בדיקת דם ALT GPT: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Glutamate Pyruvate Transaminase, Alanine Aminotransferase
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת דם ALT בוחנת את תפקוד הכבד.


תיאור

ALT (אלאנין טראנסאמינאז) הוא אנזים הנמצא בעיקר בתאי הכבד והכליות ובכמויות קטנות יותר בלב ובשרירים. אצל אנשים בריאים, רמות ALT בדם הן נמוכות. כאשר הכבד ניזוק, ALT משתחרר לתוך מחזור הדם, בדרך כלל לפני שתסמינים ברורים יותר לפגיעה בכבד מתרחשים, כגון צהבת. על כן, בדיקת דם ALT היא בדיקה יעילה לזיהוי נזק לכבד. בדיקת דם ALT, הנקראת גם בדיקת דם GPT, היא שימושית לזיהוי נזק לכבד כתוצאה מתרופות או חומרים רעילים אחרים לכבד. עם זאת, כאשר מתקבלת תוצאה גבוהה בבדיקת דם ALT אין זה אומר במאת האחוזים שהבעיה בכבד, מאחר שעליות באנזים יכולות לנבוע גם מחלקים אחרים בגוף. ערכי ALT מושווים לעתים קרובות לתוצאות של בדיקות אחרות הכלולות בבדיקת תפקודי כבד כגון פוספטאז אלקליין, בילירובין ועוד כדי לעזור לקבוע את סוג מחלת הכבד.


הכנות לבדיקה

בדיקת דם ALT היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד מצריכה צום של כשמונה שעות, בהתאם להנחיות הרופא. הצום נדרש מכיוון שחלק מהבדיקות הנכללות בתפקודי כבד, כגון אלקליין פוספטאז, בילירובין ו-GGT מושפעות מתזונה.


משך הבדיקה

בבדיקת תפקודי כבד, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך כשעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת דם ALT היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת תפקודי כבד נערכת בדרך כלל כחלק מהבדיקות השגרתיות הנערכות אצל רופא משפחה או במקום העבודה בהתאם לגיל האדם. כמו כן, הבדיקה נערכת כדי לאבחן הפרעות בכבד אם ישנן סימפטומים המרמזים על כך כגון צהבת, שתן צהוב, בחילות ושילשולים, נפיחות וכאבי בטן, צואה בהירה,חולשה ועוד). הבדיקה מאפשרת לעקוב אחר חולי כבד, לפקח על טיפול בתרופות מסוימות שעלולות לגרום לפגיעה בכבד ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות הנורמליות של בדיקת דם ALT הן: נשים: 35-5 יחידות לליטר (U/L), גברים: 40-5 יחידות לליטר (U/L), קשישים: 35-5 יחידות לליטר (U/L). עליות וירידות ברמת אנזים ALT מקבילות לתנודות ברמת האנזים AST (בדיקת דם AST), אולם הוא עולה פחות מאשר ה-AST במחלות כגון: גרורות בכבד, הפטיטיס כרוני (דלקת כבד כרונית), שחמת הכבד, שינויים חסימתיים בכבד ועוד. האנזים עולה יותר מאשר ה-AST במחלות הפטיטיס אקוטי (דלקת כבד אקוטית) ובנקרוזיס (נמק) של הכבד. בעת מחלת הפטיטיס אקוטי תוצאת בדיקת ALT גבוהה והיא יכולה להישאר גבוהה גם כחצי שנה לאחר הריפוי. רמות גבוהות מאוד של ALT (יותר מפי עשר מהרמה הנורמאלית הגבוהה ביותר) בדרך כלל מופיעות בעקבות דלקת כבד חריפה ולעיתים בשל זיהום מווירוס. גם פעילות גופנית מאומצת או הזרקה של תרופות לתוך השרירים יכולות להעלות את תוצאת בדיקת דם AST.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,514
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,499
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,418
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,902
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,324
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,463
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד