פורום זאבת, לופוס - יש לך שאלה?

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• פסוריאזיס ומחלת פרקים
    שולמית אטדגי
    28/04/2010

ליועץ שלום
    אני סובלת ממגון של מחלות בין השאר מחלת פרקים המוגדרת כפוליארטרלגיה ללא סמנים ספציפים כמו ANF CRP יש לי על כפות הרגליים קילוף טורדני ועקשני תמהנ י אם בספרות הרפואית יש עדות לפוריאזסיס של כפות הרגלים בלבד ( אין לי במקומות אחרים תופעה דומה לא על מרפקים ולא במקומות אחרים) מטעמים טיפשיים נמנעתי מלחשוף את כפות הרגלים גם כש הייתי תחת אישפוז לשום רופא נהפוך הוא תמיד השתדלתי להסתירם למרוח קרם שומני כדי לטשטש את המראה הלא נעים לאחרונה הדבר התחיל להטריד אותי כי בעצם זה יכול להוות סמן בפני עצמו ברור לי שעלי לפנות שוב לראומטולוג בכל זאת מבקשת לדעת ברמה העקרונית אם קימת תופעה כזו בכפות רגליים בלבד בהקשר לדלקת פרקים

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    פסוריאזיס ומחלת פרקים

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    28/04/2010

שולמית שלום
    יש מקרים של מעורבות עורית הכוללת רק את כפות הרגליים (עם או בלי הידיים). זה יכול להופיע בפסוריאזיס אך גם במצבים אחרים כמו בדלקת מפרקים ריאקטיבית (תגובתית). כדאי להתייעץ עם רופא עור לגבי מהות הפריחה ואז לראות באיזה מידה היא קשורה לבעייה המפרקית.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מרשם לסימבלטה
    יערה
    27/04/2010

ד"ר אבלין שלום,

אובחנתי אצלך כסובלת מפיברומיאלגיה בדצמבר האחרון.
    רשמת לי ליריקה, אבל הליריקה גרמה לי לפריחה מוזרה ולדיכאון קשה. (אני מגיבה רע מאד לתרופות מאז הפיברו').
    לאחרונה חלה החמרה נוראית במצב הכאבים שלי ואני מעוניינת לנסות את הסימבלטה.
    רופאת המשפחה אמרה לי שהיא לא יכולה לתת מרשם.

ממי אוכל לבקש אותו?

תודה רבה,

נעמה.

לקביעת תור
    סגירה
    מרשם לסימבלטה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    28/04/2010

נעמה שלום,
    למעשה כל רופא רשאי לרשום סימבלטה עבור פיברומיאלגיה כיוון שהתרופה רשומה במשרד הבריאות כטיפול למצב זה. יחד עם זאת, התרופה אינה מצוייה בסל הבריאות עבור האינדיקציה של פיברומיאלגיה ולכן הקופות אינן מחויבות לספק את התרופה במחיר מוזל. התרופה נמצאת בסל עבור נוירופטיה סוכרתית.
    לא פעם ניתן לבקש בכל זאת אישור מרופא מחוזי על סמך מכתב המלצה של ראומטולוג או של פסיכיאטר.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בעיה רפואית לא מאובחנת
    תומר
    25/04/2010

שלום ,

שמי תומר ואני בן 25 ,עד לפני 4 חודשים היתי בחור בריא לחלוטין,בארבעה חודשים האחרונים חיי השתנו מקצה לקצה בגלל בעיה רפואית חמורה שלא מצליחים לפתור או לאבחן,אני סובל כל היום ללא הפוגה מבוקר עד ערב מתחושת ריחוף (תחושת שכרות/סימום) בלתי פוסקת,כמו כן אני סובל מקושי רב בזיכרון לטווח קצר שמחמיר מיום ליום,כמו כן איני מצליח להתרכז וללמוד חומר חדש ,וכאשר אני נדרש לעמוד במצבי ריכוז /לימוד אני מתקשה לתפקד בצורה נורמלית, כמו כן לעיתים אחרי ריכוז רב אני סובל מבלבול וקושי התמצאות בסיסי (לדוג' היכן רכבי חונה או אי יכולת לנהוג בכלל בגלל הצורך בריכוז קושי בהיזכרות בשמות וכו),ביצעתי בירור רפאוי מעמיק ביותר שכלל רופאים של קופת החולים ורופאים פרטיים מהטובים בארץ וביצעתי עשרות בדיקות שיצאו תקינות לחלוטין,להלן פירוט:

ביקרתי אצל 3 נוירוליגים מומחים וביצעתי :CT MRI EEG ובדיקת זיכרון ללא כל אבחנה לא תקינה.
    סיימתי בירור מקיף אצל ראומטולגית - בדיקת קרישת דם ובדיקות נוספות שיצאו תקינות.
    סיימתי בירור מקיף אצל רופא אף אוזן גרון וביצעתי בדיקת ENG שיצאה תקינה.
    סיימתי בירור מקיף אצל רופא מחלות זיהומיות - ביצעתי בדיקות EBV ו CMV שיצאו תקינות
    ביקרתי אצל 2 פנימאים (פרופסורים) מאוד מוערכים אשר שלחו אותי למס' רב של בדיקות דם שיצאו תקינות
    בדקתי ויטמנים וחומצה פולית - הכל תקין
    מאחר ואיני בדיכאון אך חששתי שיתכן מדובר במצב נפשי לא מודע פניתי ל 2פסיכאטרים שהתעקשו שמדובר בבעיה אורגנית שלא מאבחנים.
    חלק מן הרופאים טענו שהנ"ל ממצב של עומס לחץ,איני מקבל את התשובה הנ"ל לקחתי חודש וחצי חופש מוחלט ללא לחצים והנ"ל לא השתפר אלא החמיר,אני מאמין שכל אדם הוא הרופא בטוב ביותר של עצמו וקיימת בי תחושה שמפספים פה משהו.
    ברצוני לציין שעד לפני 4 חודשים הייתי בריא לחלוטין בעל יכולות MULTI TASKING ,עבודה,לימודים ללא כל בעיית זיכרון או תחושת ריחוף המצב הנ"ל התחיל בהדרגה,וגורם לי לשינוי יומיומי באשיותי וביכולתי הבסיסיות

אני עובד עצות ומרגיש חסר אונים לנוכח המצב,אודה לעזרתכם בסיוע למציאת כיווני חקירה נוספים/גורמים שיכולים לגרום לכך והאם מדובר בתחילת מחלת דימנציה או אלצהיימר והאם ניתן לאבחן זאת?

אודה לעזרתכם
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    בעיה רפואית לא מאובחנת

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    28/04/2010

תומר שלום,
    ככל שאני מבין הבעייה העיקרית ואף הבלעדית היא קשיים בריכוז ואינך סובל מכאבים, מתלונה ממקומת אחרת. ככלל, התלונה אינה נשמעת בעלת אופי ראומטולוגי - אף כי במצב כמו פיברומיאלגיה יש לעיתים קרובות הפרעות ריכוז ותחושת "ערפל" - הסימפטום המרכזי הצפוי במקרה זה הוא כאב. מחלות נוירולוגיות שונות מחד גיסא ודיכאון או לחץ מאידך גיסא - עשויים להסביר את הסימפטום. אם הדבר לא בוצע, יתכן שכדאי לבצע טסטים קוגנטיבים פורמאליים, כדי לתעד את חומרת הפגיעה בתפקוד הקוגנטיבי ולשמש כלי למעקב בהמשך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשיון בוקר של אצבעות
    אור
    25/04/2010

בוקר טוב,

האם בתחומכם, כל בעיה הקשורה לקשיון בוקר של אצבעות, מעידה בהכרח על בעיה כרונית , כל שכן מדובר בתופעה הנמשכת מעל כחצי שנה.

ובנוסף, בהנחה ומדובר על קשיון בוקר של כמה דקות, האם יכול להיות הפיך (בהנחה ומדובר בדלקת פרקים מסוגה).
    תודה,

אור

לקביעת תור
    סגירה
    קשיון בוקר של אצבעות

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    25/04/2010

אור שלום,
    קשיון בוקר (או נוקשות בוקר ובלועזית - Morning stiffness) היא סימפטום, המופיע במחלות שונות. באופן קלאסי, כאשר נוקשות הבוקר נמשכת למעלה משעה, היא נחשבת אופיינית למחלות מפרקים דלקתיות כרוניות. מאידך גיסא נוקשות הנמשכת מספר דקות נחשבת אופיינית למחלות שאינן דלקתיות כמו אוסטאוארטריטיס. יחד עם זאת הסימפטום אינו ספציפי לגמרי ולעיתים חולה סובל מנוקשות בוקר ממושכת גם ללא נוכחות של מחלה דלקתית (לדוגמא בפיברומיאלגיה) או שחולה עם מחלה דלקתית אינו סובל מנוקשות משמעותית. בשורה התחתונה, מדובר בסימפטום אחד מיני רבים ואין לקבוע רק על סמך סימפטום זה את האבחנה ואת הפרוגנוזה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה לאור - קשיון בוקר

הילי וואלך
    26/04/2010

הי אור,
    ממליצה לך בחום ללכת לראומטולוג ולבדוק זאת. לא להזניח. גילוי מוקדם של דלקת מפרקים הינו חשוב וקריטי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• היי הילי אפשר לפנות אליך באימל ?

אור
    26/04/2010

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שינוי תרופתי לפני ניתוח?
    ע.מ.
    24/04/2010

שלום רב,
    לפני מס' שבועות שאלתי כאן שאלה לגבי הלופוס וממצאי הבדיקות ההמטולוגיות, כעת יש לי שאלה נוספת. טיפה רקע לפני השאלה: בת 44, חולת לופוס מאז 2004, יחסית קל. הייתה פריחת דיסקואיד, עם זאת גם ערכים C3 ו-C4 מצביעים על SLE, לפי מיטב הבנתי. לוקחת 2 כדורי פלקוויניל ביום. כמו כן - 150מ"ג אלטרוקסין, וכן 20 מ"ג טמוקסיפן + זריקת לוקרין כל 3 חודשים (טיפול אונקולוגי זה החל לפני שנה ורבע לערך לאחר הקרנות וללא (!) מכימותרפיה). לוקחת גם כדור ויטמין D (הערך שלו אצלי מאד נמוך ועכשיו משתדלת להתמיד בלקיחתו).

ולשאלה: בעוד שבוע מתוכנן ניתוח שחזור שד. מדובר בשחזור באמצעות שריר הגב - (latissimus). הניתוח אמור להמשך כ-3 שעות. האם את/ה סבור/ה שיש צורך באיזון תרופתי שונה מהיומיומי לקראת ניתוח זה? אני מצרפת בדיקות דם עדכניות (בהמשך ההודעה).
    אודה מאד אם תוכלו לתת לי תשובתכם בהקדם.
    בתודה מראש,
    ע.מ.

כימיה בדם
    83 Glucose (B)
    13 Urea (B)
    0.6 Creatinine (B)
    4.4 Uric Acid (B)
    3.7 K+ Potassium (B)
    141 NA-Sodium (B)
    54 ALKP-Alkaline Phosphatase
    16 ALT (GPT)
    21 AST (GOT)
    94 CK
    24 Ferritine
    ויטמינים
    6 Vitamin D 25 (OH)
    המטולוגיה כללי
    4 ESR 1 hour
    המטולוגיה- ספירת דם - מכשיר
    3.1 WBC-Leucocytes
    3.77 RBC-Red Blood Cells
    11.3 Hemoglobin
    34.9 Hematocrit
    93 MCV-Mean Cell Volume
    30 MCH-Mean Cell Hemoglobin
    32.4 MCHC-M.Cell HB Cont.
    12.4 RDW-Red Cell Distri.Width
    204 Platelets
    12.5 MPV-Mean Platelets Volume
    24.9 Neutrophils %
    52.9 Lymphocyte %
    12.4 Monocytes %
    8.5 Eosinophils %
    1.3 Basophils %
    0.76 Neutrophils #
    1.62 Lymphocytes #
    0.38 Monocytes #
    0.26 Eosinophils #
    0.04 Basophils #
    המטולוגיה- משטח מיקרוסקופי
    33.6 Neutrophils % confirm.
    48.3 Lymphocyte % confirm.
    12.1 Monocytes % confirm.
    4.7 Eosinophils % confirm.
    1.3 Basophils % confirm.
    קרישה
    11.2 PT (Seconds)
    1.1 I.N.R
    26.5 PTT
    שתן כללי
    5 PH (U)
    Negative Nitrit (U)
    Negative Ketone (U)
    Normal Glucose (U)
    Normal Urobilinogen (U)
    Negative Bilirubin (U)
    Negative Protein (U)
    Negative Leucocytes (U)
    Negative Erythrocytes (U)
    אנדוקרינולוגיה
    0.29 TSH
    15.7 Free Thyroxine (FT4)
    5.32 Triiodothyronine Free FT3
    אימונולוגיה
    שלילי: קטן מ-1, גבולי: 1-1.2, חיובי: גדול מ-1.2 1.35 Antinuclear AB Adults
    75.1 Complement-C3
    19.1 Complement-C4
    טריגליצרידים - תקין
    - eGFR תקין
    כולסטרול - תקין

לקביעת תור
    סגירה
    שינוי תרופתי לפני ניתוח?

הוספת תגובה

תמונה

• אודה מאד על קבלת תשובה לשאלתי הנ"ל

ע.מ.
    25/04/2010

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ע.מ. שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    25/04/2010

במידה ומחלת זאבת-לופוס אינה פעילה או שיש מחלה קלה- אין צורך בהכנה מיוחדת לניתוח. בחולי זאבת-לופוס הנוטלים סטרואידים (פרדניזון) יש צורך לעלות את המינון סביב הניתוח.
    בהצלחה!

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה רבה

ע.מ.
    25/04/2010

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חשש ללופוס
    מלי
    25/04/2010

לרופא/ה שלום רב!

אבקש לשמוע את דעתך על תוצאות הבדיקות שלי ומשמעותן. בשל החגים זמן רב אורך עד התור לרופא והייתי מעוניינת לשמוע את דעתך על סמך האינפורמציה שנמצאת בידי.

אני בת 30 נקבה, ילידת הארץ, סובלת מדיכאון חרדה והשמנת יתר
    מקבלת 60 מ"ג פרוזק וכדור דיאנה ביום. במשפחה רקע של סכרת ועודף לחץ דם.

בבדיקת דם שגרתית נמצא ממצא חריג של פריטין ברמה של 1510. יתר התוצאות תקינות ולא היה מלווה בסימפטומים כלשהם. על כן נשלחתי להמשך בירור בבדיקות הדם הבאות נמצא :

ANA שלילי
    ANA TITER 1:160
    IGG 1480
    ויראלי שלילי
    ALKP 138
    ALT AST תקינים
    תפקוד כבד תקין
    טרנספרין 363
    TSH 0.77
    CRP 2.49
    ברזל 74
    כלוסטרול 247
    TG 143
    HB 11.7
    טסיות 430

בצילום חזה הכל היה תקין אולם באולטראסאונד בטן עליונה נמצא כבד מוגדל בגודל 15.7.

בבדיקות דם הבאות שנערכו נבדק שוב הפריטין ונמצא עדיין גבוה אך פחות מבפעם הקודמת 235.9

כמו כן, נמצא:

Q FEVER –IgG חיובי

Q FEVER –IgM שלילי

ADENO VIRUS-IgG חיובי

ADENO VIRUS-IgM שלילי

DNA (ds) Ab 32.6 low positi

מה ניתן להבין מהתוצאות?
    האם הדבר מכוון לאפשרות שיש לי לופוס?

תודה רבה!
    מלי

לקביעת תור
    סגירה
    חשש ללופוס

הוספת תגובה

תמונה

• מלי שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    25/04/2010

אבחנה של זאבת-לופוס מתבססת על שילוב של תלונות/ממצאים בבדיקה גופנית/בדיקות מעבדה. אנו לא מאבחנים את זאבת אך ורק על רקע בדיקות דם. יתר על כן אנו ממליצים לא להזמין בדיקות מיוחדות אלו אם אין חשד שמבוסס על סיפור החולה וממצאים בבדיקה גופנית.
    ANA 1:160 הוא חיובי- זאת בדיקה חשובה לגילוי מחלות אוטואימוניות ביניהן זאבת-לופוס. כאשר נוגדנים ל-DNA חיובים שה עוד מעלה החשש לזאבת.
    רמת פריטין גבוהה יכולה לנבוע ממחלות רבות.
    לאחרונה בקבוצת מחקר שלי מצאנו שרמת פריטין יכולה להיות מוגברת בזאבת-לופוס גם. רמת פריטין עולה גם בתהליך דלקתי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה ד"ר גודארד :-)

מלי
    25/04/2010

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פיברומיאלגיה לופוס ובצקות
    קרין
    25/04/2010

אני בת 52 סובלת שנים רבות מלופוס ופיברומיאלגיה,סכרת. לאחר התקף פיברו קשה שבו היה מעורב מערכת העצבים ההקפית כולל כאבי בטן והכאות מרובות במשך חודש ואישפוז ממושך אני נוטלת ליריקה 300 גר ליום + אלטרול. השנה האחרונה אובחנתי במיופסיאל כרוניק באזור הפנים, עם לחץ באזור וסחרחורות וטופלתי ב-depalept שבנתיים הופסק וכיום מטופלת בליריקה.לאחרונה נוספו בצקת קשה באזור הרגליים עד הברך,פנים נפוחות ובטן של סוף הריון, עברתי אולטרסאונד בטן ואין מיימת. בדיקות תפקודי כבד וכליות תקינות, אלבומין תקין,הידיים נפוחות וכואבות(פרקים),קמה מישיבה או שכיבה עם משקולות ברגליים וקושי ללכת,ונוספתי המון ק"ג ב-3 החודשים האחרונים. מה עוד אפשר לעשות? האם הבצקת יכולה להיות קשורה לפיברו? אבקש עזרה או הנחיה תודה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    25/04/2010

קרין שלום,
    פיברומיאלגיה אינה גורמת לבצקות משמעותיות, אם כי יכולה להיות תחושה סובייקטיבית של נפיחות - שאינה מתבטאת בצבירת נוזלים של ממש. עם זאת ליריקה היא תרופה שעלולה לגרום לבצקות - לעיתים אפילו בצקות משמעותיות. יתכן שכדאי לנסות להפסיק את הליריקה לזמן מה ולראות אם יש שיפור משמעותי במצב.
    מצד שני כמובן חשוב מאד לבצע הערכה של מצב מחלת הלופוס. בהקשר זה יש מספר פרמטרים אחריהם חשוב לעקוב, לרבות כמו החלבון בשתן (וממצאים נוספים בבדיקות השתן), רמת הנוגדן anti DNA, רמת המשלים (C3, C4) ועוד.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דלקת מפרקים שיגרונית
    איריס
    25/04/2010

שלום:
    שמי אירים אני בת 40 ,
    מאובחנת מ2004 עם פיברומיאלגיה , ב2009 מצאו אצלי גם טרומבפליה(אומוציסטיאן 22.3)
    בארבע השנים האחרונות בדיקת RF יוצאת גבוה ובבדיקה האחרונה יצא לי 112 .
    נשלחתי לעשות באופן פרטי בדיקה CCP בינואר 2010 והתוצאה היתה 235 .
    הרופא טוען שיש לי את המחלה RA (דלקת שיגרונית כרונית).

השאלה שלי האם בטוח מדובר בדלקת שיגרונית או שיכול להיות שהפיברומאלגיה פשוט מאוד פעילה .
    אודה לתשובתך .

תודה מראש,
    איריס

לקביעת תור
    סגירה
    דלקת מפרקים שיגרונית

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    25/04/2010

איריס שלום,
    השילוב של בדיקות המעבדה שציינת אכן מעלים חשד משמעותי לדלקת מפרקים שגרונתית ובוודאי אינם אופייניים לפיברומיאלגיה. עם זאת האבחנה של דלקת מפרקים תלויה כמובן לא רק בבדיקות המעבדה אלא גם בקליניקה. כלומר, כדי לאבחן דלקת מפרקים שגרונתית יש לזהות גם סימני דלקת בבדיקה הגופנית של המפרקים (נפיחות, נוזל בתוך המפרקים וכיוב). כל אלה אינם מופיעים בפיברומיאלגיה. לפיכך, דרושה בדיקה גופנית יסודית של רופא (רצוי ראומטולוג) על מנת לוודא שמדובר באבחנה קלינית, לא רק מעבדתית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בגלל שלא לקחתי זריקה יתכן
    TCDSVUZJ
    19/04/2010

דוקטור גודארט היי שלום לך פעם היתי מטופלת אצלך .מה דעתך על המצב
    התרופות שאני מקבלת בכללית הם בכלל

מטטרוקסאט בהתחלה היה 25 מיליגרם פעם בשבוע. לאט לאט ירדתי למינון עד שהגעתי ל15 מיליגרם.

לגבי הירידה של התרופות זה בגלל שהזריקה גורמת לי כל פעם לפיטריות כל פעם במקום אחר כמעט כל חודשיים
    מקבל משחות תרופות ואז נימאס לי מהפיטריות.

אני כבר מקבלת כבר מעל 4 שנים את הזריקה באופן קבוע.
    עכשיו בגלל שאני רוצה להפסיק את התרופה .הרופאה הוסיפה לי עוד 3 כדורים ליום זסלוזפרין משהו כזה .הצהובים הכדורים.
    ושום דבר לא עוזר לי .

עכשיו חשוב לי להפסיק את הזריקה אבל מצד אחד בגלל ששבוע אחד לא לקחתי את הזריקה מסיבות אישיות . המצב שלי היחמיר לגמרה . זה התבטא בזה פתאום הולכת ברחוב ופתאום לא יכולה להזיז את הרגל כבדה כמו ברזל חזק. וכאב חזק.ולא מסוגלת ללכת .

אחרי יומיים עוד כאבים בידיים לא מסוגלת להחזיק כלום ביד. אפילו שטר של כסף נייר לא יכולתי להחזיק. הכאב היה נורה

כאשר לא הבנתי מה עובר עליי בגוף שלי .הרופאת המשפחה אמרה לי שזה בגלל שלא לקחתי את הזריקה ואז גרם לחוסר איזון בגוף.

בקיצור מה יש יותר טוב ופחות פוגע ולא כימי לטיפול לזריקה .אני פשוט מיואשת מאוד עד שנלך לביקור הבא למרות שהיקדמתי את התור.

אשמח לשמוע איזה תרופות יש שיכולים לעזור לדלקת שלי כי היא מפריעה לי עכשיו ממש בתיפקוד יום יום .לא יכולה לעשות כלום.
    השאלה שלי האם אין זריקה אחרת שיכולה לעזור יותר טוב ולא זריקה כימוטרפית

כי אני זקוקה

הוספת תגובה

תמונה

• ARUI

ד''ר ג'יזל גודארד
    21/04/2010

שלום רב,
    אשמח לראות אותך במרפאה על מנת להחליט במה לטפל.
    לא ציינת איזה מחלה עבורה הטיפול במתוטרקסאט.
    על מנת לקבוע שינוי תרופתי יש צורך בבדיקת החולה ומעקב בדיקות דם.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• יש לי דלקת פרקים שגרונית ב12 מפרקים

שושי
    23/04/2010

אני לקחתי מעל כמעט איזה 6 שנים לקחתי רצוף.

האמת לאט לאט אני זאת שביקשתי מהרופאה שתוריד לי במינון.

בהתחלה היה 25 מיליגרם עד שהגענו ל15 מיליגרם .

רציתי לרדת במינון כי זה גורם לי לפיטריות בגוף כל כמה חודשים חודשיים כמעט מקבלת פיטריה פעם בכפות רגליים אצבעות פעם בידיים פעם וגינה

לכן היתיאשתי מההפיטריות ורופאת משפחה אמרה לי שזה בגלל הזריקה שאני מקבלת מערכת חיסון שלי חלשה.

מה עליי לעשות .

עכשיו שאני עונה לך אני מגלה שממש חזר לי הכאבים ויש נפיחות בכפות ידיים .
    ועם אני משתמשת עם הידיים כואבות

ועם אני הולכת הרבה הגוף כואב .זה מתחיל בקטן חלש חלש אחר כך מפריע עד כדי כך לתפקוד נורמלי

מה עליי לעשות האם יש זריקה שהיא לא כימוטרפית שיכולה לעזור לי .

כי הבנתי שבנוסף יש י גם פיברלגיה ואני גם סובלת מדיכאון .

גם פעם קיבלתי פלקוניל לא היתי במעקב רק אחרי שנתיים בבדיקת עיניים אמרו לי שי לי פגיעה בשדה ריאה כתוצאה מהכדורים .

עכשיו הרופאה הוסיפה לי עוד 3 ליום סזלזופרין משהו כזה

עם אמרת שאני צריכה שיראו אותי את עזבת את הבית חולים תל השומר שם היתי מטופלת אצלךכמה שנים

מי שנת 2002 יש לי דלקת פרקים שנה לקח להם לגלות לי שיש לי דלקת פרקים .כי הבדיקות דם הראו .אבל חיצונית לא ראו כלום .

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    24/04/2010

שלום רב,
    על פי מה שהבנתי מהתיאור שלך, את סובלת משילוב של דלקת מפרקים שגרונתית, פיברומיאלגיה ודיכאון. מבחינת הטיפול בדלקת המפרקים השגרונתית, סלזופירין היא תרופה יעילה למדי אך אם לא תהיה תגובה מספקת לטיפול זה, ניתן לשקול לעבור לתרופות ביולוגיות. במקביל יש מקום לטפל בפיברומיאלגיה בצורה המיטבית וכן כמובן בדיכאון. אין ספק שיש צורך במעקב ראומטולוגי רציף וסדיר סביב נושאים אלו.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם יש קשר בין תזונה לכאבים
    שושי
    23/04/2010

מה יכול אולי למנוע .

שמעתי פעם שיש כמה דברים שלא מומלצים לדלקת פרקים .

אשמח לשמוע .

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    24/04/2010

שלום רב,
    אין הוכחה לכך שדיאטה מסוימת משפיעה על מהלכה של דלקת מפרקים, מלבד במחלת ה - GOUT אשר בה יש להפחית צריכה של חומצה אורית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השפעת פיברומיאלגיה על החלמה מניתוח
    ליזי
    22/04/2010

לפני כ 8 שנים אובחנתי אצל 3 מומחים כסובלת מפיברומיאלגיה.
    בשנה האחרונה אני ב"ה במצב טוב, אולם ממשיכה לקחת כל יום אלטרול.
    לפני כחודשיים עברתי ארתרוסקופיה בברך עקב ריסוק מינ יסקוס ושחיקת סחוסים.
    עד כה יש כאבים ונפיחות מרובה לאחר מאמץ וצליעה. הרופא טוענת שזה עקב הפיברומיאלגיה, מאחר והכיפוף והישור של הברך טובים, אולם עקב המחלה קשה יותר ולוקח יותר זמן לגוף להתאושש מהטראומה.

האם זה אכן יתכן???

אודה על תשובתכם בהקדם.

הוספת תגובה

תמונה

• אני עברתי ניתוח שאנט

יערה
    23/04/2010

לפני מס' חודשים.
    הפציעה עצמה החלימה יפה, אבל הגוף לא הצליח להתאושש.
    קמתי עם כאבי תופת בכל הגוף מהניתוח הזה, וכמעט חודש בקושי יכולתי לזוז מרוב כואב.
    רק אחרי שקיבלתי כמה ימים וולטרן הצלחתי בהדרגה לחזור לשגרה.

כשלא היתה לי פיברומיאלגיה הייתי מחלימה מניתוחים בקלילות.

אבל אין לי מושג אם זה קשור למה שתיארת כי אצלי הבעיה היתה שהניתוח פשוט החמיר בצורה חריגה את הסמפטומים של הפיברו'.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    24/04/2010

שלום רב,
    פיברומיאלגיה היא מצב בו כל דבר כואב יותר. גירוי שאמור היה להיות כואב במידה מעטה עלול לכאוב יורת ואף גירוי שלא אמור היה להיות מכאיב - נתפש ככזה. לכן, גם הכאבים הכרוכים בהחלמה מניתוח עלולים להיות קשים וממושכים יותר - אם כי תהליך ההחלמה עצמו אינו צפוי להיות בעייתי באופן מיוחד.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות בדיקות ומשמעותן (לופוס)?
    מלי
    23/04/2010

לרופאה שלום רב!

אבקש לשמוע את דעתך על תוצאות הבדיקות שלי ומשמעותן. בשל החגים זמן רב אורך עד התור לרופא והייתי מעוניינת לשמוע את דעתך על סמך האינפורמציה שנמצאת בידי.

אני בת 30 נקבה, ילידת הארץ, סובלת מדיכאון חרדה והשמנת יתר
    מקבלת 60 מ"ג פרוזק וכדור דיאנה ביום. במשפחה רקע של סכרת ועודף לחץ דם.

בבדיקת דם שגרתית נמצא ממצא חריג של פריטין ברמה של 1510. יתר התוצאות תקינות ולא היה מלווה בסימפטומים כלשהם. על כן נשלחתי להמשך בירור בבדיקות הדם הבאות נמצא :

ANA 1:160
    IGG 1480
    ויראלי שלילי
    ALKP 138
    ALT AST תקינים
    תפקוד כבד תקין
    טרנספרין 363
    TSH 0.77
    CRP 2.49
    ברזל 74
    כלוסטרול 247
    TG 143
    HB 11.7
    טסיות 430

בצילום חזה הכל היה תקין אולם באולטראסאונד בטן עליונה נמצא כבד מוגדל בגודל 15.7.

בבדיקות דם הבאות שנערכו נבדק שוב הפריטין ונמצא עדיין גבוה אך פחות מבפעם הקודמת 235.9

כמו כן, נמצא:

Q FEVER –IgG חיובי

Q FEVER –IgM שלילי

ADENO VIRUS-IgG חיובי

ADENO VIRUS-IgM שלילי

DNA (ds) Ab 32.6 low positi

מה ניתן להבין מהתוצאות?
    האם הדבר מכוון לאפשרות שיש לי לופוס?

תודה רבה!
    מלי

הוספת תגובה

תמונה

• תיקון טעות קטנה...

מלי
    23/04/2010

לרופא או לרופאה
    :-)

מלי

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דלקת פרקים שגרונית
    אלמונית
    22/04/2010

אני בת 45.לאחר כמה חודשים של כאבים ,נפיחות ונוקשות בידיים ברגליים ובצוואר,עברתי מיפוי עצמות.
    המיפוי הראה מוקדים של ארטריטיס מפוזרים בכמה מקומות בגוף ודלקת גידים סימטרית בגפיים העליונות+כל מיני ממצאים לכל אורך עמוד השידרה.הכל בדרגה קלה.
    האם יכול ליהיות דלקת פרקים שגרונית למרות שRF- פחות מ-9.00 וCRP תקין?
    האם ממצב של ממצאים קלים ,ארטריטיס תמיד הולכת לכיוון רגרסיבי ?
    חוץ מ-ESR קצת גבוה(48),הבדיקות שלי תקינות.

לקביעת תור
    סגירה
    דלקת פרקים שגרונית

הוספת תגובה

תמונה

• עוד דבר...

אלמונית
    22/04/2010

יש לי פסוריאזיס ומחלת השימוטו,לכן אני חוששת מדלקת פרקים אוטו-אימונית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    22/04/2010

לאלמונית שלום,
    דלקת מפרקים בהחלט יכולה להתקיים למרות העדר הנוגדן Rheumatoid factor - נוגדן אשר אופייני רק לסוג מסויים של דלקת מפרקים - המכונה דלקת מפרקים שגרונתית. יש לציין שדלקת המפרקים המלווה לעיתים את מחלת הפסוריאזיס, אשר מכונה Psoriatic arthritis, בדרך כלל מאופיינת דווקא בהיעדר הנוגדן הנ"ל, כמו המצב אצלך. העובדה שרמת ה - CRP תקינה אינה שוללת באופן מוחלט דלקת מפרקים, למרות שבדרך כלל צפוי לראות עלייה מסויימת ברמת ה - CRP. בסופו של דבר ההחלטה היא קלינית: הראומטולוג שבודק אותך צריך להחליט אם המפרקים אמנם נראים מודלקים - ולהעזר בבדיקות ההדמייה והמעבדה.
    דלקת מפרקים המלווה פסוריאזיס בהחלט ניתנת לטיפול יעיל אשר מונע את התדרדרות המחלה ומונע היווצרות של עיוות במפרקים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה רבה על תשובתך המפורטת

אלמונית
    22/04/2010

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• apla
    לופו
    21/04/2010

שלום אני בן 38 ביולי היה לי אירוע מוחי סינדרום apla

עשיתי כמה בדיקות 2 מהם לא הבנתי מה אומרות
    DNA ds Ab | | NEGATIVE
    Antinuclear Ab Adults 1.22
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    apla

הוספת תגובה

תמונה

• לופו שלום

ד''ר ג'יזל גודארד
    21/04/2010

בכל אדם צעיר שעובר אירוע מוחי מחפשים קרישיות יתר שכולל תסמונת נוגדי פוספוליפידים.
    תסמונת זו מתלווה למחת זאבת-לופוס במקרים רבים ולכן בודקים ANA. אם ANA חיובי זה יכול להחשיד למחת זאבת-לופוס.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה אחרונה

לופו
    22/04/2010

אבל בדיקת הdna שלילית זה לא אמור לומר שאין לופוס?
    לגבי ana פעמיים הבדיקה הייתה שלילית
    הייתי 3 שבועות בבית חולים לבסוף החליטו שיש לי apla
    תודה וסליחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מבטרה לטיפול בחולה ב-lems
    יוסף המאירי
    20/04/2010

חולה בlems ללא ממצאים ניאופלסטים האם שימוש במבטרה יכול להועיל

לקביעת תור
    סגירה
    מבטרה לטיפול בחולה ב-lems

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יעקב אבלין
    21/04/2010

יוסף שלום,
    מבטרה היא תרופה הפועלת נגד תאי דם לבנים מסוג תאי B (באופן ספציפי נגד אותם תאים הנושאים על קרום הגרעין את הסמן המכונה CD20). תרופה זו, אשר פותחה כטיפול לגידולים סרטניים מסוג לימפומה של תאי B, הוכנסה משל השנים האחרונות כטיפול גם במחלות אוטואימוניות שונות כמו דלקת מפרקים שגרונתית, בהצלחה יפה. לגבי המחלה שהזכרת, מחלת Lambert-Eaton, מדובר במחלה אוטואימונית של מערכת העצבים וגם לגביה יש דיווחים ראשוניים לגבי יעילות הטיפול במבטרה אך מדובר בטיפול ניסיוני עבור מחלה זו. כדאי להתייעץ עם נוירולוג המתמחה בתחום זה (נוירו - אימונולוג).

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה