הומוציסטאין: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Plasma total homocysteine
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת הומוציסטאין בדם נערכת על מנת לקבוע האם אדם סובל מחוסר בחומצה פולית או בוויטמין B12, לסייע באבחון הפרעה תורשתית נדירה הנקראת הומוציסטינוריה, ולקבוע האם האדם נמצא בסיכון ללקות בהתקף לב או בשבץ.


תיאור

בדיקת הומוציסטאין קובעת רמת הומוציסטאין בדם או בשתן. ערך זה ידון בבדיקת הומוציסטאין בדם. הומוציסטאין היא חומצה אמינית המכילה גופרית והיא נמצאת בכמויות קטנות מאוד בכל תאי הגוף. ויטמינים B12, B6 וחומצה פולית הם הכרחיים כדי שהגוף יוכל לעכל הומוציסטאין. לאנשים שלהם ישנו חוסר בוויטמינים אלו עלולות להיות רמות גבוהות מדי של הומוציסטאין. רמה גבוהה של הומוציסטאין עשויה לגרום לטרשת עורקים ואף להיווצרות קרישי דם בעורקים. רמה גבוהה מאוד של הומוציסטאין נמצאת אצל אנשים הסובלים מהפרעה תורשתית נדירה הנקראת הומוציסטינוריה. הפרעה זו גורמת בין היתר לבעיות עיניים, אצבעות ארוכות ודקות, בעיות בעצמות, אוסטיאופורוזיס, סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם רבות ועוד.


הכנות לבדיקה

יש לצום 8-12 שעות לפני בדיקת הומוציסטאין בדם, בהתאם לדרישת הרופא המטפל.


משך הבדיקה

בבדיקת הומוציסטאין, נטילת הדם אורכת מס' דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות במהלך השבוע שלאחר נטילת הדגימה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת הומוציסטאין, המתבצעת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת הומוציסטאין נערכת לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה להתקף לב או שבץ מוחי, לאנשים שעברו התקף לב או שבץ מוחי. בדיקת הומוציסטאין מבוצעת גם כדי לבדוק אם לאדם יש חוסר בוויטמין B12 או בחומצה פולית. כאשר יש בגוף חוסר בויטמינים אלו רמת ההומוציסטאין תהיה גבוהה עוד לפני שבדיקות ויטמין B12 וחומצה פולית יניבו תוצאות לא תקינות. כמו כן, רופאים עשויים להמליץ על בדיקת הומוציסטאין לקשישים הסובלים מתת תזונה וצורכים מעטB12 , ולאנשים עם התמכרות לסמים או אלכוהול. זאת ועוד, הבדיקה נערכת לתינוקות כאשר יש חשד כי הם סובלים מהומוציסטינוריה.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של בדיקת דם הומוציסטאין הן: 7-14 מיקרומול/ליטר. תוצאות גבוהות מדי עשויות להעיד על מחסור בוויטמין B12 או בחומצה פולית, כתוצאה מתזונה לא תקינה או כתוצאה מבעיה בגוף בהמרת הומוציסטאין לצורות שבהן הוא יכול להשתמש. תוצאות גבוהות אצל תינוקות מעידות על הומוציסטינוריה. תוצאות גבוהות אף יכולות לנבא סיכוי גבוה להתפתחות מחלות לב וכלי דם. חשוב לדעת כי רמות ההומוציסטאין עולות ככל שהגיל עולה, כתוצאה מעישון וכתוצאה משימוש בתרופות כגון קרבמזפין, מטוטרקסט ועוד. אצל נשים יש רמות הומוציסטאין נמוכות יותר מאשר אצל גברים. רמות ההומוציסטאין אצל נשים גדלות לאחר גיל המעבר, כנראה בשל ייצור אסטרוגן נמוך.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 338
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,106
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 944
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 995
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד