כימיה בדם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

הכנות לבדיקה


לפני בדיקת כימיה בדם יש להיות בצום במשך 8-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא. אין לאכול לפני הבדיקה מאחר שמאכלים משנים את הרכבו הכימי של הדם ויכולים לשנות את התוצאות.

מגבלות וסיכונים


בדיקת כימיה בדם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות ביצוע


בדיקת כימיה של הדם מבוצעת בדרך כלל כחלק מהבדיקות הכלליות השגרתיות בהתאם לגיל האדם, או במקרים בהם קיים חשד לבעיה אצל האדם. בדרך כלל מבצעים בדיקת כימיה בדם לאנשים עם סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליות, יתר לחץ דם, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות ועוד. כאשר רופא מעוניין רק בחלק מהבדיקות הכלולות בבדיקת כימיה בדם הוא יכול להזמין בדיקת כימיה כללית בדם.

תוצאות


תוצאות לא תקינות של בדיקת כימיה בדם יכולות לנבוע ממגוון רחב של מצבים רפואיים שדורשים טיפול, כגון אי ספיקת כליות, בעיות נשימה, סוכרת ועוד. כדי לקבל תשובות מדויקות יש לבדוק באיזה בדיקה בדיוק מתוך כל הבדיקות הנערכות בכימיה בדם התקבלה תוצאה לא תקינה. בנוסף, כאשר מתקבלות תוצאות לא תקינות הן בדרך כלל לא מספקות מידע מדוייק על הבעיה. לכן, לעתים קרובות לאחר בדיקת כימיה בדם עם תוצאות לא תקינות מבצעים בדיקות נוספות שיאשרו או ישללו חשדות שונים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר