ויטמין B12: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Vitamin B12
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

למדוד את כמות ויטמין B12 בדם.


תיאור

ויטמין B12 הוא ויטמין חיוני לייצור החומר הגנטי של התאים. הוא לוקח חלק חשוב ביצירת הכדוריות האדומות בגופנו ותאים נוספים. ויטמין B12 נחוץ לפעילות של אנזימים מסוימים בגופנו וכאשר ישנו חוסר בוויטמין זה, מתרחשת הפרעה בפעילות האנזימים. בנוסף, הוא מסייע ביצירת חומר בשם מיאלין, חומר שיוצר את מעטפת התא ומבודד את תאי העצב. חוסר בוויטמין B12 עלול לגרום להפרעות שונות במערכת העצבים. ויטמין B12 הוא גם הוויטמין היחיד שאינו מגיע ממקור צמחי, אלא בעקבות תזונה של מזונות מן החי, בעיקר מבשר בקר ובמיוחד מכבד בקר. בדיקת ויטמין B12 היא בדיקת דם המודדת את כמות הוויטמין בדם.


הכנות לבדיקה

לפני בדיקת ויטמין B12 יש להיות בצום כשמונה שעות, בהתאם להנחיית הרופא. כמו כן, יש לספר לרופא המטפל על תרופות וצמחי מרפא הניטלים באופן קבוע מאחר שהן יכולות להשפיע על תוצאות הבדיקה. תרופות וחומרים המשפיעים על תוצאות בדיקת ויטמין B12 הן בין היתר נאומיצין, קולכיצין, מסאלאמין, פניטואין ועוד.


משך הבדיקה

בבדיקת ויטמין B12 בדם, נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת ויטמין B12 המתבצעת בדרך כלל ע"י נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת ויטמין B12 נערכת לרוב לאחר שבדיקות דם אחרות הצביעו על הימצאות אנמיה מגלובלסטית (במקרה זה הקיבה מייצרת פחות מהחומר שהגוף זקוק לו כדי לספוג וויטמין B12). הבדיקה נערכת גם כאשר ישנם סימפטומים של בעיות במערכת העצבים - רמה נמוכה של ויטמין B12 יכולה לגרום לבעיות במערכת העצבים כגון שיתוק או עקצוצים בידיים וברגליים, חולשה, בעיות בשיווי משקל ועוד. הבדיקה נערכת לעיתים גם לאנשים הסובלים מדמנציה, הזיות ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של בדיקת ויטמיןB12 הן: 200-900 פיקוגרם למיליליטר. תוצאות נמוכות מ-200 הן סימן לחוסר בוויטמין B12. אנשים עם רמות נמוכות אלו יחוו סימפטומים של מחסור בוויטמין B12. בקרב אנשים קשישים, גם ברמות 200-500 פיקוגרם למיליליטר יכולים להופיע סימפטומים של מחסור. [h3][!!!]הגורמים לחוסר ויטמין B12 כוללים: [/h3] חסרים תזונתיים - במיוחד אצל צמחוניים. מחלות הגורמות לספיגה לקויה כגון צליאק וקרוהן. מחסור בפקטור פנימי (חומר מסוג גליקופרוטאין). ייצור חום גבוה מדי בגוף (למשל בעת יתר פעילות של בלוטת התריס). הריון. [h3][!!!]עודף ויטמין B12[/h3] עודף ויטמין B12 הוא נדיר. לרוב עודף ויטמין B12 מוסר בשתן. הגורמים לעודף ויטמין B12 יכולים להיות: מחלת כבד כגון שחמת הכבד או הפטיטיס, מחלות מיאלופרוליפרטיביות כגון פוליציטמיה, לוקימיה ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד