בילירובין: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Total bilirubin
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת דם בילירובין מבוצעת במטרה לאבחן מחלות כבד, מחלות בדרכי המרה ומחלות דם.


תיאור

בילירובין הוא פיגמנט צהוב כתום הנמצא במרה. תהליך יצירתו מתרחש כאשר רכיב של כדוריות הדם האדומות, ההמוגלובין (הפיגמנט האדום בכדוריות הדם האדומות הנושא חמצן לרקמות) מתפרק והופך לבילירובין הנקרא "בילירובין לא ישיר". אדם נורמלי בריא מייצר כ-250-350 מ"ג של בילירובין ביום, כאשר 85% ממנו נוצרים מכדוריות דם אדומות ישנות או פגומות. בילירובין לא ישיר נישא אל הכבד, שבו סוכרים מתחברים אליו כדי להופכו למסיס במים ול"בילירובין ישיר". בילירובין זה מועבר אחר כך למרה על ידי הכבד שם הוא ממשיך להתפרק על ידי בקטריות ולבסוף מופרש על ידי הצואה. כאשר רמות הבילירובין עולות נוצרת מחלת הצהבת ואז יש צורך בביצוע בדיקות שונות כדי לזהות את הסיבה לעליית הבילירובין. רמה גבוהה של בילירובין יכולה לנבוע מייצור עודף של בילירובין (בדרך כלל בגלל המוליזה - פירוק מוגבר של כדוריות הדם האדומות), או מפני שהכבד אינו מסוגל להסיר את הבילירובין במועד המתאים עקב חסימה של צינור המרה, מחלות כבד (כגון שחמת הכבד, צהבת חריפה) ועוד. בדיקת בילירובין בדם נערכת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מהגוף, אולם כיום קיימת בחלק מהמרכזים הרפואיים גם טכנולוגיה לא פולשנית לבדיקת בילירובין באמצעות מכשיר המונח על העור ומכונה "מד בילירובין".


הכנות לבדיקה

בדיקת דם בילירובין היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד מצריכה צום של כשמונה שעות, בהתאם להנחיות הרופא. הצום נדרש מכיוון שחלק מהבדיקות הנכללות בתפקודי כבד, כגון אלקליין פוספטאז, בילירובין ו-GGT מושפעות מהתזונה.


משך הבדיקה

בבדיקת תפקודי כבד, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך כשעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת בילירובין היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת תפקודי כבד נערכת בדרך כלל כחלק מהבדיקות השגרתיות הנערכות אצל רופא משפחה או במקום העבודה בהתאם לגיל האדם. כמו כן, הבדיקה נערכת על מנת לאבחן הפרעות בכבד אם ישנן סימפטומים המרמזים על כך, כגון צהבת, שתן צהוב, בחילות ושילשולים, נפיחות וכאבי בטן, צואה בהירה, חולשה ועוד). הבדיקה מאפשרת לעקוב אחר חולי כבד, לפקח על טיפול בתרופות מסוימות שעלולות לגרום לפגיעה בכבד ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות הנורמליות של בדיקת דם בילירובין לפי גיל הן: בגיל 5-0 ימים: 12-0 מ"ג לד"ל, בגיל 5 ימים-12 שנים: 1.3-0 מ"ג לד"ל, מבוגרים: 1.2-0.1 מ"ג לד"ל. מיד לאחר הלידה ערכי הבילירובין גבוהים מהרגיל, בגיל חודש אמורים כל היילודים להגיע לרמת בילירובין המקובלת. תוצאה גבוהה של בדיקת דם בילירובין נקראת היפרבילירובינמיה ומופיעה בעת חסימת דרכי המרה (למשל על ידי גידולים או אבנים), הרס של התאים בכבד, צום למשך זמן רב ומחלות המוליטיות (פירוק מוגבר של כדוריות הדם האדומות) בהן נוצרות אבני בילירובין בכיס המרה. הפרעות תורשתית הגורמות מטבוליזם בילירובין חריג (כגון סינדרום ג'ילברט, רוטור ועוד) עלולות גם הן לגרום לרמות גבוהות. תוצאה נמוכה של בדיקת בילירובין יכולה לנבוע עקב עודף שומנים בדם או עקב טעות מדידה. כאשר רוב הבילירובין בדם הוא ישיר, ככל הנראה קיים נזק בדרכי המרה. כאשר חצי מהבילירובין ישיר וחצי לא ישיר, ככל הנראה קיים נזק בדרכי המרה או בכבד. כאשר רוב הבילירובין לא ישיר יתכנו מחלות כגון המוליזה, מחלת ג'ילברט ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,478
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,452
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,369
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,873
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,212
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,421
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד