המטולוגיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

1. אנמיה -

מצב רפואי היכול לנבוע מחוסר בהמוגלובין שמוביל את החמצן לריאות, חוסר באנזים G6PD, חוסר ברזל, חוסר בוויטמין B12 ועוד. הסובלים מאנמיה סובלים מעייפות, חולשה, סחרחורת ועוד.

2. בעיות בקרישת דם -

בעיות אלו יכולות לגרום לדימום יתר או ההפך - להיווצרות קרישי דם בגוף.

3. לוקימיה (סרטן הדם) -

מחלה קשה הגורמת להיווצרות לא-תקינה ומוגברת של תאי דם במוח העצם.

4. לימפומה -

גידול סרטני של קשרי לימפה או של מערכת הלימפה בכללותה.

מהי מערכת הדם?


מערכת הדם היא מערכת שתפקידה לספק לכל התאים החיים בגוף את כל צורכי הקיום שלהם באמצעות הדם. היא משמשת כמערכת של "ייבוא" ו"ייצוא" לתאים ומתווכת בין מערכות הגוף השונות. אורכם הכולל של כלי הדם בגופו של אדם יחיד הוא כ-100,000 ק"מ.

הדם מכיל כדוריות דם אדומות, כדוריות דם לבנות, טסיות דם ונוזל פלסמה. בדיקות המטולוגיה בודקות את המרכיבים הללו ועוד. בדיקות המטולוגיה כוללות בדיקת ספירת דם הנקראת גם Complete Blood Count) CBC). בדיקת ספירת דם, בה נוטלים כמה מיליליטרים של דם בדקירה אחת, מעניקה מידע על מצבים של ירידה בתאי דם אדומים (אנמיה), זיהומים, דלקות, אלרגיות, בעיות קרישת דם, סרטן, חסרים תזונתיים שונים, מחלות של הכבד ועוד. הבדיקה מספקת מידע כמותי ואיכותי על הנושאים הבאים ועוד:

מספר תאי הדם האדומים (RBC).

מספר תאי הדם הלבנים (WBC).

הסכום הכולל של המוגלובין (חלבון הנמצא בכדוריות הדם האדומות ונושא את החמצן לתאי הגוף) בדם.

ממוצע גודל תאי הדם האדומים (MCV).

כמות ההמוגלובין לכל תא דם אדום (MCH).

כמות המוגלובין יחסית לגודל של התא (ריכוז המוגלובין) לכל תא דם אדום (MCHC).

תוצאות בדיקות המטולוגיה


תוצאות גבוהות או נמוכות מהנורמה בבדיקות אלו מעידות על בעיות שונות. בדיקות המטולוגיה מודדות גם את כמות החומרים כגון ויטמין B12, חומצה פולית, ברזל ועוד כדי לזהות אנמיה. בדיקות המטולוגיה כוללות גם בדיקות קרישת דם הנערכות על מנת לבדוק האם כמות אחד מגורמי הקרישה גבוהה, נמוכה או שהגורם חסר לחלוטין. אדם הסובל במחסור בגורם קרישה יכול לסבול ממגוון סימפטומים החל מדימום מוגזם אחרי טיפול שיניים ועד דימומים פנימיים קשים עקב כיב קיבה או דליות בוושט. אדם הסובל מעודף בגורמי קרישה נמצא בסכנה להיווצרות קרישי דם מסוכנים בגוף (פקקת ורידים).

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר