מולטי ויטמין: מקורות טבעיים, מחסור או עודף, הסברים ותוספי תזונה

כללי | רמות מולצות | מקורות | מחסור | עודף

כללי

מולטי ויטמין הוא שילוב של ויטמינים ומינרלים שונים הנמצאים לרוב במגוון מקורות מזון ומקורות טבעיים אחרים. רובם של המולטי ויטמינים מכיל כמעט את כל הוויטמינים והמינרלים האפשריים, ואולם כל סוג של מולטי ויטמין שם דגש על ויטמינים ומינרלים מסוימים בהתאם לאוכלוסייה לה הוא מיועד.

מולטי ויטמין מיועד לספק את כמות הוויטמינים והמינרלים הדרושה למי שאינו צורך אותה באמצעות התזונה וכן על מנת לטפל בבעיה של חוסר בוויטמינים הנגרמת עקב מחלות שונות, הריון, הפרעות עיכול ועוד.

יתרונו הגדול של מולטי ויטמין טמון בעובדה שניתן לפתור חסר של ויטמינים ומינרלים שונים באמצעות נטילת כדור בודד בלבד. כאשר מתכוונים להתחיל ליטול מולטי ויטמין חשוב למצוא את הסוג המתאים ביותר, היות ומעבר לכך שמולטי ויטמין מיוצר ע"י מספרת חברות, הוא מגיע במספר ואריאציות שמיועדות לאוכלוסיות שונות – כל סוג של מולטי ויטמין שונה לא רק במינרלים וויטמינים שמרכיבים אותו אלא גם במינון של כל אחד מהם. כיום קיימים שישה סוגים מרכזיים של מולטי ויטמין:

מולטי ויטמין לנשים: כולל ויטמינים ומינראלים במינונים שהותאמו לצרכי הגוף הנשי של נשים בגיל הפוריות. רכיביו העיקריים הם סידן, חומצה פולית, אבץ וברזל. מטרתו היא לחזק את המערכת החיסונית של האשה, למנוע בריחת סידן מהעצמות, לשמור על בריאות השיער והעור, למנוע חסר של ברזל שנוצר אצל רוב הנשים בעקבות וסת חודשית (במהלכה האשה מאבדת לא מעט דם), לווסת פעילות הורמונאלית, למנוע ולעכב כמה שניתן את תהליכי ההזדקנות, להוסיף מרץ ואנרגיה.

מולטי ויטמין בהריון: מולטי ויטמין זה כולל את כל המינרלים והוויטמינים הדרושים לאשה ההרה והמניקה במינון שמטרתו למנוע חסרים אצלה ואצל העובר. הוויטמינים החשובים ביותר למהלך הריון תקין ולהתפתחות עובר תקינה הם ברזל וחומצה פולית. בנוסף, מולטי ויטמין בהריון מכיל גם סידן ומגנזיום כדי למנוע את תהליך התדלדלות העצם שלעתים מוגבר בתקופת ההריון וההנקה.

מולטי ויטמין לגברים: מורכב ממספר ויטמינים ומינראלים שמותאמים לצרכי הגוף הגברי (עד שנות ה-50,55 לחיים), במטרה למנוע חסרים ולחזק. מולטי ויטמין לגברים מכיל לרוב ויטמיני A, B, E, נוגדי חמצון וברזל. מטרתם של ויטמינים ומינראלים אלה לחזק את מערכת החיסון, להגן על מערכת הרביה הגברית, לשמור על בריאות העור והשיער, למנוע או לעכב תהליכי הזדקנות וכן להעניק אנרגיה.

מולטי ויטמין לספורטאים: כולל לרוב מגוון של חומצות אמינו שמסייעות לבניית שרירים וכן נוגדי חמצון לצורך חיזוק הגוף ומערכת החיסון ותגבור יכולת הסיבולת.

מולטי ויטמין לילדים: שנות החיים הראשונות של הילדים חשובות במיוחד, בשנים אלה מתעצבים הגוף והמוח ולכן חשוב במיוחד לספק להם את כל חומרי הביניים להם הם זקוקים. מולטי ויטמין לילדים מכיל את כל הוויטמינים והמינרלים להם זקוק גופו המתפתח של הילד, במינון שמותאם להתפתחות תקינה, ביניהם: ויטמין C, ויטמין B קומפלקס, ברזל, סידן, ויטמין C ועוד.

מולטי ויטמין לגילאים מתקדמים: תלוי באיזו חברה מדובר, חלק מהחברות מדברות על מולטי ויטמין זה כמיועד לבני ובנות 55+ וחלק מדברות על בני 50+. נועד בעיקר לחזק ולתת אנרגיה, למנוע היווצרות של בעיות זיכרון ולהאט תהליך הזקנות של הגוף. הוא כולל סידן, ויטמיני B, ויטמין E ואבץ. הוא לרוב לא כולל ברזל, שבני הגיל הזה אינם זקוקים לו.


רמות מולצות

הרמה המומלצת של כל אחד מסוגי המולטי ויטמין משתנה מחברה לחברה. ואולם, כל חברה מקפידה לרשום את המינון המומלץ בגב האריזה של מולטי ויטמין – אין לחרוג ממינון זה.


מקורות

מולטי ויטמין הוא תוסף תזונה שמטרתו מנוע חסרים של ויטמינים ומינרלים חשובים בקרב אוכלוסיות שונות, והוא קיים בשלל צורות – סירופ, כדורים, טבליות ועוד. בשוק הנוכחי קיים מגוון רחב של חברות שמייצרות מולטי ויטמינים שונים. מסיבה זו, מומלץ לא לבחור במוצר הזול או היקר ביותר, אלא לבדוק טוב מי החברה שמייצרת את המולטי ויטמין – האם מדובר בחברה מוכרת? איזה מוניטין יש לה? האם היא מציינת בגב האריזה טלפון לשאלות וייעוץ? ועוד.


מחסור

חוסר בוויטמינים ומינרלים שונים עלול לגרום למגוון רחב של בעיות בריאות בכל גיל. ואולם, ישנם מינרלים וויטמינים חשובים במיוחד לכל אחד מהאוכלוסיות להן מיועדים חמשת סוגי המולטי ויטמין:

נשים:

מחסור בחומצה פולית עלול לגרום למומים מולדים אצל העובר. בעוד שבעבר נהגו להקפיד לתת חומצה פולית לנשים בהריון, לאחרונה חל שינוי בגישה וחומצה פולית נרשמת לכל הנשים בגיל הפוריות, במטרה למנוע מצב בו אשה תיכנס להריון בלתי צפוי לדוגמה בעודה סובלת מחוסר בחומצה פולית. בנוסף, בגלל הווסת החודשית, נשים נוטות לאבד הרבה יותר דם וברזל מאשר גברים. היות וכך, הן נמצאות בסיכון הרבה יותר גבוה ללקות באנמיה שנגרמת עקב מחסור בברזל ואחראית להיחלשות מערכת החיסון, חולשה כללית ועוד. מחסור באבץ עלול לגרום לנשירת שיער, בעיות בעור וכו'.

נשים בהריון: בקרב אוכלוסייה זו כאמור ישנה חשיבות גדולה לצריכה מספקת של חומצה פולית, היות והמחסור בה עלול לגרום למומים מולדים אצל העובר. הברזל במהלך ההריון דרוש לבניית השליה, שק העובר ועבור מחזור הדם של האם. חשוב לציין כי בגלל ההריון ואיבוד הדם בלידה, רוב הנשים סובלות ממחסור כלשהו בברזל – לכן חשוב מאוד להשלימו על מנת למנוע מצב של אנמיה שעלול לגרום לחולשה, כאבי ראש והיחלשות מערכת. חוסר ברזל אצל האשה, עלול לגרום למגוון סיכונים עבור העובר – לידה מוקדמת או במשקל נמוך מדי, הפרעות שנגרמו עקב אספקה לא מספקת של חמצן לשליה ועוד. הסידן גם הוא חשוב, היות ובתקופת הריון ולידה ישנה בריחה מוגברת של הסידן מהעצמות. מחסור חמור בסידן עלול לגרום לאוסטרופורוזיס ולמנוע את התפתחות התקינה של שלד העובר.

גברים: ויטמין A ממלא תפקיד חשוב בשלל מערכות – החל ממערכת הראיה וכלה במערכת הרביה, ולכן מחסור בו עלול לפגוע במערכת הרביה, להחליש את מערכת החיסון ולגרום למחלות לבלב, כבד ועוד. ויטמין B לעומת זאת מגן על גוף הגבר מפני השפעות מתח וזיהומים ותורם למצב נפשי תקין. מחסור בו עלול להחליש את מערכת החיסון ולהגביר את הסיכון להתפתחות דיכאון.

ספורטאים: מחסר בחומצות אמינו עלול להאט את התפתחות שרירי הגוף, דבר שימנע את השפעתו המיטיבה של אימון כושר. בנוסף, מחסור בנוגדי חמצון וחומצות אמינו יחד ימנע את התחקות הגוף והתפתחות הסיבולת.

ילדים: היות וגופם של הילדים מתפתח במהירות, הם נוטים יותר לסבול מחוסר בוויטמין – מצב חמור היות והוא עלול לפגוע בהתפתחותם התקינה. חוסר בוויטמין A עלול לגרום לבעיות ראיה עד כדי התפתחות עיוורון, חוסר בוויטמין B עלול לגרום לבעיות צמיחה ובעיות קוגניטיביות שונות, מחסור בוויטמין C עלול להחליש משמעותית את מערכת החיסון ולגרום לצפדינה, מחסור בוויטמין D כמו גם מחסור בסידן עלולים לגרום לבעיות צמיחה, עיוות עצמות והתפתחות רככת, חוסר בוויטמין K עלול לגרום לדימום מסוכן בגולגולת, חוסר בברזל גורם להתפתחות אנמיה ואילו חוסר יוד עלול לגרום למגוון בעיות קוגניטיביות.

בני גילאים מתקדמים: מחסור בסידן בגילאים המתקדמים יותר עלול לגרום להתפתחות מחלת אוסטאופורוזיס שמחלישה את העצמות והופכת אותן לחלולות ושבירות יותר. מחסור בוויטמין B לעומת זאת, עלול לגרום לבעיות זיכרון ובעיות קוגניטיביות אחרות ואף מעלה את הסיכון להתפתחות דיכאון. מחסור בנוגדי חמצון מסכן בתורו את מערכת הלב וכלי הדם, כמו גם את שאר מערכות הגוף וגורם להזדקנות מואצת של הגוף.


עודף

נשים: עודף אבץ יגרום לבחילות, הקאות, רמות נמוכות מדי של כולסטרול טוב ועוד. עודף של סידן עלול לפגוע בכליות וביכולת הספיגה של מינרלים אחרים כדוגמת ברזל ועוד. עודף של חומצה פולית עלול לגרום לשלל בעיות מערכת העיכול (בחילות, הקאות, שלשולים ועוד) וכן לבעיות עור שונות. עודף ברזל עלול לגרם לכניסה מוקדמת לגיל הבלות, לחולשה ועוד.

נשים בהריון: חלק מהמולטי ויטמינים המיועדים לנשים בהריון מכילים ויטמין A. צריכה עודפת שלו מסוכנת במיוחד במהלך הריון היות והיא עלולה לגרום למומים מולדים אצל העובר. עודף של חומצה פולית עלול לגרום להקאות, בחילות, שלשולים ובעיות עוד שונות. עודף בברזל גורם לעליה בסיכון של מחלות מטבוליות שונות ולכן עלול גם לסכן את העובר. עודף של סידן עלול להפחית משמעותית את יכולת הספיגה של ברזל ומינרלים אחרים בגוף ובכך לסכן את האם והעובר.

גברים: עודף של ויטמין A בגוף עלול לגרום להרעלת ויטמין A שבאה לידי ביטוי בבעיות כבד, צפיפות מופחתת של מינרלים בעצמות (מצב שיכול לגרום לאוסטאופורוזיס) ולקויות של מערכת העצבים המרכזית. עודף של ויטמין B עלול לגרום להקאות, בחילות ושלשולים. עודף של נוגדי חמצון עלול להביא לבעיות בקרישת הדם, דימום יתר וכו'.

ספורטאים: עודף של חומצות אמינו עלול לגרום לפעילות מוגברת של מספר וירוסים, בחילות ושלשולים. עודף של נוגדי חימצון גורם לדימומים ובעיות קרישה.

ילדים: עודף ויטמין A פוגע במערכת העצבים המרכזית ועלול לגרום למגוון מומים, עודף ויטמין B וויטמין C גורם בעיקר לבעיות מערכת העיכול, עודף של ויטמין D עלולה לגרום לבחילות, הקאות ושלשולים ובנוסף גם להוריד משמעותית את רמות הסידן בגוף, עודף של ויטמין K יכול לגרום לפגיעה מוחית ולצהבת ועודף יוד עלול לגרום לשלל תופעות החל מבעיות מערכת העיכול ועד לתרדמת, עודף ברזל יכול לפגוע בכבד ובלב ולגרום לתשישות, כאבי מפרקים ועוד.

בני גילאים מתקדמים: עודף של ויטמין B עלול לגרום לבעיות מערכת העיכול, ביניהן הקאות, בחילות ושלשולים. עודף של ויטמין E נוגדי וחמצון עלול להביא לבעיות בקרישת הדם, דימום יתר, צבע כתמתם בעור והעלאת רמת הומוציסטאין המתקשר לבעיות לב. עודף סידן עלול לגרום לבעיות ספיגה של מינרלים אחרים, מה שיוביל לחסר בברזל, מגנזיום וכו'. עטדף אבף לעומת זאת יכול לגרום לשלל תופעות החל מבעיות מערכת העיכול (שלשולים, הקאות, בחילות וכו') ועד להיחלשות מערכת החיסון, ירידה של רמות הכולסטרול הטוב וכו'.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר