פורום מחלות ריאה אסטמה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

ד``ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר שבתאי ורסנו ללא פרסום בפורום

• מינון של 12 שאיפות סימביקורט
    אפריים
    09/12/2020

שלום,
    אני לוקחת 2 שאיפות של סימביקורט 320 פעמיים ביום שזה שווה ערך ל 8 שאיפות קודמות ב 160.
    נאמר לי שיש ימים ממש קשים שאפשר לקחת עד 12 שאיפות של סימביקורט 160.
    כמה שאיפות זה יוצא ב 320 כדי להמיר ל 12 שאיפות 160?
    שאיפות ב 12 שעות הכוונה.
    תודה!

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• מינון סימביקורט 12 שאיפות

ד''ר שבתאי ורסנו
    10/12/2020

שלום,
    לפי המינון בו את משתמשת ושאלתך- הצעתי לך להיות במעקב צמוד של רופא מומחה לאסתמה שיעריך מדוע את זקוקה למינונים כאלו, ויבדוק התאמה לטיפולים ביולוגיים. זה לא למרשתת.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• IPAF with NSIP CELLULAR Pattern
    יאלוש
    10/12/2020

שלום
    בהמשך לתשובתך
    אם אני מבינה הטיפול למחלת הריאה הוא דיכוי מערכת החיסון
    אני גם הבנתי שאין כל כך הרבה אופציות לטיפול...
    כמו כן אני עם חמצן 24/7
    בנוסף יש גם מחלת ריאה רסטקטיבית
    נעזרת בטיפול הכולל אימוראן פרדניזון במינונים משתנים לפי המצב ולאחרונה התחילו ריטומקסיאב
    לציין 2 הריאות חולות
    מה דעתך בענין
    ערכי DLCO עומדים על 48%
    אני בת 39 אובחנתי רק ב2019
    סובלת מ 2016
    בתודה

לקביעת תור
    סגירה
    IPAF with NSIP CELLULAR Pattern

הוספת תגובה

תמונה

• IPAF

ד''ר שבתאי ורסנו
    10/12/2020

שלום,

עושה רושם שמדובר במחלה משמעותית. כמובן חייבת במעקב צמוד ע"י מרפאה עם ניסיון ואפשרות לייעוצים מולטידיסיפלינריים. המעקב חשוב כי במשך הזמן צצים טיפולים ומידע חדש.
    מחלה רסטריקטיבית זה לא בנוסף, אלא תוצאה של ה NSIP.

בהצלחה בטיפול!

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון שפעת וחולי אסתמה קשה ואלרגיה
    יונית
    09/12/2020

שלום,
    ידוע לי שממליצים על חיסון שפעת לחולי אסתמה קשה.
    אך האם ייתכן שיהיה התקף או החמרת אסתמה לאחר החיסון או כמה שעות אחרי או יום אחרי?
    העניין הוא שכל שנה יש חיסון חדש עם זנים אחרים והוא שונה משנים אחרות... ואי אפשר להסיק או לעשות מחקרים על הפשעת החיסון של אותה השנה על חולי אסתמה קשה מבחינת תופעות לוואי.
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון שפעת ואסתמה

ד''ר שבתאי ורסנו
    10/12/2020

שלום,
    לא מקובל בספרות המקצועית, וגם מנסיוני, שהחיסון מחריף אסתמה (וירוס מומת). לעומת זאת קיים בחיסון פוטנציאל להצלת חיים במקרה של הדבקה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשיי נשימה שמחמירים ומועקה בחזה
    עופר
    08/12/2020

שלום ד"ר ורסנו
    תיאור קצר של המצב המרכזי שבעטיו אני פונה אליך: כבר שנתיים וחצי סובל מקשיי נשימה ומועקה בחזה עד כדי חנק כתגובה לבאות: ריח קירות גבס, ריח של חומר ריצפז, ריח של בשמים מסוימים (מפזרי ריח) , ריח של חומר + מרכך כביסה, ריח של טחב, ריח של דיקטים, דבקים, עץ חדש בריהוט, ריח של קירות של הדירה, ריח של פלסטיק חדש ברכב, ריח של עשן מארובות של קמינים. ריח של צבע ועוד...
    אני כבר שנתיים לא מוצא לכן דירה שאוכל לגור בה בשל ריח הקירות שמקשה עלי את הנשימה, אני נע ונד בין ישראל וגרמניה (גרתי בגרמניה 18 שנים בעבר) ניסיתי גם לגור בנורווגיה, שבדיה, איסלנד , איי פארו, ליד הים וגם במדבר בחיפוש אחר מזור וכל זאת בתקווה שהשינוי האקלימי גאוגרפי יעזור אך ללא הואיל. מתקשה גם לשהות בבתי מלון (ריח שטיחים , ריח אבק, ריח של קירות ריח של מצעים) ולא יכול לנשום בחדרי המלון גם לא בחדרי מלון משופרים שמוגדרים כ " חדרים לאלרגיים"
    בנוסף לצערי לפני כחצי שנה ניתנה לי אנטיביוטיקה מסוג ציפרופלוקסצין ללא אינדיקציה טיפולית ממשית ע"י רופאה בקופ"ח כללית ובשל פתוגן שכיח בריאות (קלבסיולה) שגרמה לי להפרעה עצבית כנראה זמנית SMALL FIBER N זמני ופולינוירופתיה זמנית, הרפלקסים מאז 3 חודשים למזלי תקינים, מדי פעם אבל עדיין סובל מהפרעה סנסורית של שריפה בכפות הרגליים ועדיין מכאבי שרירים כתגובה לתרופה (לוקח עבור זה מגנזיום ותוספים אחרים על מנת לשקם את המיטוכונדריה ואת המערכת העצבית הפריפרית)

אולי אין קשר בין המקרים אבל קשיי הנשימה הופיעו זמן קצר לאחר שנחשפתי לעובש רב על מזרון שישנתי עליו לילות ספורים. בטיול בחו"ל

יש לציין שכל הזמן מוציא ליחה מהריאות ובעיקר כתגובה לריחות הנ"ל, רק לאחר הוצאת הליחה ,"נפתחים" דרכי הנשימה לזמן קצר.
    הבדיקות שבוצעו הן:

א. בדיקת אלרגיה לטחב, פריחת עצים, פרוות חיות (סטנדרטי) תוצאה שלילית (לקיחת היסטמינים לא הועילה)

ב. בדיקת אקו לב (שלילית) - בוצעה פעמיים (בארץ + גרמניה)

ג. בדיקת תפקודי ריאה גם עם טגר מטכולין אסטמה גבולית ואמפיזמה גבולית שלא מסבירות את קשיי הנשימה שלי (גם לקיחת סטרואידים אינהלטיבית כ 3 חודשים לא שיפרה את המצב ולא הושגה הקלה) הבדיקה בוצעה מספר פעמים על ידי רופאים שונים בישראל וגם בגרמניה ללא ממצא שמסביר את הקושי הנשימתי

ד. בדיקת CT ריאות ללא ממצא חריג

ד. בדיקת גרון, בית חזה עליון , אין VOCAL CORD DYSFUNCTION

אני עובד עיצות, אולי יש לך רעיון?
    אולי בשל סתימות אמלגם או הפרעה פסיכוסומטית?

הוספת תגובה

תמונה

• קשיי נשימה

ד''ר שבתאי ורסנו
    09/12/2020

שלום,
    נראה שעברת ברור די מקיף וגם ניסיונות טיפול שלא הועילו. אין לי עצה נוספת.
    תחושת קושי נשימתי היא תחושה סובייקטיבית, במקרה שלך ללא הסבר גופני. ברפואה נוהגים לייחס תופעות לנפש/פסיכוסומטיות, לאחר ברור רפואי מקיף ששולל אפשרויות של מחלות אורגניות. במקרים כאלו יש להיעזר בטיפול פסיכולוגי. הנפש לא פחות חשובה מהגוף , ולרוב אף הרבה יותר.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון נגד קורונה וטיפול בסטרואידים
    אמנון
    08/12/2020

שלום, סובל מאסתמה מטופל במשאף פוסטר 100/6 בוקר וערב בנוסף סטרונז' לאף גם בוקר וערב. שאלתי האם הטיפול בסטרואידים באמצעות משאפים יכולים להזיק לחיסון נגד קורונה.

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון נגד קורנה וסטרואידים

ד''ר שבתאי ורסנו
    09/12/2020

שלום,

אין על כך מידע ספציפי אבל לא סביר בעיניי. לא ידוע כי למשאפי סטרואידים (לא מדובר על צורות מתן אחרות) השפעה על יעילות הקלינית של חיסונים אחרים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טיפול באימוראן פרדניזון וטיפול rituximab
    יאלוש
    06/12/2020

שלום רב
    מטופלת באימוראן פרדניזון ולאחרונה התחילו טיפול rituximab
    השאלה שלי
    ראיתי שבמכתב סיכום מהרופא כתוב
    מקבלת rituximab עקב IPAF
    כשבביופסיה הריאתית יש NSIP cellular pattern
    זה לא אותו דבר ???
    אשמח להבין קצת
    תודה

הוספת תגובה

תמונה

• טיפול באימורן ועוד

ד''ר שבתאי ורסנו
    08/12/2020

שלום,
    Interstitial Pneumonia w/ Autoimmune features= IPAF , זה שם כולל למחלות ריאה אינטרסטיציאליות שיש להם סממנים של מחלה האוטואימונית (בבדיקות דם, קליניקה והיסטולוגיה) אך כאלו שאינם מאפשרים הגדרתם כמחלה ספציפית. NSIP יכול להיכלל בקבוצה זו, אם הוא עונה גם לקריטריונים של סממנים האוטואימוניים. לא כל NSIP מתאים לקבוצה זו.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דרך לשפר את מצב האסתמה- פוסטר 8
    בני
    06/12/2020

שלום ד"ר,
    הייתי שנים עם אסתמה בינונית ולאחר החמרה כבר 3 שנים אני עם אסתמה קשה ועם פוסטר 8 שאיפות. ניסיתי לרדת במינון אך אין איזון מייטבי ו3 שנים קודם הייתי מסתדר טוב עם סרטייד 250.
    האם לפי נסיונך במקרה כזה לרוב האסתמה כבר לא תוכל לחזור למצב שהיה עם סרטייד 250 איזון לפני 3 שנים?
    והאם נאמר הוספה של שאיפת פוסטר פעמיים ביום או שתי שאיפות לתקופה מסויימת יש סיכוי שיפחית עוד את הדלקת בריאות וכן יש סיכוי גם גם קטן שיעזור לריאות לחזור למצבן הקודם שהיה איזון עם סרטייד 250?
    תודה!

הוספת תגובה

תמונה

• דרך לשפר

ד''ר שבתאי ורסנו
    08/12/2020

שלום,
    בשל הצריכה הגבוהה של הטיפולים, ואם אתה לא מאוזן, אני ממליץ שתעבור הערכת מומחה להתאמה לטיפול ביולוגי כזה או אחר, דבר שעשוי לשפר מצבך ולאפשר הפחתה במינון המשאפים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשיים בנשימה עמוקה סטורציה תקינה
    ענבל
    30/11/2020

שלום,
    אני בת 25, בריאה בד"כ, לא מעשנת כלל, גובה 1.67 ומשקל 50 קג. מזה כשלושה חודשים אני סובלת מקשיים בנשימה עמוקה, האוויר נתקע ולא נכנס עד הסוף אולם סטורציה תקינה. ב ct חזה יצא שיש לי ניפוח יתר של הריאות וברונכיאקטזיס קלה מאוד. לאחר תפקודי ריאות הרופאה אמרה שיש לי ליקוי רסטריקטיבי קל, ללא שינוי לאחר מרחיבי סימפונות. מה יכול להיות הגורם לכך? או מה אפשר לעשות? נאמר לי רק לבצע את הבדיקה שוב עוד כחצי שנה.
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• קשיים בנשימה עמוקה.

ד''ר שבתאי ורסנו
    01/12/2020

שלום,

יש לברר מה הסיבה לברונכיאקטזיס/נפוח יתר. תחושה של קושי במילוי הריאות, ללא מגבלה גופנית בפעילות, ללא יקיצות של קוצר נשימה בלילות וכיו"ב היא הרבה פעמים על רקע מתח נפשי, שלא תמיד מודעים לו. יחד עם זאת יש לוודא שלא קימות סיבות נוספות/אחרות במקביל כגון אסתמה או מחלות ריאה/שריר אחרות. אם התלונות נמשכות, כדאי להיבדק ע"י רופא ריאות.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חמצן נוזלי כתחליף לחמצן נייד
    א
    30/11/2020

שלום

אמא שלי סובלת ממחלת ריאות אינטרסטיציאלית ומטופלת בחמצן 24/7.
    בשנה האחרונה מצבה השתפר מאוד עקב ירידה במשקל וכעת היא יכולה להוריד את החמצן בעת ישיבה שכן הסטורציה לא יורדת מתחת ל90. וגם בהליכה היא מסתפקת בעצמה של 2 ליטר בהליכה מתונה שאינה רציפה (כמו להסתובב עם עגלה בסופר) ועד 6 ליטר בהליכה מהירה למשך 25 דקות (לפני כן לא יכלה ללכת 5 דקות ואם כן אז חמצן על 10 ליטר)
    שיפור נוסף הינו היכולת שלה להתהלך עם החמצן הנייד שהוא חלש מבלון חמצן כי הוא עובד על פולסים. אם כי בחמצן הנייד היא הולכת כשהיא מכוונת ליטר ומרחקים קצרים.
    רציתי לדעת אם חמצן נוזלי הוא היתרון הנוח ביותר בעת יציאה מחוץ לבית. אני מבין שזה יקר אך זו לא הבעיה. אינני מבין איך זה עובד בדיוק גם לאחר חיפוש בגוגל.
    תוכל לפרט לי בנושא בבקשה?
    עד לאיזה עוצמה ניתן לכוון? לכמה זמן? האם מדובר במיכל קטן מהחולל חמצן הנייד?

הוספת תגובה

תמונה

• חמצן נוזלי

ד''ר שבתאי ורסנו
    01/12/2020

שלום,
    שיטת הפולסים במתן החמצן איננה חיסרון. המכשיר מכוון לכך שהחמצן ישתחרר רק בזמן שאיפה (כשיש בעצם צורך בתוספת חמצן) ואינו משתחרר בנשיפה (כשאין צורך בתוספת). כתוצאה, יש חיסכון בחמצן בלי לפגוע בצרכי המטופל. חמצן נוזלי מסופק במיכל ביתי גדול שממנו ממלאים לפי הצורך מיכל נייד. החמצן שהוא מספק הוא 100% ולכן ניתן לתת בזרימות גבוהות. חמצן שניתן במשקפי-אף משמש לצריכה עד 6 ליטר לדקה, מעבר לזה הוא פחות יעיל. אם רמת הסטורציה של אמא בפעילויות השונות היא לפחות 90% אני לא רואה את היתרון בחמצן נוזלי. יש לדעת כי במחלות אינטרסטיציאליות תחושת קוצר הנשימה לא בהכרח תלוייה ברמת הסטורציה/חסר בחמצן אלא נובעת גם/בעקר מהשינוי המכני ברקמת הריאה שהיא נוקשה יותר ופחות אלסטית ולכן דורשת עבודה קשה יותר בנשימה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות ספירומטריה מה הן אומרות?
    שוורץ
    29/11/2020

מצ"ב הדף שקבלתי עם התוצאות

הוספת תגובה

תמונה

• ספירומטריה

ד''ר שבתאי ורסנו
    01/12/2020

לא ניתן לפתוח

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות ספירומטריה קוצר נשימה וליחה מרובה
    עדי
    27/11/2020

שלום דר ורסנו ,
    אני בן 75 , בריא יחסית . לא מעשן מאז 1996 ועד אז רק 8 סיגריות ליום . בשנה אחרונה אני חש קצת קוצר נשימה ויש לי ליחה מרובה . אני עדיין יכול לעשות הליכה של כ 5 ק"מ או לשחק טניס כשעה וחצי . רופאת המשפחה שלחה אותי לעשות צילום חזה שיצא תקין וכן לבדיקת תפקודי ריאה בבית חולים מאיר .
    מצ"ב לעיונך תוצאות הבדיקה שעברתי .
    תוכל בבקשה להתייחס ולומר לי מהי ההבחנה והטיפול המתאים במקרה זה .
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• תפקודי ריאה

ד''ר שבתאי ורסנו
    29/11/2020

שלום,
    לא צורפו התוצאות. לגבי ייעוץ טיפולי עלייך להיבדק על ידי רופא.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מרחיב סימפונות בסרטייד או בודיקורט
    בני
    27/11/2020

תודה ד"ר,
    האם למעשה מרחיב הסימפונות בסרטייד הוא לא שווה ערך לוינטולין? זאת אומרת אם אני יודע שיש לי הליכה לא קצרה שהיא אולי עבורי תהיה ספורט... למה מרחיב הסימפונות של הסרטייד למעשה לא מספיק?
    והאם אצל אדם שעובד בעבודה שיש בה כל כמה שעות מאמץ פיזי והוא לא בכושר טוב ואצלו זה ספורט קצר כל שעתיים עדיף במקום סרטייד 500 לקחת בודיקורט וכמה פעמים ביום וינטולין?
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• מרחיב סמפונות

ד''ר שבתאי ורסנו
    29/11/2020

שלום,

בבודיקורט אין מרחיב סמפונת ! רק סטרואיד. תכשירים המכילים שילוב של סטרואיד מסוג זה של בודיקורט (בודזונייד) יש בסימביקורט או בדואורספ. בסרטייד יש מרחיב סמפונות ארוך טווח אך הוא אינו פועל מייד אלא לאחר כ 45 דקות. אם אתה נזקק למרחיב סמפונות ארוך טווח שפועל מייד אז השתמש בונטולין או במשאף סימביקורט (מכיל פורמוטרול). יש עוד משאפים שמכילים סטרואיד עם מרחיב סמפונות ארוך טווח עם פעולה מיידית ((פורמוטרול).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אסטמה, בדיקת תפקודי ריאות וצפצופים
    גלעד
    26/11/2020

שלום,
    אני עם אסטמה קשה הייתי מאוזן עם פוסטר 8 שאיפות ביום.
    היה לי התקף קל לפני כשבועיים ומאז יצאתי מאיזון ואני מרגיש שהנשימה כבדה ואני מצפצף לעיתים.
    הגעתי לרופא ריאות הוא אכן שמע צפצוף אך תפקודי הריאות יצאו תקינים. האם זה הגיוני? הוא לא ממש הסביר לי ומיהר למטופל הבא. האם ייתכן שאדם עם אסתמה קשה יצפצף ותהיה לו החמרה (אומנם לא החמרה קשה אך מרגיש לחלוטין שזה לא המצב כמו שהיה לפני ההתקף) ותפקודי הריאות יצאו תקינים?
    ואם הייתי רוצה להמנע מקורס פרדניזון וההחמרה היא לא קשה... כעיקרון באופן כללי יש אופציה לקחת רק תופסת סטרואידים בשאיפה בנוסף ל 8 שאיפות פוסטר?
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• צפצופים ותפקודי ריאה

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/11/2020

שלום,

אין קורלציה טובה בין ציפצופים לבין התוצאה בתפקודי ריאה. אם הרופא שלך לא שינה את הטיפול ואתה חש בטוב, אתה יכול להסתפק בעת קוצר נשימה בתוספת שאיפת פוסטר לפי הצורך, בנוסף על המנה הקבועה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השונות של וינטולין ומרחיבי סימפונות
    בני
    25/11/2020

שלום רב,
    כשאני עם סרטייד 500 לאסתמה ומאוזן ותפקודי הריאות תקינים למה למעשה אם אני הולך והדופק עולה אבל לא ממש ספורט אלא 10 דקות רבע שעה אם צריך ללכת לעבודה או לחנות אז פעם בכמה זמן יש לי התקף? האם מרחיב היסימפונות בסרטייד לא מספיק? ידוע לי שלפני ספורט צריך וינטולין 2 שאיפות אך למעשה לרוב חולי האסתמה בינונית עד קשה זה כך אצלם שהמרחיב סימפונות מהמשאף הרגיל לא נותן מענה לפעילות עם עליית דופק?
    האם עדיף לקחת וינטולין כל פעם שעושים דברים שהם כזה חצי ספורט כמו אם צריך ללכת ברגל למקומות ואין חניה או שלא נוסעים עם הרכב?
    תודה ד"ר

הוספת תגובה

תמונה

• ונטולין לפני מאמץ

ד''ר שבתאי ורסנו
    26/11/2020

שלום,

לא חייבים לקחת ונטולין לפני כל מאמץ, בוודאי שלא במאמץ שגרתי וקל. השתמש בונטולין לפני אותו סוג מאמץ ספציפי שמניסיונך גורם לך תחושת קושי בנשימה ומוגבלות גופנית, ללא קשר לדופק.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אסתמה קשה ופחד מהחמרה בעקבות המכשיר
    שירה
    25/11/2020

שלום ד"ר,
    בעבר כתבתי על מפיץ ריח שיש בקומה שאני גרה בה עקב פיר אשפה. ניסיתי לדבר עם השכנים והוועד אמר שרק אם יהיה רוב הם יסכימו להוציא אותו מהקומה, אך אין רוב והם לא מוכנים להצעתי לשאני אשלם על מטהר אוויר ללא ריח. הם רוצים את הריח כי פיר השאפה גורם לריח לא טוב.
    לי יש אסתמה קשה ואני עדיין לא עברתי לדירה. כרגע היא מושכרת. האם אתה חושב שזה עלול להיות מסוכן אם אגור שם עם אסתמה קשה?
    תהיתי אם אפילו הריח לא יהיה חזק ואפילו לא ממש מורגש, אולי החומרים הנשאפים או הכימיקלים עלולים להיות בעייתים. יש לציין שאין חלון בלובי הקומתי שהריח ממפיץ הריח קצת יצא ותהיה תחלופת אוויר.
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• מפיץ ריח

ד''ר שבתאי ורסנו
    26/11/2020

שלום,

קשה לענות על שאלה כזו מכוון שהתגובות הן אישיות. מה קורה כשאת מבקרת בקומה? האם את חשה גרוי נשימתי?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה