פורום זאבת, לופוס - יש לך שאלה?

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• האם זה קשור לפיברומיאלגיה?
    רחל
    04/05/2010

לד'ר שלום רב! אני בת 56 מזה 30 שנה סובלת מכאבים ברגליים, בהתחלה זה היה רק בבקרים, אבל בשנתים אחרונות נוספו גם כאבים בידיים: בכל המפרקים וגם באצבעות. ויש לי תופעה מוזרה נוספת - כאשר אני נושאת איזה שהו משקל( שקית של 1.5 ק'ג) במשך של 15 דקות אז האצבעות לאחר ה מכן נשארות נוקשות ואי אפשר ליישר אותן זמן מה, אני נאלצת לנער את היידיים כדי שהקשייון הזה יעבור. גם ברגליים , אחריי ישיבה של כמה דקות אני קמה והרגליים נשארות כאילו מתות, חייבת איזו דקה כדי להחזיר אותן למצב הרגיל. חייבת לציין כי כאב הכי חזק ברגליים מורגש במנוחה, בלילה, אני מתעוררת בסביבות השעה 4 בבוקר ולא ישנה בגלל הכאבים. יחד עם זאת, מקפידה על הליכה כמה פעמים בשבוע, הולכת עם הכאבים. סובלת גם מיובש בעיניים ועייפות מתמדת.
    אודה לך על הבחנה עד כמה שזה אפשרי .
    רחל.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

• ועוד דבר

רחל
    04/05/2010

רציתי לברר עוד דבר- לפני 3 שנים התחלתי לסבול מגירודים בכל הגוף. כדורים נגד אלרגיה עזרו אבל אני ממשיכה לסבול מדי פעם מגירודים שמשאירים כתמים אדומים בידיים. האם יש גירודים בפיברומיאלגיה?
    תודה מראש רחלי.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אני חייב עזרהה זה דחוףףף!!
    ניר
    02/05/2010

שלום שמי ניר... אני ממש זקוק לעזרה אני קיום בן 21 חייל משוחרר לפני שלוש שנים התחילו להתנפח לי האצבעות ביידים וזה הגיע למצב שפעם בשבועיים יש לי התקף בכפות ידיים , הכפות ידיים מתנפחות לי ממש ואני מוגבל שתנועה שלהם ואני סובל מזה ממש הדבר היחיד שעוזר לי כרגע זה זריוקת סינאקטן לשריר... עברתי אולטרה-סאונד ומיפוי עצמות ולא רואים כלום והייתי מטופל של פרופסור בן שטרית מבית חולים הדסה עין כרם הם חושבים שיש לי אטריטיס נודדת... אני כל כך רוצה לדעת מה יש לי ומה הפתרון, התחלתי גם עם כדורי פלאקווניל.. עם מישהו לפי התאורים שלי יכול להגיד לי לאיזה סוג של דלקת זה דומה זה מאוד יעזור תודה רבה,

לקביעת תור
    סגירה
    אני חייב עזרהה זה דחוףףף!!

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    02/05/2010

ניר שלום,
    על פי התיאור יתכן שמדובר בדלקת מפרקים פלינדרומית - סוג של דלקת מפרקים שבא וחוזר בהתקפים. דלקת כזו אכן עשוייה להגיב לטיפול בפלקוניל או בתרופות דומות כמו כולכיצין.
    כמובן, יש צורך לרואת את מכלול בדיקות הדם וההדמייה על מנת לשראות אם יש סימנים של מחלה מפרקית אחרת.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אני חייב עזרהה זה דחוףףף!!

ניר
    03/05/2010

אני ממש מעריך את העזרה שלך.... רציתי להוסיף שעשיתי הרבה בדיקות דם והם יוצאות חיובי כל הזמן.... על מה אתה ממליץ? אני ממש סובל אני לא יכול לעבוד זה תוקף אותי פעם בשבועיים ,ואני מנוטרל.... להמשיך פלאקווניל? אני כבר "מיואש" עברתי דרך כל הרבה רופאים והם מעולים ואין לי אבחנה....

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• RE אפלא
    יעל
    02/05/2010

שלום דוקטור.מהתשובה שנתת לי אז אני מבינה שכן הכרחי לתת אספירין למי שיש אפלא או לופוס למרות של היו תופעות של קרישיות יתר. תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    RE אפלא

הוספת תגובה

תמונה

• רות

ד''ר ג'יזל גודארד
    03/05/2010

נכון. המינון של אספירין הוא 100 מ"ג ליום.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איך אני יכולה לדעת עם הגירוד בגוף
    שושי
    03/05/2010

אני מרגישה שבמיוחד שהעלתי את המינון הסלזופרין .

אני מגרדת בכל הגוף .

האמת לפני כן היתי מגרדת אז חשבתי אלרגיה .

אז אחרי כמה פעמים היתחלתי לקחת כדור לאלגיה .נגמר לא היו גירודים.

אחר כך שוב חזרו הגירודים

ממה זה יכול לנבוע ?

עד לפני הכדורים לא היתה לי אלרגיה בגוף .וךלא שמתי לב .אז במיוחד מי התקפת הכאבים שלי
    היתחלתי לדאוג יום יום לקחת את הסלזופרין

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    03/05/2010

שושי שלום,
    סלזופירין היא תרופה ממשפחת הסולפא (כמו רספרים) ויש לא מעט אנשים שאלרגיים לתרופות מסוג כזה. כדאי לשים לב אם יש איזושהיא פריחה שהופיעה יחד עם הגרד, אשר עשוייה להעיד על תגובה אלרגית. בכל מקרה קיימת אפשרות להפסיק את הסלזופירין ולנסות תרופה אחרת, אם אכן הגרד הופיע (או התחזק) לאחר נטילת תרופה זו.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מה יכול לעכל עליי את הכאבים
    TCDSVUZJ
    01/05/2010

יש לי דלקת פרקים שגרונית ופימברלגיה

אני שלושה ימים לא יכולה להחזיק דבר בידיים .כולל כף היד והאצבעות .
    אני מקבלת מטטרוקסאט 15 זריקה פעם בשבוע .
    לוקחת סלזופרין 3 ביום .

בלילה יש כאבים שמתפשטים לבית השחי והצואר מאחורי הראש בעורף .
    מה יכול לעזור לי .שיכול לאזן אותי .ועם כן תוך כמה זמן יעבור לי

משתמשת בטנס לחימום .מניחה עליי תחבושות אלסטיות .דרך אגב האם מותר להישתמש עם התחבושות.

תעשה טובה תעזור לי .איך אפשר

הוספת תגובה

תמונה

• דלקת פרקים ונוגדנים

שולמית אטדגי
    01/05/2010

שלום דר יעקב
    שאלה נוספת לי- יש לי כאמור דלקת פרקים אולי אפילו דלקת מפרקים ריאקטיבית( כמו שציינת)
    אין לי סמנים חיוביים כמו סי רייקטיב פרוטאין ולא ראומטואיד פקטור חיובי רק שקיעת דם מוחשת לרוב
    (וחום נמוך שמלווה אותי לעיתים קרובות כמובן כאבי פרקים ועצמות) האם יש קשר בין מחלה זו לבין קיומם של נוגדנים מונוקלונאלים ?
    (פיק קטן ודי יציב) עברתי מוח עצם ואין ליבשלב זה מיאלומה אך יש לי מחלה נדירה ולא כל כך ידועה שנקראת רטרו פריטוניאל פיברוזיס עם ממצאים ברורים לפי סי טי

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נוגדנים מונו ודלקות פרקים

שולמית אטדגי
    03/05/2010

בכל זאת חשוב לי לדעת האם יש קשר בין דלקות פרקים למיניהן והמצאות נוגדנים מונוקלונאלים וכן במיפוי עצמות עומס יתר על כל חלקי השלד
    תודה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    02/05/2010

שלום רב,
    אם אכן מדובר בכאבים הקשורים לפיברומיאלגיה ניתן לשקול תוספת של טרמדול, תרופה בעלת יעילות די טובה בסוג זה של כאב. ניתן לקחת טיפות של טרמדול במינון של 10-20 טיפות על פי הצורך - כמובן זה מחייב מרשם רופא.
    מצד שני אם מדובר בהתלקחות של דלקת המפרקים צריך לשקול הגברה של הטיפול האנטי דלקתי. נראה שאת חייבת להבדק על ידי ראומטולוג כדי להבחין בין האפשרויות הללו.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אפלא
    יעל
    29/04/2010

שלום.למה לא הכרחי לתת למי שיש אפלא או לופוס אספירין?ולמה לא נותנים קומדין ומחכים שיהיה ארוע? תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    אפלא

הוספת תגובה

תמונה

• רות שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    02/05/2010

על פי ההנחיות הקיימות- נותנים אספירין גם בנוכחות נוגדנים בלבד ללא תסמינים קלינים (ללא תופעות קרישיות יתר).
    קומדין נותנים אם היה קריש דם במערכת ורידית.
    תמיד שוקלים את היתרונות מול החסרונות (תופעות לוואי מהטיפול).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שכיחות ANA חיובי אצל ספורטאים
    שירה
    02/05/2010

שלום רב
    קראתי לא מזמן על מחקר אוסטרלי שמצא שכיחות של פי 4 בבדיקת ספורטאים מאשר באוכלוסיה הכללית הייתי מעונינת ב התיחסותכם לנושא מאחר ואני ספורטאית (מכון כושר,ריצה של רבע מרתון 4 פעמים בשבוע)ולאחרונה התגלה בבדיקת הדם ANA חיובי ושאר הבדיקות תקינות לחלוטין(ועברתי את כל הבדיקות האפשריות לדעתי ע"י ראומוטולוג) האם יש עינין להפחית בספורט בעקבות כך?האם הANA חיובי הוא הפיך ?
    אני מצטטת מהמאמר ?

ידוע כי אימון גופני מאומץ גורם לחוסר חיסוני. אכן נמצאה רמה נמוכה של IgG3, אשר ידוע כבעל תפקיד בלחימה כנגד זיהומים נשימתיים נגיפיים. בנוסף, רמה גבוהה יחסית של EBV פעיל נמצאה בקרב הספורטאים. שני ממצאים מפתיעים הינם השכיחות הגבוהה של היפוגליקמיה ושל ANA חיובי. היפוגליקמיה ניתנת למניעה על ידי הקפדה על מילוי מאגרי הסוכר לאחר אימון. באוכלוסיית המחקר, ANA חיובי בשכיחות הגבוהה פי 2-4 מאשר באוכלוסיה האוסטרלית הכללית (5%-10%). הסיבה המשוערת הינה הרס הרקמות על ידי המאמץ הגופני, אשר חושפת אנטיגנים חבויים למערכת החיסון

אשמח לתשובה .

הוספת תגובה

תמונה

• שירה שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    02/05/2010

לא ידוע לי על הקשר בין עליה ב-ANA וספורט.
    כאשר יש עליה משמעותית ברמת ANA- יש חשד למחלה אוטואימונית.
    יחד עם זה ברמה נמוכה- ANA יכול להימצא גם באוכלוסיה הבריאה. ככל שעולים בגיל גם עולה השכיחות של ANA חיובי חלש ל-5% האוכלוסיה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נוגדנים וקרישה
    גילי
    30/04/2010

שלום רב, בעלת מחלת רקע אוטואימיונית סיוגרן, בהריון שבוע 26 בבדיקות דם (ללא עבר של ארועי קרישה ולידה ראשונה תקינה):

2.01 U/ml ANTI CARDIOLIPIN IgG

1.26 U/ml ANTI CARDIOLIPIN IgM

4.76 U/ml A.B2 GLYCOPROTEI IgG

20.60 U/ml A.B2 GLYCOPROTEI IgM (היחיד שחריג >12)

יש לציין שבבדיקות מחודש אוגוסט האחרון (לפני ההריון) כל הבדיקות היו בטווח.
    האם מדאיג והאם יש לקבל טיפול מיידי בזמן ההריון.

לקביעת תור
    סגירה
    נוגדנים וקרישה

הוספת תגובה

תמונה

• גילי שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    02/05/2010

התשובה להלן.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נוגדנים
    גילי
    02/05/2010

שלום רב, בעלת מחלת רקע אוטואימיונית סיוגרן, בהריון שבוע 26 בבדיקות דם (ללא עבר של ארועי קרישה ולידה ראשונה תקינה):

2.01 U/ml ANTI CARDIOLIPIN IgG

1.26 U/ml ANTI CARDIOLIPIN IgM

4.76 U/ml A.B2 GLYCOPROTEI IgG

20.60 U/ml A.B2 GLYCOPROTEI IgM (היחיד שחריג >12)

יש לציין שבבדיקות מחודש אוגוסט האחרון (לפני ההריון) כל הבדיקות היו בטווח.
    האם מדאיג והאם יש לקבל טיפול מיידי בזמן ההריון.

לקביעת תור
    סגירה
    נוגדנים

הוספת תגובה

תמונה

• גילי שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    02/05/2010

נוגדן בטה-2-גליקופרוטאין הוא סציפי לתסמונת נוגדי פוספוליפידים (APS).
    בתסמונת יש סיכון להפלות.
    עליך לפנות למרפאה להריון סיכון גבוה.
    הייתי ממליצה טיפול באספירין.
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אבקש חוות דעתכם בבקשה
    שירה
    01/05/2010

שלום רב, בצעתי בדיקת מיפוי עצמות. ברקע סאקרואיליאטיס. ברך שעברה מס ניקורים (תמיד אותה אחת ורק אחת), כאבי גב תחתון, גב תחת, עצם הזנב, פילונידל סינוס נוקז בעבר בהתקף כואב במיוחד, עייפות אדירה, נשירת שיער מסיבית.
    בדיקות דם - שקיעת דם מעידה על דלקת. שאר המדדים פרט לפריטין נמוך - תקינים.
    ללא רקע גנטי במשפחה או גן B27 של מחלות אלו. ANA בקופה שלילי.
    מצרפת תיעוד מיפוי - אשמח לחווד הדעת שלכם. זיהיתי מוקדים בעצם הזנב, במפרקי הסקרו איליאק בשורש כף ימין ובכף רגל שמאל.
    האם יש סיכוי, חלילה, לסרטן העצמות? אילו בדיקות המשך הייתם ממליצים? האם מדובר בבכטרב?
    תודה

נ.ב. ללא פסוריאזיס, ללא בעיות קיבה/עיכול ידועות

לקביעת תור
    סגירה
    אבקש חוות דעתכם בבקשה

הוספת תגובה

תמונה

• מצרפת עוד צילום מהבדיקה

שירה
    01/05/2010

מאד מודה לכם על זמנכם!

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    02/05/2010

אפי שלום,
    התיאור והממצאים מעלים חשד למעורבות דלקתית של עצמות האגן (סקרואילאיטיס). מעורבות כזו יכולה להופיע במחלה שנקראת Ankylosing spondylitis (בעבר נקראה מחלת בכטרב) וכמו כן במחלת מעי דלקתית (מחלות כמו מחלת כרון). הממצא של פריטין נמוך והארוע של Pilonidal sinus
    עשויים לרמז על קיומה של מחלת מעי דלקתית וזו אפשרות שכדאי לבדוק אותה (על ידי הערכה של גסטרואנטרולוג). יש לציין שההדמייה הטובה ביותר של מפרקי ה - Sacro iliac היא על ידי MRI מכוון לאיזור זה ואם הקליניקה מתאימה יש מקום להתקדם באמצעות בדיקה זו.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סקרלודרמה
    טלי
    30/04/2010

שלום רופאים נכבדים
    אןבחנתי כחולת סקרלודרמה בעור בלבד.
    בדיקת SCL-70 שלילית
    בדיקת ANTI DNA שלילית,
    C3 C4 שלילית
    בדיקת לחץ ריאתי תקינה
    מפתח פה תקין
    אין תופעת רינו
    אולם יחד עם זאת ANA גבוה מאוד 1:1280
    כמו כן ANTI CENTROMERE
    סובלת מכאבי פרקים, אולם אני 8 חודשים אחרי לידה , מקווה שזו תוצאה של ההריון .....
    רוצה לשאו ל שאלה חשובה :
    לפי מס' מאמרים שקראתי נכתב " אנשים הסובלים מסקרולודרמה בעור, נדיר שיפתחו סקרלודרמה
    פנימית (ז"א שאיברים פנימיים יהיו מעורבים)
    מה הסיכויים לפתח סקרלודרמה יותר רצינית בעתיד? מה ידוע על אנשים עם סקרלודרמה בעור(לא מורפאה)בכמה אחוזים יש סיכוי להתפתחות שלילית.
    אודה לכם על שאלה זו !!!!!!!!

לקביעת תור
    סגירה
    סקרלודרמה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    02/05/2010

טלי שלום,
    המהלך של מחלת הסקלרודרמה מאד אינדיבידואלי ומשתנה מחולה לחולה. ככלל, קיימים שני סוגים של המחלה, כאשר סוג אחד פוגע יותר בעור והסוג השני יותר באיברים פנימיים אך אבחנה זו אינה חד משמעית וגם מקרים "עוריים" עלולים לפתח פגיעות פנימיות. מצד שני יש חולים אשר למרות נוכחות נוגדנים אופייניים וקליניקה אופיינית אינם מתקדמים לנזק משמעותי כלשהוא. חשב מאד להיות במעקב מסודר אחר הנושאים השונים שהזכרת, כמו הלחץ הריאתי ולטפל בהקדם בכל סיבוך שמתפתח, אם הוא מתפתח.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דר שלום רק שקיעת דם עשו לי בבית חול
    TCDSVUZJ
    28/04/2010

בבית חולים אוקי אומנם ירדה לי השקיעה מ74 40 .מצד אחד זה טוב .

הם עשו לי את הבדיקת רק זמנית כדי לדעת עם הסלזופרין ה3 שלקחתי מי לפני פסח עזר .

למרות שלא ניראה לי שזה עוזר לי כי .עדיין מיום ליום יש לי כאבים באצבעות הידיים בכף היד .

ממש אני משתגעת מה קרא לי את יודעת מתי היו לי כל הבעיות האלה לפני שגילו שיש לי את הפרקים שגרונית.

למשל אתמול אני ישנה פתאום כאבים בגב חזקים ליפעמים גם מעל המותניים .

ואפילו בצואר .אז מה זה .

למרות שהפרופסורית לא ראתה אותי חבל כי לבנתיים היתקבלתי לבית חולים למרפאה חוץ
    שיראו אותי והיו אמורים לקרוא לפרופסורית אז עד שהגעתי לשם ובלי בדיקות כי רופאת משפחה אמרה שאין צורך לעשות שוב .כי בינאור עשיתי בדיקות .

אז הרופא בגלל שיש לי שקיעה ל40 אמר לי ורשם לפי בקשת הפרופסורית
    שנעשה בדיקות דם ובמידה ויהיו הבדיקות תקינות .אז יעלו לי את הסלזופרין ל4 ביום .

לא פייר למה לא טיפלו בי .כי עדיין אני סובלת מכאבים נעזרת באטופנים משחות וגרבי אלסטיות .

כי התור שלי הוא בחודש מאי סוף מאי .

עם היתי יודעת שלא יטפלו בי לא היתי מגיעה למרפאה .כי בעצם הרופא הזמני לא עשה ולא עזר בשום דבר.

ופתאום אומר לי שהרופאה אין לה זמן לראות אותי בבית חולים .

דרך אגב עוד מעט יש לי פגישה מביטוח לאומי שירותים מיוחדים וגם היתי רוצה שתכתוב לי מכתב על מצבי הבריאותי .

למרות שלפני 3 חודשים רק רשמה אני זקוקה לעזרה בתפקוד יום יומי .

מה עליי לעשות כי מצבי באמת לא טוב והיתבישתי לבקש מכתב מה עליי לעשות בבקשה תעזרו לי

למרות שרופאת משפחה שלי אמרה לי בפרוש שנסביר לה שיש לי חלה החמרה ואני לא מאוזנת בתרופות .

אשמח לקבל תשובה בקשה בקשר לביטוח לאומי מה מציעים לי .

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    28/04/2010

שלום רב,
    לצערי לא הבנתי מה השאלה הרפואית עליה את מבקשת תשובה. אנא נסי למקד את השאלה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טוב האם מותר לי להשתמש עם סאד ליד .

שושי
    29/04/2010

.האם יכול לעזור לדלקת פרקים שגרונית ופימברלגיה .
    להישתמש עם מכשיר טנס .
    אחרי כמה פעמים מתחיל לעזור השימוש בטנס .כי פעם אחת עשיתי והרגשתי כאבים עוד יותר אחרי הפעם הראשונה .למרות ששמתי על מס' נמוך 3 .

כי עד שיש לי תור זה סוף מאי .

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אפלא אולי לופוס?
    יעל
    26/04/2010

שלום.בעלי בן 75 ולפני כ5שנים אובחן אצלו אפלא ויש לו ירידה בטרומבוציטים של 100.000 וזה נשאר ככה כל הזמן.לאחר ברור נאמר שירידה בתרומבוציטים זה בגלל האפלא .שמעתי שלמי שיש אפלא ככל שמתבגרים יש סיכוי גדול שיהיה לו לופוס. האים זה נכון למרות שאין אצלו לא קלינית ולא מעבדתית ממצאים של לופוס. יש לו רק ANA 1:80 האים זה בגלל האפלא התשובה הזאת? ANTI DNA בתחום הנורמה לפי המעבדות השונות ולפעמים רושמים שלילי ולפעמים רושמים רק את הערך. תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    אפלא אולי לופוס?

הוספת תגובה

תמונה

• רות שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    29/04/2010

תסמונת נוגדי פוספוליפידים (אפלא-APS) יכולה להופיע לבד או יחד עם מחלות אוטואימוניות , השכיח ביניהן זאבת-לופוס. כדאי להיות במעקב.
    הטיפול בתסמונת אותו דבר, ואם יש זאבת-לופוס אז יש טיפול אחר נוסף.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה בענין דלקת מיפרקים
    טל
    29/04/2010

לפני שנתיים חברתי חלתה ב-cmv , התאשפזה והיתה במצב דיי קשה. אחרי מס' חודשים התאוששה אך לא חזרה אל עצמה עד היום (חולשה וסימפטומים של עייפות ומלנכוליה כרונית). בדיקות הדם עד היום לא הצביעו על התאששות, רופאים תהו בענין אך לא ניסו לבדוק או להעלות חשד/השערה. לפני למעלה מ-5 שבועות התחילה להרגיש כאבים בפרקי הכתפיים, אח"כ בצוואר, כפות הרגליים ולבסוף גם בכפות הידיים. היא פנתה לאורטופד ורק אתמול הוא איבחן דלקת מפרקים והפנה דחוף לראומטולוג. המצב שלה מחמיר, עד לרמה של אי מסוגלות להחזיק שפורפרת של טלפון. היום מצבה התדרדר יותר ובנוסף לכאבים במפרקים היא חשה בחולשה כללית ומרגישה 'חולה'. יש גם נפיחות באז' מפרקי כף היד.
    היא מסרבת לגשת לבית החולים ומחכה למפגש עם הראומטולוג בעוד שבוע בדיוק.

השאלה שלי היא האם יכול להתפתח נזק בלתי הפיך באם היא לא תקבל טיפול תרופתי באופן המיידי?

חברה שדואגת:(

תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    שאלה בענין דלקת מיפרקים

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    29/04/2010

טל שלום
    מובן שרצוי לטפל מוקדם ככל האפשר בדלקת מפרקים (אם אכן מדובר בדלקת מפרקים). יחד עם זאת הנזק הבלתי הפיך, כמו עיוות של מפרקים, אינו מתפתח תוך ימים אחדים (בדרך כלל זה לוקח חודשים עד שנים). היוצא מהכלל הזה הוא המקרה של דלקת זיהומית, כלומר מצב בו קיימים חיידקים בתוך מפרק. מצב זה מלווה חום גבוה וכאב מקומי עז ומחייב טיפול דחוף, ברמה של חדר מיון. על פי התיאור שלך לא נראה שזה המצב ולכן נראה שהמתנה של שבוע אינה צפויה לגרום נזק בלתי הפיך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סימבלטה וליריקה בפיברומיאלגיה
    זהבה אלון-תמר
    28/04/2010

(כנראה לד"ר אבלין)
    מספר שאלות: 1. האם ליריקה וסימבלטה הן בסל הבריאות להתווית פיברומיאלגיה? אני שואלת כי בכללית אני משלמת 200 ש"ח כל חודש על סימבלטה. ושמעתי שבמכבי סימבלטה מסובסדת לחולי פיברו' וגם למי שסובל מדכאון- (לא יודעת אם באותו סכום), ואילו בכללית אמרו לי שרק כאב נאורופתי- מקבלים ללא תשלום. כתבתי מכתב בו הסברתי כי התרופה ממילא לא מטפלת בנאורופתיה עצמה אלא בסימפטומים של כאב כתוצאה מכך, אז למה לא לאשר למי שגם יש לו כאב, כנראה בגלל ליקוי נאורולוגי אחר, הגם שלא רואים נזק מובחן לעצב. התשובה- שלילית. איך ניתן לדחוף את אישור הסימבלטה (ואולי גם ליריקה) להתווית פיברומיאלגיה?
    ----2. אני לוקחת סימבלטה כתשעה חודשים- 60 מ"ג ליום, ומלבד הקלונקס שלקחתי בזמנו - ועזר לעוויתות שרירים, זאת התרופה היחידה שמשפיעה עלי לטובה. לקח כמה חודשים עד שהרגשתי השפעה (פלוטין לעומת זאת לא עזר כמעט אבל לקחתי רק 30 מ"ג חצי שנה). אני מניחה שאולי המחלה קשורה אצלי לדיכאון שסבלתי ממנו בעבר- וגם למאמץ יתר ולחצים נוספים בחיי.
    ---- השאלה שלי היא מה דעתך לגבי המשך שימוש בתרופה? האם היית ממליץ להמשיך לקחת סימבלטה באופן קבוע, גם במשך שנים? האם לא יכול להיווצר מצב שהתרופה מפסיקה להשפיע, כלומר יש טולרנס? מה לגבי התמכרות? האם היית ממליץ להוריד מינון או לעשות הפסקה? מה ידוע לגבי מצב בו מנסים לחזור לסימבלטה אחרי שנעשתה הפסקה? ידוע לי שיש תרופות פסיכיאטריות שמהלך כזה יכול לגרום לכך שבשימוש הבא- התרופה תפסיק להיות אפקטיבית.
    כלומר - איך היית מנטר את השימוש ארוך הטווח בסימבלטה? אמנם יש לי רופאת משפחה שרושמת לי את התרופה, וכמובן שאפשר ללכת לפסיכיאטר, אבל אני מעוניינת לשמוע ממך ספציפית לגבי הניסיון שלך עם חולי פיברומיאלגיה. (זה אגב עזר לי לכאבים בכתפיים, אבל לא לתחושת השריפה בגב, ולא לעייפות וחוסר ריכוז)
    האם יש דרך אחרת להעלות רמת נוראדרנלין / סרוטונין באופן טבעי? ממה נובעת הירידה ברמותיהם.
    --- מה דעתך על ליריקה? מתי ממליצים על ליריקה לחולי פיברו'? לעומת המלצת סימבלטה? האם זה תלוי במאפיינים של סימפטומים מסויימים?
    רוב תודות לך / לכם

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    28/04/2010

זהבה שלום
    הן ליריקה והן סימבלטה רשומות בארץ כטיפול לפיברומיאלגיה אך אינן כלולות בסל הבריאות באינדיקציה הזו, כך שהקופות אינן מחוייבות לספק את התרופה. מכאן והלאה הנושא תלוי במידת שיתוף הפעולה של כל קופה וכל רופא משפחה. בפועל חולים לא מעטים מקבלים בסופו של דבר אישור אבל רק לאחר בקשות חוזרות ומנומקות.
    אין הגבלה עקרונית לגבי משך הטיפול בסימבלטה אך אם קיים רושם קליני שיעילות הטיפול פחתה או שיש תופעות לוואי, ניתן לרדת במינון עד להפסקתו. מצד שני אם הטיפול ממשיך להועיל - אין סיבה להפסיק.
    אין דרך טבעית ספציפית להשיג את האפקט של העלאת סרוטונין ונוראפינפרין. רמוטיב היא תרופה טבעית שמשיגה תוצאה דומה, אבל יעילותה בפיברומיאלגיה אינה מוכחת. ליריקה היא בהחלט חלופה טובה במקרים שלא מערבים דיכאון. קיימת גם אפשרות לשלב את הטיפול בליריקה ובסימבלטה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה