בדיקת דם TSH: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Thyrotropin, Thyroid stimulating hormone
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

לאבחן ולעקוב אחר הפרעות בבלוטת התריס ולפקח על הטיפול של תת פעילות או עודף פעילות בלוטת התריס.


תיאור

בלוטת התריס, הנקראת גם תירואיד ובלוטת המגן, היא בלוטה קטנה ברוחב של כחמישה ס"מ הממוקמת בחלק הקדמי של הצוואר מתחת לפיקת הגרון. בלוטת התריס מייצרת שני הורמוני תריס עיקריים, טירוקסין T3 וטריודוטירונין 4T. הורמונים אלו משפיעים על קצב הלב, רמת הכולסטרול, חילוף החומרים בגוף, משקל הגוף, הזיכרון, רמת האנרגיה ועוד. הבעיות הנפוצות ביותר בבלוטת התריס הן תת פעילות בלוטת התריס ויתר פעילות של בלוטת התריס. בכדי להבין את פעילות בלוטת התריס יש להכיר גם את ההורמון TSH, המופרש מבלוטת יותרת המוח (איבר קטן הממוקם מתחת המוח) ומשפיע על הפרשת הורמוני התריס מבלוטת התריס. כלומר, TSH הוא הורמון המשוחרר מבלוטת יותרת המוח ומגרה את בלוטת התריס להפריש את ההורמונים T4 ו- T3. כאשר רמת הורמונים אלו עולה מדי, יורדת רמת TSH, ולהיפך: כאשר רמתם נמוכה מדי עולה רמת TSH. בדיקת דם TSH בודקת את כמות ההורמון TSH בדם. כאשר התפקוד של בלוטת יותרת המוח לקוי, אז תהיה כמות גבוהה מדי או נמוכה מדי של הורמון TSH. בדיקת דם TSH משמשת בדרך כלל להערכת תפקוד בלוטת התריס והיא נערכת לעתים קרובות עם בדיקות אחרות של בלוטת התריס כגון מדידת כמות ההורמונים T4 ו-T3.


הכנות לבדיקה

יש להפסיק ליטול תרופות שעלולות להשפיע על תוצאות הבדיקה, בהתאם לדרישת הרופא המטפל. תרופות שיכולות להשפיע על בדיקת דם TSH הן: אמיודארון, נוגדי תירואיד (Antithyroid drugs), דופמין, ליתיום, אשלגן יודיד, פרדניזון ועוד.


משך הבדיקה

בבדיקת דם TSH , נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת דם TSH, המתבצעת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת דם TSH בדרך כלל לא מבוצעת באופן שגרתי. רופא משפחה ממליץ על בדיקת דם TSH בעקבות תלונות שמעלות חשד לחוסר איזון של בלוטת התריס - תת פעילות או יתר פעילות. יש לבצע בדיקת דם TSH גם כאשר יש צורך לנטר את פעילות בלוטת התריס בקרב אנשים המטופלים על ידי ההורמון התחליפי של בלוטת התריס - אלטרוקסין. בדיקת דם TSH מבוצעת גם כמעקב אחר בעיות פוריות אצל נשים, לבחינת הפעילות של בלוטת התריס אצל תינוקות ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של בדיקת דם TSH הן: 0.2 עד 4.7 mcU/ml. רמה גבוהה מדי של TSH בדם יכולה לגרום לבלוטת התריס לייצר יותר מההורמונים T4 ו-T3 והאדם יסבול מתסמינים של יתר פעילות בלוטת התריס, כגון קצב לב מהיר, ירידה במשקל, עצבנות, רעידות ידיים, קשיי שינה ועוד. תוצאה גבוהה של בדיקת דם TSH פרושה גם לעיתים כי בלוטת התריס אינה מגיבה כראוי לגירוי של הורמון TSH עקב בעיה מסוימת. תוצאה גבוהה יכולה אף להצביע על בעיה בבלוטת יותר המוח שמייצרת עודף TSH. רמה נמוכה מדי של הורמון TSH תגרום לתסמינים כגון עליה במשקל, עור יבש, עצירות, עייפות ועוד. תוצאה נמוכה בבדיקת דם TSH יכולה להצביע על פעילות יתר של בלוטת התריס. לעיתים נדירות רמה נמוכה של TSH מצביעה גם על בעיה בבלוטת יותרת המוח. חשוב לדעת כי תרופות רבות כגון אספירין עשויות להשפיע על תוצאות הבדיקה. כמו כן, לחץ קיצוני או מחלה חריפה יכולים להשפיע על התוצאות.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,513
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,498
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,418
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,901
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,324
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,463
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד