פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

עו"ד ליאת שטיין
עו"ד ליאת שטיין
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל עו"ד ליאת שטיין ללא פרסום בפורום

• 60 ימי עבודה לאחר חזרה מחל"ד איך מחשבים?
    דנה ברג
    29/03/2016

איך מחשבים את ה60 ימים ?
    החישוב כולל את ימי שישי שבת או רק ימי עבודה מיום א'-ה'?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• 60 ימי עבודה לאחר חזרה מחל"ד איך מחשבים? - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    03/04/2016

דנה שלום,
    60 הימים הם קלנדריים, כלומר לא רק ימי עבודה, אלא כוללים שישי ושבת.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אני בחודש 6.מעוניינת להתפטר מהעבודה.
    טלי
    30/03/2016

היי,
    אני בחודש 6 להריוני, ומעוניינת להתפטר מהעבודה.
    לא מעוניינת לחזור לעבודה הנוכחית לאחר חופשת הלידה.
    כבר מצאתי מקום עבודה אחר לאחר חופשת הלידה.
    מתי עליי להודיע למעביד הודעה מוקדמת?
    תודה,
    טלי

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• עובדת במקום כבר 4 שנים

טלי
    30/03/2016

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אני בחודש 6.מעוניינת להתפטר מהעבודה. - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    03/04/2016

טלי שלום,
    הרצון שאת מתארת מובן.
    יחד עם זאת, מאוד מאוד לא מומלץ להתפטר בהריון, וזה בלשון המעטה...
    הפגיעה הינה רוחבית - מעבר לעובדה כי לא תהיי זכאית לשכר ולפיצויי פיטורים, הרי שגם דמי הלידה עלולים להיפגע, וכן הזכאות לדמי אבטלה.
    ישנם פתרונות אפשריים אחרים. ככל שיהיו לך עוד ספקות, מומלץ בחום לקבל ייעוץ משפטי מעמיק טרם נקיטת החלטות חפוזות ובלתי הפיכות.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פיצויים ודמי אבטלה לאחר חל"ד.....
    מיי
    31/03/2016

שלום,

אני עובדת שעתית כבר 3 וחצי שנים, אמורה ללדת במאי ולא מתכוונת לחזור לעבודה בגלל המרחק- יש לי נסיעה ברכבת של 50 דק' לכיוון ובגלל שזו עבודה עם משמרות ערב. הבנתי שזו סיבה מספקת על מנת שאקבל דמי אבטלה ללא צורך ב90 ימי המתנה. אבל לא כ"כ הבנתי כיצד לעשות זאת. האם מספיק שאנמק בעצמי את הסיבות לסיטוח לאומי או שאני צריכה להביא להם את זה כתוב מהמעסיק?
    האם במכתב ההתפטרות, שכתוב בו שאני עוזבת על מנת לטפל בילד, אני צריכה להוסיף את שתי הסיבות הנ"ל על מנת לקבל פיצויים ודמי אבטלה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פיצויים ודמי אבטלה לאחר חל"ד..... - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    03/04/2016

מיי שלום,
    יהיה עלייך לנמק, כאשר הם יבקשו גם אימות לדברים מהמעסיק.
    בהחלט כדאי לפרט את הדברים גם במכתב ההתפטרות על מנת לשמור על אחידות ולחזק את הטענה.

בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פיטורים של אישה בהריון לאחר פחות מ6 חודשי עבודה במקום
    אביב
    20/03/2016

כבר מספר שנים שאני עובדת ומקבלת תלושים (מלבד כמה חודשים של שמירת הריון ב2014) אבל לפני 4 חודשים החלטתי לנסות את מזלי במקום אחר, התפטרתי והתחלתי עבודה חדשה במיידי, לפני חודשיים גיליתי שאני בהריון ומאז אני בחשש תמידי,
    אני מרגישה חלשה רוב הזמן ומרגישה שזה פוגע ברושם שהמעסיקים שלי קיבלו עלי, הרי בכל זאת לא הייתי שם הרבה לפני כן כדי להוכיח את עצמי, הם לא יודעים כמובן על ההריון, אני מרגישה שהם לא מרוצים ממני מאוד וחוששת מפיטורים כי יודעת שאף אחד לא יעסיק אישה בהריון. במידה ואכן פחדי יתממשו והם יחליטו להפסיק את עבודתי במקום אין שום חוק שמגן עלי? אצטרך להישאר ללא מקור פרנסה עד הלידה במידה וכצפוי לא יעסיקו אותי במקום אחר?
    וגם לא אקבל תשלום עבור חופשת לידה?
    אני בחודש שלישי אם זה רלוונטי

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פיטורים של אישה בהריון לאחר פחות מ6 חודשי עבודה במקום - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    27/03/2016

אביב שלום,
    פיטורים טרם מלאו שישה חודשי עבודה אינם אסורים היות וחוק עבודת נשים וההגנה המוקנית בו אינם חלים, אלא בחלוף שישה חודשי העסקה בפועל.
    יחד עם זאת, אם הפיטורים נעשו בגלל ההריון, ללא תלות כמה חודשי העסקה קדמו להם, הם פסולים, אך יש צורך בראיות ברורות הקושרות את הפיטורים להריון.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• להצהיר שאני מתפטרת לצורך גידול הילד ולמצוא עבודה אחרת
    חגית
    02/03/2016

אני יודעת שמי שמתפטרת מהעבודה עד תשעה חודשים מיום הלידה לצורך גידול הילד זכאית לפיצויי פיטורין כאילו פיטרו אותה. מה הדין אם אני מתפטרת כי מצאתי עבודה אחרת? או שפשוט אשקר ואגיד שזה לצורך גידול הילד.....ואז אתחיל לעבוד בעבודה אחרת הרי מאיפה הם ידעו?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• להצהיר שאני מתפטרת לצורך גידול הילד ולמצוא עבודה אחרת - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    08/03/2016

חגית שלום,
    התפטרות למעבר לעבודה אחרת תוכר אם מדובר בשיפור תנאים פיסיים המקלים את הטיפול בילד (קרוב יותר הביתה / פחות שעות ביום וכו), וזאת רק לאחר שביקש מהמעסיק להתאים את התנאים והוא סירב.
    אם תתחילי עבודה חדשה מבלי שיתקיימו התנאים וזה יתגלה, ניתן יהיה לחייב אותך להשיב את הפיצויים.

יום טוב,

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עבודה עם ילדים עם בעיות תקשורת
    מיטל
    27/02/2016

אני מורה בביה״ס לחינוך מיוחד, יש לי תלמיד אחד שדי על ״הקצה״, מאיים ויש לו היסטוריה של תקיפת מורים בעבר והתפרצות של אלימות.
    האם אני יכולה לדרוש שימצאו לו סידור אחר לשיעור שלו איתי?(שעתיים בשבוע)
    אני מרגישה שהוא מסכן אותי.
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• עבודה עם ילדים עם בעיות תקשורת - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    28/02/2016

מיטל שלום,
    שאלתך אינה מתחום דיני הנשים בהריון, ואין הוראת חוק ספציפית למקרה שציינת.
    יחד עם זאת, בסיטואציה המתוארת על ידך, הייתי מציעה לך להגיש למנהלת בית הספר מכתב בקשה בעניין כפי שציינת, תוך העלאת החשש לפגיעה שלו בך.
    ברגע שהעלת את בעיה האחריות למקרה כזה, ייתכן וינקטו פעולות כלשהן בעניין.
    בכל אופן - הפתרון צריך לעלות בינך לבין ההנהלה, אלא אם יעלה בידך להשיג אישור רפואי הקובע כי המצב מסכן אותך (מה שיקשה עלייך מאוד להשיג)

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אישה בהריון בראיון עבודה - להגיד?
    טל
    08/02/2016

אישה שבהריון ובחודש 4 מגיעה לראיון עבודה.
    האם עליה לומר שהיא בהריון?
    מה קורה במידה וחודשיים לאחר שהתקבלה לעבודה מגלים על ההריון.
    האם יכולים לפטר? האם יכולים לתבוע אותה?מהסיבה שלא עידכנה אותם מראש.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• אישה בהריון בראיון עבודה - להגיד? - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    14/02/2016

טל שלום,
    על פי החוק חלה חובה על עובדת בהריון ליידע על הריונה רק בחודש חמישי.
    אם יתגלה כי היתה בהריון ולא סיפרה, כל עוד טרם הגיע המועד המחוייב, הרי שודאי שאין זו עילה לפיטורים, ואני בספק רב אם אי גילוי גם לאחר חודש זה יכול להוות בסיס כלשהו לפיטורים.
    לתשומת הלב - ממילא אין יכולה להיות עובדת ההריון כשלעצמה עילת פיטורים, היות ופיטורים שכאלה אינם חוקיים באופן מובנה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• 75 אחוז משרה בהריון -תודה
    מירי
    07/02/2016

שלום וברכה

אני בהריון עובדת 75 אחוז משרה,
    כמה שעות יש לי לקחת לצורך בדיקות
    האם חייבים לשלם לי מלא על השעות של הבדיקות -עם אישור רפואי כמובן,
    כמו כן אם אני לא מנצלת את השימוש בשעות האלא האם אני יכולה לקבל את השכר עלהם בתלוש או לנצל אותם ברצף (עמ לצאת יותר מוקדם לחופשת לידה)
    ?
    שאלה נוספת
    אני עובדת בעבודה החל מחודש יוני לפני זה הייתי בבית כ3 חודשים ואין לי תלוש(קיבלתי דמי אבטלה)-אציין שבעבודה הקודמת שלי עבדתי במשך כ4 שנים.
    האם מגיע לי חופשת לידה כחודש וחצי או במשך שלוש חודשים

תודה רבה מראש,מירי

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• 75 אחוז משרה בהריון -תודה - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    07/02/2016

מירי שלום,
    לא ניתן לממש את שעות הבדיקה בתשלום או להמיר לדרך אחרת.
    לגבי הזכאות - לא ציינת את התפלגות משרתך. עובדת רשאית להיעדר מעבודתה לבדיקות במהלך ההריון על פי הפירוט הנ"ל:
    עובדת שעובדת שבוע עבודה מלא, לפחות 4 שעות ביום - רשאית להיעדר ל40 שעות במשך ההריון.
    עובדת שעובדת שבוע עבודה מלא לא יותר מ 4 שעות ביום - רשאית להיעדר 20 שעות במהלך ההריון.

לגבי הזכאות לחופשת הלידה (דמי לידה) - עלייך לוודא אם התנאים הבאים מתקיימים (אין חובה דווקא אצל מעביד אחד - אצל כלל המעבידים יחד):
    דמי לידה מרביים - עבור 14 שבועות (98 ימי זכאות) - ישולמו ליולדת שהפסיקה את עבודתה בזמן ההיריון שהסתיים בלידה, וששולמו בעדה דמי ביטוח לפני היום הקובע על-פי הפירוט הזה:
    10 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היום הקובע או
    15 חודשים מתוך 22 החודשים שלפני היום הקובע.
    מחצית מדמי הלידה ישולמו אם שולמו בעדה דמי ביטוח בעבור 6 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היום הקובע.

ככל שתעמדי בתנאים אלה (בין אם בחתימת אבטלה מזכה, ובין אם בעבודה במקום חדש - שניהם נחשבים במניין החודשים), הרי שתהיי זכאית כמפורט.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דמי לידה
    טוטי
    26/01/2016

שלום אני בחופשת לידה כשנה - חל״ד. מסתיימת בסוף ינואר. אמורה ללדת בעוד חודשיים , צריכה לחזור לעבודה לחודשיים אלו אך קיבלתי ימי מחלה בשל כאבי גב איומים. האם אקבל דמי לידה בחופשת הלידה הבאה? האם אני יכולה לקחת ימי מחלה עד סוף ההריון מבלי לחזור לעבוד ואז לצאת לחופשת לידה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• דמי לידה - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    01/02/2016

טוטי שלום,
    שאלתך נוגעת למצב ייחודי וחריג, ומשכך קשה מאוד להשיב באופן כללי שכזה. נראה כי בנסיבותייך, אם וככל שלא תקבלי מענה מלא וברור מהמוסד לביטוח לאומי, יהיה נכון לפנות לייעוץ פרטני.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דמי לידה ו3 משכורות אחרונות
    ויקי
    30/01/2016

שלום!

אני עובדת חודשית (70% משרה)
    באמצע אפריל אני מתכננת לצאת לחופשת לידה מוקדמת (7 שבועות לפני המועד)
    האם זה אומר שדמי לידה שלי יחושבו על משכורות: ינואר, פברואר, מרץ בלבד?
    אם במהלך שבועיים של אפריל אהיה בחופשת מחלה ללא תשלום (אין לי ימי מחלה כבר), זה אומר - אקבל 0 ש"ח במשכורת של אפריל.
    השאלה: האם זה יפגע בדמי לידה שלי? או שאפריל לא נחשב במקרה הזה?

תודה
    ויקי

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• דמי לידה ו3 משכורות אחרונות - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    01/02/2016

ויקי שלום,
    חישוב דמי הלידה נעשה שלושה חודשים *מלאים* לפני היציאה לחופשת הלידה, כך שבנתונים שמסרת, ככל הנראה אפריל לא בחישוב, אך יהיה נכון תמיד לוודא זאת מול המוסד לביטוח לאומי טרם מעשה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חישוב דמי לידה לא לפי 3 חודשים אחרונים
    מורן
    31/01/2016

שלום , הנני עובדת שכירה בעל שכר חודשי קבוע וילדתי בחודש נובמבר 2015.
    חישוב דמי הלידה הינו בדרך כלל ממוצע השכר ב- 3 חודשים אחרונים.
    לפי הבנתי ניתן לבקש חישוב שונה במקרה בו העובדת לא קיבלה שכר מלא בגלל ההיריון או בגלל מחלה, תאונה, שביתה, השבתה, אבל במשפחה או מפני כל סיבה אחרת שאינה תלויה בה.
    בחודש אוגוסט נאלצתי להיעדר מעבודתי כמחצית מהחודש בעקבות כך שלא הייתה מסגרת לילדי הקט. (כמו מרבית ההורים בחודש זה).
    ביטוח לאומי חישב לי את הזכאות על פי ממוצע 3 חודשים אחרונים.
    האם אני זכאית לחישוב שונה ולא לפי ממוצע 3 חודשים אחרונים?
    האם בגלל שלא הייתה לי מסגרת לילד ונעדרתי מעבודתי , אני נכנסת להגדרה "...או מפני כל סיבה אחרת שאינה תלויה בה. " ?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• חישוב דמי לידה לא לפי 3 חודשים אחרונים - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    01/02/2016

מורן שלום,
    קשה לנבא מראש כיצד המוסד לביטוח לאומי יחליט בכל מקרה ומקרה, אך בכל מקרה, היות ואין לך מה להפסיד, זה בהחלט שווה את הניסיון.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סירוב הארכת חופשת לידה וצמצום הקף משרה אחרי לידה
    נילו
    31/01/2016

שלום רב
    אני אחות , 6 שנים במקום עבודתי הנוכחי ,ילדתי לפני 3 חודשים והודעתי למקום עבודתי שאני מעוניינת להאריך עוד 3 חודשים אך אמרו שיחזירו אותי חודש או חצי לפני הזמן המבוקש ,למרות שהם יודעים שהם מפרים החוק שאני לא צריכה הסכמת המעסיק כדי להאריך , גם בקשתי צמצום הקף משרה מ מלאה ל 50% לצורך טיפול בתינוק וסרבו , אני מרגישה שמאלצים אותי להתפטר, איך עלי לנהוג ?

תודה נילו

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• סירוב הארכת חופשת לידה וצמצום הקף משרה אחרי לידה - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    01/02/2016

שלום לך,
    אם אכן את עומדת בתנאים המאפשרים לך הארכה של חופשת הלידה, אינך זקוקה להסכמת המעביד, וגם אם הם "לא מאשרים" את יכולה להתעלם מכך, ולנהוג כפי שמאפשר לך החוק.
    לגבי הקטנת המשרה - כאן המצב הוא אחר. היות ואין לך זכות מוקנית לכך על פי הדין, הרי שהדבר תלוי בהסכמת המעסיק, שאם לא תינתן, יהיה עלייך לבחור האם לחזור לתנאים כפי שהיו ערב הלידה, או להתפטר בנסיבות אלה, לצורך טיפול בילד.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סירוב הארכת חופשת לידה
    נילו
    31/01/2016

שלום רב
    אני אחות , 6 שנים במקום עבודתי הנוכחי ,ילדתי לפני 3 חודשים והודעתי למקום עבודתי שאני מעוניינת להאריך עוד 3 חודשים אך אמרו שיחזירו אותי חודש או חצי לפני הזמן המבוקש ,למרות שהם יודעים שהם מפרים החוק שאני לא צריכה הסכמת המעסיק כדי להאריך , גם בקשתי צמצום הקף משרה מ מלאה ל 50% לצורך טיפול בתינוק וסרבו , אני מרגישה שמאלצים אותי להתפטר, איך עלי לנהוג ?

תודה נילו

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• סירוב הארכת חופשת לידה
    נילו
    31/01/2016

שלום רב

תודה נילו

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• התפטרות לאחר חופשת לידה
    oran
    25/01/2016

בוקר טוב,
    אני אחות בבית חולים מזה 7.5 שנים, נמצאת כעת בחופשת לידה.
    אני מעוניינת להתפטר מעבודתי. רציתי לשאול לגבי כספי הפיצויים. האם אני זכאית להם בכל מקרה, גם אם אתחיל לעבוד מיד במקום אחר?
    כמו כן, רציתי לברר מה דינם של ימי החופשה והמחלה שצברתי?
    תודה רבה ושבוע חמים :-)

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• התפטרות לאחר חופשת לידה - תגובה

עו"ד ליאת שטיין
    26/01/2016

שלום לך,
    מזל טוב.
    כל שתתפטרי עד 9 חוד' לאחר הלידה לצורך טיפול בילד, הרי שתהיי זכאית לפיצויי הפיטורים. בכל מקרה, יהיה עלייך לתת למעסיק הודעה מוקדמת בת 30 ימים (אלא אם יש ביניכם הסכם לתקופה אחרת).
    ההתפטרות, כדי להיות מזכה בפיצויים, חייבת להיות לצורך טיפול בילד, כך שהתחלת עבודה מיידית באותה מתכונת במקום אחר עלולה לשלול את הזכאות.
    ימי החופשה - נפדים בתשלום.
    ימי המחלה - נמחקים.

בהצלחה,

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בשמחה :)

oran
    27/01/2016

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה