אלקטרוליטים: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Lytes, Electrolytes
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת אלקטרוליטים בוחנת את כמות החומרים: אשלגן, כלור, נתרן ועוד בגוף.


תיאור

אלקטרוליט הוא כל חומר שמכיל בתוכו יונים (אטום או מולקולה הנושאים מטען חשמלי) חופשיים ופועל כמדיום מוליך חשמלי. בדם קיימים אלקטרוליטים בריכוזים מסוימים וכאשר קיימות מחלות שונות רמות האלקטרוליטים יכולות להשתנות. האלקטרוליטים העיקריים הנבדקים בבדיקת אלקטרוליטים הם: כלור (CHLORIDE), אשלגן (POTASSIUM), נתרן (SODIUM), סידן (CALCIUM) וזרחן (PHOSPHORUS). בדיקת אלקטרוליטים יכולה לאבחן הפרעות בקצב הלב, בצקות, אי ספיקת כליות ועוד. רמות האלקטרוליטים בגוף מושפעות מגיל, מין, פעילות הורמונאלית, כמות האלקטרוליטים שהכליות מפרישות אל מחוץ לגוף, תזונה, שתייה ועוד. בבעיות בריאות שונות, רמת אחד או כמה מהאלקטרוליטים תהיינה לא תקינות. כאשר נמצאת רמה לא תקינה של אלקטרוליט מסוים אצל אדם, הוא מקבל טיפול מתאים (למשל, הוא מתבקש ליטול תוסף תזונה עם האלקטרוליט החסר) והוא יעבור את הבדיקה שוב לוודא כי הרמה התאזנה. חוסר איזון באלקטרוליטים עלול לגרום סחרחורות, התכווצויות שרירים, קצב לב לא סדיר ואפילו מוות.


הכנות לבדיקה

בדיקת אלקטרוליטים בדם היא בדרך כלל חלק מבדיקת כימיה בדם (SMA). לפני בדיקת כימיה בדם יש להיות בצום במשך 8-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא. אין לאכול לפני הבדיקה מאחר שמאכלים משנים את הרכבו הכימי של הדם ויכולים לשנות את התוצאות.


משך הבדיקה

בבדיקת אלקטרוליטים, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת אלקטרוליטים היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת אלקטרוליטים היא חלק מבדיקת כימיה בדם. בדיקת כימיה בדם מבוצעת כחלק מהבדיקות הכלליות השגרתיות בהתאם לגיל האדם, או במקרים בהם קיים חשד לבעיה אצל האדם. בדרך כלל מבצעים בדיקת כימיה בדם לאנשים עם סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליות, יתר לחץ דם, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות ועוד. כאשר רופא מעוניין רק בחלק קטן מהבדיקות הכלולות בבדיקת כימיה בדם, הוא בדרך כלל רשאי להזמין את בדיקת כימיה כללית בדם.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של הבדיקות הכלולות בבדיקת אלקטרוליטים הן: נתרן: 132-153 מיליאקוויוולנט לליטר. אשלגן: 3.5-5.3 מיליאקוויוולנט לליטר. כלור: 95-110 מילימול לליטר. סידן: 8.5-10.9 מיליגרם לדציליטר. פוספט/זרחן: 3-4.5 מיליגרם לדציליטר. [h3]1. נתרן[/h3] רמה גבוהה של נתרן מתקבלת בעת התייבשות ועוד. רמה נמוכה מופיעה אצל חולים בסינדרום נפרוטי, התקף לב חסימתי, היפופרוטאינמיה (תת-חלבון בדם) ועוד. [h3]2. אשלגן[/h3] רמה גבוהה של אשלגן נקראת היפרקלמיה והיא בדרך כלל נובעת מבעיה בכליות המונעת מהן להפריש אשלגן אל מחוץ לגוף. כמו כן, עודף אשלגן יכול להופיע בהפרעה בתפקוד בלוטת יותרת הכליה, מחלות זיהומיות, סוכרת, הרס תאים מוגבר, נטילת תרופות מסוימות ועוד. רמה נמוכה של אשלגן יכולה להתרחש עקב שלשול, בעיות כליות, נטילת תרופות (כגון אינסולין, תרופות להורדת לחץ דם ועוד). חשוב לעקוב אחר האשלגן בדם אצל קשישים, אנשים הנוטלים חומרים משתנים, חולים העוברים דיאליזה, חולים הסובלים ממחלות במערכת העיכול, סוכרת ועוד. [h3]3. כלור[/h3] רמה גבוהה של כלור מופיעה במקרי התייבשות, בעת מחלת חמצת מטבולית, בעת נטילת אמוניום כלוריד ובזמן קבלת עירוי רב של תמיסת מלח פיזיולוגית. רמה נמוכה של כלור מופיעה במקרי הידרציה (סיפוח מים, ההיפך מהתייבשות), מחלת אדיסון, דלקת כליות בה קיים איבוד מלחים, כוויות, תופעת אלקלוזיס מטבולית המאופיינת בירידת ביוני המימן ועליה ב- PH בליווי עליה ברמות ביקרבונט בדם וטיפול בחומרים משתנים. [h3]4. סידן[/h3] רמה גבוהה של סידן מופיעה במקרי קבלת עודף של ויטמין D, סרטן העצמות, יתר פעילות של בלוטת יותרת התריס, גרורות בעצמות, מחלת אוסטאופורוזיס, הרעלת בריליום (בריליום היא מתכת רעילה המצויה בפחם, סלעים, אדמה, ואבק וולקני) ועוד. רמה נמוכה של סידן בדם מופיעה במקרי תת פעילות של בלוטת יותרת התריס, במקרים בהם ישנה רמת אלבומין נמוכה (כמו במחלות סיסטיק פיברוזיס, סינדרום נפרוטי, ציליאק), בעת צריכה פחותה של סידן וויטמין D, בעת הריון ועוד. [h3]5. פוספט/זרחן[/h3] רמה גבוהה של זרחן מופיעה בעת מחסור במגנזיום, מחסור בסידן, עודף ויטמין D כאשר ישנו זיהום חמור בגוף, כאשר ישנה בעיה בתפקוד הכליה ועוד. רמת זרחן נמוכה בדם נקראת hypophosphatemia והיא מופיעה במקרי פעילות יתר של בלוטת יותרת התריס או בלוטת התריס, בעת מחלות בהן יש תת ספיגה של מערכת העיכול, לאחר שתיית אלכוהול מרובה ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד