פורום מחלות ריאה אסטמה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

ד``ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר שבתאי ורסנו ללא פרסום בפורום

• ig-E TOTAL P פענוח תוצאות בדיקה
    נטלי
    06/01/2021

שלום,
    עשינו את הבדיקהig-E TOTAL P ויצא תשובה 1649
    הבת שלי ידועה עם אלרגיה לאבק. בת 12+
    האם זה חריג ממה שצריך? מה זה אומר?
    אולי יש לה אסטמה?
    נטלי

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• T IGE

ד''ר שבתאי ורסנו
    07/01/2021

שלום,
    אכן תוצאה גבוהה אך לא חריגה לאלרגיים. אם יש לה תלונות נשימתיות כלשהן, יש לברר אפשרות של אסתמה, אך זה לא כך בהכרח.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשרית בשער הריאה משמאל
    שוש דביר
    06/01/2021

שלום רב!
    בסי.טי. גב נתגלה רושם לקשרית בגודל 1.1 ס"מ בשער הריאה משמאל. מה זה אומר?
    אני בלחץ אטומי ואשמח לקבל תגבה מהירה.
    תודה!

לקביעת תור
    סגירה
    קשרית בשער הריאה משמאל

הוספת תגובה

תמונה

• קשרית

ד''ר שבתאי ורסנו
    07/01/2021

שלום,
    זהו מצא שמחייב ברור. אם ה CT לא כלל את כל הריאות רצוי לחזור על CT חזה עם חומר ניגוד. פנה לרופא ריאות שייראה הצילומים וימליץ על המשך ברור. קשרית יכולה להיות כל מיני דברים אבל בגודל הזה מחייבת המשך ברור סיבתי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עובש בחדר במשך כ 8 חודשים ונזק
    שירי
    05/01/2021

אשמח לברר, אני עם אלרגיה לאבק ואסתמה קשה.
    גיליתי בדיעבד שאני כבר 8 חודשים ישנה ורוב היום בחדר שיש בו כ 200 נקודות עובש. העניין הוא שחשבתי שעובש חייב להיות רק שחור, וזה נקודות באפור ממש בהיר.. וידעתי שיש בעיה של איטום בבניין ומחכים שהוועד יטפל בזה. חשבתי שאלו נקודות של רטיבות ורק לאחרונה אחרי ששלחתי את התמונות למומחים הם הסבירו לי שזה עובש ושעובש לא חייב להיות שחור. קראתי שהוא מפריש נבגים שיכולים להתלהב על הריאות ולעשות נזק.
    האם מדובר על נזק בלתי הפיך?
    עכשיו נטפל בעובש בתקווה שיעבור, ועוד 3 חודשים אעבור דירה.
    במידה ולא תהיה החמרה באסתמה או משהו חריג, אז אין מה לחשוש מנזק עתידי לריאות או החמרת אסתמה עתידית בעקבות החשיפה ארוכת הטווח לעובש?
    לפני כמה שנים גם נחשפתי תקופה לעובש במזגן שלא ידעתי על קיומו, ואז האסתמה היתה בינונית ולא קרה, אך ההחמרה היתה עקב התקף שהיה קשור לספורט ולא ספציפית בגלל העובש.
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• עובש

ד''ר שבתאי ורסנו
    07/01/2021

שלום,

זה שאת נפטרת כעת מהעובש זה טוב. אם המצב יציב, אין מקום לדאגה, אבל אם תהיה בעתיד החמרה, תזכרי להעלות עובדה זו בפני הרופא המטפל (ניתן לבצע תבחין עור לבדיקת אלרגיה לעובשים)

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לקיחת רלבר בתוספת סימביקורט- אסתמה
    רונן
    05/01/2021

שלום רב
    אני עם אסתמה קשה שמאוזנת עם סימביקורט 320 4 שאיפות ביום. היה לי תור עם רופא אלרגיה בנושא של בדיקות דם לבדוק האם אני עדיין אלרגי למזונות מסויימים, אך הוא התעקש גם לדבר על האסתמה. הוא אמר שחבל שלא באתי אליו במקום ללכת לרופא ריאות כי הוא גם מתעסק באסתמה, כי ציינתי שאני אצל רופא ריאות בקופה.
    הוא אמר לי שהוא ממליץ לי לעבור לרלבר שאיפה אחת ביום המינון המקסימלי ולהוסיף 2 שאיפות של סימביקורט 320 ביום ועם הזמן לראות האם אפשר להפחית שאיפה של סימביקורט, עם עדיפות לאחר שמצב הקורונה ירגע.
    האם רלבר שאיפה אחת ושתי שאיפות סימביקורט 320 באמת שוות ערך ל 4 שיאיפות של סימביקורט 320?
    או שמה שהוא אמר לי לעשות למעשה נותן לי הגנה יותר טובה ואז לכן שהוא חשב שאולי אחרי שהקורונה תרגע אוכל להוריד לנסות להוריד שאיפה של סימביקורט?
    הוא אמר שרלבר יותר טוב ויותר חזק פשוט.
    האם אני יכול לסמוך עליו או שעדיף לסמוך רק על רופא הריאות שלי?
    אני פשוט לא יודע מה רופאי אלרגיה לוומדים לעומת רופאי ריאות, או שזה דיי זהה.
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• רלבר וסימביקורט

ד''ר שבתאי ורסנו
    07/01/2021

שלום,

מציע שתשאר עם הרופא שיש לך אמון בו.
    לא ברור לי השילוב שמוצע לך. מכוון שהמינונים שאתה לוקח הם גבוהים חשוב מאד שתבצע תפקודי ריאות תקופתיים, כ 3 בשנה, וגם שהרופא יברר האם יש גורמים נוספים שמהווים עברך טריגר להחמרה (נזלת כרונית, רפלוקס, תרופות שמתנגשות, חשיפות).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשי נשימה בפעולות פשוטות- עליה במדרגות
    די.
    04/01/2021

שלום וברכה לדר.הנכבד. אני מתמודד עם בעיה קשה שמתבטאת בקשי נשימה והתנשפות בעליה במדרגות של 2-3 קומות כאבי שרירי רגלים. גם בהליכה במישור יש קשי נשימה הלב פועם חזק מאוד כל פעם לוקח נשימות עמוקות ומתפקד בקושי. ביצעתי תפקודי ריאות מלאים היום הטכנאית לא הסבירה כלום . האם תוכל לתת עצה כלשהי .בן 45 מעשן לשעבר הפסקתי לפני שנתיים.

הוספת תגובה

תמונה

• קוצר נשימה קשה

ד''ר שבתאי ורסנו
    05/01/2021

שלום,

התפקוד שהצגת לא מסביר את תלונותיך ! הוא כמעט תקין, להוציא "לכידת אוויר" קלה, ללא חסימה וללא פגיעה בכושר הדיפוזיה.
    מציע לחזור להערכת רופא ריאות ולהמשיך את הברור בכיוון הערכת תפקוד הלב (למשל אקו-לב במנוחה ובמאמץ, כולל הערכת לחץ דם ריאתי) ועוד ברורים שנחוצים במסגרת אבחון סיבות לקוצר נשימה במאמץ קל.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשי נשימה הפעולות פשוטות.

די
    05/01/2021

תודה דוקטור היקר.ברשותך יש לי עוד משהו.אתה אומר לכידת אוויר קלה האם זה לא מחלת ריאות קשה? אני לא אסטמטי ולא הייתי אף פעם.מהאם לחץ דם ריאתי לא אמור להשפיע על תפקוד ריאות .כי אני גם לא ידוע כי חולה לב.אין לחץ דם דופק תקין במנוחה.רקמבמאמץ .אולי כדאי לבקש סיטי ריאות?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשיי נשימה

ד''ר שבתאי ורסנו
    07/01/2021

לא נראה כי יש לך מחלת ריאות שמסבירה תלונותייך.
    חוזר על הצעתי הקודמת והרופא יחליט.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• NSIP CELLULAR PATTERN With IPAF
    יאלי
    04/01/2021

שלום וברכה
    ככה לפני חודש וקצת קיבלתי ריטומקסיאב 1000מג בהפרש של שבועים סהכ 2 מנות
    נכון לעכשיו אין שינוי במצב עם היתלקחויות קשות אפילו לא היתקדמות מינורית בקיצור הטיפול לא מתאים ואני לא יודעת מה עוד אפשר לעשות זה בלתי אפשרי ככה
    כל חודש היתלקחות זה לא עזר אפילו קצת
    בתודה

לקביעת תור
    סגירה
    NSIP CELLULAR PATTERN With IPAF

הוספת תגובה

תמונה

• IPAF-NSIP

ד''ר שבתאי ורסנו
    05/01/2021

שלום,

עלייך לחזור למרפאת הראות שלך ולדווח על מצבך/התרשמותך. אני מניח שהם יבצעו הערכה משלהם ויחליטו על המשך/שינוי הטיפול אולי גם בייעוץ אימונולוגי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השמח לדעת פיענוח סיטי
    נאור
    04/01/2021

היי סבתא שלי עברה סיטי לפני מס ימים
    ואני ישמח לדעת האם הוא תקין?
    ואם לא מה יש לה?
    פשוט יש לה ביקורת רק בעוד מס' חודשים והיא קצת לחוצה והאמת שגם אני קצת לחוץ ומוטרד
    אם תוכל בבקשה רק להסתכל על התשובה
    ולהגיד לי פחות או יותר מזה אני יהודע לך
    נאור

לקביעת תור
    סגירה
    השמח לדעת פיענוח סיטי

הוספת תגובה

תמונה

• סי.טי חזה

ד''ר שבתאי ורסנו
    05/01/2021

שלום,

מצוין כי בחלק התחתון של ריאה שמאל ישנו ממצא, כפי המתואר, שלדעתי ייתכן כי הוא סמפון מורחב עם ריר/מוקוס בתוכו, אבל ללא בחינת הצילומים והשוואתם לא ניתן להביע דעה ברורה. חובה עליכם לגשת לרופא ששלח לבדיקה שישווהל CT קודם שביצעה. כמו כן המליצו על בדיקת אולטראסאונד של בלוטת המגן (בצוואר).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פיברוזיס ריאתי ושימוש באקונומיקה
    בן מודאג
    03/01/2021

שלום רב
    אמי חולה בפיברוזיס ריאתי, חמצן 24/7, 300 מ"ג Ofev ביום.
    מאז חלתה, אסרתי עליה לנקות והבאתי מנקה פרטית.
    היום היא רצתה לנקות כדי לעשות משהו עם עצמה...הצעתי לה לעשות הליכה במקום אך היא רצתה לנקות והשתמשה באקונומיקה
    האם זה מסוכן או רק בגדר המלצה להתרחק במצבה?

הוספת תגובה

תמונה

• אקנומיקה

ד''ר שבתאי ורסנו
    04/01/2021

שלום,

הסכנה היא בשאיפת אדי האקונומיקה (בעקר במקום קטן וסגור). החומר הוא איריטנטי (מגרה) לדרכי הנשימה ומי שכבר יש לו רזרבה ריאתית נמוכה מסתכן יותר (שיעול, קוצר נשימה, ירידה בסטורציה של החמצן).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הכנה להרדמה מלאה עם אסתמה קשה
    רונן
    02/01/2021

שלום,
    עליי לעבור ניתוח בקע בהרדמה מלאה.
    יש לי אסתמה קשה שמאוזנת. מהי לרוב ההכנה להרדמה מלאה שעושים? כמה זמן לוקחים פרדניזון? אני עם פוסטר 8 שאיפות ביום וסינגולאייר.
    והאם ידוע כיצד חולי אסתמה קשה מגיבים להרדמה מלאה ומה קורה?
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• הרדמה ואסתמה

ד''ר שבתאי ורסנו
    04/01/2021

שלום,
    ת אמורה להפגש עם מרדים כהכנה לפנ הניתוח. הוא יעיין בנתוניך וינחה אותך כולל פרדניזון לפני הניתוח (במצב מאוזן, בד"כ יום-יומיים לפני).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון קורונה כשיש אסתמה לא מאוזנת
    ירדן
    31/12/2020

שלום,
    כשיש אסתמה קשה ולא מאוזנת תקופה, האם כדאי לעשות חיסון קורונה, או שעדיף לעשות רק כשאסתמה תהיה מאוזנת?
    והאם לקיחת החיסון לאחר קורס פרדניון תגרום לכך שהחיסון בכלל יתפוס?
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון קורונה ואסתמה

ד''ר שבתאי ורסנו
    01/01/2021

שלום,

אין מניעה בחיסון קורונה בשל אסתמה לא מאוזנת. רצוי שהחיסון יינתן לא בתקופה סביב טיפול בפרדניזון (שבועיים שלושה אחרי סיום) ובמקרה הפחות טוב לפחות כשמינון פרדניזון מתחת ל- 15- 20 מג/ליום. בכל מקרה דווח במרפאה המחסנת על מצבך, אני בטוח שיש הם הוראות ומרכז ייעוץ איך לנהוג.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שיעול כרוני- אלרגיה לקרדית האבק
    אביטל
    29/12/2020

שלום דוקטור אני סובלת כבר כמה שנים משיעול. הטיפולים שעד עכשיו ניסיתי היו לאלרגיה (יש לי אלרגיה לקרדית אבק.. דשא) בכדורים ותרסיסים חלק עזרו וחלק לא.וגם ניסיתי טיפולים לאסתמה (כל הבדיקות שביצעתי עד עכשיו היו תקינות- תפקודי ריאות, מאמץ ומטאכולין) בכמה סוגי משאפים (סימביקורט 160, רלבר 192, סרטייד, דואורספ 160) וכן בכדור סינגולייר (לפעמים שהיה התקף שיעול חזק לקחתי סימביקורט, או דואוספ והשפיעו מהר והפסיק השיעול) כרגע הרופא אמר לי שנפסיק לגמרי עם משאפים, אבל בגלל שיש לי נזלת אחורית אלרגית- אני אקח פרופיטן. ואם יש מצב של התקף שיעול או קושי נשימתי אז לקחת משאף (דואורספ) הייתי שמחה להבין אם כל הבדיקות שוללות אסתמה אז ממילא הטיפול במשאפים לא נכון ולא מדויק. אז למה הרופא כל כך ממליץ לי לקחת אותם בזמן התקף? או שמא אפשר לאבחן לפי יעילות הטיפול? תודה רבה מראש אביטל

הוספת תגובה

תמונה

• שיעול ממושך

ד''ר שבתאי ורסנו
    29/12/2020

שלום,

נזלת אחורית הינה סיבה טובה לשיעול כרוני (ואולי מתווסף לה גם סינוסיטיס ופוליפים שהם עוד סיבה לשיעול ממושך). אם לא ניסית אבמיס + רינולסט לאף, בקשי מהרופא שלך שישקול זאת. בנוסף, יש לשלול סיבות נוספות לשיעול.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שיעול כרוני

אביטל
    29/12/2020

שלום ד"ר . ניסיתי כבר להשתמש באבמיס אך לא השפיע מספיק, ועיצבן אותי עם תופעות לוואי (התקף שיעול מתוך שינה בשעות בוקר מוקדמות...) בנוסף הרופא שלי שלל צרבת או ריפלוקס (עפ"י כמה סוגי תרופות). כפי שציינתי הטיפולים היחידים שהועילו זה לאלרגיה ואסתמה. כשכרגע הרופא אמר לי להשתמש רק בטיפול אלרגי וכאשר יש התקף שיעול ויש צורך אז להשתמש במשאף, הוא ממש הדגיש לי לעשות זאת.
    הייתי שמחה להבין מה יכולה להיות הסיבה להשתמש במשאף כאשר כל הבדיקות שביצעתי יצאו תקינות?
    תודה רבה מראש על המענה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לקיחת ספיריבה וסימביקורט באסתמה קשה
    אפריים
    28/12/2020

שלום רב,
    היתה לי שיחה בטלפון עם רופא אלרגיה שהוא אומר שהוא גם מטפל באסתמה. האסתמה שלי קשה עם מינון גבוה של סימביקורט. הרופא אמר שאפשר להוסיף ספיריבה ואז אולי אוכל לרדת במינון הסימביקורט אם זה יהיה אפשרי.
    ראיתי שציינת ד"ר בפורום שאתה נגד זה ואני גם מסכים, כי למעשה כך אולי לא אקבל מספיק סטרואידים למרות שאהיה מאוזן.. אבל לאורך זה זה יהיה מסוכן.
    אם כך, זה אומר שלמעשה אין שום תועלת לספיריבה באסתמה קשה כי אם אני מוסיף ספיריבה ולסימביקורט ורק אז מאוזן אז זה אומר שבפועל צריך להוסיף עוד קצת סטרואידים בשאיפה?
    ואם זה גורם לי להצליח להוריד שאיפה נאמר של סימביקורט זה גם גרוע כי זה עלול להיות מסוכן?
    אני תוהה למעשה מה התפקיד שיכול להיות לסיפיריבה באסתמה קשה.
    או שכדאי פשוט להוסיף ספיריבה באסתמה קשה למינון שסימביקורט שמאוזנים איתו ולא להוריד שום מינון של סימביקורט, והספיריבה תהיה רק תוספת ליתר ביטחון לטריגרים מאמץ שהוא לא לגמרי ספורט?
    תודה רבה!

הוספת תגובה

תמונה

• ספיריבה באסתמה

ד''ר שבתאי ורסנו
    29/12/2020

שלום,

ספיריבה ניתנת לחולים אסתמטיים קשים (דרגה 4 ו 5) כאשר הטיפולים האחרים במשאפים משולבים א מספיקים בכדי לאזן את המטופל. הם לא ניתנים במקום סטרואידים בשאיפה, אלא בנוסף. לאחר השגת איזון לאורך תקופה מספיק ארוכה ניתן לשקול ירידה זהירה במינון התרופות בתנאי שהאיזון נשמר.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• Clubbing בציפורניים- האם מעיד על חומרת מחלה
    שרון
    28/12/2020

שלום
    האם clubbing בציפורניים מעיד על חומרת המחלה? ברקע ild ללא הבחנה ספציפית
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• קלבינג

ד''ר שבתאי ורסנו
    29/12/2020

שלום,
    קלבינג יתכן במחלות שונות , ולא רק מחלות ריאה, והוא גם יכול להיות משפחתי/תורשתי. מה שקובע את חומרת ה ILD אלו הם סוג המחלה, הממצאים הרנטגניים ב CT ותפקודי הריאות המלאים- והתנהגותם לאורך ציר הזמן. הקלבינג הוא סמן משני.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טרכאוסטום בחולה סיעודי - משפחת ספיריבה
    אייל
    27/12/2020

שלום דוקטור,
    אבי חולה סיעודי מורכב עם copd וטרכאוסטום.
    בשנים האחרונות אני קורא הרבה על תרופות חדשות ממשפחת הספיריבה, המקלות על הנשימה ל 24 שעות.
    האם קיימת תרופה כזו שמתאימה לשאיפה דרך הקנולה?
    האם קיימת אולי תרופה פומית עם פעולה דומה?

הוספת תגובה

תמונה

• ספיריבה דרך טרכאוסטום

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/12/2020

שלום,

שלום,
    אין טיפול פומי מתאים.
    לדעתי כדאי להשתמש בספיריבה רספימט, שנותנת ענן של תרופה ולא מתז חזק.
    עם פה סגור לשאוף את הענן המותז דרך פתח הטרכאוסטום לאט וממושכות, לאחר נשיפה קודמת לריקון הריאות (לשם פינוי מקום לשאיפת החומר).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שיטת לקיחת משפאים בנשיפה- סימביקורט
    מיכל
    25/12/2020

שלום,
    האם כשלוקחים סימביקורט או רלבר בנשיפה הראשונה צריך לנשוף ממש חזק כמו בבדיקת תפקודי ריאות?
    כי הבנתי שצריך לרוקן לגמרי את הריאות.
    מה בעצם מומלץ לעשות?
    תודה מראש

הוספת תגובה

תמונה

• שיטה

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/12/2020

שלום,
    לפני שאיפה של כל משאף יש לנשוף החוצה אויר, אבל לאט, לא כמו בנשיפה המאומצת בבדיקת תפקודי ריאות. המטרה לפנות מקום בריאות לשאיפת החומר.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה