נתרן: מקורות טבעיים, מחסור או עודף, הסברים ותוספי תזונה

כללי | רמות מולצות | מקורות | מחסור | עודף

כללי

נתרן (Sodium) הוא יסוד כימי והוא אחד מהמתכות האלקליות (יסודות מוצקים פעילים, בדרך כלל בעלי צבע אפרפר). נתרן מהווה 2.6% ממשקלו של קרום כדור הארץ והוא היסוד הרביעי הנפוץ ביותר. נתרן כלורי הוא מלח הבישול המוכר המשמש רבות לתיבול ולהכנת מזון. נתרן הידרוקסידי (סודה קאוסטית) הוא חומר שיש לו שימושים מגוונים בתעשייה (למשל בייצור נייר וחומרי ניקוי), ושימוש ביתי כפותח סתימות ביוב.

לנתרן יש תפקידים רבים בגוף האדם. נתרן פועל יחד עם אשלגן בבקרת מאזן המים בגוף, הולכת אותות עצביים, התכווצות שרירים ושמירת קצב תקין של פעימות הלב. נתרן מאזן את היחס בין חומצה לבסיס ומווסת את נפח הנוזלים בגוף (לחץ דם). איבוד נתרן מהגוף עקב הזעה, הקאה או הטלה מרובה של שתן עלול לגרום למצב של מחסור בנתרן, שתסמיניו הם חולשה, עוויתות ועוד. במקרים קיצוניים עלול מצב זה לגרום אף למוות. מצב שני, צריכה מוגזמת של נתרן עלולה להוביל לבעיות כמו יתר לחץ דם, מחלות לב ושבץ, היווצרות אבנים בכליות ועוד.

להלן דוגמאות לכמויות נתרן:

1/4 כפית מלח = 600 מ"ג נתרן.

1/2 כפית מלח = 1,200 מ"ג נתרן.

3/4 כפית מלח = 1,800 מ"ג נתרן.

1 כפית מלח = 2,300 מ"ג נתרן.

1 כפית סודה לשתייה = 1,000 מ"ג נתרן.

משאבת נתרן אשלגן


מונח הנשמע רבות בהקשר של נתרן הוא "משאבת נתרן אשלגן". משאבה זו היא אנזים בתאי הגוף המוביל באופן פעיל נתרן אל מחוץ לתא ואשלגן אל תוך התא. משאבת נתרן אשלגן יוצרת תנאים להובלה של חומרים שונים לתוך התא ומחוצה לו בדרך של הובלה פעילה שניונית (רתימת אנרגיה לשם הובלת חומרים דרך קרום התא) ושמירה על נפח התא.

משאבות נתרן אשלגן נמצאות בתאיהם של כל בעלי החיים ופעולתן חיונית לתפקוד התאים ולשלמותם. משאבות נתרן אשלגן בתאים צורכות כשבעים אחוזים מכלל מולקולות ה-ATP במוח האדם‏‏. ATP (בעברית: אדנוזין תלת-זרחתי) היא תרכובת אורגנית בעלת חשיבות עליונה בכל היצורים החיים.


רמות מולצות

איגודים רפואיים ממליצים היום לאכול ביום פחות מ-1,500 מ"ג נתרן כדי להפחית את הסיכוי למחלות לב וכלי דם.


מקורות

המקור העיקרי שממנו מקבלים בני האדם נתרן הוא מזון. הסימול של נתרן הוא "Na" וכך הוא מופיע גם בחלק מהתוויות שמוטבעות על אריזות מזון. לנתרן ישנן מספר פונקציות בכל הקשור למזון. צורות שונות של נתרן משמשות כחומרים משמרים של מזון ומעכבות צמיחה של פתוגניים (חיידקים, נגיפים ועוד) שמקורם במזון כגון בשר, גבינה ועוד. נתרן אף משמש לשיפור הטעם של מזון, לשיפור צבע המזון, לכבישת ירקות ופירות, להוצאת הדם מהבשר (גם מטעמי כשרות) ועוד.

נתרן נמצא במזונות רבים באופן טבעי. עם זאת, כ-75% מהנתרן שבני האדם מקבלים ממזון הוא נתרן שהוסף את המזון ולא נתרן שהיה במזון באופן טבעי.

מקורות המזון העיקריים של נתרן כוללים: רוטב עגבניות, מרקים, תבלינים ושימורי מזון.


מחסור

חוסר בנתרן נקרא היפונתרמיה. רמת נתרן נמוכה עקב תזונה המכילה כמות נתרן נמוכה היא נדירה, מאחר שמזונות רבים מכילים נתרן. מחסור בנתרן נובע בעיקר כתוצאה משלשולים והקאות או הזעת יתר. כמו כן, רמת נתרן נמוכה בדם יכולה לנבוע מצריכת נוזלים מרובה מדי, מה שמדלל את הריכוז של נתרן בגוף. מצבים רפואיים שיכולים להיות קשורים גם הם לנתרן נמוך בגוף הם תת פעילות בלוטת התריס, שחמת הכבד ועוד.

הסימנים של נתרן נמוך בגוף הם: כאב ראש, בלבול ושינויים במצב הנפשי, איבוד הכרה, חוסר מנוחה, עוויתות והתכווצויות שרירים, חולשה ועייפות, הקאות וסחרחורות.

אבחון רמה נמוכה של נתרן מתבצע בדרך כלל על ידי בדיקת דם. ניתן אף לבצע בדיקות נוספות לאבחון כגון בדיקות שתן. הטיפול ברמת נתרן נמוכה יכול להיות שינוי תזונתי, תרופות, מתן עירוי דם ועוד.


עודף

עודף נתרן בדם נקרא היפרנתרמיה. הגורמים לעודף נתרן בגוף יכולים להיות: תזונה המכילה הרבה נתרן, תרופות כגון סטואידים ותרופות להפחתת לחץ דם, אובדן נוזלי גוף גדול עקב הקאות, שלשולים, הזעה וחום גבוה, שתייה מעטה, מחלות אנדוקריניות כגון סוכרת ועוד.

הסימנים של עודף נתרן בגוף הם: סחרחורות בעת קימה משכיבה או שינוי תנוחות, הזעה או חום גבוה, לחץ דם גבוה, אי ספיקת לב, התנפחות הגוף ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר