בדיקת דם Egfr: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Estimated Glomerular Filtration Rate
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת תפקודי כליות


תיאור

בדיקת Egfr היא חישוב המכליל את תוצאת בדיקת קריאטינין בדם, את הגיל, המין והגזע. תוצאתה מצביעה על איכות תפקוד הכליות. פירוש האותיות Egfr הוא: estimated glomerular filtration rate ובעברית: הערכת קצב סינון פקעית הכליה (כלומר: מדד ליכולת הכליה לסנן ולהרחיק פסולת מהגוף). הכליות מסננות את הדם, מסלקות פסולת ומים מהגוף ומייצרות שתן. בדיקת דם Egfr בודקת כמה דם הכליות מסננות על ידי חישוב המכליל בדיקת קריאטינין בדם. קריאטינין הוא מולקולה של פסולת כימית שמופקת מחילוף החומרים של השרירים (מטבוליזם השריר). הקריאטינין מועבר דרך מחזור הדם אל הכליות, הן מסננות את רוב הקריאטינין ונפטרות ממנו דרך השתן. הכליות משמרות את רמת הקריאטינין בטווח הנורמאלי בגוף ולכן בדיקת רמת קריאטינין בדם יכולה להעיד על תפקוד הכליות. כאשר תפקוד הכליות לא תקין, רמת הקריאטינין בדם תהיה גבוהה מאחר שהכליות לא מפנות כהלכה את הקריאטינין. תוצאת בדיקת קריאטינן בדם יכולה להשתנות מיום ליום, לכן כדי לקבל תוצאות טובות ומדויקות לעיתים מבצעים אותה ואת בדיקת דם Egfr פעמיים בתוך כמה חודשים, כדי לבדוק הבדלים בין הבדיקות. הסיבה שכוללים בבדיקת דם Egfr גם את גזע האדם היא שלאנשים שחורים שמוצאם מאפריקה ישנה מסת שרירים גבוהה יותר מאשר קבוצות אחרות באוכלוסיה והתוצאות המתקבלות אצלם שונות במעט. חשוב לדעת כי בדיקת דם Egfr לא יעילה עבור אנשים צעירים מגיל 18 או מבוגרים מעל גיל 70, עבור נשים בהריון, אנשים הסובלים מעודף משקל, אנשים שריריים במיוחד ואנשים החולים במחלות מסוגים מסויימים.


הכנות לבדיקה

כאמור, בדיקת Egfr היא חישוב המבוסס כל בדיקת קריאטינין בדם. בדיקת קריאטינין בדם היא בדרך כלל חלק מבדיקת כימיה בדם (SMA). לפני בדיקת כימיה בדם יש להיות בצום במשך 8-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא. אין לאכול לפני הבדיקה מאחר שמאכלים משנים את הרכבו הכימי של הדם ויכולים לשנות את התוצאות.


משך הבדיקה

בבדיקת כימיה בדם, נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת כימיה בדם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת כימיה בדם מבוצעת כחלק מהבדיקות הכלליות השגרתיות בהתאם לגיל האדם, או במקרים בהם קיים חשד לבעיה אצל האדם. בדרך כלל מבצעים בדיקת כימיה בדם לאנשים עם סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליות, יתר לחץ דם, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות ועוד. כאשר רופא מעוניין רק בחלק קטן מהבדיקות הכלולות בבדיקת כימיה בדם, הוא בדרך כלל רשאי להזמין בדיקת כימיה כללית.


תוצאות, פענוח

התוצאות הנורמאליות הן: 90-120 מיליליטר לדקה. תוצאה נמוכה מ-90 אך גבוהה מ-60 מצביעה על בעיית כליות מסוימת, כנראה קלה. כדי לברר מה בדיוק הבעיה בדרך כלל רופאים מבצעים בדיקות כגון בדיקות שתן (בהן ייבדק אם קיים דם או חלבון בשתן), בדיקות דם (בהן ייבדק אם קיימים רעלים ופסולת בדם), לחץ דם, בחינת ההיסטוריה הבריאותית של האדם ומשפחתו ועוד. תוצאת 30-59 מצביעה כי קיים נזק מתון בכליות הפוגע בתפקודן. תוצאת 15-29 מצביעה כי קיים נזק חמור בכליות הפוגע בתפקודן. תוצאה של פחות מ-15 מצביעה על כשל כלייתי, יתכן כי בקרוב ידרשו טיפולי דיאליזה או השתלת כליה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד