קו אנזים Q10: מקורות טבעיים, מחסור או עודף, הסברים ותוספי תזונה

כללי | רמות מולצות | מקורות | מחסור | עודף

כללי

קו אנזים Q10 הוא חומר דמוי ויטמין הנמצא בכל הגוף, ובעיקר בלב, כבד, כליות ולבלב. הוא נמצא בכמויות קטנות בבשר ובמאכלי ים, ואף מיוצר באופן מלאכותי במעבדה. עד גיל 35 הגוף מייצר קו אנזים Q10 בכמות גבוהה, אחר כך ייצורו פוחת בהדרגה. הספיגה שלו מהמזון היא קטנה - פחות מ-10%.

קו אנזים Q10 דרוש לתפקוד התקין של איברים רבים בגוף ולתקינות התגובות הכימיות בגוף. הוא עוזר לספק אנרגיה לתאים ונראה כי יש לו גם פעילות נוגדת חמצון. קו אנזים Q10 מכונה גם יוביקינון או ויטמין Q והוא חומר מסיס במים(כלומר עובר פירוק לחלקיקים כאשר הוא מוכנס למים).

לאנשים עם בעיות לב וכלי דם, מחלות חניכיים, פרקינסון, מחלות שרירים מסוימות, איידס ועוד, לעיתים יש רמות נמוכות של קו אנזים Q10 בגוף ולכן הם נוטלים תוספי קו אנזים Q10.

קו אנזים Q10 נמצא ככל הנראה יעיל לטיפול בבעיות הבאות:

אי ספיקת לב


אין הוכחות כי נטילת קו אנזים Q10 לבדו יכולה לתרום לספיקת לב תקינה אולם יש עדויות על כך שהוא מועיל כאשר הוא ניטל ביחד עם עוד תרופות או טיפולים לאי ספיקת לב.

לאחר התקף לב


קו אנזים Q10 נמצא כמפחית בעיות לב נוספות אצל אנשים שעברו התקף לב. כדי להשיג מטרה זו יש ליטול תוסף קו אנזים Q10 החל מ-72 שעות לאחר ההתקף הלב ועד שנה לאחר ההתקף.

מחלת הנטיגטון


נמצא כי קו אנזים Q10 אולי מסייע למחלת הנטיגטון שהיא מחלה ניוונית, תורשתית ופרוגרסיבית הנגרמת ממוות תאים במוח. החולים בה לוקים גם בדמנציה עם אבדן זיכרון. דרושים עוד מחקרים בנושא לגלות האם קו אנזים Q10 יעיל למחלה זו.

ניתוח מעקפים בלב


ישנן כמה ראיות שנויות במחלוקת לפיהן נטילת תוסף קו אנזים Q10 כשבוע לפני ניתוח מעקפים עשויה להפחית את הנזק הנוצר בניתוח לכלי הדם.

הורדת לחץ דם


קו אנזים Q10 מפחית לחץ דם. נטילת קו אנזים Q10 ביחד עם תרופות להפחתת לחץ דם נמצאה יעילה ואף מאפשרת להפחית את המינון של התרופות להפחתת לחץ דם. מצד שני, נטילת קו אנזים Q10 ביחד עם תרופות להורדת לחץ דם יכולה להיות מסוכנת אם לחץ הדם יירד נמוך מדי.

מיגרנה


מחקרים מצאו כי נטילת קו אנזים Q10 יכולה להפחית את כאבי הראש של הסובלים ממיגרנה עד כדי 30% ולהפחית גם התופעות הנלוות כגון בחילות.

פרקינסון


נמצא כי נטילת קו אנזים Q10 בשלב המוקדם של מחלת פרקינסון יכולה להאט את ההידרדרות של החולים. עם זאת נטילת קו אנזים Q10 בשלב מתקדם יותר לא נמצאה כיעילה.

מחלות נוספות


קו אנזים Q10 נמצא יעיל למחלות ובעיות רבות נוספות כגון: ניוון שרירים, מחלות חניכיים, סרטן השד, בעיות פוריות, אנגינה פקטוריס, רעלת הריון ועוד.


רמות מולצות

להלן דוגמאות למינון היומי המומלץ של קו אנזים Q10 לטיפול בבעיות שונות:

לחוסר כללי של קו אנזים: 150 מ"ג ליום.

לאי ספיקת לב: 100 מ"ג ליום.

לאחר התקף לב: 150 מ"ג ליום.

להורדת לחץ דם גבוה: 200-120 מ"ג ליום.

למיגרנה: 100 מ"ג שלוש פעמים ביום.


מקורות

1. קו אנזים Q10 במזון


קו אנזים Q10 נמצא בעיקר בדגים ובשר, אך גם במזונות צמחיים רבים בכמות מעטה. הגוף מסוגל לייצר חלק מהקו אנזים Q10 שלו הוא זקוק ואילו השאר מגיע מהמזון. להלן מקורות מזון עשירים בקו אנזים Q10:

מן החי: סרדינים טריים - מקרל, לבבות, כבד, בשר כבש ועוד.

מן הצומח: תרד, ברוקולי, בוטנים, נבט חיטה ודגנים מלאים.

יש לציין כי כל המזונות צריכים להיות טריים, לא מבושלים ולא מעובדים כדי להעניק את מירב הקו אנזים Q10 שבהם.

2. תוספי קו אנזים Q10


קיימים תוספי קו אנזים Q10 רבים בשוק, רובם בצורת קפסולה ובתוכה אבקה בצבע צהוב-כתום. תוספי קו אנזים Q10 מגיעים במינונים שונים, בדרך כלל החל מ-30 מ"ג ומעלה. אנשים בריאים נוטלים בין 90-30 מ"ג ליום ואילו אנשים עם מחלות שונות וחוסר בקו אנזים Q10 יכולים ליטול כמויות גדולות יותר כגון 100 מ"ג שלוש-ארבע פעמים ביום. לא נמצא כי נטילת תוספי קו אנזים Q10 במינון של כמה מאות מ"ג ליום גורם לתופעות לוואי חמורות. מאחר שקו אנזים Q10 מסיס בשמן, מומלץ ליטול אותו עם ארוחה המכילה שמן כדי לשפר את הקליטה.

כדי לקבל את מירב התועלות של קו אנזים Q10 על אנשים הסובלים מחוסר בקו אנזים Q10 ליטול אותו למשך שישה חודשים ומעלה.


מחסור

חוסר בקו אנזים Q10 הוא מצב נדיר מאוד. התסמינים של חוסר קו אנזים Q10 הם חולשה, עייפות כרונית, חוסר אנרגיה במהלך היום, פגיעה בשריר הלב, התפתחות מחלות חניכיים, עוויתות ועוד. גיל מבוגר, תזונה לא תקינה ושימוש בתרופות מסוימות (כמו סטטינים וחוסמי ביתא), עלולים לגרום לפגיעה בייצור קו אנזים Q10 ולחוסר בגוף.


עודף

קו אנזים Q10 נמצא כבטוח לנטילה על ידי רוב האנשים ולא דווח על בעיות משמעותיות כתוצאה מנטילת עודף ממנו. עם זאת, תופעות לוואי אפשריות כתוצאה מנטילת מינונים גבוהים כגון 1200-600 מ"ג ליום הן: קלקול קיבה, אובדן תיאבון, בחילות, הקאות, שלשולים, כאבי ראש, פריחה בעור, הורדת לחץ דם יתר על המידה ועוד. לנשים בהריון או בזמן הנקה מומלץ לא ליטול קו אנזים Q10 כתוסף מזון.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר