בדיקת דם CK: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Creatine phospho kinase, CPK
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

לבדוק האם האדם עבר התקף לב ולבדוק מחלות שרירים.


תיאור

בדיקת דם CK, או בשמותיה הנוספים בדיקת קראטין קינאז ובדיקת קריאטנין פוספוקינז מודדת את רמת האנזים קריאטין קינאז. אנזים זה נמצא במוח, בלב, בשרירי השלד וברקמות אחרות. אנזימים הם חלבונים שמסייעים לתאים לבצע את פעולתם השגרתית. קיימות שלוש צורות שונות של אנזים CK בגוף: CK-MM (נמצא בשרירי השלד והלב). CK-MB (נמצא בעיקר בלב). CK-BB (נמצא בעיקר במוח). הכמות הקטנה של CK בדם מגיעה בעיקר מהשרירים. ה-CK שנמצא במוח בדרך כלל לא נכנס למחזור הדם. רמות ה- CK בדם עולות כאשר תאי שריר הלב או שרירים אחרים נפגעים. למשל, לאחר התקף לב, בארבע עד שש השעות הראשונות, ריכוז ה-CK בדם מתחיל לעלות. הוא מגיע לרמה הגבוהה ביותר לאחר 18 עד 24 שעות וחוזר לרמה התקינה לאחר יומיים-שלושה מההתקף. תוצאת בדיקת דם CK תהיה גבוהה גם כאשר שרירי השלד נפגעים.


הכנות לבדיקה

לפני בדיקת דם CK אין צורך בהכנות מיוחדות.


משך הבדיקה

בבדיקת דם CK, נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כ-45 דקות ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת דם CK היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת דם CK מתבצעת בדרך כלל כאשר יש סימנים שהאדם עבר התקף לב (כגון, כאבים בחזה) וכאשר אדם מתלונן על כאבי שרירים או חולשת שרירים. כאשר אדם עובר התקף לב ומגיע לחדר מיון, בדרך כלל הוא עובר בדיקת דם CK מיד כשהוא מגיע ועוד שלוש בדיקות CK במרווחי זמן של ארבע-שש שעות.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של בדיקת דם CK הן: גברים: 174-38 יחידות לליטר (U/L), נשים: 140-26 יחידות לליטר (U/L). תוצאה גבוהה מדי של בדיקת דם CK מעידה על כך שכבר התרחש נזק ללב או לשרירים אחרים. כאשר מתקבלת תוצאה גבוהה והחשד הוא שהיא נובעת מהתקף לב, בדרך כלל מבצעים בדיקה נוספת מדויקת יותר. בדיקה זו מכונה בדיקת טרופונין והיא בודקת נזק בלב. אצל למעלה ממחצית מהסובלים מאירוע מוחי עולה רמת ה- CK. הרמות מגיעות לשיא תוך שלושה ימים מהאירוע. הרמות נמוכות מאלו המופיעות לאחר התקף לב חריף והן נשארות גבוהות במשך זמן ארוך יותר. תוצאה גבוהה יכולה להעיד גם כי השרירים חוו מאמץ גדול, כמו למשל לאחר אימונים מאומצים של הרמת משקולות, או שהשרירים חוו נזק מנפילה, תאונת דרכים, ניתוח ועוד. תוצאה גבוהה מתקבלת אצל אנשים שריריים ואנשים שחורים (כגון אפריקאים) להם יש מסת שרירים גדולה יותר משאר הקבוצות באוכלוסיה. גם תרופות, כגון תרופות להורדת כולסטרול, יכולות לגרום לנזק לשרירים ולתוצאה גבוהה בבדיקת דם CK. תוצאה נמוכה של בדיקת דם CK מתקבלת בתחילת הריון.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד