פורום זאבת, לופוס - יש לך שאלה?

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• בדיקת דם LAC
    רות
    26/05/2011

שלום.מי שמקבל קומדין בגלל אפלא ולק חיובי שעבר אוטם בלב האים בודקים שוב LAC או שבגלל הקומדין מפסיקים לבדוק ואים בודקים צריך לציין שמקבלים קומדין? מדובר בגבר בן 70 שאבחן כאנטיפוספוליפיד סינדרום ולא לופוס.תודה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    בדיקת דם LAC

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקת דם LAC - ד"ר מולד

ד''ר יאיר מולד
    27/05/2011

רצוי לבדוק APLA (אלו בדיקות לאנטי קרדיוליפין, אנטי בטא-2-גליקופרוטאין ולאק LAC) לפני התחלת קומדין. נכון שקומדין יכול לשנות את תוצאת LAC ולכן מומלץ לא לבדוק LAC לאחר התחלת קומדין, אך הדבר אפשרי. קומדין אינו משפיע על רמת הנוגדנים הנ"ל בדם.
    בעקרון, לאחר קביעת האבחנה של תסמונת אפלא APLA אין צורך בבדיקות מעקב אחר רמת APLA בוודאי לא בטווח של חדשים.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איבחון לופוס
    רן 312
    16/05/2011

הראומטולוגית שלי איבחנה אותי כחולה לופוס על פי 4 או 5 קריטריונים:

1. דלקת פרקים אקוטית לפני שנתיים
    2. לויקופניה WBC -4
    3. טרומבוציטים - 159
    4. ANA חיובי ברוב הפעמים . בפעם האחרונה זה היה 2.7 אבל היו פעמיים שזה היה שלילי, וזו הסיבה שהוצאתי מהמחקר.
    5. תפרחת בגב - שעל פי ביופסיה של רופאת עור הבדיקה הראתה שהתפרחת היא לא קשורה ללופוס.

אנשים מסביבי אומרים לי שאני לא חולה לופוס. קצת קשה לחיות עם הדגל של חולה לופוס. למה ההתעקשות שזה לופוס.? בכל הפעמים ה-DNA DS היה שלילי, אין מחלות אוטואימוניות אחרות מלבד לופוס?

לקביעת תור
    סגירה
    איבחון לופוס

הוספת תגובה

תמונה

• איבחון לופוס - תגובה

ד''ר יאיר מולד
    22/05/2011

1. בהסמך על הקריטריונות לקביעת לופוס, הערכים של ספירת הדם שציינת אינה נמוכים מספיק כדי שיכללו בקריטריונים.
    2. ANA חיובי קיים במחלות שונות, לא רק בלופוס. האם נבדקו נוגדנים נגד Sm, Ro, La, RNP, APLA, centromere, Scl70?
    3. קיימים חולים שמחלתם אינה עונה על הקריטריונים להגדרת לופוס, אך בכל זאת הריאומטולוג מאבחן את מחלתם כלופוס או Lupus-like ונותן טיפול כמו בלופוס.
    4. אנטי DNA שלילי אינו תומך באבחנה של לופוס, אך אינו שולל אבחנה זו. הוא קיים בכ- 60% מכלל חולי לופוס ורמתו בדם משנה לאורך זמן.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ANA
    מאושרת
    20/05/2011

חולת לופוס כבר 8 שנים. קבוע מבצעת ANA ברוב הפעמים התוצאות חיוביות. לעיתים רחוקות שלילי. בפעם האחרונה יצא bord. האם תוכלי לפרט לי מהי הרמה של ana bord אף פעם במעבדה לא רושמים את הרמה במספרים.
    אשמח לדעת
    א. במספר ana bord
    ב. במספר ana positive
    ג. במספר ana negetive

פעם אחת רוצה להבין.
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    ANA

הוספת תגובה

תמונה

• ANA - ד"ר מולד

ד''ר יאיר מולד
    22/05/2011

ANA חיובי בכמעט כל חולי לופוס.
    ANA נבדק למעשה לצורך אבחנה של לופוס, ומרגע שהאבחנה מבוססת אין צורך לחזור על בדיקת ANA.
    ANA נבדק במעבדות שונות בשיטות שונות, שחלקן אינו רגיש מספיק. שיטת הבחירה לבדיקת ANA נקראת אימונוטפלורוסנציה (FANA) ורמת ANA שווה או מעל 1:80 נחשבת חיובית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השפעה של סטראוידים- דחוף!
    יעל
    19/05/2011

שלום רב, ותודה על הענותכם.

אני חולה בספק לופוס, ובוודאות במחלת משנה של לחץ בראש, הגורם לכאבי ראש ועוד.
    מבחינת ה"ספק לופוס" (שקיעה מעט מוחשת, CRP גבוהה, C3 נמוך מאד) אני מרגישה חום בין 37-38, תחושת חולי, כאבי פרקים ברורים, תחושת קוצר נשימה.

עקב הספק, התחלתי בהמלצת הרופאים פרדניזון 60 מ"ג למשך שבוע , ולבחון את השפעתו, קשה מעט לבחון זאת, מכיון וכבר מלכתחילה יש לי ימים טובים וימים רעים.

בכל מקרה, בוודאי ולא חל שיפור קיצוני ומידי, ורק עכשיו לאחר 6 ימים של פרדניזון, אני רואה כי החום יורד (אם כי גם לא נעלם- אלא יורד מ 7.6 ל 7.1) התחושה הכללית טובה יותר, וכן התופעות של הכאבים מהלחץ בראש משתפרות מעט, מצד שני- כאבי הפרקים עדיין קיימים.

אני נורא מתלבטת אם לנסות להמשיך עם הסטראוידים, מכיוון שעד שבוע אני יכולה להפסיקם ללא הדרגה, ובכך להמנע מהמשך תופעות לוואי.
    שאלתי היא , האם יתכן כי ההשפעה של הסטראוידים היא אינה מידית אלא מצטברת? האם כדאי לתת צאנס?

ממרבית החולים אני שומעת על השפעה מידית ומסאיבית...

לקביעת תור
    סגירה
    השפעה של סטראוידים- דחוף!

הוספת תגובה

תמונה

• השפעה של סטראוידים - ד"ר מולד

ד''ר יאיר מולד
    22/05/2011

C3 נמוך בדם יכול להיגרם ממספר סיבות, בד"כ בגלל נוכחות מכלולים-חיסוניים בדם, במחלות מסוימות, שלופוס היא רק אחת מהן. חום, כמובן, נגרם מסיבות רבות ובראש ובראשונה יש לשלול מחולל זיהומי לחום.
    יש מקום, אם טרם נעשה, לברור מקיף לתלונותיך, הכולל גם בדיקת סיבה אוטואימונית. את זקוקה לברור מקיף ע"י פנימאי (יתכן במסגת אשפוז) תוך שילוב יועצים שונים, כולל ריאומטולוג ומומחה למחלות ריאה (בגלל קוצר נשימה).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אפלא
    רו
    19/05/2011

שלום.למי שיש לופוס ואפלא חיובי ומקבל פלקווניל בלבד.האים הפלקווניל אמור להוריד את ערכי האפלא?ואים מקבלים טיפול בקומדין זה אמור להוריד את ערכי האפלא?ואים מקבלים קומדין ועדין אפלא IGMחיובי זה אומר שלקומדין אין השפעה על ערכי האפלא? מקווה לקבל הסבר. תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    אפלא

הוספת תגובה

תמונה

• אפלא - ד"ר מולד

ד''ר יאיר מולד
    22/05/2011

1. APLA חיובי בכ- 40% מחולי זאבת ועשלעצמו אינו מחייב טיפול, אלא אם היו תופעות של קריש דם ורידי או עורקי (טרומבוזיס, פקקת)
    2. פלקווניל ניתן ככלל לכל חולי לופוס. בין היתרונות הרבים של פלקווניל, יש לתרופה זו השפעת מסוימת על הקרישיות0יתר בגלל APLA
    3. פלקווניל אינו משפיכ על רמת נוגדני APLA בדם
    4. קומדין אינו משפיע על רמת נוגדי APLA בדם, אלא בולם את הנטיה לקרישיות יתר בגלל APLA ע"י עיכוב יצירת חלק מגורמי הקרישה בדם
    5. רמת נוגדני APLA יכולה להשתנות, ואף להפוך לשלילי במשך הזמן, בדומה לשאר הנוגדנים בלופוס

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כאבים בחזה
    אגם
    19/05/2011

שלום אני חולת לופוס בת 32 כבר כמעט שבוע יש לי כאבים בחזה שמלווים אותי כל היום ולפעמים פתאום זה מתגבר מין כמה שניות של לחץ חזק עם הרגשה שהלב כאילו מחסיר פעימה ( סליחה על התיאור המוזר פשוט לא יודעת כל כך איך לתאר את זה) אין לי כוח לזוז ואני נורא נורא חלשה וחיוורת. עשיתי לפני שלושה שבועות הולטר לב שהראה סינוס טכיקרדיה עד 153 במהלך היום ובלילה הדופק יורד ל ורמה. באקו לב אחרון שעשיתי לפני כמה חודשים היה תפליט פריקרדיאלי אבל הוא היה ממש קטן. אני מטופלת הפלקווניל מתתרוקסט לפרדניזון. אני לא יודעת מה לעשות עם הכאבים זה ממש כואב ומחליש. האם זה קשור ללופוס? נתנו לי תור לקרדיולוג רק בסוף החודש האם לחכות או לגשת למיון שממש לא בא לי?

לקביעת תור
    סגירה
    כאבים בחזה

הוספת תגובה

תמונה

• אגם שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    19/05/2011

אופייני במחלת לופוס/זאבת כאבים בחזה ממקור דלקת של מעטפת הלב או מעטפת הריאות. הכאב ממושך,לעיתים מתגבר בנשימה, ואינו קשור למאמץ. בעבר היה לך תפליט בפריקרדיום- נוזל מצטבר במעטפת הלב. יתכן ושוב יש התלקחות של הדלקת כחלק מזאבת/לופוס.
    יש לפנות בהקדם לראומטולוג המטפל.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מאובחן לופוס
    רן 312
    15/05/2011

שלום שמי רן. באוקטובר האחרון אבוחנתי כחולה לופוס. הכניסו אותי למחקר , ואז בעקבות בדיקות דם במחקר שהראו ש-ANA שלילי הוציאו אותי מהמחקר. אף על פי כן הראומטולוגית שלי מתעקשת שיש לי לופוס ולכן אני עדיין על פרדניזון . 5 מ"ג פעם ביומיים. אגיד לכם את האמת אני סובל בעיקר מחרדות . אני מטופל ברפואה משלימה בקופת חולים. אני רוצה לדעת האם אני יכול לתפקד כבן אדם רגיל. אני רוצה להשתלב בשוק העבודה. אני הולך לעבוד באבטחה . אני חרד שאני לא יכול . מישהו יכול לעזור לי בחוסר הוודאות הזו?

לקביעת תור
    סגירה
    מאובחן לופוס

הוספת תגובה

תמונה

• מאובחן לופוס - ד"ר מולד

ד''ר יאיר מולד
    15/05/2011

1. לא מסרת פרטים על סמך מה נקבעה האבחנה של לופוס לגביך. ממליץ לפנות לראומטולוגית המטפלת בך לגבי זה ולברר את הצורך בהמשך פרדניזון.
    2. ההגבלה היחידה לגבי אורח החיים של חולה לופוס היא, להימנע מחשיפה לקרינת השמש. אין כל הגבלה בפעילות גופנית או בסוג העבודה.
    3. אם אתה סובל מחרדה- פנה לרופא המשפחה לקבלת טיפול נוגד חרדה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לופוס, APLA וטחורים
    לילי
    15/05/2011

האם יש קשר בין לופוס, APLA וטחורים?
    אציין כי הטחורים מגיעים עקב שלשולים רבים ותכופים. האם יש קשר גם לזה ולמחלות הנ"ל.

שאלה נוספת - אני נוטלת קומדין במינון של 70 מ"ג לשבוע - האם יש קשר בין הקומדין לטחורים?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    לופוס, APLA וטחורים

הוספת תגובה

תמונה

• לילי שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    15/05/2011

אין קשר בין טחורים ומחלת זאבת/לופוס או תסמונת נוגדי פוספוליפידים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות מוזרות
    רונן
    11/05/2011

ראשית אודה לכם מאוד על תשובתיכם אליי, אני פשוט די במשבר שכן אני סובל מזה כשנתיים מתפקוד פיזיולוגי מאוד ירוד ועדיין אין לי מזור בהמשך לבדיקות שערכתי קיבלתי ANAN IFA שלילי בבדיקה שבודקת את כל הנוגדנים הANA חיובי והRNP A RNP -7.8חיוביים וכן RF 26 יש לציין כי בבדיקה שבודקת את כל הנוגדנים קיבלתי תשובה חיובית פעמיים ואותם הערכים . רק הANA IFA שלילי מכאן שאחת הבדיקות לא אמינה ובכן מה הסבירות שאחת אמינה מהשנייה ובכן אני ממש במצב של חוסר אונים והאמת גם כך הרופאים שלא רואים קשר בין הקליניקה שלי(סחרחורות , סינקופה, קשיי נשימה לעיתים, כאבי שרירים ומפרקים וכד'- קיבלתי אבחנה של פיברומילאגיה). יש לציין שבדיקות משלימות יצא כי C3 ןC4 תקינים וכן נוגדנים אחרים של קרדיוליפ ואי גי אם ועוד .....
    האם יש סיכוי לריפוי . התפקוד שלי ירוד פוגע בסביבתי (ילדים אישה וכד')אנא אם יש עיצה או כיוון מחשבה שאני צריך להוסיף ולבדוק סליחה על הטרחה ותודה על השירות רונן.

לקביעת תור
    סגירה
    תוצאות מוזרות

הוספת תגובה

תמונה

• רונן שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    15/05/2011

ANA IFA זו בדיקה ספציפית למחלה אוטואימונית כמו זאבת/לופוס.
    כש-ANA IFA שלילי- הסיכוי לזאבת/לופוס אפסי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פענוח בדיקות
    דפנה
    13/05/2011

שלום,
    אשמח לעזרה בהבנה של איפה אני נמצאת עד שהראומטולוג המטפל יהיה זמין (השביתה...)

אני אחרי הריון שני, ובגלל כאבי פרקים מפושטים, פניתי לראומטולוג כדי לבדוק מה המצב, אם אין חו"ח התפרצות.
    בבדיקות האחרונות DNA ds Ab חיובי בטיטר 1:20, שמעולם לא היה עד כה חיובי.
    בעבר ועדיין - ANA חיובי, ANTI TPO חיובי, ENA חיובי, ANTI JO-1 חיובי, ו LAC גבולי
    (בנוסף - פקטור2 ו- MTHFR הטרוזיגוטית, ועברתי PE תחת קלקסן בהריון, בלי קשר למצב האימונולוגי)

מה שמדאיג אותי הוא ה DNA ds Ab חיובי, אשמח להסבר
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    פענוח בדיקות

הוספת תגובה

תמונה

• דפנה שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    15/05/2011

במידה ואובחנת בעבר כסובלת מזאבת/לופוס- יתכן ומדובר בהתלקחות.
    לאחר הריון- מצפים יותר להתפתחות או התלקחות בזאבת/לופוס.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מרגישה לא טוב
    יעלה
    10/05/2011

לופוס ברקע של 11 שנה-לא כל כך יודעת מה לעשות. אני מטופלת כבר 4 חודשים בערך במטטרוקסט ( IM( כרגע במינון של 20 מ"ג בפלקווניל ופרדניזון. המתתרוקסט שיפר מאוד את כאבי הפרקים אך בימים האחרונים הכאבים חזרו ללא כל אודם ונפיחות ואפילו הופיעו בלילה מאוחר. בנוסף אני כל כך עייפה כל הזמן כל הזמן רוצה לישון ואכן ישנה המון!!!!!! וגם כשאני מתעוררת עדיין מאוד עייפה. הבדיקות שעשיתי לפני שבוע וחצי לא הראו משהו מיוחד- שקיעת דם תקינה, סי ר פי ממש טיפה מעל הנורמה, C3 85, המוגלובין 11.5 וכל השאר תקין . אני נורא מפחדת שמא ה MTX הפסיק להשפיע. האם לחכות שהתקופה תעבור? האם ללכת להיבדק? מרגישה חולה רוב הזמן וחלשה כמו סמרטוט

לקביעת תור
    סגירה
    מרגישה לא טוב

הוספת תגובה

תמונה

• מרגישה לא טוב - תגובה

ד''ר יאיר מולד
    10/05/2011

עייפות וכאב כללי יכולים להיגרם מסיבות שאינן קשורות באופן ישיר ללופוס. רצוי להיבדק אצל רופאך כדי לשלול סיבות אחרות להרגשתך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• RE מספר שאלות
    רות
    08/05/2011

שלום.תודה על ההסבר המפורט.

לקביעת תור
    סגירה
    RE מספר שאלות

הוספת תגובה

תמונה

• RE מספר שאלות - תגובה

ד''ר יאיר מולד
    09/05/2011

בריאות ושלום

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מספר שאלות
    רות
    08/05/2011

שלום.יש לי מספר שאלות ואני מקווה לקבל הסבר.שאלה ראשנה היא האים חולה לופוס בן 67 שמאובחן כבר 8 שנים ומטופל רק בכדור פלקווניל אחד והמחלה לא פעילה האים לחץ נפשי יכול לגרום לירידה של הכדוריות הלבנות למרות שאין שינוי בהרגשה הכללית ושאלה שניה האים ככל שמתבגרים רמת הנוגדנים של C3 תרד בחולי לופוס?שאלה שלישית מה זה הבדיקה IGA? והאים ככל שהערך נמוך בחולה לופוס זה יותר טוב או פחות טוב?ושאלה אחרונה היא האים ככל שעריך ה PT% יותר גבוה זה פחות טוב כשמקבלים כדור אספירין 100M"G בלבד? מקווה שאקבל תשובות ברורות תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    מספר שאלות

הוספת תגובה

תמונה

• מספר שאלות -ד"ר מולד

ד''ר יאיר מולד
    08/05/2011

1) לחץ נפשי אינו משפיע על ספירת הדם. ירידה בכדוריות הדם הלבנות היא אחד מביטויי לופוס, אך יכול להיגרם מסיבות אחרות גם כן, כמו תרופות, חוסר ויטמין B12
    2) רמת נוגדנים או רמת C3 C4 אינם מושפעים ע"י הגיל
    3) IgA הוא תת קבוצה של אימונוגלובולינים בדם, שהם כלל הנוגדנים בדם. חסר מלידה של IgA מהווה את אחד מגורמי הסיכון להופעת לופוס . ערך נמוך מעיד על חסר של נוגדנים אלו.
    4) אספירין אינו משפיע על בדיקות דם, ובכללן אינו משפיע על בדיקות של תפקוד קרישה PT, PTT . ערך תקין של PT הוא בסביבות 100%

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מחלה אוטואימונית והסרת שיער בלייזר
    שרון
    05/05/2011

שלום רב,
    ברצוני לשאול האם יש בעיה כלשהי לבצע הסרת שיער בלייזר למי שחולה במחלה אוטואימונית . האם קיימת השפעה כלשהי לרעה.
    אני לא מוגדרת כחולה אבל נמצאת בתהליכי בירור (או כפי שהרופא אמר רואים שיש התחלה של משהו אבל כרגע עדיין לא נמצאה מחלה)
    תוצאות חריגות בבדיקות הדם: שקיעת דם 40 , 37.5 ASCA IgA 26.6 , ASCA IgG , Antinuclear Ab Adults 2.3 (עלה מ 1.6 בינואר ל 2 במרץ וכעת 2.3 ) , Immunoglobulin M 232 , Immunoglobulin G 1920 , Immunoglobulin A 498 , Smooth Muscle Ab POSITIV 1/160 (מבינה שזה גבולי)

ייקח זמן עד שאגיע שוב לרופא , ואשמח לתשובה מוסמכת

תודה רבה,
    שרון

הוספת תגובה

תמונה

• מחלה אוטואימונית והסרת שיער בלייזר - תגובה

ד''ר יאיר מולד
    06/05/2011

ריבוי התוצאות החיוביות, המתאימות למספר מחלות אוטואימוניות, מעלה סימן שאלה אם התוצאות אכן נכונות. לא ידוע על סיכון מיוחד להסרת שיער בלייזר במחלות אוטואימוניות, אך תפקידו וחובתו של זה שאחראי על הסרת השער ליידע אותך לגבי הסיכונים (והתועלת) בפעולה זו

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קדחת ים תיכונית fmf
    רחלי
    05/05/2011

אני סובלת מקדחת ים תיכונית ומטופלת בכולחיצין.רציתי לשאול איזה משככי כאבים ניתן לקחת בזמן התקף?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    קדחת ים תיכונית fmf

הוספת תגובה

תמונה

• קדחת ים תיכונית fmf - תגובה

ד''ר יאיר מולד
    06/05/2011

כל תרופה מקבוצת NSAID (נגזרות של אספירין, כגון וולטרן, נקסין, ארקוסיה, סלסקוקס, אטופן) במידה ואין הוריית-נגד. לכן על כל מקרה יש להיוועץ עם רופאך. שאלות נוספות בענין FMF נא להפנות לפורום דלקות מפרקים

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה