פיקנוגנול: מקורות טבעיים, מחסור או עודף, הסברים ותוספי תזונה

כללי | רמות מולצות | מקורות | מחסור | עודף

כללי

פיקנוגנול הוא תוסף מזון המכיל ביופלבנואידים מסוג פרואנטוציאנידינים, שהינם נוגדי חמצון חזקים במיוחד (פי 20 מוויטמין C ופי 50 מוויטמין E). נוגדי חמצון, כדוגמת פיקנוגנול, מסייעים במניעת התנוונות כימית בגוף, שעומדת בראשיתן של רוב המחלות. מקורם של נוגדי חמצון מסוג פיקנוגנול (הידועים גם בשם OPC) הוא בצמחים שונים, כדוגמת ענבים ותה, כשהמקור הידוע הטוב ביותר הוא קליפת עץ אורן מיוחד הגדל במערב צרפת.

פיקנוגנול מחזק כלי דם חלשים ושבירים ובכך מפחית את הנזק הנגרם להם מרדיקלים חופשיים (רדיקלים חופשיים הם מולקולות או אטומים שנוצרים עקב תהליכים בגוף ואחראים להרס של רקמות). תוספי מזון של פיקנוגנול משמשים לטיפול בהפרעות שונות של כלי הדם ומחזור הדם, כדוגמת דליות, בצקות, לחץ דם גבוה, טרשת עורקים ואף עשויים למנוע מצב של רתינופתיה סוכרתית (מחלה של רשתית שמקורה בסוכרת ושעלולה לגרום לעיוורון באם לא מטופלת).

ממחקרים שבוצעו בתחום עולה כי פיקנוגנול גם מסייע בהפחתת הסיכון לשבץ והתקף לב, במיוחד בקרב מעשנים ואנשים הסובלים מלחץ דם גבוה, זאת ע"י מניעת חסימת כלי הדם ע"י כולסטרול והתקרשות הדם. בנוסף, פיקנוגנול עשוי לשמש גם כטיפול נוגד אלרגיות, היות ובמקרים מסוימים הוא מתפקד כמו היסטמין (תרופה נגד אלרגיה).

מחקרים שבדקו את השפעת פיקנוגנול גילו, כי הוא מגביר את פעילות תאי מערכת החיסון ובכך יכול לשפר את ההגנה החיסונית על הגוף. פיקנוגנול ידוע בזכות השפעתו המיטיבה על אנשים שעוברים כימותרפיה וכן כאמצעי לשיפור מראה ובריאות העור. בנוסף, ייתכן ויש ביכולתו למזער את הסיכון למחלות נוירו-ניווניות כדוגמת אלצהיימר ופרקינסון.

פיקנוגנול: עור


רדיקלים חופשיים, המועצמים על ידי השפעות סביבתיות (כמו: זיהום אוויר, חשיפה לקרינת שמש ועוד) אחראיים להרס והזדקנות העור. היות ופיקנוגנול נחשב לנוגד חמצון חזק במיוחד, הוא מוסף למגוון רחב מאוד של מוצרי קוסמטיקה וטיפוח העור ומשמש כחומר אנטי אייג'ינג טבעי, המסייע בהאטת תהליך הזדקנות העור ובשמירה על בריאותו.


רמות מולצות

הרמה המומלצת של פקנוגנול ליום היא בין 30 ל-100 מ"ג לצורך שמירה על בריאות כללית, ובין 150 ל-300 מ"ג ביום לצורך טיפול במצב רפואי. לילדים, לנשים בהריון ולנשים מניקות לא מומלץ ליטול תוסף מזון של פיקנוגנול.


מקורות

תוספי מזון


בשוק כיום קיים מגוון רחב של חברות המציעות תוסף מזון של פיקנוגנול במינונים שונים. במידה ואתם נוטלים תרופות כלשהן על בסיס קבוע, מומלץ להיוועץ ברופא לפני נטילת פיקנוגנול.


מחסור

היות והגוף לא מייצר פיקנוגנול, לא קיים מצב של מחסור בו. הוא נצרך כתוסף מזון בלבד על מנת לשמור על בריאות כללית או כטיפול.


עודף

ממחקרים שבוצעו בתחום עולה כי פיקנוגנול אינו רעיל. ואולם, כאשר נוטלים אותו במינון גבוה במיוחד, הוא עלול לגרום לכאבי ראש קלים, סחרחורות, בחילות ואי נוחות בקיבה. מסיבה זו מומלץ מאוד ליטול אותו בעת במהלך ארוחה במינון שבטווח המומלץ.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר