בדיקת דם AST GOT: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

GOT Aspartate Aminotransferase
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת בדיקת דם AST היא לבחון את תפקודי הכבד ואף לסייע לאבחן התקף לב שהתרחש (רמת האנזים AST בדם עולה לאחר התקף לב).


תיאור

AST הוא אנזים הנמצא בתאים בכל הגוף, בעיקר בלב ובכבד ובמידה פחותה בכליות ובשרירים. אצל אנשים בריאים רמות AST בדם הן נמוכות. כאשר תאי הכבד או השרירים נפגעים הם משחררים הרבה AST לדם, מה שהופך את בדיקת AST ליעילה לזיהוי בעיות בכבד. בדיקת דם AST הנקראת גם Glutamate Oxaloacetate transaminase-GOT, Aspartate aminotransferase בוחנת את רמת האנזים AST. תוצאה גבוהה מדי יכולה להעיד על נזק לכבד בעקבות דלקת, על שימוש בתרופות שגורמות נזק לכבד, על שחמת הכבד, אלכוהליזם ועוד. עם זאת כאמור רמת אנזים AST יכולה לעלות בדם בגלל מצבים שאינם קשורים לכבד אלא לשרירים וכו'. בדיקת דם AST נערכת בדרך כלל במסגרת בדיקת תפקודי כבד הכוללת בדיקות דם נוספות. רמות ה-AST מושוות לתוצאות של הבדיקות האחרות כגון (פוספטאז אלקליין, בילירובין ועוד) כדי לקבוע איזה סוג של מחלת כבד קיימת.


הכנות לבדיקה

בדיקת דם AST היא בדרך כלל חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד מצריכה צום של כשמונה שעות, בהתאם להנחיות הרופא. הצום נדרש מכיוון שחלק מהבדיקות הנכללות בתפקודי כבד, כגון פוספטאזה בסיסית, בילירובין ו-GGT מושפעות מהתזונה.


משך הבדיקה

בבדיקת תפקודי כבד נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת דם AST היא בדרך כלל חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור)או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת תפקודי כבד נערכת בדרך כלל כחלק מהבדיקות השגרתיות הנערכות אצל רופא משפחה או במקום העבודה בהתאם לגיל האדם. כמו כן, הבדיקה נערכת כדי לאבחן הפרעות בכבד אם ישנן סימפטומים המרמזים על כך כגון צהבת, שתן צהוב, בחילות ושילשולים, נפיחות וכאבי בטן, צואה בהירה, חולשה ועוד). הבדיקה מאפשרת לעקוב אחר חולי כבד, לפקח על טיפול בתרופות מסוימות שעלולות לגרום לפגיעה בכבד ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות הנורמליות של בדיקת דם AST בהתאם לגיל הן: 3-0 שנים: 55-18 יחידות לליטר (U/L), מבוגרים: 40-7 יחידות לליטר (U/L). תוצאות גבוהות בבדיקת דם AST מופיעות עקב דלקת חריפה של הלבלב, לאחר התקף לב קשה, במחלת כבד, במחלות שרירים של השלד או כאשר נגרמה חבלה לשרירים, בעת פגיעה במעי (כתוצאה מניתוח למשל), פגיעה של קרינה מקומית, במחלת מיוגלובינוריה (שתן אדום), כאשר ישנם גידולים בראש ועוד. תוצאה נמוכה בדרך כלל לא מעידה על בעיה. עם זאת, תוצאה נמוכה מדומה מופיעה במקרים של עליית אנזים הלקטט בדם (בעת מחלות כגון סוכרת, מחלת הכבד ברי ברי ועוד). תוצאה נורמלית של בדיקת דם AST יכולה להתקבל למרות הבעיות הבאות: אי ספיקת לב, מחלת לב חסימתית ללא נזק לכבד ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,796
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,755
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,665
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 2,030
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,699
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,635
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד