ברזל בדם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Serum Iron, Serum Fe
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת ברזל בדם מסייעת לאבחן מצבים שונים של הרס מוגבר או ייצור מוגבר של כדוריות דם אדומות ולבדוק את מטבוליזם הברזל, איכות הספיגה שלו ועוד.


תיאור

בדיקת ברזל בדם מודדת את כמות הברזל בחלק הנוזלי של הדם - הסרום. ברזל הוא מרכיב חיוני לגוף המתקבל ממזון ומועבר בגוף על ידי טרנספרין, חלבון המיוצר על ידי הכבד. ברזל חיוני לייצור כדוריות דם אדומות. ברזל הוא חלק חשוב בהמוגלובין, החלבון בתוך הכדוריות האדומות שמאפשר העברת חמצן בגוף. כאשר לא מתקבל מספיק ברזל מהמזון, נוצרת ירידה בכמות הברזל בדם מה שיכול לגרום לאנמיה מחוסר ברזל. מצד שני, ספיגת ברזל גבוהה מדי בגוף עלולה לגרום לנזק לאיברים כגון הכבד, הלב, הלבלב ועוד. כמות הברזל בדם משתנה במשך היום וגם מיום ליום ולכן בדיקת ברזל בדם כמעט תמיד משולבת עם עוד בדיקות, כגון בדיקתTIBC (כושר קשירת ברזל).


הכנות לבדיקה

לעיתים רופאים דורשים מהנבדק לצום במשך 12 שעות לפני נטילת הדגימה. במקרה זה מותר רק לשתות מים. חשוב לדעת כי צריכת מזונות עשירים בברזל, או נטילת כדורי ברזל, בסמוך לביצוע הבדיקה, יכולה להשפיע על תוצאות הבדיקה. גם קבלת עירוי דם יכולה להשפיע. אלכוהול או תרופות כגון גלולות למניעת הריון יכולים להגדיל את רמות הברזל בבדיקה. טסטוסטרון, מנות גדולות של אספירין, מטפורמין, ו-ACTH (הורמון אדרנוקורטיקוטרופי) יכולים להפחית אותן. גם מתח ומעט שינה יכולים באופן זמני לגרום לירידה ברמות ברזל בדם.


משך הבדיקה

בבדיקת ברזל בדם, נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כשעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת ברזל בדם, המתבצעת בדרך כלל ע"י נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת ברזל בדם לא נערכת באופן שגרתי. היא בדרך כלל נערכת לאחר שבדיקות כגון ספירת דם, המוגלובין, המטוקריט ועוד העלו תוצאות חריגות. בדיקת ברזל בדם מתבצעת גם כאשר ישנו חשד לחוסר בברזל או עודף בברזל. כדאי לדעת, תסמינים של חוסר ברזל בדרך כלל מופיעים תקופה ארוכה לאחר שהגוף סובל מהמחסור.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות הן: 150-40 מיקרוגרם לד"ל. [h3][!!!]תוצאות גבוהות מהרגיל של בדיקת ברזל בדם מופיעות ב: [/h3] המוכרומטוזיס - פגם גנטי בו קיימת ספיגה עודפת ואגירה של ברזל. המוסידרוזיס - הפרעה הנגרמת בגלל שקיעה עודפת של ברזל בגוף, בדרך-כלל כתוצאה ממתן יתר של ברזל (עירויי דם חוזרים, מתן ברזל). ייצור מופחת של כדוריות דם אדומות (כמו במחלת תלסמיה, אנמיה פרניציוזה ועוד). הרס מוגבר של כדוריות דם אדומות (אנמיות המולטיות). מחלות כבד חריפות. [h3][!!!]תוצאה נמוכה של בדיקת ברזל בדם מופיעה ב: [/h3] אנמיה עקב זיהומים או מחלות כרוניות. אנמיה עקב חוסר ברזל. אנמיה מחוסר בוויטמין B12 הנקראת אנמיה פרניציוזה (Pernicious). ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 313
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,086
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 929
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 988
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד