פורום הפרעות זיכרון, אלצהיימר ודמנציה - יש לך שאלה?

הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• פגיעה בזיכרון לטווח קצר
    אביטל
    19/04/2017

יכולה לפגוע בזיכרון טווח קצר. ניגד מכה חזקה שמקבלים עושה מה למוח שגורם לאדם לשכוח לרגע איפה הוא?(אני מניחה שללכת נגדי לקולנוע זה זיכרון טווח קצר שיודעים איפה נמצאים נכון:)

ומה הזמן עושה שפתאום הזיכרון חוזר?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    פגיעה בזיכרון לטווח קצר

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד``ר שרה רפפורט
    23/04/2017

אביטל שלום,
    למרות ששאלותיך לא ברורות, מנסה להשיב...
    נראה שאת מתארת בלבול זמני בעקבות חבלת ראש, דבר שחולף עם הזמן. כמו כן, הבלבול משפיע גם בהתמצאות, כלומר לדעת איפה נמצאים.

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שלום שוב,התשובות

אביטל
    23/04/2017

אינן ברורות ומפורטות כלל. כתבתי בפורום כדי לקבל תשובה פורטת ולא חצי משפט על זה שיש בלבול קל בעקבות חבלה בראש-כי את זה כתבתי בשאלה שלי עצמה.
    שאלתי-מה גורם לזעזוע או חבלה בראש לאבד באופן זמני את הזיכרון לטווח קצר ואיפה זה ממוקם בראש......
    תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ילד בן 5.5 מתקשה לזכור
    אמא
    02/03/2017

בני בן 5.5 כמעט וככששואלים אותו איך היה בגן/בהצגה וכו הוא לרוב עונה "לא זוכר". הוא יודע לספר אם מתעקשים אבל לא תמיד מספר ברמה גבוהה. כלומר זה לא תמיד מובן לנו. חוץ מזה הוא מתבלבל בין 6 ל 9. ולא תמיד זוכר איך נקראים המספרים מעל 10. הוא יודע לספור אותם אבל לא איך הם נראים. ואם למשל הוא שואל שכן איך קוראים לו והשכן עונה הוא שוכח את השם אחרי דקה. וגם אם אזכיר לו ואחרי דקה אשאל שוב הוא יישכח. האם כל זה נורמלי או דורש בדיקה?

לקביעת תור
    סגירה
    ילד בן 5.5 מתקשה לזכור

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד``ר שרה רפפורט
    21/04/2017

שלום לך,
    סליחה על העיכוב הממושך מתגובתי.
    הרבה ילדים לא אוהבים לשתף את ההורים על החוויות בגן ובכלל, בעיקר שלוחצים שוב ושוב לספר. על סמך התיאור שלך לא ניתן לקבוע עם דרוש בדיקה. עם את, נראה שאת דואגת שלבנך יש קושי שפתי ובזיכרון. כדאי לך לקבל מידע מהגננת בנושא ובהמשך לשקול לפנות לשפ"ח (שרות פסיכולוגי חינוכי) באזור מגורים לאבחון לצורך "מוכנות לכיתה א' " .

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עיבוד מידע לא במודע
    אביחי
    21/02/2017

כאשר לומדים מידע חדש,כאשר יש הפסקה בין הלימודים המוח מעבד או מחזק את הקשר הסינופטי מבלי שנחשוב על אותו המידע? והאם יש לזה שם ? כלומר איך אני יכול להרחיב ולקרוא על זה?
    באינטרנט לא מצאתי שום דבר באנגלית על מוח מעבד מידע כשלא חושבים עליו...
    יש דרך אחרת לנסות לנסח?
    תודה
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    עיבוד מידע לא במודע

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד``ר שרה רפפורט
    09/03/2017

שלום רב,
    אולי אתה מתכוונן ל-consolidation of learning and memory process

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שלום,האם זה נכון שזיכרון פרוצידוריאלי
    הדר
    16/02/2017

נטמע מהר יותר ולאורך שנים יותר מאשר זיכרון eXPLICIT?
    ומדוע זה?
    תודה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד``ר שרה רפפורט
    21/02/2017

הדר שלום,
    הסבר אחד הוא: כאשר מדובר בזיכרון הפרוצדורלי, מדובר בפעולות אוטומטיות ( overpracticed behavioral routines) שמבצעים ללא מאמץ מנטלי, לעומת היבטים אחרים של הזיכרון שדורשים שליפה ספציפית מסוימת ותהליכים קוגניטיביים נוספים.

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נכון,אבל גם כשלומדים תחילה זיכרון

הדר
    21/02/2017

פרוצידוריאלי נגיד רכיבה על אופניים-תחילה כן יש תהליך של חשיבה ,ולא תהליך אוטומטית ישר,ורק אז כאשר חוזרים על הפעולה ,היא נעשית אוטומטית. אז למה כשחוזרים על פיסת אינפורמציה (ולא פעולה מוטורית),זה לא עובד אותו הדבר? כלומר-גם אם אני אחזור מאה פעם אל משהוא סביר להניח שבעוד חושיים אשכח אותו לעומת פעולה מוטורית?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בעיות זיכרון בגיל צעיר
    גונסון
    17/01/2017

שלום
    אני בן 28, ובתקופה האחרונה מרגיש קצת בעיות בזיכרון.
    הרגשה של חוסר ריכוז כללית.
    שכחתי שמות של 2 רחובות בעיר, ושכחתי שם של מכר מהעבודה ( לא מהקרובים אליי אלא אדם אשר יושב איתי באותה קומה).
    כמו כן שכחתי אירוע שמחה של חבר שקרה לפני שנה ונזכרתי רק אחרי שדיברו על זה.
    כמו כן בחצי שנה האחרונה הייתי בתקופת לחץ נוראית כתוצאה מבעיית היפוכונדריה שיש לי.
    האם דורש אבחון קוגנטיבי?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    בעיות זיכרון בגיל צעיר

הוספת תגובה

תמונה

• שכיחה וחרדה

ד``ר שרה רפפורט
    20/02/2017

שלום רב,
    תופעת השכיחה של שמות היא נפוצה ומתרחשת מדי פעם אצל הרבה אנשים. כמו כן, בעקבות מתן רמזים המידע נגישה בחזרה. נראה שבשלב זה אין מקום לדאגה, וייתכן שהלחץ והחרדה מהם אתה סובל גורם משמעותי לקושי שאתה מתאר.

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בעיה בזיכרון בדיבור ובמחשבה
    לירון
    21/12/2016

שלום
    הבעיה שלי היא לא בזיכרון לטווח קצר ולא בזיכרון לטווח ארוך אלא במעבר בינהם.היה לי דימום מאסיבי בעקבות פגיעת מראש והחומר השומני שם נעלם חלקית עם הדימום . מאוד קשה לי להסביר את זה בעל פה והמון שנים עברו. בבקשה תגידו לי איך לאמן את זה ואיך קוראים לזה.

הוספת תגובה

תמונה

• טיפול קוגניטיבי

ד``ר שרה רפפורט
    17/01/2017

לירון שלום,
    תיאור על בעיותיך כללי מאוד. עם זאת, מומלץ לפנות לטיפול קוגניטיבי לצורך הערכה בנוגע טיב קשייך בתחום הזיכרון ובהמשך ניתן לבנות תוכנית טיפולי או המלצות לאמון שמתאים לך.

בברכה,
    ד״ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• זיכרון בחלק המוח האחורי והקדמי
    הדר
    07/01/2017

קראתי רבות על כך שזיכרון או פעולה מוטורית מעברת את המוח האחורי ולא הקדמי ,כי בזמן משחק ספורטיבי לדוגמא החלק הקדמי של המוח לא יכול לפעול כי אז הפעולה תיהי איטית מדי,או שנגיד תוך כדי הליכה ודיבור עם מישהוא,המוח האחורי אחראי על כך שנמשיך ללכת ולא ניפול או ניתקע בדברים. מה שאני לא מבינה זה-שנכון שהמוח האחורי אחראי על זה שאמשיך ללכת תוך כדי דיבור-אבל -אם נגיד אני רואה פח אשפה באמצע השביל שלי,זה לא דווקא המוח הקדמי שאומר לי להיזהר מהפח אשפה כי אם אתקע בו אפול וזה יכאב? אז אין בעצם איזושהיא תחלופה או דיבר בין המוח הקדמי לאחורי בזמן ביצוע פעולה מוטורית השייכת לזיכרון פרוצידוריאלי יחד עם לשים לב לדברים תוך כדי שזה כבר המוח הקדמי? תודה

הוספת תגובה

תמונה

• הסבר על תוצאות סיטי
    שולי
    18/12/2016

שלום דר
    אמי בת 70 אובחנה אצל רופאה פסיכוגריאטרית מבחן מיני מנטל 24, דיכאון חרדתי דמנציה קלה mild .חולת סכרת סוג 2 נשלחה לסיטי מוח להלן התוצאות .בחומר הלבן מודגמים שינויים איסכמיים כרוניים.אין עדות לאוטם חריף או לדימום.אין עדות לקולקציה.קו האמצע שמור.מודגמת מלאות בסינוס ספנואידי שמאלי.יתר מערות הפנים מאוררות .שינויים איסכמיים כרונים קלים בחומר הלבו.
    אשמח להסבר האם זו דמנציה מסוג ווסקולרי על סמך הסיטי והאם היא תידרדר כמו דמנציה מסוג אלצהיימר?
    תודה רבה.

לקביעת תור
    סגירה
    הסבר על תוצאות סיטי

הוספת תגובה

תמונה

• דמנציה

ד``ר שרה רפפורט
    19/12/2016

שולי שלום,
    אינני רופאה ולכן לא מוסמכת לפרש תוצאות של בדיקות רפואיות כלשהן. עליך לפנות לרופא המטפל ע"מ לקבל הסבר על התוצאות הדמיה הזו שאמך עברה. באופן כללי, יש הבדל בדרכי ההתערבות הטיפולית בין מחלת דמנציה וסקולרית לבין דמנציה מסוג אחר.

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הטרדה מינית במשפחה-זיהוי הגורם
    דנה
    22/11/2016

שלום
    אני אישה נשואה+ילדים. אנו משפחה דתייה.
    אני נשואה כבר מעל עשר שנים.
    בשנה האחרונה קרה לי מקרה מוזר,מעוות,טראומתי שחזר על עצמו מס' פעמים(כשמונה פעמים במרווחי זמן שונים):
    בהזדמנויות בהן אבי היה מולי ואיש לא הבחין הוא שלח ידו לאיזור החזה(מעל הבגדים)בפעם אחרת לאיזור הישבן..
    יש לציין שזה מעולם לא קרה איתו.
    מה שמטריד אותי עוד יותר מעצם העובדה שמקרה כזה התרחש
    הוא מהו הגורם???
    הוא אדם מעל 60 לוקח המון תרופות שינה, סובל מחרדות קשות בנוגע לבריאותו-אך לא מודה בכך ומוחק דיעה של רופא הממליץ לו לקחת תרופות הרגעה או תרופות פסיכיאטריות.
    מעוניין לשלוט בעצמו במה שנוטל ומוצא את הרופא שמקבל את דעתו.
    עקשן וסרבן במיוחד.
    הפסיק לעבוד לפני כמה שנים,בטענה שתש כוחו ולאחר תאונת עבודה,ומאז מתעסק באופן אובססיבי במדידת לחץ דם ושמירה מוגזמת על הבריאות.סובל מחוסר יכולת לישון שינה רציפה.
    אך בגדול בריא וחזק.
    עלתה במוחי האפשרות-שכתוצאה מנטילת נטילת תרופות רבות(קשה אפילו לעקוב כמה ומה)ללא הגבלה משהו במוחו השתבש ולכן עשה מה שעשה.
    יש לציין שהוא נוהג,עירני,אימי לא מעידה על שכחה מיוחדת,
    נהיה קצת יותר איטי בתגובותיו.
    שיתפתי רק את בעלי ומרכז סיוע לנשים שם המליצו לי טיפול עבורי.
    שאלתי: האם יכול להיות שאדם יעשה מעשים כאלו כי באותו רגע הוא לא שפוי או לא אחראי למעשיו כתוצאה מתרופות יתר.

יש לציין שהוא לא אדם שילך לנוירולוג אם מישהו מהמשפחה יאמר לו שהוא צריך...
    האם נתקלתם בתופעה כזו?
    בנוסף יש להדגיש ,כי מדובר באישיות שהקנתה יציבות לאורך כל השנים,משדר עיקביות,רוגע בכל הנושאים(חוץ מהבריאות)
    שמירה אדוקה על כללי הדת,אבא שדואג לכל.
    לכן אני מאוד מתוסכלת, מבולבלת,עמומה והמומה...
    לא מרגישה יכולת לחשוף את הנושא למשפחה המורחבת משום שהנושא עלול ליצור שבר עמוק,קרע,התפרקות,הלם,נידוי ואני לא מסוגלת לדמיין מה עוד,במרכז הסיוע כן המליצו לשתף משפחה על מנת להזהיר ולפרוק ולקבל תמיכה-אך אני בעצמי עדיין לא מבינה מה הגורם למעשים כאלו??
    לעזרתכם אודה מאוד.

הוספת תגובה

תמונה

• דיסאינהיבציה התנהגותית

ד``ר שרה רפפורט
    10/12/2016

דנה שלום,
    את מתארת אירוע מביך ומטריד שחוות עם אביך. מדובר על דיס-אינהיבציה, התנהגות ללא רסן וללא בקרה. במידה שהתנהגות זו לא מתרחשת בתדירות גבוהה וגם לא מאפיינת כלל התנהגותו, קשה להצביע על גורם מסיום לכך. לעתים תופעה זו בעלת אופי מיני נצפה אצל גברים מבוגרים כתוצאה מהשפעה של תרופות שונות, בעיות נוירולוגיות או בלבול זמני. ייתכן מאוד שלא מדובר במעשה מגונה ע"י איש סוטה.
    אם התנהגות זו תתחיל להיות נפוצה יותר ו/או תתבטא גם בסיטואציות אחרות, חיוני לפנות לבירור רפוי מקיף. סה"כ מדובר בבריאות של אביך!

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לכבוד ד"ר רפפורט-אודה לתגובה נוספת!!

דנה
    11/12/2016

ד"ר יקרה שלום וברכה,
    האם התופעה שאת מתארת עשויה להופיע אצל אדם שעירני לחלוטין בתפקוד שלו,מדבר לעיניין בכל התחומים, נוהג ברכב, וחוץ מהאובססיה הבריאותית שלו נחשב עצמאי וממוקד.

האם דיס-אינהיבציה- אינה מוגדרת כחלק בילתי נפרד מחולי אלצהיימר או דמנציה בלבד??

לפי מה שתחקרתי את אימי, הזיכרון של אבא ממש לא נפגע.

אם כך איך את יכולה להסביר שרק בחלק המיני אין מעצור לפתע?
    האם לא היינו אמורים לראות סימנים נוספים בהתנהגות והזיכרון?
    האם יש מצב של חצי מודעות?..
    באחת הפעמים האחרונות הוא ממש חיכה לרגע שאימי וילדי יצאו מן הביית ואז ניגש אלי ונגע בי-כלומר היה פה סוג של תכנון מבחינתו שיוצר סתירה למצב של "בלבול זמני"-כפי שהגדרת.

אין פה מגע ספונטני מול אנשים .

אודה מאוד לתגובתך, (שאני כמובן לוקחת אותה בערבון מוגבל כי כפי שתבת-הוא לא נבדק עדיין)

תודה רבה!

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד``ר שרה רפפורט
    14/12/2016

דנה שלום,
    לא ההכרח מדובר במחלת דמנציה, כאשר נצפה דיס-אינהיביציה. תכנים מיניים בלתי הולמים יכולים להופיע אצל גברים מבוגרים מסיבות שונות. לצערי, אין לי תשובה ברורה בשבילך. רק בירור רפואי וגם נפשי ייתן הסבר למצבו ולתופעה שאת מתארת.
    מעניין לדעת האם התנהגות זו של אביך גם קורה מול נשים אחרות. אני עדיין מניחה שמדובר בקצר זמני בוויסות ובקרה כי ההתנהגות הנדונה מתנגדת לערכים ולתרבות בו הוא חיי.

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לד"ר שרה שלום רב,

דנה
    14/12/2016

בהקשר למה שציינת-שמעניין לדעת האם ההתנהגות של אבי מתרחשת מול נשים אחרות- רציתי לשאול אותך:
    האם תופעת דיס-אינהיבציה- היא מתייחסת בדר"כ
    לאישה אחת,או לכל אישה?
    כלומר האם אותו גבר שחווה כביכול בלבול זמני נתפס לדמות נשית מסויימת או שממש לא בהכרח??
    בתודה
    דנה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד``ר שרה רפפורט
    19/12/2016

דנה שלום,
    שאלתי את השאלה הזו כדי להבין יותר את תופעה הספציפית במקרא של אביך. כל מקרא לגופו. כאמור רק בעקבות בדיקות רפואיות ניתן להבין את מקור של התנהגותו הבלתי הולמת שכזו.

רק בריאות,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ירידה בזיכרון יכולה להיגרם מכדורים נוגדי דיכאון?
    ריבקה
    07/12/2016

שלום אני לוקחת מזה כעשר שנים כדורים נגד דיכאון ואנטי פסיכוטי במינון נמוך לאוגנטציה לאנטי דיכאוני. לאחרונה אני מרגישה קושי בחשבה ומין חסימה באונה האקדמית של המוח. רציתי לדעת עם יש דרך לשפר זיכרון או מבחן לבדיקת ירידה קוגניטיבית ושם המכון שעושה אותו. בנוסף רציתי לדעת עם ירידה קוגניטיבית גורמת לפיגור שכלי, ומה ההבדל בעצם בניהם.

הוספת תגובה

תמונה

• ירדה קוגניטיבית על רקע פסיכיאטרית

ד``ר שרה רפפורט
    10/12/2016

רבקה שלום,
    תלונות מהסוג שאת מתארת נובעות לרוב מבעיות פסיכיאטריות שונות. תרופות נוגות דיכאון לא פוגעות בתפקוד הזיכרון. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל שרושם לך את התרופות שאת נוטלת האם כדאי לך לפנות לבדיקה קוגניטיבית בשל תלונותיך.
    פיגור שכלי מתייחס לתפקוד אינטלקטואלי כללי די נמוך על רקע התפתחותי או מחלה דמנציה מתקדמת.

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תרופת דונזפיל במקרים של mci
    אלמונית
    14/11/2016

שלום האם תרופת דונזפיל עוזרת במקרים של mci?
    והאם נוהגים לתת את התרופה עם הפרעה כזאת או שרק במקרים של דמנציה או אלצהיימר?
    תודה מראש.

הוספת תגובה

תמונה

• MCI

ד``ר שרה רפפורט
    17/11/2016

שלום רב,
    למיטב הבנתי לא מקובל לטפל בתרופה זו במצב של MCI.
    עם זאת, בכל שאלה על תרופות מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.
    בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם תמיד מתדרדר לדמנציה ואלצהיימר?
    שולי
    06/11/2016

שלום אימי בת 70 עברה איבחון פסיכוגריטרי מבחן מיני מנטל 24 .מבחן שעון לא תקין.סימנים לדיכאון חרדתי. עדות למצוקה נפשית.פגיעה קוגנטיבית קלה.ליקויים בזיכרון לטווח קצר. שאלתי האם ליקוי בזיכרון לטווח קצר חייב להתדרדר לדמנציה או לאלצהיימר? קיבלה כדורים זונפיל 10 מג.הרופאה כתבה סימנים התחלתיים של דמנציה. האם זה תמיד מתדרדר לדמנציה ואלצהיימר?

הוספת תגובה

תמונה

• אבחנה לא חד משמעותית

ד``ר שרה רפפורט
    12/11/2016

שולי שלום,
    ניתן להבין מהמידע שמדובר ב- mild cognitive impairment, מצב שדורש בדיקות נוספות כמו CT מוח ועוד. בנוסף, צריך לשלול את הגורם הנפשי על הירידה הקוגניטיביות. נראה שבשלב זה הפרוגנוזה לא ברורה, ורק אחרי תוצאות הבדיקות והמשך מעקב מצבה של אימך יהיה יותר ברור.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דמנציה או אלצהיימר?

שולי
    12/11/2016

קודם כל אני מאוד מאוד רוצה להודות לך על תשובתך.
    שאלה נוספת הבנתי ממך שיש צורך בבדיקות נוספות אך לפי האבחנה של הרופאה היא נתנה אבחנה של דמנציה או של מחלת אלצהיימר?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דמנציה או אלצהיימר?

שולי
    12/11/2016

קראתי קצת על ירידה קוגנטיבית קלה והבנתי שההפרעה שיש לאימי היא עדיין לא דמנציה או אלצהיימר כרגע .ייתכן שבעוד מספר שנים זה יכול לההפך ולהיות דמנציה או אלצהיימר.האם הבנתי נכון? סליחה שאני שואלת שוב אני רוצה להבין באמת את הבעיה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• MCI

ד``ר שרה רפפורט
    14/11/2016

אכן הבנת נכון. רק עם הזמו תדעו.
    רק בריאות
    בברכה,
    ד״ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• mci

שולי
    14/11/2016

שלום דר הבנתי ממך שעל פי האיבחון שצירפתי יש לאימי mci. רציתי לשאול משהו שמטריד אותי מאוד מה הסיבה שהרופאים כותבים דמציה מסוג אלצהיימר כשבעצם האבחנה היא mci?
    תודה רבה מראש.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השערה ולא אבחנה

ד``ר שרה רפפורט
    14/11/2016

כמה מילים של זהירות: הפרום הזה לא מקום למתן אבחנה רפואית כלשהי. איני רופאה אלה נוירופסיכולוגית וגם לא מוסמכת לכך. התשובה שכתבתי לך קודם היא השערה בלבד על סמך הציון בMMSE. ייתכן שלרופאים שבדקו אימך יש מידע נוסף בנושא, ולכן אני מציעה לפנות את השאלה זו אליהם.

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• זיכרון תת מודע ופעולות באופן אוטומטיות
    ליאור
    07/08/2016

שלום רבת
    שאלה-האם אפשר להגיד כי הזיכרון הIMPLICIT הוא בעצם אותו הדבר כמו התת מודע?
    רכיבה על אופניים לדוגמא-זה בעצם פעולה שעושים בופן אוטומטי והיא חלק מהזיכרון הPROCEDURAL.
    תודה

הוספת תגובה

תמונה

• Implicit memory

ד``ר שרה רפפורט
    13/11/2016

ליאור שלום,
    סליחה על עיכוב תשובתי הזיכרון הפרוצדורלי הוא חלק מהזיכרון ה-implcit Memory ומתייחס לרצב פעולות שמבצעים באופן אוטומטי. המונח תת מודע לא כל כך רלבנטי לצורך הגדרה, כאשר מדובר בשליפה שלא דורש מאמץ מנטלי ואכן מודעת.
    בברכה,

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך

ליאור
    13/11/2016

אז למה במלא מקומות שקראתי אומרים שנגיד הליכה ברחוב ולדבר בו זמנית אם מישהוא בטלפון,נעשה באופן תת מודע...באופן אוטומטי?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד``ר שרה רפפורט
    14/11/2016

בשפה של הנוירופסיכולוגיה לא משתמשים במונח "תת מודע". הפעולה שאתה מתאר דורש "קשב מפוצל, סוג של dual tasking
    כי צריך לשים לב לאן הולכים ומה מדברים:)

בברכה,
    ד"ר שרה רפפורט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פרטים ושמות שנמחקים מהזיכרון
    שני
    21/10/2016

שלום, אני בת 38 בריאה. תמיד הייתי חזקה בזכירת מספרים ותאריכים, אך חלשה מאד מאד בזיכרון של פרצופים ומאורעות בחיים (אפילו מאורעות משמעותיים מאד). בנוסף, תמיד היה לי קושי לזכור מה רציתי להביא ואיפה שמתי כל דבר, וכדי להכין פסטה אני צריכה להציץ במתכון שעל השקית עבור כל שלב.. לאחרונה חלה החמרה בכל אלה, אך זה פחות מטריד אותי מהבחינה הרפואית כיוון שמאז ומתמיד הייתי כזו (כן בעייתי מהבחינה הרגשית והתפקודית כיוון שככל שזה מחמיר אני אמא פחות סובלנית בשל חוסר ביכולת לחלק קשב). הבעייה שכן מטרידה אותי מבחינה רפואית היא שבחודשים האחרונים התחלתי לשכוח שמות של אנשים שאני מכירה ממש מספר שנים (לא אנשים שקרובים אלי רגשית, אך אני מכירה אותם היטב ופוגשת אותם על בסיס שבועי). השם בורח לי מהזיכון ולא חוזר!! אני מחכה כמה ימים ומנסה להיזכר והפרט הזה פשוט נמחק!! בסוף אחרי כשבוע או שבועיים, אני מתייאשת מלהיזכר לבד ומבררת את השם (בצורה לא מביכה...) ואז כמובן אני צוחקת על עצמי, איך שכחתי. הבעייה היא שאחרי הפעם השלישית הפסקתי לצחוק... אני ישנה לא מעט, אוכלת כרגיל- מכל הדברים הבריאים והמזינים בצורה מגוונת (אמי נטורופתית ותזונאית אז הידע קיים ב"מערכת") חוץ מכמויות הסוכר המטורפות שאיני מצליחה לוותר עליהם (אבל זה רגיל אצלי) בדיקות דם תקינות ורגשית לא בתקופה הכי מוצלחת בחיי אבל גם לא משהו רגשי קיצוני. בקיצור, הבעייה שמטרידה אותי היא לא זו שמפריעה לי בתפקוד היומ יומי, אלא ההבנה הזו שפרט פשוט נמחק לחלוטין מהזיכרון מעלה בי חששות והשאלה היא (שאלה קצרה מאד אחרי כל הסיפור הארוך...)- האם אני צריכה לבדוק את זה? תודה רבה מראש,
    שני.

הוספת תגובה

תמונה

• שליפת שמות

ד``ר שרה רפפורט
    13/11/2016

שני שלום,
    קושי בשליפת של שמנת תלונה נפוצה, אם כי את זקוקה לזמן רב כדי לשחזר את המידע הדרוש. במידה שהבעיה לא פוגעת בתפקוד היומיומי שלך, לא נראה צורך לגשת לאבחון. העיקר שאת זוכרת מהות הקשר של האנשים האלו, וכן מומלץ להתחיל ליצור רמזים שונים שיסייעו לך בשליפת השמות עם זאת, תמיד כדי לעבור בדיקות שגרתיות אצל רופא משפחה. כמו כן, אם קשיי הזיכרון עלולים להחמיר כן כדאי לגשת לאבחון קוגניטיבי.

בברכה,

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איבוד זכרון לאחר הרדמה והנשמה
    יפה
    25/10/2016

אחי בן 67 סבל לפני שבוע מכשל נשימתי.. הגיע לבית חולים ואושפז לאחר יממה חיברו אותו להנשמה והרדמה למשך יומיים... אחרי יומיים התעורר הורידו לו את ההנשמנה וחיברו אותו לחמצן.. בערב דיבר איתי זכר הכל ואפילו פרטים מדויייקם ביותר... למרחת הגעתי לבקר לא זכר מי היה אצלו לא זכר כלום.. אתמול שוב לא זכר בני משפחה שישבו אית כמה שעות ואף התחיל להזות דברים.. כמו: אני טס עכשיו ליוון.... ואז יש חתולה שחורה על החלון.... או תהיי בשקט שלא יביאו לי משטרה.. בקיצור עובר מנושא לנושא בלי קשר... מה זה יכול?

הוספת תגובה

תמונה

• יפה שלום, קודם סליחה על העיכוב תגובתי. לפי התיאור שלך, אחיך נמצא בבלבול, מצב שיכול להתרחש בעקבות סיבות רפואיות שונות ואף תרופות. מקווה שעד כה מצבו השתפר וכבר קבלת תשובות מהרופאים המטפלים.

ד``ר שרה רפפורט
    13/11/2016

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה