הומוציסטאין: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Plasma total homocysteine
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת הומוציסטאין בדם נערכת על מנת לקבוע האם אדם סובל מחוסר בחומצה פולית או בוויטמין B12, לסייע באבחון הפרעה תורשתית נדירה הנקראת הומוציסטינוריה, ולקבוע האם האדם נמצא בסיכון ללקות בהתקף לב או בשבץ.


תיאור

בדיקת הומוציסטאין קובעת רמת הומוציסטאין בדם או בשתן. ערך זה ידון בבדיקת הומוציסטאין בדם. הומוציסטאין היא חומצה אמינית המכילה גופרית והיא נמצאת בכמויות קטנות מאוד בכל תאי הגוף. ויטמינים B12, B6 וחומצה פולית הם הכרחיים כדי שהגוף יוכל לעכל הומוציסטאין. לאנשים שלהם ישנו חוסר בוויטמינים אלו עלולות להיות רמות גבוהות מדי של הומוציסטאין. רמה גבוהה של הומוציסטאין עשויה לגרום לטרשת עורקים ואף להיווצרות קרישי דם בעורקים. רמה גבוהה מאוד של הומוציסטאין נמצאת אצל אנשים הסובלים מהפרעה תורשתית נדירה הנקראת הומוציסטינוריה. הפרעה זו גורמת בין היתר לבעיות עיניים, אצבעות ארוכות ודקות, בעיות בעצמות, אוסטיאופורוזיס, סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם רבות ועוד.


הכנות לבדיקה

יש לצום 8-12 שעות לפני בדיקת הומוציסטאין בדם, בהתאם לדרישת הרופא המטפל.


משך הבדיקה

בבדיקת הומוציסטאין, נטילת הדם אורכת מס' דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות במהלך השבוע שלאחר נטילת הדגימה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת הומוציסטאין, המתבצעת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת הומוציסטאין נערכת לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה להתקף לב או שבץ מוחי, לאנשים שעברו התקף לב או שבץ מוחי. בדיקת הומוציסטאין מבוצעת גם כדי לבדוק אם לאדם יש חוסר בוויטמין B12 או בחומצה פולית. כאשר יש בגוף חוסר בויטמינים אלו רמת ההומוציסטאין תהיה גבוהה עוד לפני שבדיקות ויטמין B12 וחומצה פולית יניבו תוצאות לא תקינות. כמו כן, רופאים עשויים להמליץ על בדיקת הומוציסטאין לקשישים הסובלים מתת תזונה וצורכים מעטB12 , ולאנשים עם התמכרות לסמים או אלכוהול. זאת ועוד, הבדיקה נערכת לתינוקות כאשר יש חשד כי הם סובלים מהומוציסטינוריה.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של בדיקת דם הומוציסטאין הן: 7-14 מיקרומול/ליטר. תוצאות גבוהות מדי עשויות להעיד על מחסור בוויטמין B12 או בחומצה פולית, כתוצאה מתזונה לא תקינה או כתוצאה מבעיה בגוף בהמרת הומוציסטאין לצורות שבהן הוא יכול להשתמש. תוצאות גבוהות אצל תינוקות מעידות על הומוציסטינוריה. תוצאות גבוהות אף יכולות לנבא סיכוי גבוה להתפתחות מחלות לב וכלי דם. חשוב לדעת כי רמות ההומוציסטאין עולות ככל שהגיל עולה, כתוצאה מעישון וכתוצאה משימוש בתרופות כגון קרבמזפין, מטוטרקסט ועוד. אצל נשים יש רמות הומוציסטאין נמוכות יותר מאשר אצל גברים. רמות ההומוציסטאין אצל נשים גדלות לאחר גיל המעבר, כנראה בשל ייצור אסטרוגן נמוך.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,481
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,456
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,377
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,883
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,230
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,435
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד