אוריאה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

BUN, Urea
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת אוריאה נערכת על מנת לבדוק את תפקודי הכליה ולהעריך את מטבוליזם החלבון של הנבדק.


תיאור

אוריאה היא תרכובת כימית אורגנית המיוצרת בגוף בתהליך חילוף החומרים של חלבונים. אוריאה מופקת על ידי הכבד מפסולת עיכול. בתהליך זה הכבד מפרק פרוטאין או חומצות אמינו ואמוניה. אחר כך הכליות מעבירות את האוריאה מהדם אל השתן. אדם ממוצע מפריש כ-30 גרם אוריאה בעיקר דרך השתן אבל גם כמות קטנה דרך הזיעה. בדיקת אוריאה הנקראת גם בדיקת BUN - Blood Urea Notrogen היא בדיקה המודדת את כמות החנקן בדם בצורת אוריאה וכן את תפקוד הכליות. כמות גדולה מדי של אוריאה בדם מצביעה בדרך כלל על תפקוד כליות נמוך, דימומים במערכת העיכול ועוד. כמות קטנה של אוריאה מצביעה על בעיה בכבד ועוד.


הכנות לבדיקה

בדיקת אוריאה בדם היא בדרך כלל חלק מבדיקת כימיה בדם (SMA). לפני בדיקת כימיה בדם יש להיות בצום במשך 8-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא. אין לאכול לפני הבדיקה מאחר שמאכלים משנים את הרכבו הכימי של הדם ויכולים לשנות את התוצאות.


משך הבדיקה

בבדיקת אוריאה, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת אוריאה היא בדיקה לא מסוכנת כלל, אך עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת אוריאה היא חלק מבדיקת כימיה בדם. בדיקת כימיה בדם מבוצעת בדרך כלל כחלק מהבדיקות הכלליות השגרתיות בהתאם לגיל האדם, או במקרים בהם קיים חשד לבעיה אצל האדם. בדרך כלל מבצעים בדיקת כימיה בדם לאנשים עם סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליות, יתר לחץ דם, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות ועוד. כאשר רופא מעוניין רק בחלק מהבדיקות הכלולות בבדיקת כימיה בדם, הוא בדרך כלל רשאי להזמין בדיקת כימיה כללית.


תוצאות, פענוח

גבולות הנורמה לפי גיל הנבדק הן: 3-1 שנים: 18-5 מ"ג לד"ל (כלומר, 5-18 מיליגרם של אוריאה, בתוך דציליטר של דם - עשירית הליטר). 12-3 שנים: 20-5 מ"ג לד"ל. מבוגרים: 25-5 מ"ג לד"ל. תוצאה גבוהה בבדיקת אוריאה מתקבלת במקרים הבאים: [b]1. [/b]כאשר קיים פירוק חלבונים גבוה מדי, כמו במקרי דימומים במערכת העיכול, התקף לב ועוד. [b]2. [/b]כאשר ישנה בעיה בפעילות הכליה. [b]3.[/b] כאשר קיימת ירידה בזרימת הדם דרך הכליה היכולה להתקיים במקרים של אי ספיקת לב, הזעת יתר, שלשולים. [b]4. [/b]כאשר קיימת חסימה בדרכי השתן. במקרה כזה היחס של אוריאה לקריאטינין הופך לגבוה יותר מאשר היחס התקין של 10:1. תוצאה נמוכה של בדיקת אוריאה מתקבלת במקרים הבאים: [b]1. [/b]כאשר ישנו ייצור חלבונים רב מדי, לדוגמה בהריון בשלבים מתקדמים, בגיל ינקות (עד גיל שנה), ובמחלת אקרומגליה (Acromegaly) - מחלה נדירה שבה עצמות כפות הידיים, כפות הרגליים והגולגולת ממשיכות לגדול באופן לא פרופורציונלי. [b]2. [/b]כאשר ישנו נזק גדול לכבד עקב שתיית אלכוהול רבה, הרעלה, הפטיטיס ועוד. [b]3. [/b]כאשר מבצעים דיאטה הכוללת פחמימות רבות ומעט חלבונים [b]4.[/b] במחלות כגון צליאק, סינדרום נפרוטי ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד