פורום אספרגר - PDD, אוטיזם, חינוך מיוחד - יש לך שאלה?

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• ADHD בשילוב אספרגר?
    אילנה
    27/07/2013

שלום רב.
    בני בן 5 וסובל מהפרעת קשב וכן הוא מאד היפראקטיבי.
    למרות שהוא מטופל תרופתית על ידי ריטלין ורספרידל במינון נמוך, נראה כי יש לוקושי רב בהבנת מצבים חברתיים.
    הוא כל היום במחשב, או צמוד לסדרת טלוויזיה אחת ויחידה העוסקת במתמטיקה ובתבניות. יש לו קושי בוויסות חושי מבחינת רעשים - קשה לו עם רעש חזק ובלתי צפוי.
    כמו כן, יש לו תנועות ידיים חזרתיות ואובססיביות, המתגברות בזמן שהוא מתרגש.
    יש לו חברים ספורים בגן, וגם איתם הוא לרוב מתנתק ומסתובב לבד.
    רצו לשים אותו בגן מיוחד, אך אני סירבתי.
    לשנה הבאה הוחלט כי הוא יקבל סייעת צמודה.
    האם לאור כל זאת, יתכן ויש לו גם אספרגר? הוא מאד חכם עם שפה עשירה מאד.
    האם יש קשר בין אספרגר להפרעת קשב?

תודה רבה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    ADHD בשילוב אספרגר?

הוספת תגובה

תמונה

• ADHD בשילוב אספרגר? - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    29/07/2013

שלום אילנה.
    ראשית, השאלה שלך מעידה על הבחנות דקות והבנה טובה. היותך אמא שבוחנת את הפרטים בוודאי יעזור להתקדמות. התהליך של אבחנה מבדלת ברמות התפקוד הגבוהות אינה פשוטה ובטח לא תתאים לפרטים המינימליים כאן. .עקרונית אפשר להיות עם שתי הלקויות במקביל. זה קורה ואפשרי. יש מחקרים שמתארים את בעלי לקות הקשב שנושאים גם סימפטומים שנשמעים ממש אוטיסטים, אבל כשהלקות לא מווסתת. כלומר ,כשהם לא קולטים את הסיטואציה החברתית בצורה מלאה, מתקשים להפנות קשב לגירויים המתאימים, הם הופכים לפחות מצליחים חברתית ואז בהתאם פחות מובילים, פחות שואפים וכו. אם ההיפראטיביות וקשיי הקשב לא מצליחים להתווסת ולהיות טובים גם תחת הריטלין, שווה לחשוב על תרופה שתיתן אפקטיביות טובה יותר. בייחוד אם יש צורך ברספרידל, יתכן שתמצאו עם חוות דעת נוספת תרופה שתיתן מענה למגוון רב יותר של קשיים. מכיוון הטיפול התרופתי באוטיזם יש מענה, לא מכירה מחקרית איך יכול לעבוד מכיוון של לקות קשב.
    ותהליך האבחנה המבדלת הוא למאבחנים שמומחים בלקות ASD
    כי ברגע שמוצאים אספרגר, לקות הקשב הופכת מישנית, מבחינת האבחנה.
    אאחל לך בהצלחה
    דיטה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• pdd and asd
    אוקסנה
    22/07/2013

שלום,
    אפשר לקבל הסבר בשפה פשוטה בין PDD ו- ASD?
    הילד מוגדר כי PDD - בינוני, ובמסמכים של ביטוח לאומי כתוב ASD.
    מה הבדל?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    pdd and asd

הוספת תגובה

תמונה

• pdd and asd - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    22/07/2013

PDD - pervasive developmental disorder
    עד כה ילדים אובחנו או עם אוטיזם או אספרגר.
    או PDD-NOS, אם לא היו מספיק נקודות שמכניסות אותם להגדרה של אוטיזם לפי ספר הדיאגנוסטיקה DSM.
    כעת כשיצאה המהדורה החמישית של DSM ממש בחודשים האחרונים, כבר אין יותר PDD כהגדרה. מי ששייך לספקטרום יהיה ASD = AUTISM SPECTRUM DISORDER.
    עקרונית יכולים להיות ילדים שאובחנו בעבר וכביכול לא עומדים בקריטריונים להגדרה החדשה. צריך פשוט אבחון חדש, אם זה כך.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אובססיה וחרדה
    ויקטוריה
    03/02/2013

שלום, יש לי ילד בן 6.5 שלומד בכיתה א תקשורתית בבית ספר רגיל ומאובחן כ-PDD NOS .הוא בתיפקוד גבוה, מאוד חכם ולומד היטב. יש לו אובססיות תקופתיות למשהו מסויים, היום זה אובססיה למשחק angry birds. והכל סביב המשחק הזה: הוא מצייר, מדבר וחושב רק על זה. בבית ספר אומרים אם מישהו נוגע לו בציור, דמות שהוא עשה מפלסטלינה של הציפורים הוא נתקף בזעם ויכול להרביץ ולהעיף רהיטים. חייבת לציין שבבית הוא גם זועם על האחים שלו במקרה כזה, אך ללא אלימות חריפה וללא זריקת כיסאות כמו שזה קורה בבית ספר. אמרו לי שהאובססיה יכולה להיות מבחינתו "מגן" מחרדות שלו, ולכן המליצו לי לפנות לפסיכיאטר ולשקול טיפול תרופתי נגד חרדות. אני, בגלל שלא רואה התפרתצויות אלימות, ולא רואה חרדות גדולות שלא ניתן להתגבר עליהן ללא תרופות, לא רוצה להגיע לתרופות. האם אתם יכולים להמליץ לי על פסיכיאטר ילדים שמתמחה ב-ASD באיזור מרכז שיכול אולי לעזור לי?

לקביעת תור
    סגירה
    אובססיה וחרדה

הוספת תגובה

תמונה

• אובססיה וחרדה - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    03/02/2013

ויקטוריה, תודה על פנייתך.
    אני ממליצה על המרפאה של ד"ר צחור באסף הרופא ועל המרפאה של פרופ' רוני הגש יורן בנס ציונה.
    בשתיהן יוכלו גם לבחון נושא התרופה וגם מכירים היטב את הלקות והמאפיינים הנילווים.
    אני מעודדת אותך לפרוט מול צוות בית הספר את ההבדלים בעוצמות של ההתנהגות. ולחשוב ביחד אם ההבדלים קשורים לאופן שבו מגיבים אל ההתנהגות בבית הספר.
    מצד שני, אם עוצמות ההתפרצות גבוהות גם בבית, רק אינן כוללות אלימות, ברור עדיין שקשה לו מאוד מאוד עם הנושא, לא משנה באיזו סביבה.
    תחומי עניין מצומצמים זו בעיה מוכרת ומאפיינת. הקושי האמיתי הוא באמת כשזה פוגע בהסתגלות, ביכולת ללמוד או להיות בקשר. אולי תוכלו לנסות עוד דרכים עד שתקבלי תור - שיחה עם הילד, בניית סוג של חוזה מול הילד לפיו יש זמנים ביום בהם מותר לו לעסוק בתכנים אלה, בדרך שיבחר וזמנים בהם לא. כל עמידה בחוזה מבחינת כל יום שעובר בו שמר על מגבלות הזמן של העיסוק ולא פגע באחרים יוביל לזכייה בסוף יום. ישנם כללים עליהם חשוב להקפיד בעת בנייה של חוזה מול הילד . אולי תעדיפו להעזר באיש מקצוע לשם הבחינה הזו.
    שווה ניסיון ולמידה שלכם אם יש סיכוי לשנות את ההתנהגות, לפני שתלכו על דרך התרופה.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ילדPddנוזינון האים כדאי

שרה
    21/07/2013

ילד בן 9 לקח עד עכשיו תרופה רספרדל וסובל עדיין מהתקפי זעם קשים הרופא החליט להעביר אותו לנוזינון האים כדאי להתחיל עים התרופה ועל מה עליי לשים לב במהלך הטיפול תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ילדPddנוזינון האים כדאי - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    21/07/2013

שלום שרה,
    לצערי אין לי את המומחיות בתחום הפסיכיאטריה כדי להשיב לך לשאלתך.
    דעי רק שחשוב לקבל החלטה על טיפול תרופתי עם רופא, נוירולוג או פסיכיאטר, אשר ההתמחות שלו היא עם אוכלוסיה של ילדי PDD. אם הרופא המלווה שלכם אינו בעל התמחות זו, הוא אינו חשוף למחקרים עדכניים בתחום הטיפול התרופתי הייחודי לאוכלוסיה ששל ילד PDD.
    ממליצה לבדוק עם הרופא מה הניסיון שלו עם האוכלוסיה, עם תרופה זו ספציפית. מידע מהורים אחרים לא יהיה רלוונטי, לא לחיוב ולא לשלילה, מאחר שכל ילד הוא אחר ועלול להגיב אחרת לתרופה.
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאילה
    אוקסנה
    06/07/2013

שלום,
    ילד בן 6.10 שנים PDD. האם ילד אוטיסט יכול להיות גם הפרקטיבי? ואם כן, האם הוא יכול לקבל טיפול במקביל ל RISPOND 0.4?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    שאילה

הוספת תגובה

תמונה

• שאילה - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    06/07/2013

שלום אוקסנה.
    כעיקרון, יכול להיות שיאובחן גם עם היפראקטיביות, או יראה סימנים. יכול להיות שגורם מומחה יחליט על מתן תרופה מתאימה, והתרופה שהזכרת עשויה להתאים, כמובן קשור למשקל שלו, לא לגיל.
    על מנת לקבל החלטה על תרופה הייתי ממליצה שהרופא הממליץ או הפסיכיאטר, יהיה כזה שידוע בהיכרות שלו עם אוכלוסיה של הילדים עם אוטיזם, ולא פסיכיאטר כללי של הקופה. תרופות שונות, גם כאלה שאינן בהכרח מיועדות לסממנים של היפראקטיביות יכולות לעזור לילדים עם אוטיזם, ובמקביל תרופות שידועות כקשורות ל ADHD עלולות לא להתאים. אז צריך מומחיות.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תיסמונת אספרגר
    ריקי יפה
    01/07/2013

שלום,
    אני חושדת כי לנכדי בן השש עשרה יש תיסמונת אספרגר.
    לאן עלינו לפנות כדי לבדוק השערה זו?
    בתודה,
    ריקי יפה.

לקביעת תור
    סגירה
    תיסמונת אספרגר

הוספת תגובה

תמונה

• תיסמונת אספרגר - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    02/07/2013

שלום ריקי.
    יש אפשרות להגיע דרך השירות הפסיכולוגי למאבחן ויש אפשרות לגשת לאבחון פרטי.
    עמותת אפי - אספרגר ישראל , יכולים לסייע בהמלצה לגבי מאבחנים מומלצים, בקרבה למקום המגורים של המשפחה.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מסגרות אחרי צהריים ולא רק
    מרינה
    25/06/2013

שלום רב,

האם יש מסגרות חברתיות שכדאי ללכת עם הילד אחרי צהריים כשמדובר בילד בן שנתיים. במכון להתפתחות אמרו לנו שהוא זקוק לטיפולים אינטנסיביים ומצד שני כל מה שקבעו לו זה טיפול פעם בשבוע 45 דקות.

האם יש עוד דברים שניתן לעשות בגיל כזה קטן? מסגרות נוספות שהוא יכול ללכת?

לקביעת תור
    סגירה
    מסגרות אחרי צהריים ולא רק

הוספת תגובה

תמונה

• מסגרות אחרי צהריים ולא רק - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    25/06/2013

ושוב שלום,
    תוכלו לבחור במקום בטיפול פרטי בבית ללכת למרכז טיפולים, אך שוב, מדובר בקלינאית ומרפאה בעיסוק, טיפולים שיזכה לקבל ברגע שיכנס לגן, ולא בטוח שצריך לקחת פרטי.
    טיפול פרטי בבית הוא עם מטפלים, וכדאי שתקראו על גישות הטיפול ותראו מה מתאים לכם יותר, כמשפחה ולתפסיה החינוכית שלכם.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טיפולים
    מרינה
    25/06/2013

שלום,

ילד שלי(בן שנתיים) הובחן בPDD-NOS ועכשיו אנחנו פועלים לרישומו במעון יום של אלו"ט.

פעילות בגן מתחילה רק מסוף חודש אוגוסט, איזה דברים/פעילויות אני יכולה להתחיל לעשות איתו כבר מעכשיו? כל מה שקיבלנו ממכון להתפתחות הילד זה 45 דקות בשבוע מרפא בעיסוק..

ושאלה נוספת, האם אחרי שהוא מסיים את הגן בשעה 15:30 אני צריכה לדאוג למסגרות נוספות על מנת שיקבל עוד טיפולים... ברור שאני לא חייבת אבל כולם אורים לי שטיפולים אינטנסיביים זה מאוד חיוני לו - אז מה כדאי לי לעשות

תדוה

לקביעת תור
    סגירה
    טיפולים

הוספת תגובה

תמונה

• טיפולים - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    25/06/2013

שלום שוב,
    אלוטף תהיה בחירה טובה. אני פחות רואה טעם בבחירה של קלינאית תקשורת כעת בהנחה שתקבלו בגן כזו, ואז עד שיהיה תהליך של יצירת קשר כבר יגיע אוגוסט.
    אם אתם מעוניינים בטיפול התנהגותי, תוכלו לקרוא וללמוד על הטיפול באתרים מגוונים באינטרנט, באתר של מנתחי ההתנהגות המוסמכים בישראל תוכלו למצוא קובץ שמות עם מנחים מוסמכים שתוכלו לפתוח עם אחד מהם בתוכנית ביתית. מדובר בתוכנית אינטנסיבית, יקרה ותובענית אך אפקטיבית. תוכנית כזו כמובן מטרתה להמשיך בשנים הקרובות ולא רק לכמה חודשים או שבועות.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ועדה של ביטוח לאומי
    מרינה
    25/06/2013

שלום לכולם,

קיבלנו שילשום איבחון ממכון להתפתחות הילד שלילד שלנו (בן שנתיים) אובחן PDD-NOS.

התחלנו להריץ את העניינים מול ביטוח לאומי על מנת לקבל גימלת נכות לצורך רישום במעון יום של אלו"ט. ואז היום הם הודיעו לנו שהם מזמינים אותנו לועדה שלהם.

מצד שני כשניפגשתי עם עובדת סיציאלית ממשרד הרווחה היא אמרה שאנחנו לגמרי לא צריכים להופיע בועדה כזו ומספיק מסמכים שאנחנו העברנו לשם.

האם זה שנהיה נוכחים יכול להזיק? או להפך עדיף שנלח?

תודה

לקביעת תור
    סגירה
    ועדה של ביטוח לאומי

הוספת תגובה

תמונה

• ועדה של ביטוח לאומי - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    25/06/2013

תודה על פנייתך.
    בוודאי בימים סוערים כאלה לא יתחשק לכם גם בלאגן נוסף בירוקרטי.
    ממה שאני מכירה צריך לשלוח מסמכים ואין חובת התייצבות בועדה, אלא אם המסמכים לא מספקים. לרוב כשמקום האבחון מוכר והאבחון אינו בסימן שאלה לא מזמנים, כפי שאני מכירה. נוכחות ההורים אינה העניין שנבדק אלא הילד. כביכול, אם הגורם הרפואי בועדה רואה את הילד ומתרשם שיש לו סימני שאלה, למשל כשהם רואים ילד מדבר ומגיב, עם קשר עין תקין, עולות להם שאלות.
    לכן אחרי המלצת העוסית.
    ומאחלת לכם ימים קלים ודרך בטוחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דייט עם אספרגר
    איילה
    17/06/2013

שלום
    רוצים לשדך לי בחור שאומרים עליו דברים מקסימים אבל יש לו אספרגר. למה עלי להערך לפני הדייט?

לקביעת תור
    סגירה
    דייט עם אספרגר

הוספת תגובה

תמונה

• דייט עם אספרגר - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    17/06/2013

זו שאלה גדולה מכדי להכיל.
    בגדול - העולם הריגשי חברתי שלהם הוא אחר, חלקם עם הבנה ירודה, חלקם עם הבנה ליטרלית בלבד של מילים, בלי משמעויות נסתרות, בלי הבנה של אירוניה, טאקט, בדיחות, שקרים לבנים..בלי הבנה או הפגנה של רגשות, לפחות לא מורכבים. חלקם אינם מזהים את רצונות והעדפות האחר, ואינם ערים לכך שמה שבראש שלהם אינו זהה למה שבראש של האחר, כך שלא ישלימו פיסות ידע שחסרות בסיפור, כי לא תופסים את הפער.
    הבנות חברתיות שברורות לכולנו לא תמיד ברורות להם. יש כאלה שמצליחים ללמוד את הכללים החברתיים, כל עוד הם שחור ולבן יחסית, בצורה טובה. אז אולי הוא ישלם על הדייט כי אמרו לו שכך נהוג ואולי לא רק שלא ישלם אלא לא יזהה או יבין שאת מצפה לכך ולמה.
    ועוד כהנה וכהנה. עולם מעניין...צריך לזכור כמובן שמדובר בספקטרום רחב של ביטויי הלקות. הייתי ממליצה לקרוא ספרים, אבל תמיד יעלה ניחוח סטריאוטיפי ולא יודעת עד כמה את שואפת להיות נקייה בפגישה. אולי תסתקרני אחר כך.
    בהצלחה
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• 2 שאלות
    אוקסנה
    22/05/2013

שלום,

1. אנחנו לפני 4 שנים חתמנו בגן על ויתור סודיות של הילד בק"ח. האם זה נמשך לתמיד או...? ואם זה נמשך איך אני יכולה לבטל על ויתור סודיות?

2. בשנתיים אחרונות אנחנו קיבלנו סיכומים של גננת, קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק. . (שנתיים הראשונות לא קיבלנו בכלל). אפילו פעם אחד לא קבלנו של פסיכולוגית ורופאה התפתחותית. האם זכותי כי אימא לילד לבקש כל הסיכומים שלא קיבלנו, שזה גם בשנתיים הראשונות וגם של פסיכולוגית ורופאה התפתחותית?

תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    2 שאלות

הוספת תגובה

תמונה

• 2 שאלות - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    22/05/2013

שלום אוקסנה.
    לגבי ויתור הסודיות, זה רק עבור התקשורת בין הגן לגורמים שאתם אישרתם.
    לשם תקינות בניהול התיק של בנך בגן הם זקוקים לזה כל עוד הוא בגן. בהחלט תוכלי להבהיר הם עם עזיבתו את הגן/ תום השנה שאינך מאשרת תקשורת עם גורמים אחרים עוד. אולי יש צורך בביטול ברור של הטופס. בכל מקרה, זה מול הגורמים בגן.
    לגבי השאלה השניה - לא לכל גן יש רופאה מלווה. לא בטוחה שיש שם עבודה ודוחות.
    לגבי הפסיכולוגית - אם תבקשי חווד עבור המסגרת החדשה שתעברו אליה אני בטוחה שתענו בחיוב. אין חובה למתן דוחות. רק התלא/ תחי בתחצית הראשונה של השנה שמוגשת על ידי הגננת מטעם כל הצוות.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תיקון קטן, אני טעיתי

אוקסנה
    22/05/2013

שלום ותודה על תגובתך,

1. אנחנו חתמנו על ויתור סודיות של הילד לא בק"ח ----> בגן.
    שנה הבא הילד עולה לכיתה א'. אני יכולה כבר לבקש על ביטול ויתור סודיות? אם כן אני צריכה לבקש על מה שחתמתי או ...?

2. הילד עולה לכיתה א ' בית ספר קשתות. הבנתי ששם יהיה אותה רופא התפתחותית שהייתה בגנים עד עכשיו. מאוד לא אוהבת אותה, בגלל השקרים שלה, גם בגלל חוסר הבנה ממנה וגם בגלל שהיא קרח!!! איך אני יכולה להרחיק אותה ממני ומי הילד שלי?

תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תיקון קטן, אני טעיתי - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    22/05/2013

לגבי הרופאה - איני יודעת להשיב לך. למיטב ידיעתי רופאה התפתחותית אינה חלק מהסל שילדים מקבלים בחינוך מיוחד. אולי היא פועלת על תקן פסיכיאטרית במסגרת? בכל מקרה, תוכלי לבדוק עם הצוות הבא בו תיתקלי מיהם הגורמים העובדים עם בנך, מה מהות ותדירות המפגשים עימו, ולהביע דעתך. בייחוד בידיעה שאת הולכת להיות בקשר עם בית הספר שנים קדימה, חשוב שליצירת אמון מחדש עם מערכת חדשה תביעי דעתך בכל עניין ולא "תשמרי בבטן".
    לגבי ויתור הסודיות - הטופס של הגן תקף רק לגן.
    עם זאת , בקשי בסוף השנה לבטלו באופן רישמי.
    בהצלחה
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה וסליחה אם היו הרבה שאלות

אוקסנה
    22/05/2013

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפרעת scd
    גיתית
    10/05/2013

איפה ניתן לקבל מידע לגבי ההפרעה?
    האם ההפרעה מוכרת ע"י מערכות החינוך והבריאות לצורך אבחון וטיפול?

לקביעת תור
    סגירה
    הפרעת scd

הוספת תגובה

תמונה

• הפרעת scd - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    12/05/2013

שלום גיתית,
    הייתי שמחה לסייע לך אך ראשי התיבות הללו אינם קשורים לתחום האוטיזם.
    יתכן ששגית בהקלדה?
    אם תרצי לחזור על השאלה, רישמי את השם המלא של ההפרעה אליה התכוונת.
    תודה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפרעתscd

גיתית
    13/05/2013

מדובר בהפרעה חברתית תקשורתית שנאמר לי ששייכת לספקטרום האוטיסטי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם אספרגר
    חנן
    09/05/2013

יכול להופיע גם אצל בנות?

לקביעת תור
    סגירה
    האם אספרגר

הוספת תגובה

תמונה

• האם אספרגר - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    12/05/2013

כן, בוודאי. אמנם פחות מהשיעור בקרב בנים, אבל כן. יש גם בנות שמאובחנות עם אספרגר. בקרוב השימוש באבחנה זו יעלם, וגם מי שיש לו תסמינים "גבוהים" בקשת, יאובחנו כautism spectrum disorder/
    SHYV

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שתי שאלות
    תמר
    25/04/2013

בני בן 5.5, בתפקוד גבוה וגם עם ADHD (לוקח ריטלין).

1.הבעיה הכי גדולה שלו בגן זה שהוא הרבה פעמים נעלב מדברים שילד אחר אומר או עושה, למרות שאלה בכלל לא דברים מעליבים. למשל: כשהם מסיימים לאכול כל ילד שם פתק עם השם שלו על הלוח. כשהוא סיים לאכול ילד אחר רץ ללוח ואמר "אני אשים את השם שלך" (לא מתוך ניסיון לפגוע), אבל בני חשב שהילד השני יודע שהוא רוצה לשים את השם שלו ונעלב מאוד, ואפילו הרביץ לילד השני.

האם יש דרך למנוע את היעלבויות היתר האלה ו/או לווסת את עוצמת התגובה להיעלבות (אפילו אם לא מרביץ, שגם לא יבכה ויכעס על הילד השני)

2. יש לו תנועות משונות מאוד של משיכה במכנסיים באזור הישבן או המפשעה, או חיטוט באף. פעם זה היה "בקטן" ועכשיו היד שלו כל הזמן מושכת במכנסיים או מחטטת באף, וזה קצת קשה לצפיה וגורם לכך שקשה לנו לקבוע עם ילדים אחרים אחרי הצהריים, כי ההורים שלהם נרתעים.
    האם יש משהו לעשות נגד זה?

לקביעת תור
    סגירה
    שתי שאלות

הוספת תגובה

תמונה

• שתי שאלות - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    28/04/2013

שלום דנה,
    בהחלט יש אפשרות להתערב. ואני אשיב בקצרה אך יש לתכנן את ההתערבות בצורה טובה.
    1. לסיטואציה של שימת השם אפשר לתת אזהרה והכנה מראש, הוא יכול ללכת לארוחה עם השם אצלו ביד, כדי למנוע מצב שמישהו יגע לו בשם
    אפשר שהסייעת שאיתו תשמור ותעיר לילדים, או לילד הספציפי ואם לא היא אז הגננת, שלא יגע לאחרים כי זה לא נעים להם.
    1.ב. כמובן הבעיה של אי הבנה של כוונות האחר או חוסר הבנה אם יש הצקה או לא, זו כמובן בעיה רחבה יותר הנוגעת ללקות בתיאוריית המיינד (את מוזמנת לקרוא על theory of mind) - היכולת להבין את המחשבות, האמונות , הרצונות והכוונות של אחרים. מישהו צריך לתווך לו את כוונות האחר. אפשר ללמד אותו לשאול "למה אתה עושה את זה?" אם הוא לא מבין. אפשר לעבוד בנוסף על זיהוי מצבים עם השאלה "הוא התכוון או לא התכוון? הוא רוצה או לא רוצה?" וכדאי להתכונן למצבים מגוונים של החיים , למשל עם בובות במשחק סימבולי או עם סיפורים חברתיים המציגים סיטואציות מגוונות בין ילדים, עם אתגרים דומים.
    2. לגבי הגירודים והנגיעות - כדאי לשאול אותו אם משהו מציק לו (אולי גומי/ מכנסיים/ תחתונים לוחצים? ) בכל מקרה, כדאי לעקוב באילו מצבים עושה זאת - אם כשהוא עסוק בפעילות הוא מתעסק עם אביזרי הפעילות ורק אם הידיים חופשיות הוא מתעסק בבגדים, זו יכולה להיות אינדיקציה טובה. אפשר למלש לתת לו אז משהו להתעסק איתו - שרוך קטן או חתיכה קטנה של פלסטלינה (משהו שמזכיר את הרעיון של כדור לחץ).
    מקווה שיעזור לך.
    בהצלחה
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הוא מפסיק את הנגיעות רק כשהוא ישן

יעל
    29/04/2013

וכמובן ששאלתי למה הוא נוגע - אז הוא תמיד מוצא תירוצים אבל זה רק תירוצים.
    למשל: הוא אומר שהוא מושך במכנסיים באזור הישבן כי התחתונים נכנסות לו פנימה,
    אבל זה לא נכון כי הוא עושה זאת גם כשהוא ערום.

האם אני אמורה להעיר? להתעלם? האם אין טיפול לזה?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תגובה לענת

דיטה הוד
    29/04/2013

אפשר בהחלט לטפל. היה חשוב לבדוק ולשאול. אפשר גם לשאול ברגע שהוא ערום ועושה זאת ולראות מה אז תהיה התשובה. אפשר להציע משחה נגד גירוד וכד.
    והתנהגותית - הדרך הסבירה היא לחזק על הזדמנויות בהם הוא לא מבצע את ההתנהגות. לקרוא לזה "שומר על הידים/ מתנהג יפה עם הידיים/ שומר ידיים שקטות/ לא נוגע". להגדיר שזה נעים יותר ככה שהוא "מתאפק/ מתגבר, כמו ילד גדול". ולהוסיף ככה יהיה לילדים נעים יורת לשחק איתך.
    אם הוא למשל נוגע כל דקה, כדאי לשבחו על איפוק כל 50 שניות. רגע לפני ולא רגע אחרי שעשה.
    וכפי שעניתי, כל התנהגות אלטרנטיבית וחיובית עם הידיים תהיה מועדפת, להיות עסוק, במשהו נעים ונוח, יעשה טוב לשני הצדדים.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עזרה
    אוקסנה
    09/04/2013

שלום,
    הילד בן 6 וחצי שנים, PDD, חרד, בגן שפתי. (10 ילדים)
    הילד הרבה מתלונן על הצעקות בגן. היה תקופה שהילד היה צועק גם בבית. אחרי חודשיים טובות של שקט, הילד שוב צועק. עכשיו הוא צועק גם בהסעות שלא היה בכלל עד לפניי 3 חודשיים (+/-). אני כל יום בסביב הגן וכשהילדים בחצר יש הרבה מאוד רעש. איך שהילדים צועקים הבן שלי צועק. היום הילד קבל על זה עונש בפעם ראשונה ממני. מאוד הצטערתי על מה שעשיתי לו. ולפני שינה דיברתי על זה, שאלתי למה הוא צועק בהסעה ובגן? (בבית בגלל שריקות של ציפור).
    *** על הסעה הוא אמר בגלל הנהג - שהנהג צועק בטלפון. נהג באמת מדבר לפעמיים בטלפון חזק.
    על הגן הוא אמר במשפת ככה: "אני לא רוצה שילדים צועקים". שאלתי אותו מה הוא מרגיש ואיפה זה מפריע לו? התשובה באוזן.
    שאילתי, אני יכולה להוריד שעות לילד מגן (שפתי), להשיר אותו שעה/שעתיים בגן? המצב של הילד יותר גרועה. אני רואה אותו סובל מכל זה. ואם הוא היה מסוגל להסביר, בטוח היה אומר לי, - קשה לי, אני סובל, לא טוב לי ו...
    הקשר עם הגננת לעתים רחוקות, מחברת קשר ביחס פעם בשבוע וחצי. מה דעתכם על זה?
    מה אני יכולה לעשות בשביל לעזור לילד? איזה שינוי בכלל זכותי לעשות לבני בגן?
    יש לי ילד מדהיםםםםםםם!!! תנו לי טיפים שאני יוכל לעזור לו.
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    עזרה

הוספת תגובה

תמונה

• עזרה - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    11/04/2013

שלום אוקסנה.
    תודה שאת חוזרת אלינו שוב לקבלת סיוע.
    נשמע ששיש לבנך רגישות חושית שמיעתית. קשה לו עם רעשים חזקים ולא צפויים. אני לא בטוחה שעונש יעזור במקרים כאלה של צעקות מצידו, הוא לא יודע מספיק איך להתמודד. .אני מציעה לשאול אותו מראש אם הרעש מפריע לו, לפחות על רעשים שאת צופה, ואולי לתת לו אוזניות עם מוסיקה שאוהב שימסכו את הרעש החיצוני. לפעמים שליטה במוסיקה/ ברעש/ בווליום מרגיעה ילדים עם קושי דומה לשלו.
    לגבי הגן - עליך לתקשר עם הצוות, לדבר איתם ישירות על החששות שלך שהוא חווה חוויות קשות ולא נעימות בגן. צריך לבדוק עד כמה מקדמים אותו בגן, ואם כן, הטוב והרע בסוף מתמצעים.
    אם את גם חשה שלא מקדמים אותו בגן וגם הוא מחקה התנהגויות של אחרים או סובל מגירויים שלא מותאמים לו, יש חשיבות לדבר על זה עם הגננת ועם הרכזת שמדריכה אותך בגן. מבחינת המערכת, השנה קרובה לסיומה - עד סוף יוני, אח"כ זה קייטנה. נשארו בעצם עוד חודשיים משמעותיים. אם את רוצה להוציא אותו מוקדם יותר או להביאו מאוחר יותר לגן, תצטרכי אישור פיקוח והמלצה של הגן מול המפקחת (חינוך מיוחד) כדי לעשות זאת. ובעיקרון, חשוב שלא יפסיד טיפולים פרטניים.
    צר לי לשמוע שכך את חשה. קשה מאוד למסגרת להיות מותאמת בדיוק לכל הילדים שנמצאים בה, כשהספקטרום רחב..
    מאחלת לכם יותר שקט..
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך

אוקסנה
    14/04/2013

שלום ותודה על תגובתך,
    אם אפשר עוד שאילה?
    אצל ילד צד קדימה בדבר אחד - צד אחורה במשהו שהוא היה כבר טוב.
    לדוגמא: איך שניגמל מצואה חזרו צעקות על רעשים.
    עכשיו בבית הוא התחיל לאכול לבד, כמו בגן, (בבית אני הייתי מאכילה אותו) הוא חזר להגיד לא רוצה לשחק/לרקוד ו... עם אימא. על כל מה שאנחנו אוהבים לעשות הוא אומר לא.
    מה אפשר לעשות כדי שהילד ילמד לא לחזור אחורה על כל צד שהוא עושה קדימה?
    אני פשוט מתחילה לחשוב לחזור לאכיל אותו, רק לא לשמוע ממנו לא רוצה לשחק עם אימא או ....
    תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    14/04/2013

אוקסנה,
    קשה להתייחס לשאלות שלך מבלי להכיר את הפסיכולוגיה של בנך ושל הבית.
    אני יכולה לשער שהדברים קשורים ברמות הדרישה או בלחץ שכרוך בביצוע התנהגויות.
    איני ממליצה לחזור אחורה במיומנויות יום יום שרכש. אלה מקדמות עצמאות ובגרות וחשובות גם לעתידו, הקרוב והרחוק.
    אולם, ניתן לבחון אם הפעילויות איתך נתפסות בעיניו יותר כדרישה. למשל משחק דידקטי או משחק הדורש שימוש במלל מרובה או מציב אתגרי פתרון בעיות יכול להיות מאמץ עבורו והוא מעדיף לוותר עליו. אולי חיבוקים, התרגעות, האזנה למוסיקה יכולים להיות פעילויות ביחד נעימות, לא לוחצות, שאינן לוקחות עוד כוחות במידה שבה דרישות אחרות ממנו לוקחות אנרגיה וכוחות.
    יתכן שרכישה ואז נסיגה הוא הדפוס למידה שלו, עד שדברים מתייצבים, ואז כדאי לסייע מעט, לתמוך, לעודד, לשבח אם יש הצלחה ולא להתאכזב או לנזוף אם לא מצליח, כדי לא להמאיס ולהוביל ליאוש וויתור.
    מאחלת הצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סליחה ועוד שאילה

אוקסנה
    20/04/2013

שלום,
    הילד השנה צריך לעלות לכיתה א'. אני רוצה לבקש עוד שנה נוספת. היום הוא בן 6 שנים ו 8 חודשיים. הוא לא יהיה בן 10 שנים כשיעלה לכיתה א', אם נקבל שנה נוספת. איך אני יכולה לקבל/לבקש שנה נוספת? זה לא ילד רגיל. ילד PDD. האם אני יכולה לבקש עוד שנה ואם כן איך לעשות זאת?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סליחה ועוד שאילה - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    20/04/2013

אוקסנה, זו שאלה שכבר שאלת.
    בימים אלה מתכנסות ועדות השמה. בטח הוזמנתם לכזו. זה המקום לבקש שנה נוספת בגן. נשמע שלפי הגיל וכן לפי יחסיך עם הגן אין לך עניין רב להשאר דווקא בגן זה. את צריכה להגיע עם בנך למערכת בה התקשורת טובה והדדית
    בכל מקרה, ועדת השמה, מול המפקחת, זה המקום בו תוכלי להביע את דעתך בסוגיות רבות לגבי ההווה והעתיד של בנך.
    בהצלחה,
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חשש.
    אנונימית
    25/03/2013

שלום , אני בת 16 וחצי , ורציתי לשמוע מה שעתך על חברתי שלפי דעתי סובלת מאספרגר ( כמובן לאור מה שקראתי ואני יודעת מידע כללי רחב בנושא ) , את הילדה שעליה אני מדברת הכרתי לפני שנתיים בכיתה י' , תחילה היא הייתה נראית לי רגילה אולי קצת לא אהבתי אותה אבל ייחסתי את זה לקווי אופי והחשבתי אותה בתוכי כ " חננה מידי " ( זאת כמובן מבלי לפגוע בה ) , לאחר זמן מסוים כשהתבהרו החברויות בכיתה הפכנו להיות מעין " חבורה " של בנות והיא אחת מהן , מייד התברר לי שגם האחרות הבחינו כי היא התנהגת באופן מוזר , כעת אנו נחשבות לחברות טובות אך קשה לי מאוד להתחבר אליה כי באמת מרגיש לי שהיא שונה ממני , ואני אסביר מהם הדברים שגורמים לי לחשוש : לעיתים קרובות מאוד (! ) אני מדברת על דבר מה ונראה כאילו היא הקשיבה , שמרה על קשר עין ואז אני שואלת אותה שאלה לגבי מה ששסיפרתי והיא פתאום מסתכלת במבט מופתע ושואלת מה ?! , בנוסף לזה לפעמים אנחנו מדברות בינינו הבנות בהפסקה ואז אומרים לה משהו והיא לא שומעת והיא כזה באופן כזה לחוץ כזה ומופתע ממש שואלת מה ? זה מוזר כי בדרך כלל שלא שומעים אז פשוט שואלים בנחת כזה .. בנוסף היא מגיבה לסיטואציות בצורה נורא קיצונית משאר הבנות ונעלבת מהר יותר והדבר שהכי מביא אותי לחשוש הוא שנראה כאילו היא אשת מוסד , יש לה המון סודות , לדוגמא בהפסקות היא לא נמצאת ואז שאלנו אותה איפה היית והיא אומרת אצל היועצת או אצל המחכנכת וכששואלים על מה דיברה היא אומרת שזה אישי , כמו כן לא יצאה לטיול שנתי בשל סיבות אישיות ולא תצא גם לפולין , זה די ברור שהיא מסתירה משהו אישי שלה ( הייתי אצלה מלא פעמים בבית ולכן לא נראלי שקשור למשפחה ) כמו כן היא ממצמצת המווווון פעמים כשמדברים איתה וזה לעיתים מצחיק אנשים ( לא אותי ) גם נראה כאילו המורים יודעים שהיא " אינה רגילה " ומתייחסים אליה באופן יוצא דופן , כמו כן היא משקיעה פי מיליון מכל ילדי השכבה (על אף שהרוב משקיעים ) אך התוצאות שלה נמוכות מאוד יחסית ומגיעה לציונים הנעים סביב ה 70 , כמו כן יש לה המון מורים פרטיים ( אנגלית , מתמטיקה ערבית , אסטרטגיות למידה , כנראה גם פסיכולוגית או משהו בסגנון כי היא תמיד עסוקה באותו יום באותה שעה ולא מספרת מה יש לה בזמן הזה ) היא גם הכי גדולה בשכבה כי נשארה שנתיים בכיתה א' . בהתחשב בכל מה שסיפרתי מהו הסיכוי כי היא סובלת מהתופעה ( היא מצטיינת בנגינת פסנתר ובהקשר לנושא היא " חופרת " עליו המון ) ?אשמח לתשובה כי הדבר מסקרן אותי נורא .

לקביעת תור
    סגירה
    חשש.

הוספת תגובה

תמונה

• חשש. - תגובה

דיטה הוד שיינבלט
    03/04/2013

שלום לאנונימית.
    השאלה שלך אכן נוגעת בסקרנות ולא בהכרח עניינית. הרי גם אם יש לה אבחון או את הלקות, אין לך הרבה מה לעשות עם זה.
    בכל מקרה, מההתנהגויות שתיארת לא עולה תמונה קלאסית של אספרגר.
    הקשיים בלימודים לא מאפיינים, כי יכולות השפה והיכולות השיכליות דווקא גבוהות בילדים ונערים אלה.
    לגבי המצמוצים, לא מאפיינים ולא בהכרח קשורים.
    לגבי ה"כאילו מקשיבה" מאוד יכול להיות שהיא מוסחת, עם קשיים בקשב, שרבים סובלים מהם. יכול להיות שהיא לא באמת מתעניינת.... לא יודעת וזו שאלה. לא מלמד בהכרח על אספרגר ולא מהווה קריטריון בולט ללקות זו.
    לגבי העניינים האישיים - כשמם, הם אישיים, ואפילו שהיית אצלה בבית, יכול להיות שיש לה עניינים אישיים שהמשפחה והיא לא חושפים. זה לא מאפיין של הלקות, ילדים ונערים עם אספרגר יכולים להיות עם חבריהם רחוק מהבית. לא זה העניין. לא בטוחה שהחפירה כאן חשובה.
    בכל מקרה, ברמה העניינית זה כל המידע שאני יכולה לחשוב עליו שיתאים לשאלתך.
    המשך שנה מוצלחת ובהצלחה במבחני הבגרות
    דיטה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה