בדיקות דם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

כיצד מתבצעות בדיקות דם?


בדיקות דם ניתן ליטול דרך וריד או עורק. אם יש צורך רק במנת דם קטנה, כמו למשל בבדיקת רמת סוכר אצל חולי סוכרת, ניתן ליטול מעט דם על ידי דקירת האצבע. רוב בדיקות הדם נלקחות מהווריד, בדרך כלל מווריד שנמצא בחלק הפנימי של המרפק או מווריד שבאזור גב כף היד. האדם הנוטל את הבדיקה כורך גומי סביב זרועו של הנבדק כדי להפעיל לחץ על האזור ולגרום לווריד שממנו יילקח הדם להתנפח. אחר כך הוא מחדיר בעדינות מחט לתוך הווריד של הנבדק. הדם נאסף לתוך בקבוקון אטום לאוויר. בסיום נטילת הדם המחט מוצאת מהווריד והנקב מכוסה על ידי חבישה של המקום.

סיכוני בדיקות דם


בדיקות דם בכללותן הן בדיקות לא מסוכנות כלל. למרות זאת, לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: התעלפות או תחושת סחרחורת, דימום יתר מהנקב, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון בכל מקרה של פצעים פתוחים). כמו כן, יתכן כי נטילת הדם תהיה קשה יחסית עקב קושי למצוא את הווריד המתאים.

אילו בדיקות דם קיימות?


כאמור, קיימות בדיקות דם רבות ומגוונות. אחת מבדיקות הדם הנפוצות ביותר היא בדיקת ספירת דם. בדיקת דם זו מהווה כלי חיוני באבחון מחלות וכלי לבחינת התפקוד הכללי של הגוף. לאחר שהדם נילקח מהאדם, בדיקת ספירת הדם מבוצעת במעבדה באופן ממוחשב ומעניקה בין היתר מידע כמותי ואיכותי על מספר כדוריות הדם הלבנות (RBC), מספר כדוריות הדם האדומות (WBC), הסכום הכולל של המוגלובין (חלבון הנמצא בכדוריות הדם האדומות ונושא את החמצן לתאי הגוף) בדם ועוד. בדיקת ספירת דם נותנת מידע על מצבים של ירידה בתאי דם אדומים (אנמיה), זיהומים, דלקות, אלרגיות, בעיות קרישת דם, סרטן, חסרים תזונתיים שונים, מחלות של הכבד ועוד.

תוצאות בדיקת ספירת דם


לכל אחת מהבדיקות המבוצעות בתוך בדיקת ספירת דם (כגון למשל RBC, WBC ועוד) ישנם ערכי נורמה. בתדפיסי הבדיקות יש מעין סוגריים המסמנות את הערכים התקינים ולידן מצויינים ערכי המינימום והמקסימום התקינים עבור הבדיקה. מומלץ שהתוצאות יהיו בתוך הטווחים. אך, יש לדעת כי טווחי ערכי הנורמה עשויים להשתנות מעט בין מעבדות שונות וכן שלא כל חריגה מטווחי הנורמה מהווה בעיה. מומלץ לנבדקים לשוחח עם רופאם על תוצאות הבדיקה לפני שהם מסיקים מסקנות על מצבם.

בדיקת דם נפוצה נוספת היא בדיקת כימיה של הדם בה בודקים ריכוז חומרים שונים כמו גלוקוז, שתנן, חומצת שתן, סידן, כולסטרול (HDL וLDL), טריגליצרידים, ויטמין B12 ועוד. בדיקה זו מסייעת לאבחן מחלות שונות, לבדוק את חילוף החומרים בגוף ועוד. בדיקת דם חשובה נוספת היא בדיקת פרופיל שומנים הבוחנת את רמות השומנים בדם. רמות גבוהות של שומנים בדם יכולות לגרום להיצרות עורקים ולמחלות כלי דם ולב חמורות. בדיקה זו מאפשרת לראות את מצב השומנים בדם אצל האדם ולהתאים לו טיפולים במקרה הצורך.

בדיקת דם נפוצה נוספת היא בדיקת תפקודי קרישה הבוחנת את קרישת הדם של האדם. אצל אנשים עם בעיות בתפקודי קרישה יכולים להיווצר דימומים קשים עקב פציעות חיצוניות או פנימיות ועקב מחלות שונות. באם מזהים בעיה בבדיקת דם זו ניתן להתאים לאדם טיפולים ולמנוע ממנו בעיות בריאותיות. בדיקת דם נוספת חשובה היא בדיקת תפקודי כבד ומטרתה להעריך את תפקוד הכבד ולאתר נזקים ומחלות בכבד. בדיקה זו נערכת אם ישנם סימנים לבעיות בכבד כגון אובדן תיאבון, דם בצואה, כאבי בטן, צהבת שתן כהה ועוד.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר