שקיעת דם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

ESR, Erythrocytes Sedimentation Rate
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת שקיעת דם מבוצעת במטרה לאתר דלקות ולעקוב אחר מחלות והטיפול בהן.


תיאור

בבדיקת שקיעת דם, הנקראת גם ESR - Erythrocytes Sedimentation Rate, מכניסים דם למבחנה ובוחנים כמה מהר כדוריות הדם האדומות הנקראות אריתרוציטים שוקעות לתחתית המבחנה. בדיקת שקיעת דם נערכת על מנת לפקח על מחלות דלקתיות או סרטן. מדובר בבדיקת סינון, כלומר היא מזהה בעיות אולם היא לא מאבחנת מחלה ספציפית - לשם כך יש לערוך בדיקות רלוונטיות נוספות. בדיקת שקיעת דם יעילה באיתור וניטור שחפת, מוות של רקמות, דלקת פרקים מסוגים מסוימים, מחלות אוטואימונית ועוד. חשוב לדעת ששקיעת דם מהירה אופיינית גם לתקופת הריון ולאנמיה.


הכנות לבדיקה

בדיקת שקיעת דם היא בדרך כלל חלק מבדיקת כימיה בדם (SMA). לפני בדיקת כימיה בדם יש להיות בצום במשך 8-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא. אין לאכול לפני הבדיקה מאחר שמאכלים משנים את הרכבו הכימי של הדם ויכולים לשנות את התוצאות.


משך הבדיקה

בבדיקת שקיעת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אח"כ בוחנים את שקיעת הדם במבחנה במשך כשעה.


סיכונים

בדיקת שקיעת דם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת שקיעת דם היא בדרך כלל חלק מבדיקת כימיה בדם. בדיקת כימיה בדם מבוצעת כחלק מהבדיקות הכלליות השגרתיות בהתאם לגיל האדם או במקרים בהם קיים חשד לבעיה אצל האדם. בדרך כלל מבצעים בדיקת כימיה בדם לאנשים עם סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליות, יתר לחץ דם, לאנשים הנוטלים תרופות מסוימות ועוד. כאשר רופא מעוניין רק בחלק קטן מהבדיקות הכלולות בבדיקת כימיה בדם, הוא יכול להזמין בדיקת כימיה כללית בדם.


תוצאות, פענוח

תוצאה תקינה של בדיקת שקיעת דם בקרב ילדים וגברים היא 20 מילימטרים בשעה ומטה. בקרב נשים: כ-30 מ"מ בשעה. תוצאה מעל 100 מילימטרים לשעה (כלומר, שקיעה מואצת) מעידה על קיומה של מחלה. תוצאה גבוהה יכולה להתקבל בגלל: אנמיה, דלקת פנים הלב, מחלת כליות, הריון, קדחת שגרונית, דלקת מפרקים שגרונית, עגבת, זאבת, מחלת בלוטת התריס, שחפת ועוד. תוצאה גבוהה מאוד יכולה להתקבל בגלל: זיהום שהתפשט בכל הגוף, רמות גבוהות של פיברינוגן (חלבון הנוצר בכבד וחשוב לתהליך קרישת הדם), סרטן מוח העצם, דלקת בכלי הדם ועוד. תוצאה נמוכה של בדיקת שקיעת דם (כלומר, שקיעה מואטת) מתקבלת במקרי: אי ספיקת לב, hyperviscosity(ירידה בזרימת הדם המובילה לירידה באספקת החמצן), רמות נמוכות של חלבון פיברינוגן ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד