ויטמין K: מקורות טבעיים, מחסור או עודף, הסברים ותוספי תזונה

כללי | רמות מולצות | מקורות | מחסור | עודף

כללי

ויטמין K (מנדיון) הוא ויטמין מסיס בשומן. שמו נגזר מהמילה הגרמנית koagulation שפירושה קרישה. ויטמין K חיוני לתפקוד של מספר גורמי קרישה שמעורבים בתהליך קרישת דם.

מהי קרישת דם?


כאשר מתרחשת פציעה שגורמת לדימום, מערכת הקרישה מופעלת ואוטמת את החור שנוצר, תוך כדי שמירה על זרימת דם בתוך האיבר. מערכת הקרישה מורכבת ממספר חלבונים (גורמי קרישה) שמפעילים תהליך, צעד אחר צעד, שנקרא מפל הקרישה. כאשר גורמי הקרישה נפגשים יחדיו באתר הפציעה נוצר קריש הדם שעוצר את הדימום. קריש הדם מונע איבוד דם והוא נשאר במקום עד שהאזור נרפא.

כאשר לחולה יש דימום לא מוסבר, אחת הסיבות האפשריות היא ירידה ברמת גורם קרישה אחד בדם. אדם הסובל במחסור בגורם קרישה יכול לחוות מגוון סימפטומים החל מדימום מוגזם אחרי טיפול שיניים ועד דימומים פנימיים קשים עקב כיב קיבה או דליות בוושט. אדם הסובל מעודף בגורמי קרישה נמצא בסכנה להיווצרות קרישי דם מסוכנים בגוף (פקקת ורידים).

חלק מגורמי הקרישה תלויים בוויטמין K. גורמי הקרישה שתלויים בוויטמין K מורכבים בכבד, לכן, כאשר ישנה מחלת כבד קשה ישנם פחות גורמי קרישה וכתוצאה סיכוי גבוה לדימום לא נשלט.

ישנן שתי צורות טבעיות של ויטמין K. הצורה הראשונה היא ויטמין K1 שמסנתזים (מרכיבים) צמחים. הצורה השנייה היא ויטמין K2 שמסנתזים חיידקים. קיים גם ויטמין K סינטטי שנקרא ויטמין K3.

רמה תקינה של ויטמין K בגוף חשובה לא רק לקרישת דם תקינה אלא גם לפעילות האנזימים בכליות ובעצמות. כך למשל, נמצא קשר בין ויטמין K למחלת אוסטיאופורוזיס. מחקרים מצאו כי לנשים שלהן יש רמה נמוכה של ויטמין K יש סיכוי גבוה יותר לסבול מאוסטיאופורוזיס ומשבירת עצמות.


רמות מולצות

המנה היומית המומלצת של ויטמין K היא:

מהלידה עד גיל שישה חודשים: 2 מיקרוגרם.

מגיל שבעה חודשים עד שנה: 2.5 מיקרוגרם.

מגיל שנה עד שלוש שנים: 30 מיקרוגרם.

מגיל ארבע עד שמונה שנים: 55 מיקרוגרם.

מגיל תשע עד 13 שנים: 60 מיקרוגרם.

מגיל 14 עד 18 שנים: 75 מיקרוגרם.

מגיל 19 ומעלה: גברים 120 מיקרוגרם, נשים 90 מיקרוגרם.


מקורות

המקורות של ויטמין K לאדם הם: מזון, חיידקים הנמצאים בגוף ותוספי מזון.

1. ויטמין K במזון


ממזונות מקבלים בעיקר ויטמין K1. המזונות המכילים הכי הרבה ויטמין K הם: ירקות בעלי עלים ירוקים ומעט שמנים צמחיים. להלן פירוט של מזונות העשירים בוויטמין K: ברוקולי, תרד, חסה, מיונז, לפת, סלק שוויצרי, פטרוזיליה, שמנים צמחיים כגון קנולה, זית, סויה ועוד.

2. חיידקים


חיידקים שנמצאים במעי הגס מסנתזים (מרכיבים) ויטמין K2, שהיא צורה פעילה של ויטמין K. עד לאחרונה סברו כי כ-50% מהדרישה של האדם לוויטמין K מתקבלת מהסינתזה של חיידקים. כיום יודעים שהתרומה של סינתזת החיידקים היא פחותה. התרומה המדויקת עדיין לא ידועה.

3. תוספי מזון


קיימים תוספי מזון המכילים רק ויטמין K, ותוספי מזון המכילים ויטמינים רבים (מולטי-ויטמין) וביניהם ויטמין K. המינונים בתוספי מזון בדרך כלל נעים בן 10 ל-120 מיקרוגרם למנה.


מחסור

חוסר ויטמין K בדרך כלל גורם לליקוי בקרישת דם, כלומר, הדם לא נקרש במהירות מספקת. ניתן לבדוק זאת על ידי בדיקת קרישת דם בה בודקים כמה זמן לוקח לזמן להיקרש. התסמינים הקלים של חוסר ויטמין K הם: פציעות מרובות וקבלת חבורות בקלות, דימומים מהאף, דימומים מהחניכיים, דם בשתן, דם בצואה, צואה שחורה, דימומי וסת רבים במיוחד. אצל תינוקות, חוסר ויטמין K עלול לגרום דימום מסכן חיים בתוך הגולגולת. חוסר בוויטמין K אצל אנשים מבוגרים הוא בעיה נדירה, וזאת בשל מספר סיבות:

1. ויטמין K נפוץ במזונות שונים.

2. קיים בגוף תהליך הנקרא מעגל ויטמין K המשמר את ויטמין K בגוף.

3. חיידקים הנמצאים במעי הגם מסנתזים כל הזמן ויטמין K2, אם כי לא ברור כמה מהכמות נספגת ומנוצלת על ידי הגוף.

אנשים שבסיכון לחוסר בוויטמין K הם אנשים שנוטלים תרופות נוגדות קרישה מסוימות, כגון קומדין, שנחשבות למפחיתות ויטמין K בגוף, אנשים הסובלים ממחלות כבד חמורות (גם אלכוהליסטים) או מחלות קשות אחרות ועוד.

ויטמין K לתינוק


תינוקות יונקים הניזונים אך ורק מחלב אם נמצאים בסיכון לסבול מחסר ויטמין K. תינוקות באופן כללי סובלים בדרך כלל מחוסר בוויטמין K בגלל הסיבות הבאות:

1. ויטמין K לא עובר בקלות דרך השילה.

2. במעי הגס של תינוקות עדיין אין חיידקים שמסנתזים ויטמין K.

3. תהליך הנקרא מחזור ויטמין K עשוי לא לתפקד במלואו אצל תינוקות (ופגים במיוחד).

ארגוני בריאות שונים ממליצים לתת זריקת ויטמין K לכל התינוקות הנולדים. מספר שעות לאחר הלידה, נלקח התינוק לחדר הטיפולים, שם הוא מקבל מספר זריקות וביניהן זריקת ויטמין K לירך. הזריקה אמורה לעורר את תפקודי מערכת הקרישה. הטענה העיקרית שהושמעה כנגד הזרקת ויטמין K לתינוקות, היא על קשר לכאורה בין פרוצדורה זו ובין התפתחות מחלות של הדם בילדים.


עודף

עודף ויטמין K עלול לגרום ל: פגיעה מוחית, בעיות בכליות ולהרס תאי דם אדומים, בנוסף כאשר ישנו עודף גדול של ויטמין K תתכן צהבת.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר