פורום תזונה טבעית - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

שושנה שרשבסקי
שושנה שרשבסקי
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל שושנה שרשבסקי ללא פרסום בפורום

• האם מותר ג'ינג'ר בהריון
    מרים
    29/11/2017

שלום רב,
    רציתי לדעת האם מותר
    לאכול ג'ינג'ר בהריון כי קראתי תשובות סותרות (לא בחליטה אלא בתוך תבשילים או מרקים). תודה מראש!

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    האם מותר ג'ינג'ר בהריון

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• שלום מרים

שושנה שרשבסקי
    30/11/2017

אפשר לאכל ג'נג'ר בהריון בתבשילים ובמרקים וכן בחליטה.
    בכמות קטנה זה אפילו רצוי, יש בג'נג'ר חומרים שעושים טוב גם לעובר, אבל שוב בכמות קטנה, לא בצורת תוספים.
    לנשים שעברו הפלות בעבר, מומלץ להימנע לפחות בשליש הראשון, וזאת לביטחון יתר.
    בברכה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• גרעינים שחורים - כמה זה משמין?
    אתי
    28/11/2017

בעלי מכור לגרעינים שחורים, הוא אומר שיש בהם שומנים טובים אבל אני יודעת שזה משמין. מי מאתנו צודק והאם כדאי להגביל את הצריכה שלו?

הוספת תגובה

תמונה

• שלום אתי,

שושנה שרשבסקי
    28/11/2017

שניכם צודקים!
    נכון , לגרעיני חמנייה יש בהם שמנים טובים ( בעיקר אומגה 6), חלבון איכותי, ויטמיני B ,מינרלים, סיבים
    נהדר!
    אבל רצוי מאד להגביל את הכמות היומית, חופן ,זה סביר
    כל שומן, גם הכי טוב, בכמות גדולה ,משמין!
    יותר מכך
    חומצות שומן אומגה 6 בעודף גורמות לדלקתיות בגוף, וכך מגבירות את הסיכון ללקות בכל מיני תחלואים.

עדיף לקנות גרעינים קלופים, לא קלויים (אפשר לקלות לקלות בבית), הגרעינים הקנויים בפיצוציה חוממו (מחמצן את השמן) ומלאי מלח!

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בעייה בזכרון וויטמין B12
    אלמוני
    26/11/2017

אני סובל מבעיה בזכרון (קצת קשה לדוגמא לזכור שיחות טלפון )
    והרמה של הויטמין B12 שלי נמוכה הנוירולוג שלי רשם לי כדורים
    של הויטמין הזה למציצה מתחת ללשון אז זה יעזור לשפר את המצב ?

לקביעת תור
    סגירה
    בעייה בזכרון וויטמין B12

הוספת תגובה

תמונה

• שלום לך

שושנה שרשבסקי
    27/11/2017

ויטמין B12 חשובה ביותר
    הטיפול בירידה בזיכרון (שיפור / מניעה של הידרדרות)הוא טיפול מעט מורכב יותר
    הקפדה על תזונה (הוצאת מזונות מזיקים, הכנסת מזונות מועילים למטרה)
    תוספי תזונה יעודים (B12 הוא אחד מהם)
    יש צמחים מעולים לטיפול בירידה בזיכרון
    פעילות גופנית במידת האפשר ופעילות מוחית (התעמלות המוח)
    הטיפול תלוי גיל, מצב בריאות כללית, תרופות וכדומה
    אני ממליצה לך לבוא לייעוץ
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה בנושא תת פעילות של בלוטת התריס
    לי
    25/11/2017

שושנה שלום,
    האם ייתכן שבבדיקות דם רמת ה-TSH שלי תקינה (3.62) ובכל זאת תתקיים הפרעה בפעילות בלוטת התריס?
    אני שואלת מפני שאני חווה תופעות שגורמות לי לחשוד בתת פעילות של בלוטת התריס. כל הזמן קר לי בצורה לא סבירה (ברמה שלפעמים הציפורניים בידיים מכחילות- ואפילו עוד לא התחיל החורף באמת), יש לי נשירת שיער (אם כי לא מטורפת), אני עייפה רוב הזמן (למרות שאני ישנה כמות שעות גדולה בלילה). אציין כי תופעת הקור נמשכת מס' שנים כבר והתסמינים הנוספים הופיעו בשנה האחרונה.
    בנוגע לשאר הבדיקות- הכל תקין. כולל b12 וברזל (גם פריטין תקין).
    עוד אציין כי אני טבעונית כבר כשנתיים. אני מרגישה עם זה טוב מאוד ולא הייתי רוצה לחזור לאכול מוצרים מן החי.
    אבל בעניין זה שאלה נוספת- אני מניחה שאני צריכה לקחת תוספת של אומגה 3 מכיוון שאני לא צורכה אותה בתזונה כלל.
    אילו מקורות טובים יש לאומגה 3 מן הצומח?
    האם כדאי שמן המפ? קראתי עליו רבות.

תודה מראש על התשובה!

הוספת תגובה

תמונה

• שלום לי, בוקר טוב

שושנה שרשבסקי
    26/11/2017

לגבי TSH
    רמת ה-TSH שלך נחשבת בנורמה (בק"ח) אבל רמה זו כבר עשויה להעיד על האטה בתפקוד הבלוטה.
    חשוב לבדוק את כל ערכי בדיקות הדם של בלוטת התריס , לא רק TSH (שלא תמיד משקף מה שקורה) אלא גם בדיקת ההורמונים T3 ו-T4, לצערנו על פי הנחיות ק"ח, בדיקת ההורמונים ניתנת רק כאשר רמת TSH מחוץ לסוגריים, תבקשי מהרופא ,תסבירי את הסימפטומים ,אולי ייתן לך (אחרת תעשי בפרטי)
    אך יש לדעת שתת פעילות התריס היא בעיקר מחלה של חסרים תזונתיים. יש לבדוק היטב את התזונה שלך.
    את אומרת, אני טבעונית ומרגישה עם זה טוב מאד ואת אומרת אני עייפה רוב הזמן, קר לי ועוד, אין בכך סתירה?!
    לגבי אומגה 3
    מקורות צמחוניים עיקריים בתזונה: שמן מרווה מרושתת, שמן פשתן, אגוזים , גרעיני פשתן, גרעיני צ'יה
    יש היום תוספים טובים (לא נוקטת בשמות פורום)
    לשמן המפ הרבה סגולות ,אנחנו לא ממליצים עליו כמקור לאומגה 3 למי שחסר אומגה 3, בגלל התכולה שלו באומגה 6
    כל טוב
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סידן-גורם בחילה לילדה בת 12
    סיגל
    22/11/2017

שלום
    בתי בת ה12 טבעונית וצריכה לקחת סידן. נסתה קלציצו וסידן שמומס במיץ אך גורם לה בחילה. האם יש אפשרות נוספת שמתאימה לילדה?

הוספת תגובה

תמונה

• שלום סיגל

שושנה שרשבסקי
    23/11/2017

גם טבעונים יכולים לקבל את מנת הסידן היומית דרך התזונה , לכן צריך לבדוק מה התזונה של בתך ואיך ניתן לשפר אותה.
    בתור תוסף לא הייתי נותנת לה סידן לבד , אלא מתאימה לה תוסף עם עוד מינרלים וויטמינים.
    רצוי מאד להביא אותה לייעוץ תזונתי
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מזון לשיפור מחסור בברזל
    סופי
    21/11/2017

שלום שושנה,
    בת 70, בבדיקות שעשיתי נימצא שיש לי מחסור בברזל,אני אוכלת ,כמה פעמים בשבוע בשר הודו,סלטים ,עדשים קטניות ודגנים,מידי יום טוחנת כף מגרעיני דלעת חמניות ושומשום,שותה חצי כוס מיץ רימונים,וגם שתיה מאבקת קקאו ,אוכלת גם מוצרי חלב בעיקר יוגורט,דרך אגב ההמוגלובין שלי תקין
    ובכול זאת איך אפשר באמצעות מזון ולא תרופות לשפר את מצב הברזל?
    אשמח לקבל מענה
    סופי

לקביעת תור
    סגירה
    מזון לשיפור מחסור בברזל

הוספת תגובה

תמונה

• שלום סופי

שושנה שרשבסקי
    22/11/2017

התזונה שלך נראית בסדר
    חייבים לראות את תמונת הדם הכוללת וערכים מדויקים
    סיבה אפשרית לחוסר ברזל יכולה להיות בספיגה לקויה במעי
    ויטמין C חשוב לספיגה של ברזל, תנסי להוסיף מזונות עשירים בויטמין C, כמו גמבה, קיווי וכו'
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קפה וצרבת עם או בלי מאפה
    אביב
    21/11/2017

שלום
    אני אוהב לשתות קפה. לפחות
    4 ביום. יש לי לפעמים צרבת.
    להבנתי קפה מגביר חומציות
    בקיבה. אם אכן זה כך. האםשתיית
    קפה עם חלב שקדים שידוע כבסיסי
    מנטרלת את החומציות?
    ואילו עוד תחליפי חלב מתאימים
    וטעימים יותר יכולים לבוא בחשבון.
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    קפה וצרבת עם או בלי מאפה

הוספת תגובה

תמונה

• שלום אביב

שושנה שרשבסקי
    22/11/2017

אם הקפה הוא זה שגורם לך צרבת , הייתי מנסה להוריד את הכמות (אפשר למצוא תחליפים לא רעים מבחינת הטעם)
    עדיף לשתות קפה שחור בלי תוספת, ולאכל לידו כמה שקדים (רצוי לאחר השרייה של שש שעות במים)
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חומצה מאלית מסוכן או לא ?
    ע
    21/11/2017

שלום רב!
    ראיתי על אריזת ביסקוויטים הולנדיים שיש בהם חומצה מאלית (זה לא היה מסומן באות Eׂ ). האם זה מסוכן? ראיתי באנטרנט שיש אותו בפירות וירקות האם זה תוסף טבעי ? עלי לציין שכתוב על האריזה שזה לא צבעי מאכל ורק רכיבים טבעיים
    תודה רבה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    חומצה מאלית מסוכן או לא ?

הוספת תגובה

תמונה

• חומצה מאלית

שושנה שרשבסקי
    21/11/2017

שלום,
    חומצה מאלית היא חומצה טבעית בתפוחים, בעיקר בתפוחים ירוקים (בכמות קטנה יותר בעוד פירות וירקות)
    טוב מאד לאכל תפוחים ולהנות מחומצה זו בדרך טבעית!

בתעשייה החומצה מסונתזת ונקראת גם E296, משתמשים בה לווסת את החומציות של המאכל, לא מדווח על בעיה כלשהי
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תחושת קור לאחר אכילה
    Orti
    20/11/2017

היי אני בת 33
    ולאחרונה
    אני סובלת מתופעה של קור עז לאחר ארוחת צהריים למשך זמן של שעה לערך זה לא קרה לי בעבר ממה זה יכול לקרות
    אשמח לתשובה
    בתודה מראש
    אורטל

לקביעת תור
    סגירה
    תחושת קור לאחר אכילה

הוספת תגובה

תמונה

• שלום אורטל

שושנה שרשבסקי
    20/11/2017

אחרי ארוחה , יש פירוק של המזון על ידי מערכת העיכול, היא לא עובדת לבד, יש לה יחסי גומלין עם מערכות אחרות בגוף, בעיקר מערכת העצבים הפרא-סימפטטית , מערכת זו מפקחת על האיברים בשעת רוגע, גורמת להאטה בקצב הלב, מורידה לחץ דם, לכן יש אנשים שחשים עייפות לאחר האוכל, וגם קור .

מכיוון שאצלך התופעה היא חדשה ועזה ונמשכת כבר זמן מה, הייתי מציעה לך לעשות בירור רפואי על מנת לשלול תפקוד לא תקין של איבר כלשהו (בדיקת דם מורחבת, הרכב הדם, בלוטת התריס, תפקודי כליות וכו')
    כל טוב

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקה של שומן טרנס 2
    גיא
    18/11/2017

התכוונתי לבורקסים מבצק עלים רגיל

לקביעת תור
    סגירה
    בדיקה של שומן טרנס 2

הוספת תגובה

תמונה

• בצק עלים ושומן טראנס

שושנה שרשבסקי
    18/11/2017

שלום גיא,
    לאור המודעות של הסיכון הבריאותי בשומני טראנס יש היום מגמה בתעשייה לצמצם את כמות שומני הטראנס במזון,
    מוצאים דרכים לצמצם את כמות השומן הרע, לא להתבלבל, זה לא הופך את המוצר לבריא ... רק פחות גרוע,
    שומן רווי יש, קמח לבן יש, הרבה נתרן יש......
    (זה פלילי לכתוב משהו לא נכון על האריזה)
    שבוע טוב וחודש טוב

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקה של שומן טרנס
    גיא
    18/11/2017

זה נכון מה שכותבים היצרנים על באריזות
    של הבורקס שהוא מכיל פחות מ-0.5 גרם שומן
    טרנס ל-100 גר' מוצר ?

לקביעת תור
    סגירה
    בדיקה של שומן טרנס

הוספת תגובה

תמונה

• שומן טרנס ובורקס

שושנה שרשבסקי
    18/11/2017

שבוע טוב,
    הרבה חברות החליפו את בצק העלים המסורתי להכנת הבורקס לבצק פילו ( העשוי מקמח, מים, מעט שמן לא מוקשה ומלח), לכן התשובה היא כן, בבצק פילו כמעט ואין שומן טראנס, זה הופך לבורקס בריא יותר , כמות השומן , המלח וכו' יהיה תלוי גם בסוג המילוי
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המלצה לשמפו נגד נשירה
    דימה
    14/11/2017

אני מעוניין לקבל המלצה לשמפו/תכשיר נגד נשירה
    מאסיבית מהראש וחיזוק השיער

לקביעת תור
    סגירה
    המלצה לשמפו נגד נשירה

הוספת תגובה

תמונה

• המלצה לשמפו

שושנה שרשבסקי
    14/11/2017

שלום,
    דברנו הרבה על נשירת שיער בשבועות אחרונים, תגלגל אחורה
    אני חוזרת ומסבירה
    שמפו לבד במצב של נשירה מסיבית אינו עושה את העבודה, זה עזר! (שמפו על בסיס טבעי ,עשוי צמחים כמו רוזמרין, סרפד ועוד, תלוי בסיבה של הנשירה)
    במצבים קשים יש שמפו רפואי
    צריך לבדוק מה המקור
    רצוי לעשות בדיקת דם
    להתאים את התזונה +תוספים
    לבדוק מצב סטרס
    בברכה
    נ.ב. ראיתי שיש ב-BEok פורום מיוחד לנשירת שיער

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לגבי שטיפת אורז מארסן?
    בחיים
    13/11/2017

הנחית אותי איך לשטוף את האורז ושטפתי 7 או 8 פעמים ולאחר מכן בקטע של הקפדה שטפתי עם רותחים כששטפתי עם מים רגילים זה הגיע למים נקיים שנשפכו מהאורז אבל כששטפתי עם המים הרותחים יצא שוב לבן אחרי פעם ששטפתי האם זה תקין או שגם ברותחים להמתין עד שהמים יהיו צלולים?

לקביעת תור
    סגירה
    לגבי שטיפת אורז מארסן?

הוספת תגובה

תמונה

• שטיפת אורז

שושנה שרשבסקי
    13/11/2017

תקין לגמרי, רק לסנן, ולשטוף במסננת מתחת לברז

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ערכים תזונתיים של פטריות פורצ'יני
    פנינה
    13/11/2017

שלום רב לשושנה,
    רציתי לישאול מה דעתך על פטריות בשם פורצ'יני
    מה שידוע לי שאין כאלה בארץ,ייתכן ואפשר לימצוא אותם מיובשים,רציתי לישאול ,מה דעתך על פטריות בכלל ואם ידוע לך אם יש להם ערכים תזונתיים וסגולות בריאות?ואיך להשתמש בהם בצורה הטובה ביותר,
    ובנוסף רציתי לעשאול אם אין אותם טריים האם מיובשים גם נחשבים טובים ובריאים?
    בתודה מראש
    פנינה

הוספת תגובה

תמונה

• פטריות

שושנה שרשבסקי
    13/11/2017

שלום פנינה,
    פטריות הן מזון בריא מאד, עשיר בחלבון ובויטמינים (בעיקר ויטמיני B), דל בקלוריות.
    השמפיניון והפורטובלו שנמכרים בכל סופר טובים ובריאים.
    בחנויות טבע מוכרים טרי גם פטריות יער, פטריות שי-מגי ושיטאקי, כולן בריאות וכן מוכרים כמה זנים יבשים.

יש זנים שהם עשירים יותר ומהם עושים תרופות ותוספים. מגדלים אותם במיוחד לשם כך.
    פטריות :קורדיספס, ראיישי, מייטקה, שיטאקי, (המוזכר למעלה אגריקוס, פלאורוטוס (פטרית היער)... יש להם סגולות רבות, ובעזרתם מטפלים בקשת רחבה של מחלות ותסמינים.

את הפורצ'יני אני לא מכירה, אך מן הסתם גם זו פטריה טובה, טעימה.
    באופן אישי אני משתמשת המון בפטריות, מוסיפים טעם ובריאות לכל מאכל!
    לבריאות

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ארסן באורז מה לעשות עם אורז פרסי שנקנה?
    חיים
    12/11/2017

קראתי מאמר שנוגע לארסן באורז יש סוג אורז שאת ממליצה
    לשימוש? ואם יש לי כבר שתי חבילות של אורז פרסי רגיל לזרוק
    או שיש דרך שטיפה של האורז שיכולה להבטיח את השימוש בהם מבלי נזק בריאותי

הוספת תגובה

תמונה

• אורז וארסן

שושנה שרשבסקי
    12/11/2017

שלום,
    לא צריך לזרוק!
    לשטוף את האורז היטב, מספר פעמים(7-8), עד שהמים נקיים
    אחר כך לבשל כרגיל
    אם אתה רוצה להקפיד מאד מאד,
    לפני הבישול, לשפוך מים רותחים על האורז, לחכות כמה דקות, לשפוך את המים, לסננן ולבשל כרגיל

מבחינה בריאותית, עדיף לקנות אורז מלא, יש המון המון סוגים, עשירים יותר בסיבים ובנוטריאנטים בריאים
    גם אורז מלא צריך לשטוף היטב לפני השימוש
    רצוי להשרות לפני השימוש

מבחינת כמות הארסן, אורז בסמתי לבן, הוא הנקי ביותר

הארסן הוא לא סיבה להימנע מאורז, רק לשטוף כאמור
    בתאבון

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תגובה לגבי הארסן חלק 2

חיים
    12/11/2017

השטיפה אפשרית במסננת?
    ואם קניתי בסמטי גם לגביו לשטוף 7-8 פעמים?
    והאם הכלי שבו אני שוטף את הארסן מהאורז ניתן לשימוש חוזר בגלל הרעל שמופרש מהאורז?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אורז וארסן המשך

שושנה שרשבסקי
    12/11/2017

שלום חיים,
    1. לשים את האורז בקערה עם מים, כמובן אפשר לשפוך את המים דרך מסננת, חשוב שהמים יכסו את האורז, לערבב, לסנן וחזור חלילה עד שהמים נקיים
    2.בסמטי איכותי בדרך כלל הרבה יותר נקי, ואין צורך לשטוף כל כך הרבה פעמים, המים מהר נקיים מאד
    3. אין שום בעיה להמשיך להשתמש בכלי

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה