אלבומין: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Albumin
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת אלבומין נערכת על מנת לבחון את תפקודי הכבד ולהעריך את המצב התזונתי של האדם.


תיאור

אלבומין הוא החלבון הנפוץ ביותר בדם של יונקים. הוא נמצא בדם ובכל הרקמות ונוצר בכבד. הוא חשוב לשמירת התקינות של הפלזמה (נוזל שקוף בגון צהבהב הזורם בכלי הדם של בעלי חוליות) ולאיזון מערכתי של נוזלי הגוף. רמות נמוכות של אלבומין יכולות להעיד על מחלת כבד, אובדן רב של חלבון מהגוף ועוד. רמות נמוכות מעידות על התייבשות. בדיקת אלבומין מתבקשת כאשר לאדם יש סימפטומים של הפרעה בכבד כגון צהבת, עייפות או ירידה במשקל, או סימפטומים של "תסמונת נפרוטית" כגון נפיחות סביב העיניים, בבטן, או ברגליים. רופאים יכולים להזמין בדיקת אלבומין גם כדי לבדוק את מצב התזונה של האדם. חשוב לדעת כי תרופות וסמים מסוימים כגון, סטרואידים, הורמוני גדילה ואינסולין יכולים להעלות את התוצאה בבדיקת אלבומין.


הכנות לבדיקה

בדיקת אלבומין בדם היא בדרך כלל חלק מבדיקת כימיה בדם (SMA). לפני בדיקת כימיה בדם יש להיות בצום במשך 8-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא. אין לאכול לפני הבדיקה מאחר שמאכלים משנים את הרכבו הכימי של הדם ויכולים לשנות את התוצאות.


משך הבדיקה

בבדיקת אלבומין, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת אלבומין בדם היא בדיקה לא מסוכנת כלל, אך עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת אלבומין היא חלק מבדיקת כימיה בדם. בדיקת כימיה בדם מבוצעת בדרך כלל כחלק מהבדיקות הכלליות השגרתיות בהתאם לגיל האדם, או במקרים בהם קיים חשד לבעיה אצל האדם. בדרך כלל מבצעים בדיקת כימיה בדם לאנשים עם סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליות, יתר לחץ דם, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות ועוד. כאשר רופא מעוניין רק בחלק קטן מהבדיקות הכלולות בבדיקת כימיה בדם, הוא בדרך כלל רשאי להזמין את בדיקת כימיה בדם כללית.


תוצאות, פענוח

גבולות הנורמה של בדיקת אלבומין הם 3.4-5.4 מיליגרם לדציליטר. תוצאה גבוהה בבדיקת אלבומין מעידה בדרך כלל על התייבשות. תוצאה נמוכה בבדיקת אלבומין מתקבלת במקרים הבאים: 1. ספיגה נמוכה מדי של חומצות אמינו מהמעי עקב בעיה במנגנון הספיגה או עקב מצב של תת תזונה. 2. אובדן רב מדי של חלבון דרך הצואה, השתן או העור במקרים של כוויות. 3. פגם בתהליך הביוסינתזה (תהליך אנאבוליזם, הבניה) שיכול לנבוע עקב מחלה בכבד או עקב צריכה מעטה מהמקובל של חלבונים. 4. תהליך קטבוליזם (רצף של תהליכים מטאבוליים אשר מפרקים מולקולות גדולות) רב מדי שמתרחש עקב הרס של רקמות או עקב דלקת. 5. הצטברות נוזלים בבטן (מיימת).


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 313
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,086
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 929
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 988
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד