בדיקת דם GGT: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Gamma Glutamyl transferase
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת בדיקת GGT היא להבדיל בין מחלות עצם למחלות כבד ולאתר מחלות כבד ובעיות בכבד.


תיאור

GGT הוא אנזים שנמצא באיברים רבים, כגון הכליות, הכבד, הטחול והלבלב, אולם המקור העיקרי של GGT בדם הוא הכבד. רמת GGT עולה ברוב המחלות הגורמות נזק חמור לכבד או לצינור המרה, אבל הבדיקה בדרך כלל לא עוזרת להבחין בין הסיבות השונות לפגיעה בכבד. רמות GGT בדם רגישות מאד לשינויים בתפקוד הכבד וכאשר הכבד נפגע הן מיד עולות. כמו כן, GGT הוא האנזים הראשון שעולה בדם כאשר ישנה הפרעה בזרימת המרה בצינור המרה (למשל במקרה של גידולים או אבנים). בדיקת דם GGT מסייעת לקבוע את הגורם לתוצאה הגבוהה בבדיקת ALP (בדיקה נוספת הכלולה בבדיקת תפקודי כבד). שתי הבדיקות מראות תוצאה גבוהה במחלות של צינור דרכי המרה ובחלק ממחלות הכבד, אבל רק בדיקת ALP מראה על תוצאה גבוהה כאשר יש לאדם מחלות עצם. לכן, אם לאדם מסוים מתקבלת תוצאה נורמאלית בבדיקת GGT ותוצאה גבוהה בבדיקת ALP, ניתן להסיק מכך שהוא סובל ממחלת עצם.


הכנות לבדיקה

בדיקת דם GGT היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד מצריכה צום של כשמונה שעות, בהתאם להנחיות הרופא. הצום נדרש מכיוון שחלק מהבדיקות הנכללות בתפקודי כבד, כגון פוספטאזה בסיסית, בילירובין ו-GGT מושפעות מהתזונה.


משך הבדיקה

בבדיקת תפקודי כבד, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת דם GGT היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת תפקודי כבד נערכת בדרך כלל כחלק מהבדיקות השגרתיות הנערכות אצל רופא משפחה או במקום העבודה בהתאם לגיל האדם. כמו כן, הבדיקה נערכת כדי לאבחן הפרעות בכבד אם ישנם סימפטומים המרמזים על כך, כגון צהבת, שתן צהוב, בחילות ושילשולים, נפיחות וכאבי בטן, צואה בהירה,חולשה ועוד). הבדיקה מאפשרת לעקוב אחר חולי כבד, לפקח על טיפול בתרופות מסוימות שעלולות לגרום לפגיעה בכבד ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות הנורמליות של בדיקת דם GGT הן: גברים: 42-6 יחידות לליטר (U/L), נשים: 28-6 יחידות לליטר (U/L). תוצאה גבוהה של בדיקת דם GGT מתקבלת במקרה של מחלות של כיס המרה או כאשר ישנן גרורות של סרטן בכבד. כמו כן, רמות גבוהות של GGT מופיעות אצל אנשים המקבלים כימותרפיה, אצל חולים המקבלים תרופות נגד התכווצויות שרירים, אצל חולי אי ספיקת לב וכן אצל אלכוהוליסטים. רמות גבוהות יכולות להופיע גם אצל אנשים השותים מעט אלכוהול, אולם לא גבוהות כמו שמתקבלות אצל אלכוהוליסטים. מספר מחקרים הראו כי לאנשים עם GGT גבוה יש סיכוי גבוה למות ממחלת לב, אולם הסיבה לכך אינה ידועה. תרופות שיכולות לגרום לתוצאה גבוהה בבדיקת דם GGT הן: פניטואין, קרבמזפין, כדורי שינה מסוימים, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), תרופות להורדת שומנים בדם, אנטיביוטיקה, חוסמי היסטמין, תרופות נוגדות דיכאון, הורמונים כמו טסטוסטרון ועוד. כאמור, תוצאה נורמלית של בדיקת דם GGT יכולה להתקבל למרות קיומן של מחלות עצם שונות.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,478
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,452
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,369
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,873
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,212
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,423
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד