פורום פסיכיאטריה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

ד"ר בן עמית
ד"ר בן עמית
053-6834250
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר בן עמית
053-6834250 ללא פרסום בפורום

• הפסקת נרדיל בעקבות דימום מוחי
    גיא
    06/04/2019

שלום רב מזה כ5 שנים מטופל בתרופה מדור ישן הנקראת נרדיל לאחרונה לאחר כאבי ראש וצוואר עזים במשך שבועיים התגלה אצלי דימום מכלי דם בראש ודלקת בכלי הדם. הוחלט על הפסקת הטיפול במיידית. עברתי חודש וחצי של בירורים וניקיון הגוף שזה היה גיהנום לא אוכל לא נהנה מכלום מעשן המון הודרתי 12 קילו ממשקלי. לפני יום אחרי פגישה אצל פסיאטר הוחלט על שימוש בלוסטרל במינון הדרגתי עד שאגיע ל200 מג וזה יהיה המינון. על הלוסטרל הוחלט בעקבות בדיקה שביצעתי בשם פנרג'ן שבה בודקים דרך הדנא את מידת הצלחת הטיפול על מגוון רחב של תרופות ובסוף מקבלים דוח שמפרט את הסיכויחם של כל תרופה. מה שכן התחלתי לפני כיומיים את הלוסטרל במינון של 50 מג ואני אעלה הדרגתית. מאז שהתחלתי אני מרגיש החמרה במצב. ואלפרליד כבר לא מזיז לי אין לי תיאבון, סבלנות, ריכוז, מנוחה, חשק לכלום. האם זה תקין? האם יש משהו זאפשר לקחת להקלה כי ממש קשה לי
    תודה רבה

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר בן עמית - 053-6834250

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• תופעות לוואי לוסטרל

ד"ר בן עמית
    27/04/2019

גיא היקר,
    מצטער לשמוע על התלאות שעברת. בקצרה - אכן צפויה החמרה בזמן תחילת הטיפול בלוסטרל, כולל החמרה בחרדות. מכיוון שקשה לך, אני חושב שכדאי להיות בקשר יותר רציף עם איש מקצוע. אם מעוניין - אשמח לעמוד לשירותך ולהסביר יותר. בהצלחה, ד"ר עמית.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מצבי רוח משתנים במהלך היום
    דוד
    26/04/2019

שלום. לפני כחודשיים הועלה לי מינון הציפרלקס ל15 מג. כיום המצבי רוח שלי ממש משתנים במהלך היום ממצב רוח מצויין ללא חרדות להתקפי חרדה לא נעימים אפילו לפעמים מקיא מרוב חרדה. זה גם גורם לי לפחד לצאת מהבית מהחשש שאני אקיא. כל כמה שעות זה מתחלף אצלי ממצב של רוגע ומחשבות טובות להתקפי חרדה. מה עושים?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלות על כדורים פסיכיאטריים
    דניאל
    25/04/2019

אני לקחתי כמה שנים 20 מ"ג ציפרלקס ובהמלצת הרופא עובר ל20 מ"ג סרוקסט.
    1. מהניסיון שלך (גם כאלה שלוקחים יכולים להגיב), הרופא אמר לי שאני יכול לעבור ישר מציפרלקס 20 לסרוקסט 20 , ללא ירידה מתונה של הציפרלקס ועליה מתונה של הסוקרסט מכיוון ש2 הכדורים עובדים על הסרוטונין . החשש שלי שהתופעות לוואי יהיה קשות בהתחלה מכיוון שישר מתחיל על מינון של 20 מ"ג סוקרסט ללא עליה איטית. מה דעתך? האם יש לזה משמעות אם זה מעבר ישר או עליה איטית?
    2. הבנתי שמומלץ לקחת את הסוקרסט לאחר ארוחת הבוקר. ורציתי לדעת מה הסיבה שזה מומלץ לקחת דווקא בבוקר והאם אפשרי לקחת בערב?
    3. מבחינת זמן. האם זה קריטי לקחת את הכדור בשעה קבועה...מה המסגרת של ההפרש שעות שניתן לקחת כל יום את הכדור. אני מתכוון שאי אפשר לקחת בשעה קבוה בדיוק, האם הפרש של שעה, שעתיים זה בסדר? כלומר לקחת כל יום את הכדור בין השעות 9-11 בבוקר?
    תודה רבה!!!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• נטילה יתר מכוונת של תרופה אנטי דכאונית
    לין
    08/04/2019

שלום רב
    אני בת 36 לפני מס שבועיות פוטרתי ממקום עבודה בעקבות ריב עם האחראי עליי באותו יום כתבתי כמה דברים עליו בפייס תגובות לתמונות שלו וכמה הודעות לחבריו בפייס על כמה בנאדם רע הוא....ביקש שאמחק ומחקתי מה שיכולתי אתמול מתקשר אליי מגשר שאמר שיש תאריך תביעה ושאם אני רוצה נגיע להסכם....אני מאוד מאוד בלחץ מהעניין גם אם יתבע אותי כספית אין לי מה לתת לו כולה מקבלת נכות אין לי נכסים בנוסף אין לי שום תמיכה משפחתית וגם הוריי מבוגרים וחלים.
    בקיצור שאלתי כך בגלל שאיני יודעת איך אוכל להתמודד חשבתי ליטול כמה עשרות כדורי נוגדי דכאון שהצטברו אצלי? אם אעשה זות האם אאושפז בעל כוריחי? בהנחה שאם לא אמות?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• התמודדות עם לחץ

ד"ר בן עמית
    14/04/2019

לין היקרה,
    נשמע שאת במצוקה גדולה. צר לי שלא יכולתי לענות קודם, אבל פורום זה לא מיועד למקרי חירום. לצערי אין לי דרך ליצור איתך קשר, אחרת כך הייתי עושה; לכן אני מקווה שמצבך נכון לעכשיו לא התדרדר, ושאת קוראת הודעה זו. אם כך - קודם כל - הרגעי. פגיעה כלכלית ומשפטית תמיד עוברת, אולם פגיעה בבריאות - לפעמים סופית. ראיתי מאות מקרים של ייאוש, שלאחר חודש חלף, והוביל לחיים ארוכים ומאושרים. אז אני מאוד ממליץ שלא. נקודתית באשר לשאלתך - אם תקחי עשרות כדורים נוגדי דכאון, עושי להגרם לך נזק, שאינו רק מוות - למשל - הכבד שלך עשוי לההרס ותזדקקי להשתלה, יהיה לך דימום מוחי ותהפכי למשותקת, וכיו"ב. ואז תהיה לך גם את הבעיה המשפטית, שתראה פתאום קטנה מאוד, וגם נכות לצמיתות. אף אחד לא יאשפז אותך בכפיה, גם אם תהיי אובדנית, כי את לא במצב פסיכוטי. פשוט תהיי מאושפזת במחלקה פנימית, בחדר עם קשישים, ועם צינורות בכל מיני מקומות. אז אנא שקלי מחדש. ואם צריכה - את יודעת את הטלפון שלי, אשמח להפגש ולייעץ. בברכה, ד"ר עמית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

אורח
    14/04/2019

הפורום הזה זה לא המקום, אבל את מתארת מצוקה נוראית וצריכה פתרון, אז אני מקווה שמנהל הפורום יכניס את תגובתי.
    איך שתיארת את הבוס שלך, הוא לא הבן אדם הכי טוב בעולם בלשון המעטה ולכן עכשיו הוא מנסה להפחיד אותך ולנקום, וזאת מן הסתם למרות שיודע על הנכות ועל הקשיים שלך. אבל אין לך מה לפחד ממנו, או מעורכי דין ומגשרים מטעמו, אין לו על מה לתבוע אותך ואם ינסה יפסיד במשפט ודווקא הוא זה שצריך לפחד מתביעה מצידך.
    לכן אל תשתפי פעולה עם שום מגשר, תבהירי לו בצורה חד משמעית שאין לך על מה לעשות איתו הסכמים ולא תשלמי לו אגורה גם אם יהיה מאוד מפחיד.
    במקביל כדאי לך לבדוק איך אפשר לקבל ייעוץ משפטי בחינם - יש כמה אפשרויות כאלה במיוחד אם את סובלת מנכות. בייעוץ המשפטי יוכלו לבסס את מה שכתבתי כאן שאין לו עילה לתביעה ואולי אפילו יעזרו לך להגיש תביעה נגדית, שזאת הדרך הכי טובה להתגונן במקרה הזה. ואיך שאת מתארת את המצב ואת ההתנהגות של הבוס שלך, עורך דין מתנדב עם טיפה נסיון ימצא על מה לתבוע אותו כשתספרי לו את כל הסיפור עם כל הפרטים.
    בהצלחה !

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אבחנות שנות מיואש - התייעצות
    יוני
    06/04/2019

שלום לך דר.
    אני סובל כבר 6 וחצי שנים מחרדות מחשבות קשות אובחנתי ב5 סוגים של מחלות נפש שונות במהלך השנים האלה שתיתי מעל 20 כדורים שונים שילובים שום דבר לא עזר אפילו טיפה אין שיפור לקחתי מינונים דוגמא 300 פבוקסיל 60 פרוזק עם אוגמנטציות שונות של אנטי פסיכוטים לקחתי מירו מרוניל אנפרניל בקיצור הכל מהכל שום דבר אבל כלום לא תגיד היה שיפור רק החמיר ולקחתי כל כדור תקופה מעל ל3 חודשים מיאש הייתי אצל פסיכיאטרים גדולים מאוד אף אחד לא הצליח לאבחן אותי באמת ולתת לי משהו שיעזור מה עושים במצב כזה דר חיים ככה איאפשר לנהל אורח חיים תקין יאוש.😔

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• יש יאוש בעולם?

ד"ר בן עמית
    14/04/2019

שלום יוני,
    אכן נשמע מתסכל מאוד, אני מבין ללבך. לפעמים אין פתרון, אלא רק דרך להקל, ולפעמים הפתרון דורש לא רק תרופות, אלא שינוי באורחות החיים, הרבה פסיכולוגיה וכיו"ב. צריך למצוא מטפל טוב, ולהאזר בסבלנות. בהצלחה, ד"ר עמית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תרופות לדיכאון אמיד- התייעצות
    מיכל
    05/04/2019

שלום. שואלת עבור אימי. בת 77. דכאון אמיד. טופלה שנים רבות בנובריל אחרי ניסיון של תרופות רבות שלא עזרו. עם הנובריל הרגישה מצויין. בשלב מסויים הוסיפו ליתיום. לפני כמה שנים ייצור הנובריל הופסק ומאז ניסו מספר תרופות ללא הצלחה ביניהן סימבלטה, אדרונקס, אנאפראניל ועכשיו מלודיל. במקום הליתיום עקב בעיית כליות קלה נתנו למוגין. עד לפני כחודש וחצי קיבלה אנפראניל ולמוגין. למשך תקופה מסויימת הרגישה יותר טוב ואז עקב הדרדרות בדכאון הוחלף הלמוגין באריפליי. לאחר מס שבועות ללא שיפור הוחלף האנפראניל במלודיל. מצבה ממשיך להדרדר מבחינת הדכאון.
    האם ניתן לחזור מאריפליי ללמוגין יחד עם המלודיל ואיך מפסיקים אריפליי? לדעתי האריפליי דרדר אותה.
    והאם יש לך רעיון לאלו שהם שילובים בהתחשב בעובדה שנובריל עבד טוב?
    הפסיכיאטרית לא ככ יודעת כבר מה לעשות.
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• טיפול בדכאון עמיד

ד"ר בן עמית
    14/04/2019

מיכל היקרה,
    אכן נשמעת כמו דרך תלאות, והיכולת שלך לספר את הסיפור בצורה ברורה מאוד עוזר. קשה לי לצערי לתת תשובה עניינית, כי המקרה מורכב מאוד. תרופות מקבוצת הטריציקלים (כמו המלודיל, אנפרניל, נובריל) יעילות במצבים כאלה בדרך כלל; כתוספת ליתיום מצויין (ואפשר לשקול לחזור אליו), למוגין פחות מבוסס אבל אם עזר - יתכן ושווה. צריך לעשות זאת בפיקוח צמוד של פסיכיאטר. יש תרופות נוספות - כמו מעכבי MAO, וטיפולים לא תרופתיים שאני ממליץ עליהם - כמו טיפול בנזעי חשמל, שיעיל מאוד, בעיקר במבוגרים. בהצלחה! ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חוסר היענות לטיפול נוכחי - הודעת המשך
    דניאל מ.
    12/04/2019

בביקורי האחרון אצל הפסיכיאטרית המטפלת בי, הציעה להחליף טיפול ללוסטרל במינון של 100 מ"ג ליום, כמובן להתחיל ב-25 מ"ג ולהעלות המינון בהדרגתיות. האם זו חלופה טובה לדעתך? האם המעבר לתרופה זו ישפר אצלי את הפרעות החשיבה (ירידה משמעותית מאוד בזיכרון לטווח הקצר, בלבול, ריכוז ירוד, ירידה בהבנה של מידע שנאמר לי מפי אנשים, חשיבה מפוזרת ולא מאורגנת) שמהן אני סובל בשלושה-ארבעה חודשים האחרונים, שלדעתי החמירו כתוצאה מנטילת ציפרלקס במינון של 20 מ"ג ליום? כמו כן חלה אצלי גם החמרה משמעותית מאוד בעוצמת החרדה החברתית. עקב הניסיון הלא מוצלח שלי שהיה לי כבר עם התרופות האחרות (אנפרניל, ציפרלקס), לאחרונה פיתחתי חרדה אף מתרופות פסיכיאטריות, כיוון שאני חושש שהן כבר עלולות לא לסייע לי ואף להחמיר את תחושת חוסר האונים כתוצאה מהפגיעה בתפקוד המוחי (לדברי הפסיכיאטרית הפרעות אלו נובעות ממצבי החרדה).
    לסיכום, מעוניין לקבל חוות דעתך בנושא המעבר מציפרלקס 20 מ"ג ליום ללוסטרל 100 מ"ג ליום, האם קיימת סבירות שאחל להרגיש טוב יותר, התקפי החרדה יפחתו והתפקוד הקוגניטיבי ישוב להיות תקין? כמו כן מתי ואיך מומלץ ליטול את הלוסטרל? 100 מ"ג פעם ביום בבוקר או בערב, או 50 מ"ג פעמיים ביום בבוקר ובערב. אציין שבזמן האחרון אני נוטל גם קלונקס במינון 0.5 מ"ג (לא כול יום) והשיפור בהחלט ניכר וממש מקלה על מצבי החרדה הנוראיים ומסייעת לי להיות רגוע הרבה יותר מאשר ביום שבו אינני נוטל אותה. האם ניתן ליטול מינון זה בכול יום לפרק זמן של שבועיים, עד שאגיע למינון המקסימלי של לוסטרל?
    אשמח לתשובתך!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת נטילת ציפרלקס- ייעוץ
    רעות מנשרי
    23/03/2019

שלום, אני נוטלת ציפרלקס מספר שנים ובחודשיים האחרונים הורדתי כמובו בהדרגה ממינון של 10 מג ל5 מג. את הכדור אני לוקחת סמוך לשעות השינה. כבר תקופה ארוכה שקשה לי לקום בבוקר ואני סובלת מעייפות במשך שעות היום. מה ניתן לעשות?
    אני מעוניינת להפסיק עם הכדור.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת ציפרלקס

ד"ר בן עמית
    30/03/2019

שלום רעות,

באופן עקרוני ציפרלקס אינה תרופה מרדימה במיוחד, ולכן אני לא בטוח אם השפעתה קשורה בקושי שלך לקום בבוקר; יתכן וגופך מרגיש את הירידה במינון נוגד הדכאון, וגם זה חלק מהסיבה. הפסקת הטיפול או החלפתו תלויה בהיכרות איתך, עם הסיבה לטיפול מלכתחילה, שגרת יומך ומצבך קודם הטיפול, ולכן קשה לי לייעץ בפורום, כי זאת שאלה ספציפית. אשמח להפגש אם מעוניינת בייעוץ יותר פרטני. בברכה, ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת ציפרלקס- ייעוץ

רעות מנשרי
    02/04/2019

הבנתי שיש כדורים טבעיים בשם "לשיאה" מתמצית לבנדר. המטרה שלי היא כן לרדת מהכדור ולהתרגל לאמציים טבעיים בלבד. האם לדעתך שווה לנסות לקחת אותה או תוספים אחרים טבעיים לטיפול בחרדה?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לסיאה

ד"ר בן עמית
    04/04/2019

הי רעות,
    לצערי לא קיבלתי פידבקים טובים על יעילות הליסאה, אבל בהחלט לא יזיק לדעתי לנסות... אני לא מכיר הרבה אחרים - אולי ולריאן, ורמוטיב - אבל כאמור היעילות לא מדהימה, לצערי. בהצלחה, ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת ציפרלקס- ייעוץ

רעות מנשרי
    13/04/2019

ניסיתי לפנות אל רופא המשפחה שלי ולפסיכיאטר ושניהם לא מכירים את הלשיאה. למיטב הבנתי הלשיאה ניתנת אך ורק באמצעות מרשם מהרופא. אם כך ממי אני יכולה לבקש מרשם?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לחץ וחרדות לוסטרל- בירור
    Ronush
    12/04/2019

הי,,בת 36 התחלתי לסבול התקפי חרדה יומיומיים הבאים לידי ביטוי בתחושת מחנק, לחץ בחזה, מעין בועה שעולה בגרון וחונקת. ההתקפים בעיקר נובעים מלחצי היומיום, עודף משימות,לא יודעת לשחרר.... אינני בדיכאון אוהבת את החיים אבל הלחץ לא עושה לי טוב.
    לטיפול ראשוני התחלתי ציפרלרס בשילוב קלונקס היה מעולה אבל גרם להשמנה וחוסר חשק מיני. בגלל שגם הרגשתי טוב אחרי חודש הםסקתי וכאן התחיל הגלגל. עברתי למירו שעייף והשמין אותי ואז לברינטליקס שזה היה סיוט ממש גרם לי לכמו תחושת התקף לב.
    לפני כשבוע התחלתי לוסטרל 25 מג בשילוב לוריוון עד שני כדורים ביום. שאלותיי הן כאלה:
    1. יש לי תופעות לוואי של מעט החמרת החרדות, האם אופייני? כך דממש מצריך אותי לשני כדורי לוריוון ביום. האם נורמלי?
    עוד שבוע הרופא אמר לעלות למינון של 50 מג האם זה בסדר?
    מתי אני אמורה לחוש שיפור מהכדור?
    האם תופעות הלוואי הן לאורך כל חיי נטילת הכדורים או זמנית עד שהגוף מתרגל?
    תודה לעזרה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הפרעות בשינה וקנאביס- התייעצות
    יורם
    03/04/2019

ידיד טוב שלי סובל מבעיות שינה חריפות כבר שנים.טופל במעבדות שינה ונוירולוגים שונים. פנה למומחים באופן פרטי. האבחנה החוזרת מחזור השינה שלו שונה ממחזור השינה של רוב בני האדם .לאחרונה ניסה פעמיים שימוש בקנאביס רפואי שקיבל מחבר לניסיון. מאד עזר לו. כיצד ניתן לעזור לו לקבל טיפול בקנאביס רפואי בהשגחה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• קנביס לשינה

ד"ר בן עמית
    06/04/2019

שלום יורם,
    אכן קנביס יעיל מאוד לשינה, ובמדינות בהן הגישה לקנביס קלה, זוהי אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לשימוש. לצערי בישראל הפרעות שינה אינן התויה תקפה, ולכן זה דורש פניה לועדת חריגים של משרד הבריאות, וזה מטריח ומורכב, וסיכויי ההצלחה קטנים, שכן זהו "מדרון חלקלק", ורבים עשויים לבקש קנביס בגלל הפרעות השינה שלהן. אני מקווה שהרגולציה תאפשר זאת, כי זה טיפול נכון עבורו. הוא יכול כמובן להמשיך להשתמש באופן לא חוקי, אבל זה כאמור לא חוקי ודי יקר, אם כי יוכל להשתמש במשורה, אם ירצה. אשמח לייעץ טלפונית אם מעוניינים. להתראות, ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• רסיטל והחלפה לציפלרקס האם מומלץ?
    אבי
    02/04/2019

שלום בנוגע לחרדות האם ציפלרקס יכול לעזור איפה שרסיטל כבר הפסיק?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• ציפרלקס ורסיטל

ד"ר בן עמית
    04/04/2019

שלום אבי,
    בהחלט יתכן... שווה לנסות, בזהירות ובפיקוח.
    בהצלחה, ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• רסיטל והחלפה לציפלרקס האם מומלץ?
    יוסי
    02/04/2019

שלום אני נוטל רסיטל 40 מג כ14 שנה לחרדו. הוא כבר לא משפיע במידה מספקת ואני נאלץ להשתמש בקלונקס במינונים נמוכים. האם החלפה לציפלרקס יכולה לתת מענה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• האם ציפרלקס יעיל מרסיטל?

ד"ר בן עמית
    04/04/2019

שלום יוסי,
    למרות שאין מידע ברור, יתכן וציפרלקס יעזור היכן שרסיטל הפסיק; ההבדל לא צפוי להיות דרמטי, אבל לא יזיק לנסות, מאחר ומדובר בנגזרת מאוד דומה, ולכן לא צפוי נזק. בהצלחה, ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אדרונקס תופעות לוואי
    ר
    02/04/2019

היי
    אני מטופלת בסרנדה (100 מ"ג) ואדרונקס (2 מ"ג) בעקבות דיכאון והפרעות אכילה
    לאחרונה הפסקתי בטעות לקחת את הכדורים למשך יומיים וחוויתי עייפות קיצונית שלא עברה גם לאחר יותר מ12 שעות שינה.
    האם הפסקה של נטילת האדרונקס יכולה להיות הסיבה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• עייפות לאחר הפסקת אדרונקס

ד"ר בן עמית
    04/04/2019

שלום,
    אכן ניחשת נכונה - לדעתי זה בדיוק העניין.
    בברכה,
    ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תרופות פסיכיאטריות ותרופות נגד צרבת
    אורח
    25/03/2019

שלום רב,
    האם תרופות נגד צרבת וחומציות בקיבה, בפרט אומפרדקס, לנטון, פמוטידין/גסטרו וכן כדורי טאמס למציצה, עלולים להפריע לספיגה של התרופות שאני נוטל ל-OCD קשה או להתנגש איתם ? מדובר בציפרלקס+ויפאקס, לוריבן ובונסרין.
    האם ניתן לקחת את התרופות הפסיכיאטריות הקבועות שלי ביחד עם תרופה נגד צרבת או שצריך להמתין ביניהם זמן מסויים כדי לא לפגוע בהשפעתם ?
    ועוד שאלה - באינטרנט, בעיקר באנגלית, אפשר למצוא מקרים של אנשים שתרופות כמו אומפרדקס ולנטון גרמו להם תופעות לוואי פסיכיאטריות, בעיקר דיכאון וחרדה. האם זה משהו שצריך לחשוש מפניו ? יש לציין שכשניסיתי לקחת לנטון כמה שבועות ברציפות, התחלתי להרגיש החמרה בדיכאון וחרדה, אבל בהכירי את עצמי אני יודע שרוב הסיכויים שזה פסיכולוגי ולא אמיתי.
    כמו כן, כבר עברתי בירור גאסטרו כולל גאסטרוסקופיה ובדיקות נוספות ולא נמצאה סיבה לצרבות, לכן כל מה שנאמר לי זה לקחת תרופות לצרבת במידת הצורך.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• אינטראקציות תרופתיות

ד"ר בן עמית
    30/03/2019

שלום ידידי,
    עוד בטרם נדון באינטראקציות של נוגדי צרבת והתרופות האחרות - בעקרון לא מומלץ ליטול בונסרין, ציפרלקס וויאפקס באופן קבוע - כל אלה עלולים לגרום לתופעות לוואי ואף לסיכון, וכדאי להתייעץ בנושא עם איש מקצוע. חלק מתרופות נוגדות צרבת (למשל אומפרדקס) עלולות להגביר את רמת נוגדות הדכאון, כולל ציפרלקס, וגם להחמיר את תופעות הלוואי שלהן; זה לא קשור למועד נטילת התרופה. נשמע שהמקרה מורכב וצריך לנהל אותו מקרוב, כדי לשמור על בטיחותך ויעילות הטיפול; במידת הצורך אשמח לעזור. בברכה, ד"ר עמית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך

אורח
    30/03/2019

שלום ד"ר ותודה על התשובה,
    אני לוקח ציפרלקס ויפאקס ובונסרין לא ביוזמה שלי אלא בפיקוח של פסיכיאטרים מומחים. פשוט זה השילוב הכי טוב שבינתיים מצאו ל-OCD הקשה שלי. תרופות אחרות (נוגדי פסיכוזה במינון נמוך, אנאפרניל, לוסטרל) גרמו תופעות לוואי מעיקות עד בלתי נסבלות. ציפרלקס לבד לא מספיק לי כי 20 מ"ג לא עשו את העבודה מספיק טוב ולפי הוראת משרד הבריאות לא מעלים מינון מעבר ל-20 מ"ג, אז הוסיפו לי 75 מ"ג ויפאקס. נעשו כמה נסיונות ארוכים רק עם ויפאקס במינון עד 300 מ"ג, גם זה לא היה מספיק טוב. בנוסף יש לי בעיית שינה קשה שנובעת מהחרדה ובונסרין זה בינתיים הכדור היחיד שעוזר לי לישון בלי לעשות יותר גרוע. נוסו גם סרקוול, זיפרקסה, איטומין, נוזינן במינונים נמוכים, שאמנם הפילו אותי למיטה, אבל גרמו לעייפות קשה במשך היום עד חוסר תפקוד ובאופן פרדוקסלי החמרה בחרדה. ניסיתי עוד הרבה תרופות, כולם היו גרועות יותר מציפרלקס+ויפאקס+בונסרין.
    בכל מקרה, אנסה לשאול את השאלות שלי בביקור הקרוב שלי אצל הפסיכיאטרית, אבל משום מה התרשמתי שהיא ממעיטה בערכן של אינטראקציות עם נוגדי צרבת, כמו גם רופאת המשפחה שלי.
    השאלה האם בינתיים אני יכול להיעזר בפמוטידין שהוא ללא מרשם ? בכדורי טאמס למציצה ?
    והאם פמוטידין מסוגל לגרום תופעות לוואי של חרדה או דיכאון ?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תגובות בין תרופתיות

ד"ר בן עמית
    04/04/2019

שלום ידידי,
    לא ידוע לי שפמוטידין יכול לגרום לדכאון או חרדה, וזאת בהחלט אפשרות טובה, למרות שלדעתי פחות יעיל. אכן משמעות האינטראקציה עם נוגדי חומצה פחות מדאיג מאשר האינטראקציה בין נוגדי הכאון לבין עצמם, אבל אם בפיקוח מומחית - זה בסדר גמור. בהצלחה! ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מרגיש משתגע לאחר עישון גראס
    רוני
    22/03/2019

שלום דוקטור.
    לפני כשבוע עשנתי פעם ראשונה באופן רציני לא שכטה פה ושכטה שם מה . בהתחלה ההרגשה הייתה בסדר עד שהתחלתי להרגיש תחושות מוזרות שלא הצלחתי להסביר לסובבים אותי , התחלתי להכנס לעוד יותר חרדה שזהו אני משתגע וכנראה אני אשאר ככה והייתי בחרדות ובתחושות הזויות לאורך כל ההשפעה .
    יום למחרת התועררתי הרגשתי סוג של בסדר אבל באאוט רציני אבל בסדר, לאחר כמה ימים התחילו לי מחשבות ותחושות מוזרות שאפילו אני לא כזה מצליח להסביר.
    זה התחיל שהתחלתי לבחון כל דבר לעומק הדברים הכי קטנים נגיד שותה כוס מיים במחשבה חושב איך מה איך זה ומנסה להבין ופתאום נכנס לחרדה שאני לא יודע להסביר . זה המשיך למצב שאני לא מצליח להבין מה אני מה אני אני מקווה שזה לא ישמע קריטי אבל אני מגיע למצב שאני מנסה להבין לא יודע איך להסביר ולהגיד אבח משהו כמו מנסה להבין את התודעה שלי מי אני וזה קופץ לי במחשבה פתאום ואני נחרד ונגנס לפניקה שאני לא מצליח להסביר .
    שאני אכישהו משנקרא זורם ומנסה לא לחשוב אז אני סוג של נרגע ומתפקד רגיל אבל ברגע שזה בא אני מתחרפן ברגע שאני מתחיל לשקוע בזה מי מה לאפילו מזה הדבר הזה זאת אומרת אני ,אני נכנס לחרדה לשניות ושוב זה מרפה עד למחשבה שקופצת שוב.
    אני מרגיש שהתחרפנתי והגעתי למצב שאני שאני מנסה להסביר אני לא מצליח להסביר תתחושה שיש לי .
    חשוב לי להגיד שבצבא אובחנתי בהפרעה של ocdשל בעיקר מחשבות טורדניות הזיות וזה נרגע עם השנים ועכשיו לאחר עישון גראס נהיה לי משהו מוזר מאוד
    תודה על עזרה .

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שלום

אורח
    26/03/2019

אני לא רופא וגם מעולם לא ניסיתי גראס אבל אני סובל מ-OCD קשה ואנסה לענות לך מה שאני יודע.
    דבר ראשון, אני מכיר מקרוב הרבה אנשים שמעשנים גראס ומשיחות רבות איתם אני יכול להגיד לך שמה שאתה מתאר זה בדיוק מה שהם מתארים. אין לך מה להיבהל, זאת תופעה ידועה ומוכרת כתוצאה מעישון גראס. אלא שעל אנשים שונים זה משפיע בצורה שונה, יש כאלה שאצלם התופעה היא קלה ולא גורמת להם מצוקה ויש כאלה שזה גורם להם סבל ולחץ נוראי. וזה בהחלט הגיוני ונורמלי שעל אנשים מסביבך זה לא השפיע בצורה כזאת קשה ועליך כן.
    דבר שני, גם ללא עישון גראס, OCD גורם לכל התופעות שהזכרת. אתה כותב שאתה לא מצליח להסביר בדיוק מה קורה בתוך הראש שלך, אבל אני לצערי מבין היטב למה אתה מתכוון. אני במשך שנים סובל מכל התופעות שהזכרת בגלל ה-OCD שלי, לפעמים זה יותר נרגע ולפעמים זה ממש בעוצמה חזקה ובצורה מלחיצה מאוד. וגם אני מתקשה מאוד להסביר את מה שעובר אצלי בראש. כי זה דברים בתוך מהלך המחשבה שכמעט לא ניתן להסביר בכתב או בדיבור, אבל כאמור מי שסובל מזה יודע מה זה.
    גם אני פעם פחדתי שזה משהו קריטי ושיגעתי את הרופאים שלי שאולי יש לי משהו הרבה יותר קשה מ-OCD כדוגמת סכיזופרניה או פגיעה קוגניטיבית חס וחלילה. אבל האמת היא שזה בדיוק התופעות של "OCD מחשבתי" ולא של מחלה אחרת.
    מה שקרה אצלך זה ששילוב של OCD שכבר היה לך מקודם עם ההשפעה של גראס, הם שיצרו את התופעות שאתה מתאר בעוצמה כל כך חזקה. זה דבר ידוע שמי שסובל ממחשבות טורדניות, גראס מגביר את זה עוד יותר. זאת הסיבה היחידה שלמרות שלאורך השנים אנשים ניסו לשכנע אותי לעשן גראס וטענו שזה יעזור למצב הנפשי שלי, סירבתי בכל התוקף והתרחקתי מזה מאוד, כי במקרה שלי זה יכול להחמיר את המצב חלילה.
    אני לא רופא, ככה שאני לא יכול לתת לך המלצות גורפות מה לעשות עכשיו, חוץ מאשר להימנע מגראס. אבל מנסיון כואב שלי, אם יש OCD בכל מקרה צריך טיפול אצל אנשי מקצוע, אחרת יום אחד זה פתאום מחמיר עד למצב שהחיים הופכים לסיוט וצריך אשפוז פסיכיאטרי. לכן לא כדאי לחכות שזה יקרה אלא לפנות לפסיכיאטר. חשוב למצוא פסיכיאטר טוב עם המלצות, כי לא כולם יודעים לטפל נכון ב-OCD מחשבתי. וכמה שלא נעים להגיד, לא כולם יודעים להתייחס למטופל בצורה מכובדת.
    בהצלחה !

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• החמרה בחרדה ואובססיות לאחר עישון קנביס

ד"ר בן עמית
    30/03/2019

רוני היקר,
    אכן החמרה בחרדה וכפייתיות היא תופעת לוואי מוכרת של שימוש בקנביס, בפרט בסוג החומרים שקיימים היום בשוק, בהם תכולת THC גבוהה ביותר. כך שאתה לא לבד. יחד עם זאת, חשוב לי לציין שאני לא מכיר אף אחד שנפגע באופן תמידי מעישון חד פעמי של קנביס - למוח יכולת מופלאה לתקן את עצמו, ולכן גם אם עברת חוויה לא נעימה וזה נשאר איתך - אני משוכנע שהכול יחלוף בימים הקרובים. אם צריך משהו נוסף - אני לשירותך. בברכה, ד"ר עמית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה