פורום פסיכיאטריה - יש לך שאלה?

הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• אמי בת 66- סובלת מדכאון וחרדה- עזרתך
    יעל
    21/09/2019

שלום רב,
    אמי סובלת כבר 17 שנה מדיכאון וחרדות.
    ב-16 השנים האחרונות נטלה את התרופה ויאפקס במינון של 37.5 מ"ג, וכשהייתה זקוקה הייתה נוטלת במקביל גם וואבן. והמצב היה יציב.
    לפני שנה המצב התדרדר והיא חזרה להרגיש דיכאון עמוק וחרדות.
    פנינו לפסיכיאטר פרטי שהוסיף לה כדור נוסף של ויאפקס וכן כדור של זנקס. המצב לא השתפר ואף חלה התדרדרות ובעקבות כך שינה הפסיכיאטר את הטיפול לברנטליקס וטיפות של קלונקס (שהקלו עלייה מעט אך מידי יום הגברנו את מינון הטיפות ללא ידיעה כי תרופה זו ממכרת בצורה מזעזעת) כשהבנו זאת התחלנו להוריד בהדרגה את הקלונקס עם תופעות לוואי מזעזעות של רעד חוסר שקט עצבנות ועוד. לאורך כל התקופה הזו נטלה כדורי שינה כיוון שאפילו לישון לא הצליחה. הברנטליקס לא עזר.
    בהמשך התאשפזה בשל יתר לחץ דם. שוב מחרדות אינסופיות שחלילה ׳יאשפזו׳ אותה (כי כבר היינו חסרי אונים).
    מכשלא ראינו שינוי החלטנו לעבור מידיו של הפסיכיאטר הפרטי לרפואה הציבורית משום שכבר היה חשש לפגיעה בחיים, וטענות שככה היא לא יכולה להמשיך לחיות.
    ברפואה הציבורית אנחנו מטופלים אצל אחת מראשי המחלקות ששינתה לה שוב את הכדור לציפרלקס. מה שלא עזר גם כן. ולבסוף חזרנו שוב לויאפקס אותו נטלה 16 שנה.
    אמי נטלה כחצי שנה ויאפקס 225 מ"ג ,כדור של מירו, חצי כדור של אריפלי וזאת בנוסף לכדורי לחץ דם. וכן נטלה אסיוול לפי צורך.
    המצב הוטב.
    אך בחודש האחרון חלה התדרדרות משמעותית, לא שמחה, מדוכאת, חרדה שזה לא יעבור לה, נשימות כבדות ושוב חוסר רצון שלה לחיות עם דיכאון עמוק שכזה. אותו היא לא יכולה לסבול.
    הוסיפו לה חצי כדור נוסף של אריפלי.
    לא עזר.
    שינו עוד פעם במקום אריפלי ל- למיקטל. לא עזר ואף הגביר את הדיכאון.
    כעת נדרשה להוריד בהדרגה את הויאפקס, ולהישאר עם כדור של מירו,
    הסבל היומיומי גדול,
    איננו יודעים מה הכדור הבא................ והאם הוא יעזור.....
    אנחנו פשוט במבוי סתום מנסים לעודד אותה ככל שאפשר ולהגיד שבסוף נמצא את הפתרון.
    היא מאוד סובלת. וגם בזמן שהיה יותר טוב, זה עדיין לא היה ה׳טוב׳ שהיא זוכרת ומכירה.
    עצוב לי מאוד,
    אני לא יודעת איך לסייע לאמי ומה לעשות מעבר לזה.
    כל פסיכיאטר אומר משהו אחר. ולכל אחד ארסנל התרופות שלו. שלא בהכרח מתאים לה. (והיא בתגובה רוצה לעבור פסיכיאטר בכל פעם שלא עובד)
    מפחיד לחשוב שאולי לא יימצא פתרון.
    היא סובלת מאוד.
    ואנחנו אובדי עצות.
    מה עושים במקרה כזה?
    והאם יש לך המלצה לכדורים שאולי יוכלו לסייע לה שאוכל לשאול את הפסיכיאטרית המטפלת.
    ניסיתי לפרט כמה שאפשר כאן.
    אשמח לתגובה שאולי תכווין ותגיד מה עושים במקרה כזה...
    חשוב לציין שהיא עטופה במשפחה ששם בשבילה, היא לא נמצאת לבד אפילו דקה ביום,
    יש לה את כל האמצעים הכלכליים לאפשר כל מה שתרצה.
    הייתה אצל פסיכולוגית, הילינג, דיקור, קאוצ'ינג, כל דבר שיוכל לסייע...
    אבל שוב,
    הבעיה קשה, ראינו אור בקצה המנהרה אך גם זה כבה...
    מתפללים שימצא הכדור ומנסים להרים את רוחה בכל עת,
    לא יכולה לראות את אמי, שכולה טוב, נתינה לזולת, חברותית, אהובה, עם שמחת חיים ככה דועכת.
    אנא,
    ייעץ לי מה עושים במקרה כזה...
    תודה רבה!

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

• דכאון עמיד

ד``ר בן עמית
    28/09/2019

שלום יעל,
    מתנצל שכתבת כל כך מפורט ויפה, ואני עונה כה קצר. התשובה היא שייעוץ תרופתי במקרה כזה מורכב דורש שעה של פגישה ודיון מעמיק. אין לי תשובה פשוטה, פרט לכך שאשמח להפגש ולתת את חוות דעתי. זאת אינה שאלה כללית שאפשר לענות עליה כאן.
    תודה,
    ד"ר עמית

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הורדת איטומין ורבע ציפרלקס תופעות בגוף
    נירית
    21/09/2019

שלום רב.
    לאט לאט אני בתהליך הורדת תרופות,לא לגמרי ולא בבת אחת. הרופא הוריד לי לפני שבוע רבע איטומין ותוך כמה ימים את כל האיטומין הוא היה נותן לי חצי איטומין. בנוסף הרופא הוריד לי לפני שבועיים רבע ציפרקלס ולשינה והרגעה הוא נתן לי לוריוון. שאני קמה בבוקר אני מרגישה טוב אבל בהמשך היום אני מתחילה להרגיש תופעות בגוף של חרדה,בוכה הרבה,התייעצתי עם הרופא והוא אמר שזה לוקח זמן. תוך כמה זמן הורדת איטומין משפיע לטובה וגם רבע ציפרלקס? אשמח גם לטיפ קטן איך להקל על הלחץ של התופעות בהמשך היום.אני מודה לך ומאחלת לך שבוע נפלא

הוספת תגובה

תמונה

• זמן השפעת אטומין וציפרלקס

ד``ר בן עמית
    28/09/2019

שלום,
    אלה בדיוק שאלות שלדעתי הרופא המטפל צריך ואמור לענות עליהן, מכיוון שהוא מכיר אותך ואת כל סיפור הרקע. באופן כללי - הפסקת אטומין צריכה לעבוד מיידית (כמה שעות לאחר הנטילה האחרונה, אין יותר השפעה). ציפרלקס משפיע תוך 2-4 שבועות, אבל אם המינון נמוך - יתכן ולא ישפיע. כאמור - על הרופא המטפל לתת מענה לשאלות אלה, ואם לא - אשמח להפגש ולייעץ. זה מאוד תלוי במקרה.
    בברכה,
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קספליון טריויאקה
    נןייה
    21/09/2019

האם זו אותה זריקה.
    מדברים על טריויטקה שעולה 6 אלף לא בסל אבל היא ל3 חודשים.מה ההבדל בינה לבין קספליון

לקביעת תור
    סגירה
    קספליון טריויאקה

הוספת תגובה

תמונה

• טריויטקה טריויאקה

ד``ר בן עמית
    28/09/2019

שלום,
    לצערי לא שמעתי לא על תרופה בשם טריויטקה ולא על טריויאקה. אשמח אם תוכלי לכתוב באיות מדוייק - בעברית ובאנגלית. יש המון תרופות שנשמעות אותו הדבר, וחשוב לדייק, בכדי שאבין במה מדובר.
    תודה,
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פריסטיק ולדוקסן
    נטע
    19/09/2019

שלום דר,
    נטלתי את כל התרופות הקיימות בארץ לטיפול בדיכאון ובחרדות קשים מאוד ועמידים. מאות שילובים ומינונים כולל מייצבים ואנטיפסיכוטיים ולפרקינסון וקשב וריכוז שלא הועילו. רק נרדיל הועילה ואפשרה תפקוד אך גרמה להתעלפויות וחבלות קשות. האם יש חידוש בתרופות פריסטיק או ולדוקסן ויש טעם לנסותן?
    תודה רבה על המענה!

לקביעת תור
    סגירה
    פריסטיק ולדוקסן

הוספת תגובה

תמונה

• פריסטיק ולדוקסן

ד``ר בן עמית
    28/09/2019

שלום נטע,
    לא ידוע לי על חידושים בתרופות הללו. אשמח להפגש לייעוץ בנוגע למציאת אפשרות נוספת לטיפול בדכאון עמיד, אם תרצי.
    תודה,
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• גבבנטין ..מתי מתחילים בשיפור
    סמיר אגא
    24/09/2019

שלום רב,
    עקב כאב נוירפאטי שני רופאים נוירולוגים המליצו על התרופה גבבנטין
    התחלתי בכדור שלושה ימים..אחר כך שניים ושלוש.
    כמעט לקחתי עד היום 15 כדורים מתי אתחיל להרגיש בשיפור אם זה יעזור.

הוספת תגובה

תמונה

• הפחתת תופעות לוואי של כדורים
    אורן
    24/09/2019

שלום רב
    האם ספורט כמו ריצה שחייה ועוד ספורט אחר יכול להפחית תופעות לוואי של כדורים למינהם ? או עלול לגרום לתופעות ליהות יותר קשות ?

הוספת תגובה

תמונה

• כדורים מתח חרדה ספורט
    רפי
    24/09/2019

שלום
    כדורים ממשפחת הבנזודיאפינים
    כדורים כמו לוסטרל ציפרלקס מה עושים למוח
    שביכולתם להפחית חרדה ועוד סימפטומים מעכבים משהו במוח ? מעלים משהו במוח ?
    ופעילות גופנית כגון ריצה מה עושה למוח שביכולתה להוריד חרדה ועוד סימפטומים מעלה משהו במוח ?

לקביעת תור
    סגירה
    כדורים מתח חרדה ספורט

הוספת תגובה

תמונה

• לימודי משפטים , עבר נפש
    א.ש
    19/09/2019

כשהייתי בן 14 , אושפזתי במחלקה פסיכיאטרית ונתנו לי שם אבחון של סכיזופרניה . מאז אני יציב ובריא ועם רישיון נהיגה
    אני רוצה ללמוד בעתיד משפטים ולהיות עורך דין , אבל אני מפחד שיעשו לי בעיות בגלל העבר נפשי .
    מה עושים במקרה כזה ?

לקביעת תור
    סגירה
    לימודי משפטים , עבר נפש

הוספת תגובה

תמונה

• עבר נפשי ומשפטים

ד``ר בן עמית
    19/09/2019

שלום,
    קשה לדעת מה אבחנתך - האם סכיזופרניה או לא. בכל מקרה, גם אם אתה לוקה בסכיזופרניה, לא ידוע לי על מניעה שתהיה עורך דין.
    בהצלחה,
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שכן מדבר אל עצמו בקביעות
    דנה
    16/09/2019

שלום רב,
    יש לי שכן כ-20 שנה. מתגורר בגפו.תמיד נראה קצת תמוה אבל אפשר היה לתקשר איתו והיה עונה לעניין. הוא נהג תמיד לפתוח איתי בשיחה וגם עם שכנים אחרים, אבל נשמע די נורמלי. במשך השנים לפי "אבחנתי" התדרדר. כל פעם שעולה במדרגות או יורד הוא מדבר לעצמו ולפעמים לא ברור מה אומר.לפעמים צועק ממש רב עם מישהו דמיוני. גם מחלון דירתו אני רואה אותו צועק ורב עם מישהו דמיוני. יש לו אופנים שנים והוא מתנייד איתם לכל מקום, קונה בסופר ויתכן שכל השנים עובד בעבודות מזדמנות.
    הפחד שלי שהוא יכול להיות מסכון ויפגע במישהו.
    לדעתי אף אחד מהשכנים לא מתייחס אליו ואין לי מושג אם הם מודעים למצבו.?
    האם אני כשכנה יכולה לסייע לו ? להתערב? לחשוש?
    ההתנהגות הזו שנים רבות ולא ידוע לי על אלימות כלפי מישהו
    בעבר כאשר נראה יותר בסדר עוד תקשרתי איתו קצת.
    היום אני נמענת.
    האם יש אפשרות לדווח לגבי מצבו ?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    שכן מדבר אל עצמו בקביעות

הוספת תגובה

תמונה

• שכן מדבר אל עצמו

ד``ר בן עמית
    19/09/2019

דנה היקרה,
    בהחלט סביר שהוא במצב פסיכוטי, כמו קרוב ל-100,000 אנשים במדינת ישראל. יפה שאכפת לך ושאת "רואה" אותו, ואת בהחלט מוזמנת לשאול אם הוא בטיפול; סביר להניח שנעשו נסיונות לטפל בו, אבל לא מזיק לעודד. ככלל, מרבית המטופלים הפסיכוטיים אינם מסוכנים לאיש, וזכותם להיות פסיכוטיים, אבל עלינו כחברה להציע להם אפשרות אחרת.
    בהצלחה,
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם יש לתרופה explion תופאות לוואי של חוסר אונות?
    צ.ב.
    15/09/2019

שלום רב, בני קיבל explion לאחר שלושה אישפוזים שבעברו קיבל כדורים וראינו שיש לו תופאות לואי של רעידות לכן הוחלט על זריקה, הוא קיבל הבחנה של דו קוטביות , שלוותה עם שימוש וזה מה שגרם למחלה להתפרץ.
    לאחרונה הוא סיפר לבעלי שישנה בעיה של חוסר אונות האם יש לזה השלחות של התרופה?

הוספת תגובה

תמונה

• Xeplion ואין אונות

ד``ר בן עמית
    19/09/2019

שלום,
    רוב התרופות הפסיכיאטריות משפיעות על התפקוד המיני. אין אונות אינה תופעה נפוצה של Xeplion, אלא הפרעות אחרות (כמו עיכוב בשפיכה וכו'), אבל בהחלט יתכן. מציע לדון בכך עם הפסיכיאטר המטפל.
    בהצלחה
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ריספונד או סרקוואל
    שיר
    15/09/2019

שלום ד"ר לאחותי יש התקפי מניה שחוזרות לה פעם בשנה כבר 5 שנים רצוף.. זה השנה החמישית.בערך באותם תאריכים. אנחנו המשפחה מאוד עייפים נפשית מההתקפים הללו. כל שנה היינו מטפלים בה בריספונד 3 מג
    השנה הבאנו לה 2 מג 1 בבוקר ו1 בלילה ולא רואים ממש שיפור השנה. כל פעם היא נראית בסדר ואז מתחילה לדבר שטויות והתחילה השנה מה שלא היו לה שנות קודמות לדבר על זה שרוצים להרוג אותה ושהיא פוחדת. אין לה שקט נפשי כל פעם הולכת ממקום למקום. לא נרדמת. ישנה מעט.שעה-שעתיים ביום.מביאים לה הפעם גם כדורי שינה. מה ששנות קודמות לא הבאנו. התחיל להיות לה תנועות לא רצוניות בגוף.ובחילות ורצון להקיא כל בוקר. התייעצנו עם הרופא על התופעת לוואי הללו והחליף לה לסרקוואל 400 מג. עכשיו יש לי כמה שאלות.
    האם בגלל ששינינו ל2 מג השנה. זה מה שיכל לא לתת לנו לראות את השיפור?
    והאם המינון יחסית ל2 מג ריספונד גדול?
    האם באמת לסרקוואל יש פחות תופעות לוואי?
    ואיך עושים מעבר בין תרופות? אשמח שתגיד לי גם רקע כללי מה חושב על מצבה ופתרון מקובל. תודה מראש!

לקביעת תור
    סגירה
    ריספונד או סרקוואל

הוספת תגובה

תמונה

• בחירת טיפול נוגד מאניה

ד``ר בן עמית
    19/09/2019

שלום,
    לצערי אין תשובה "על רגל אחת". ראוי שיהיה פסיכיאטר בתמונה, שיסייע בתהליך של ההחלפה התרופתית. ככלל 2 מ"ג של ריספונד ו-400 מ"ג של סרוקוול הם אכן מינונים דומים.
    בהצלחה
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תרופה לחרדה ודיכאון שאינה גורמת להשמנה
    גילה
    14/09/2019

היי....
    לפני שלוש שנים, קיבלתי מהפסיכיאטר ציפרלקס במינון 10 מג בעקבות התקפי חרדה וחרדה כללית. תוך חצי שנה העלתי 20 קילו.
    לאחר כמעט שנה הפסקתי את הכדורים על דעת עצמי. הגמילה הייתה בסדר. לא הורדתי את הקילוגרמים העודפים מאז.
    בחודשים האחרונים אני סובלת מדיכאון וחרדה שמתבטאת בחוסר שקט, דפיקות לב, שרירים מתוחים, חוסר חשק לפגוש אנשים, חוסר ריכוז.
    רופאת משפחה רשמה לי לוסטרל במינון 50 עם אופציה לעלות ל100. האם לוסטרל עשוי לגרום להשמנה???? אם ציפרלקס גרם לי להשמין, מגביר את הסיכוי שאשמין עם לוסטרל? האם לוסטרל מתאימה לתסמינים שתיארתי? האם יש תרופה לחרדה ודיכאון שאינה גורמת להשמנה?

הוספת תגובה

תמונה

• נוגדות חרדה והשמנה

ד``ר בן עמית
    19/09/2019

שלום,
    זה אינדיבידואלי, אבל כל התרופות מקבוצה זו יכולות לגרום להשמנה. זה שציפרלקס גרם להשמנה אכן מעלה את הסיכון שהדבר יחזור על עצמו, אבל אין לדעת. לפעמים משמינים כי החרדה דיכאה את התיאבון וכאשר החרדה עוברת התיאבון חוזר, וזה לא בגלל התרופה. אם רופא המשפחה לא יודע אני מציע להוועץ בפסיכיאטר, במסגרת פגישה.
    בהצלחה
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קלונקס במינון שבועי
    חרד גבהים
    14/09/2019

שלום,
    בן 45 סובל מחרדת טיסות, ומקפיד לקחת 2 כדורים 0.5 מג' אשר מקלים עלי מאוד לפני ובמהלך הטיסה.

מתכנן טיול בחו"ל משולב עם רכבלים להרי האלפים (הגבוהים...) ורק המחשבה וצפיה בסרטונים - וכבר מרגיש לי לא בטוח ומלחיץ.

השאלה אם אוכל במשך כשבוע וחצי לקחת בכל בוקר 2 כדורים של 0.5 בכדי להרגיש רגוע ולנטרל את הפחד המשתק כל כך.

שוב, בטיסות זה עובד (אמנם במטוס סגור וכמובן מנמנם במהלך הטיסה).
    השאלה אם בעזרת הכדורים אוכל "להתגבר" למשך כ-15 דקות, בשלב עליה ואח"כ ירידה ברכבל שקוף שרואים בו את הנוף (מדובר על גבהים של 2000מטר ויותר).

אני כל כך רוצה שהמשפחה תהנה ולא תפסיד את הנופים בגללי, ומצד שני שלא אהיה בהתקף חרדה שיהרוס לכולם את הטיול.

תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    קלונקס במינון שבועי

הוספת תגובה

תמונה

• קלונקס כמניעה

ד``ר בן עמית
    19/09/2019

שלום ידידי,
    אני לא בטוח שאני מבין את ההגיון, או שנטילה של קלונקס במשך שבוע וחצי - האמור להיות טיפול SOS - תעזור למשהו. אני גם צופה קושי תפקודי, כי התרופה מרדימה. אני חושב שצריך לבדוק את זה לעומק במסגרת פגישה.
    בהצלחה
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קלונקס לטיול במינון שבועי
    חרד גובה
    14/09/2019

שלום, בן 45 סובל מחרדת טיסות, ומקפיד לקחת 2 כדורים 0.5 מג' אשר מקלים עלי מאוד לפני ובמהלך הטיסה. מתכנן טיול בחו"ל משולב עם רכבלים להרי האלפים (הגבוהים...) ורק המחשבה וצפיה בסרטונים - וכבר מרגיש לי לא בטוח ומלחיץ. השאלה אם אוכל במשך כשבוע וחצי לקחת בכל בוקר 2 כדורים של 0.5 בכדי להרגיש רגוע ולנטרל את הפחד המשתק כל כך. שוב, בטיסות זה עובד (אמנם במטוס סגור וכמובן מנמנם במהלך הטיסה). השאלה אם בעזרת הכדורים אוכל "להתגבר" למשך כ-15 דקות, בשלב עליה ואח"כ ירידה ברכבל שקוף שרואים בו את הנוף (מדובר על גבהים של 2000מטר ויותר). אני כל כך רוצה שהמשפחה תהנה ולא תפסיד את הנופים בגללי, ומצד שני שלא אהיה בהתקף חרדה שיהרוס לכולם את הטיול. תודה.

הוספת תגובה

תמונה

• מה ההבדל בין התקפי חרדה לחרדה וטורדנות כפייתית?
    נוי
    08/09/2019

שלום רב,
    אפשר להבין מה אלו התקפי חרדה שאנשים מספרים עליהם שאינם קשורים לocd? ממה הם נובעים? לי יש ocd וכמובן שהחרדות נובעות מכך שלא עשיתי טקס כמו שצריך.
    תודה מראש על המענה

הוספת תגובה

תמונה

• התקפי חרדה

ד``ר בן עמית
    12/09/2019

שלום,
    התקפי חרדה יכולים להגרם מכל דבר שמלחיץ - המנעות מטקס, חשיפה לכלב באדם המפחד מכלבים, מחשיפה לפיצוץ באדם הסובל מפוסט טראומה וכו'- או כך סתם, באנשים הסובלים מהפרעת פאניקה. ההתקפים מתאפיינים כמובן בתחושת פחד גדול, ותסמינים גופניים הנלווים לכך.
    בברכה,
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אבל אם כך

נוי
    12/09/2019

אני כל יומיים חווה ״התקף״ מהמנעות מעשיית טקס (Ocd) אין הגדרה שמפרידה התקף חרדה לחרדה חולפת? או שזה אותו הדבר?
    תודה על המענה!
    נוי

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה