל רשע" שבו ישנה הגברה חוזרת .
    קבלת מענה הולם לבעייה מוריד בצורה משמעותית את החרדה, וושובר את המעגל, בעוד שמתח מתמשך כתוצאה משילוב של החשש וחוסר הוודאות עלול אפילו להחמיר את המצב.
    אין לי עצות ברורות בשבילך לגבי מה שעלייך לעשות, אבל אולי הרעיון של ערן לפנות לרופא שהוא מכיר, וסומך עליו, הוא הרעיון הטוב ביותר, למרות שמנסיוני (ואני מקווה שזה לא יהיה המצב אצלך), חלק מהנוירולוגים לא מתייחסים ברצינות למכתבים של פולמונולוגים, שפנית אליהם ביוזמתך, ולכן עדיף לדעתי אם הייעוץ ייעשה בתיאום עם הנוירולוג שלך מראש.
    ודבר אחרון, לא ציינת במה מתבטא קוצר הנשימה שלך. יש חשיבות רבה אם הוא מופיע במאמץ או במנוחה ובאיזו מידה של מאמץ. האם הוא קבוע וצפוי, או משתנה ועוד פרטים רבים אחרים.
    בכל מקרה חשוב שתקבלי הערכה נכונה ומדוייקת כמידת הניתן של מצבך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בעיות נשימה -

ערן משה
    25/09/2008

יעל,
    אני תומך מכל הלב בדברי מיכל- עליסה, כן גם בהסבר של משה, אבל אני יכול להגיד לך שלדעתי אם נבדוק את הדברים לפי הספרות כמו שמשה הציג אותם הן אני והן מיכל נמצאים במשבר מיאסטני כל יום, כמעט. פעם לא היו מכשירים תומכי נשימה אזי החולה הגיע למיון ומשם לטיפול נמרץ להנשמה מלאכותית וכו'- מפחיד לאללה, היום כפי שהסברתי כבר הרבה פעמים ברגע שמתחילות בעיות נשימה יש לבצע את הבדיקות המתאימות כולל בדיקת שינה, לפנות לפולמונולוג מתאים (המלצתי על אחד שאני מכיר), תהיי בתקווה שגם הנוירולוג שאחראי על מעבדת השינה מבין את המפוענח שם- בחדרה יש אחד כזה מעולה פשוט. ואח"כ להביא את הממצאים לנוירולוג המטפל. לשמחתי הנוירולוגים אצלהם הייתי הבינו את מהות וחשיבות התשובות ופעלו בהתאם, לא בטוח שכולם מבינים שאת באותה מידה (בקונסיליום שהייתי באחד מבתי החולים הייתי צריך להסביר לאחדים מהם כולל הפרופסורים הגדולים סוג כלשהו של בדיקה שהייתה מאד חשובה- MVV כבר הזכרתי אותה).
    ירידה קלה בדיפוזיה לא צריכה להיות אצל אף אדם גם לא חולה מיאסטניה ברגע שהיא נמצאת יש בעיה נשימתית אפילו התחלתית ויש לשים לכך את מלוא תשומת הלב ולבדוק האם לתמוך נשימתית או להמתין מעט בתקווה שלא תהיה החמרה כי במצב כזה שחלוף הגזים חמצן ודו תחמוצת הפחמן לא יעילה וזו בדיוק בעיית חולי המיאסטניה- צבירת דו תחמוצת פחמן.
    שנה טובה ובהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תרופות אסורות לחולי מיסטינה
    כהן יצחק
    10/04/2018

הייתי מעוניין לדעת איזה תרופות אסורות לחולי מיאסטיניה ואם זריקת וולטרן לשיכוח כאביים בגב מותר כי האורטופד לא היה בטוח הרבה רופאים לא מכירים את המחלה ומפחדים לתת תרופה שתשפיע לרעה תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תרופות אסורות

משה פיק
    10/04/2018

שלום יצחק,

שלח לי מייל (הכתובת נמצאת באתר) עם פרטים עלייך וסיפור המחלה (שנת לידה, קופ"ח, כתובת מגורים מס.. טלפון וסימפטומים

אשלח לך בדואר חוזר דפי אינפורמציה על המחלה + רשימת "התרופות האסורות" ועל בעיית שימוש בחומרי הרדמה מקומית (טיפולי שיניים)

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• השפעה של טיפול פרדניזון
    כהן יצחק
    10/04/2018

אני חולה במיאסטיניה גראביס היה לי התקף לפני 4 חודשים הייתי מאושפז 3 שבועות מטופל כעת בפרדינזון התחלתי ב40 מג וכעת ירדתי בשלבים כל חודש 5 מג הרבה תופעות לוואי סוכרת גבוהה קשה לאזן נפיחןת בפנים השמנה של9 קג ב4חודשים באחרונה נפיחות בגפיים תחתנות שאלתי ועיפות וחולשה תמידית שאלתי עד מתי האם זה גזק מתמשך או מתי שאסיים עם הפרדינזון אני מטופל גם באימורן 100 מג ומסטינון 5 כדורים ביום תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פרדניזון

משה פיק
    10/04/2018

שלום יצחק

בד"כ כל תופעות הלוואי נעלמות כאשר מפסיקים לקחת את התרופה.

פרדניזון היא תרופה שמוגדרת "לשימוש זמני קצר" וכדאי לרדת ממנה לאחר שימוש של 1/2 שנה עד שנה מכסימום.

בשימוש ממושך ובמינון גבוה היא עלולה לייצר מחלות שלא נעלמות עם הפסקת השימוש בתרופה (אוסטאופורוזיס, קטרקט וגלהוקומה)

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה