פורום ליקויי למידה, טיפול בקשיים רגשיים - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

ד"ר אילן בוש
ד"ר אילן בוש
053-4877783
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר אילן בוש
053-4877783 ללא פרסום בפורום

• הגשת עבודה במקום מבחן לדיסקלקולים?
    ליהיא
    14/04/2013

שלום לכם!
    אני מאובחנת דיסקלקוליה מגיל צעיר מאוד,
    ואני כרגע בתהליכי למידה למבחן הקרב בביולוגיה אליו אני מיועדת לגשת.
    אני תוהה האם קיימת כזו חיה המאפשרת הגשת עבוה בתחום ריאלי אחר
    במקום לגשת למבחן, כמאובחני דיסקלקוליה?

ושנית, סתם מתוך עניין,
    מדוע משרד החינוך מקבל את האיבחון רק עד לגיל 25?
    והאם זה בכלל צודק לשלם שוב סכום לא קטן בכלל למבחן בשנית,
    שלאנשים במצבי לדוגמא, לא הרבה השתנה בשנים האלו,
    והדיסקלקוליה לא "התבגרה" ועזבה.

אשמח למענה ותודה בשנית!
    ליהיא.

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר אילן בוש - 053-4877783

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• הגשת עבודה במקום מבחן לדיסקלקולים? - תגובה

נועה ווס
    14/04/2013

ליהיא שלום

לפי ידיעתי, ההתאמות המירביות לנבחנים עם דיסקלקוליה הנם המרה של המבחן במתמטיקה במבחן במקצוע מדעי אחר. למיטב ידיעתי אין אפשרות להגיש עבודה במקום להבחן. כן ישנה התאמה לקושי הכמותי - בהסרת הדרישה למעבדה.
    לגבי שאלתך השניה - תוכלי לפנות לגביה למשרד החינוך.

בהצלחה רבה,
    נועה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ליקויי למידה - מבוגרים - בדחיפות
    יסמין
    14/03/2013

שלום לכולכן , רציתי להתייעץ לגבי ליקויי למידה עקב הפרעת קשב וריכוז חמורה.
    אני בת 22 , ומוצאת שקשה לי לקלוט ,להבין , ולזכור דברים מסוימים , גם אם יסבירו וילמדו אותי את הנושא שוב ושוב ... הקליטה אמנם יותר טובה בעקבות תרופה - קונצרטה 54 מ"ג , אבל עדיין רחוקה מאוד מלהיות מושלמת . ומקשה עליי מאוד בתפקוד היומיומי ובמיוחד במציאת עבודה . כי בחלק חובה לעבור קורס כדי לעבוד בהן , ועקב כך קשה לי למצוא ולהחזיק בעבודה .

רציתי לדעת האם ניתן לשפר את יכולת הקליטה , הבנת מידע ואולי אפילו את הזיכרון ,בעזרת קלינאי תקשורת ?
    (אני לא מעוניינת ברפואה משלימה , אני בחורה מאוד פרקטית )

אשמח לקבל המלצה על קלינאי תקשורת טוב באזור נתניה , או המלצה עם / בלי קישור לעזרה דרך קופ"ח כללית , כי איני מוצאת זאת בעצמי .

תודה רבה לכן , וסופ"ש נעים

הוספת תגובה

תמונה

• אנגלית
    שי
    11/04/2013

עש לי בן בכתה ז' שמתקשה לכתוב באנגלית. בעברית שולט לחלוטין, מלבד טיפה שגיאות כתיב. זה יכול להיות הפרעת למידה כלשהי?

לקביעת תור
    סגירה
    אנגלית

הוספת תגובה

תמונה

• אנגלית - תגובה

שרון צונץ
    11/04/2013

בהחלט
    פעמים רבות לא רואים את לקות הלמידה בשפת האם, והיא מופיעה בשפה זרה
    כדאי לבדוק
    בהצלחה
    שרון צונץ

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אבחונים לקראת החטיבה
    רונית
    02/04/2013

שלום רב,

יש לי בת 12 שעולה לחטיבה ,ולפני כן הייתי רוצה לבדוק האם היא זקוקה להתאמות ?
    אילו אבחונים אני צריכה לעשות לה? אבחון דידקטי, אבחון פסיכודידקטי, BRC או MOXO?

אני אתן לכם רקע כללי עליה: היא איטית בדר"כ (בכל המבחנים שלה ביסודי נתנו לה תוספת זמן), היא לחוצה מאד לפני מבחנים (רועדת בדר"כ), יש לה קושי רב להתחיל במשימות כמו שיעורי בית , קשה לה להתרכז (כל הסחת דעת הכי קטנה מוציאה אותה מריכוז) והכי חשוב שלפי דעתה יש לה בעיית קשב וריכוז.
    למרות כל הקשיים הללו יש לה תעודה של הכל טוב מאד אבל זה עולה לה ולנו כמשפחה במתח נפשי גדול מאד.
    איזה אבחון אני צריכה לעשות לה ? אין לי בעיה כלכלית היות ואני מבוטחת בביטוח מקיף.
    אודה על תשובתכם
    רונית

לקביעת תור
    סגירה
    אבחונים לקראת החטיבה

הוספת תגובה

תמונה

• אבחונים לקראת החטיבה - תגובה

ד''ר אסנת כנען
    03/04/2013

שלום רונית,
    אני ממליצה לערוך אבחון משולב- פסיכולוגי ודידקטי. אבחון כזה ייתן מידע על תפקודי הקשב והריכוז וכן על גורמים נוספים של למידה ושל היבטים ריגשיים - כל אלו עשויים להראת כמו קשב למרות שלא בהכרח מדובר בהפרעת קשב. במידה ויעלה חשד להפרעת קשב תופנו עם הדוח לרופא מומחה (נויורלוג או פסיכיאטר) לצורך המשך אבחנה. בנוסף, בתום האבחון תקבלו המלצות רחבות כולל המלצות ללמידה אפקטיבית יותר וכן המלצות להתאמות בלמידה.
    שימי לב- אבחון קשב ממוחשב כשלעצמו איננו מאבחן הפרעת קשב אלא מהווה כלי אינדיקטורי נוסף עבור המאבחן.
    בעמותת מרום במכון האבחון פועל פסיכולוג קליני שבמסגרת עבודת הדוקטורט שלו מעביר מטלה ממוחשבת מוכרת מסוג אחר (בפיתוח אוניברסיטאי) ללא עלות כספית! (אם עולה חשד להפרעת קשב לאחר אבחון).

בהצלחה!
    דר' אסנת כנען

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נראה כמו בעיית קשב וריכוז
    אבי
    21/03/2013

אני בן 42 כל חיי סבלתי מהיותי קטן בקושי להתרכז בלימודים ולזכור,תמיד חשבתי שאני מבין את הנלמד ,אבל מסתבר שלא ,בבגרותי למדתי וכשהייתי יוצא להפסקות הכל היה נישכח
    בשביל לזכור הייתי צריך לשכתב את החומר הנלמד כמה פעמים בסמוך למבחנים,גם כיום
    אני צריך לקרוא כמה פעמים את אותם שורות בשביל לזכור ולהבין ,בעבודה אני לא יעיל אני מורח את הזמן שלא במיתכוון,נכון להיום קיבלתי רטלין 10 וזה לא עוזר לי העלתי את המינון ל2* 10 וגם לא עזר, עשיתי בדיקת CPT וגם שם אין בשורה ,אני יכול להעיד על עצמי מתוך מודעות עצמית שאינני סובל מחרדות או דיכאון או בעיה התנהגותית כלשהי לאורך השנים, בדיקות דם תקינות ,מה נישאר? ,אולי יש לך כיוון שלא מיציתי

לקביעת תור
    סגירה
    נראה כמו בעיית קשב וריכוז

הוספת תגובה

תמונה

• נראה כמו בעיית קשב וריכוז - תגובה

נועה ווס
    25/03/2013

אבי שלום
    אני מציעה לך להמשיך את תהליך הבירור וחיפוש הטיפול. לא כתבת מי מלווה אותך בשימוש ברטלין. מומלץ לפנות לנוירולוג או פסיכיאטר אשר יסייעו לך באבחון ובחיפוש הטיפול היעיל עבורך, בהקשר התרופתי. כמו כן מומלץ לפנות או תוכל להיעזר לשיקולך בפסיכולוג מומחה לתחום או למאמן מומחה לתחום (של קשב ריכוז והתארגנות) על מנת להעמיק את ההבנה של התופעה והשפעותיה על חייך, ולייעול התנהלותך בחיי היומיום, בעבודה ובכלל, ולקידום מטרותיך.
    בהצלחה רבה
    נועה ווס

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ועוד דבר ששכחתי ...
    יסמין
    14/03/2013

תבקש מרופא משפחה בדיקות דם כלליות , תנסה להכניס כמה שיותר כי תצטרך אותן , אחרי האיבחון בקליניקה , בשביל הנוירולוג / פסיכולוג / פסיכיאטר מומחה בקשב וריכוז

שוב בהצלחה :)

לקביעת תור
    סגירה
    ועוד דבר ששכחתי ...

הוספת תגובה

תמונה

• לדרור
    יסמין
    14/03/2013

היי דרור , מה קורה ? אני לא רופאה אבל אני כותבת לך מניסיון שלי (כמאובחנת קשב וריכוז )
    לשאלתך יש קשר בין הפרעות קשב וריכוז לליקויי למידה (אגב חוסר תפיסה וריכוז - שנדמה לך שזו בעיית זיכרון ) וזה לגמרי נורמלי
    אני רוצה לעזור לך , זה מה שתעשה :

כל הכבוד לך שהצלחת ללמוד לשני התארים . אני יודעת כמה זה קשה כל כך ללמוד עם הבעיה הזו .
    לשאלת - בהחלט !!! לך לאיבחון , אני יכולה להגיד שברגע שתאובחן ותיקח תרופה כמו לדוגמא : ריטלין או קונצרטה אתה תרגיש אחרת , בעל מוטיבציה , ביטחון גבוה , פתאום הקליטה תהיה טובה יותר ( למרות שאצלי היא עדיין לא מושלמת ) אבל ההבדל הוא עצום בצורה שעשויה לשנות לך את החיים . וגם תרגיש הקלה שיש שם לדבר הזה שהורס את חייך ואיכותם ! פשוט ישנה לך את החיים !

כך תתחיל :
    1. תקבע תור לקליניקה לאיבחון הפרעות קשב וריכוז (תעשה את זה היום , מקסימום מחר !!!!! לא לדחות !!!!!!)
    2.תמצא חבר או בן משפחה מאובחן שיתן לך כדור ריטלין 10 מ"ג , כי בדר"כ לא נותנים בקליניקה - אגב אני מתכוונת למבחן tova - ובשום אופן אל תסכים למבחן בלי ריטלין , זה קריטי
    תבקש תשובה בדחיפות , תגיד שבלי זה יפטרו אותך , או תירוץ כזה או אחר , אחרת הם יקחו את הזמן בין שבוע ל3 שבועות .
    3.ברגע שאתה קובע תור לקליניקה , תקבע תור בנוסף לנוירולוג שמתמחה ! בקשב וריכוז , כי לא כולם מתמחים בנושא וסתם יטרטרו אותך בסוף .
    או לפסיכיאטר שמתמחה בקשר וריכוז .
    אל תדחה כלום ! לא איבחון ולא תור לנוירולוג /פסיכיאטר מומחה !
    4. תעשה לך רשימה של מה שמפריע , הכל הכל הכל כי תצטרך אותה אצל הרופא המאבחן כדי לקבל את התרופה .
    5. המלצה שלי : אם יש לך יום ארוך - עבודה לימודים - תגיד לרופא ! שיתן לך תרופה שהשפעתה ארוכת טווח - יש תרופות שמשפיעות עד 12 שעות .
    וקח בחשבון את תופעות הלוואי . אל תשתה קשה עם התרופה , מניסיון שלי זה יכול להשפיע על זרימת הדם , וקרה לי פעם משהו כזה , ממש מפחיד .

ובנוסף קח קואוצ'ר מומחה לקשב וריכוז , זה יעזור להכניס לחייך סדר ואירגון מתוך הבלאגן והערפל שאתה מצוי בו ...

המון המון בהצלחה ! תעדכן בהמשך !

לקביעת תור
    סגירה
    לדרור

הוספת תגובה

תמונה

• בעיית זיכרון או בעיית למידה
    דרור
    14/03/2013

שלום,
    אני בן שלושים ואחרי שני תארים ראשונים. יכולתי להיות מצטיין בשניהם אך הייתי בינוני. היה לי מאוד קשה לזכור. עד היום קשה לי לזכור והכוונה להכל - חומר לימוד, ספרים שקראתי, שיחות עם אנשים, מאוערות שקרו לי, הכל. זה נורא. אני מנסה להבין אם יש לי לקות למידה שהציקה לי בלימודים שגרמה לי לבעיות זיכרון או שיש לי בעיות זיכרון נטו.

מה דעתכן? איך הכי כדאי לאבחן?

הוספת תגובה

תמונה

• בן שמונה בכיתה קטנה
    רונה
    03/03/2013

שלום רב,בני בן שמונה בכיתה ב קטנה,למרות שנמצא בכיתה קטנה יש לו קשיים רבים ברכישת שפה,האם יש משהו נוסף שאוכל לעזור לו ברכישת השפה,האם יש מרכזים שבהן ניתן לתת מענה לילדים עם לקות למידה,הוראה מתקנת,טיפול רגשי

לקביעת תור
    סגירה
    בן שמונה בכיתה קטנה

הוספת תגובה

תמונה

• בן שמונה בכיתה קטנה - תגובה

שרון צונץ
    03/03/2013

הי רונה
    כדאי מאוד להתייעץ עם קלינאית תקשורת דרך קופ"ח
    אפשר גם לשאול במועצה/בעיריה (מחלקת החינוך) היכן יש מרכז להוראה מתקנת וטיפול רגשי
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מקצוע לימודים
    מ.ו.
    20/02/2013

שלום,

אני אשמח להתייעץ איתכם בנוגע לבחירת מקצוע.
    בשלב הזה, אני מסיימת תואר ראשון בפסיכולוגיה.
    אני רוצה להמשיך ללמוד, וההתלבטות היא האם לעשות תואר שני לקויות למידה, או תואר ראשון נוסף של הפרעות בתקשורת.

שני התחומים מרתקים אותי.
    והשיקול היחיד הוא העינין הפרקטי, מה יותר מבוקש/ מגוון/ משתלם/ מאפשר התפתחות מקצועית וכ'ו ... .

אשמח לקבל כל עיצה ...
    תודה רבה. !

לקביעת תור
    סגירה
    מקצוע לימודים

הוספת תגובה

תמונה

• מקצוע לימודים - תגובה

שרון צונץ
    21/02/2013

הי
    לדעתי אכן מאוד כדאי להקשיב למי שעובדות בתחום
    מנסיוני, יש יותר ביקוש לקלינאיות תקשורת (אין הרבה)
    אבל השיקול צריך להיות מידת הענין בעבודה עצמה - האם תרצי לאבחן לקויי למידה? האם תרצי להיות מורה ללדים לקויי למידה באופן פרטני או בכיתה קטנה? האם תרצי לעבוד בקופ"ח או באופן פרטי עם ילדים צעירים שמתקשים לדבר/להגות נכון?
    נסי להיפגש עם מי שעובדת בתחום
    בהצלחה
    שרון צונץ

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מה קורה אם אדם
    ליהי
    17/02/2013

שאין לו לקות למידה לוקח ריטאלין?

לקביעת תור
    סגירה
    מה קורה אם אדם

הוספת תגובה

תמונה

• מה קורה אם אדם - תגובה

שרון צונץ
    17/02/2013

הי
    יכולות להיות לא תגובות הפוכות - היפראקטיביות, למשל
    צריך להבין שרטלין היא תרופה, ויש לקחת אותה במעקב רפואי כולל בדיקות דם וכיו"ב

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לומדת לפסיכומטרי
    אביטלי
    05/02/2013

אני בת 22 ולומדת עכשיו לפסיכומטרי. כשהייתי בבית ספר לא השקעתי יותר מדי בלימודים והיו לי ציונים בינוניים, אבל לא הרגשתי קשיים מיוחדים. עכשיו כשאני בקורס פסיכומטרי אני מרגישה ממש קושי ללמוד ולהתרכז, אני לא מבינה לפעמים מה שאני קוראת- יש משפטים שלא נראים לי הגיוניים. יכול להיות שיש לי ליקוי למידה ולא עלינו על זה כשהייתי קטנה יותר? מה עושים כדי לאבחן?

לקביעת תור
    סגירה
    לומדת לפסיכומטרי

הוספת תגובה

תמונה

• לומדת לפסיכומטרי - תגובה

שרון צונץ
    05/02/2013

הי אביטלי
    מאוד יכול להיות שיש לקות למידה, שמופיעה כיום כשהחומר מורכב יותר
    מצד שני, יכול להיות שישנם מאפיינים רגשיים שמסיחים את דעתך מן הלמידה
    על כן אני מציעה לך לעבור אבחון פסיכו-דידקטי מקיף
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ביתי בת ה-6
    אני
    27/01/2013

ביתי עוד מעט בת שש ונמצאת לפני עליה לכיתה א.
    היא לא הובחנה בצורה מוגדרת וע"פ אבחון של נורולוג ילדים נאמר לי שיש לה איחור התפתחותי.
    ביתי ילדה שמחה וטובת לב, אך יש לה קושי בשליפה ובחישוביםמתמטיים פשוטים.
    אנו נמצאים בטיפול של ריפוי ועיסוק וקיבלנו גם גננת שיח לגן.
    כיצד אפשר לעזור לביתי לקראת כיתה א?
    האם מומלץ לעלות אותה לכיתה רגילה?

לקביעת תור
    סגירה
    ביתי בת ה-6

הוספת תגובה

תמונה

• ביתי בת ה-6 - תגובה

שרון צונץ
    27/01/2013

הי
    מומלץ שבתך תעבור אבחון פסיכולוגי כדי לדעת מה הכי נכון עבורה
    את יכולה לפנות לשפ"ח
    כל טוב
    שרון צונץ

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מעבר מכיתה רגילה לכיתת לקויי למידה
    יעל
    16/01/2013

בני בכיתה ז' בכיתה רגילה ,עבר אבחון לפני עלייתו לחטיבה,נמצא לקויי למידה וזקוק לתיווך של המורים המלמדים.מאחר והכיתה מאוכלסת ב-36 תלמידים,כמובן שהמורים אינם מתפנים לבני.
    בנוסף בני טוען שהמורים רצים מהר עם החומר והוא אינו מספיק לעכל וכבר רצים לנושא הבא.
    נפגשנו עם היועצת והיא ממליצה להעביר אותו לכיתת לקויי למידה עם מורה וסייעת ומכילה 12 תלמידים.
    אשמח לשמוע את דעתך והמלצתך.
    תודה

הוספת תגובה

תמונה

• מעבר מכיתה רגילה לכיתת לקויי למידה - תגובה

שרון צונץ
    16/01/2013

הי יעל
    מנסיוני, אם הוא אכן לקוי למידה, הכתות האלה נותנות מענה מצוין
    מקדמים כל ילד בקצב שלו ויש סיוע רב
    כמובן שהדבר דורש ועדת המה, ויש לקוות שמשרד החינוך והרשות המקומית ימצאו אותו זכאי
    בהצלחה,
    שרון צונץ

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נכדי בתחלה אמרו אספגר היום asd
    קופלמן ברכה
    13/01/2013

אני כסבתא שהיתה גננת שלעבר רוצה מאוד לדעת למה כולם מתכבים אספגר או asd מה זה.

הוספת תגובה

תמונה